Jump to content
FAS Goran
smilan

Fiat Nuova Croma - problem sa klimom (ne radi klima)

Recommended Posts

Pozdrav svima. Imam Cromu 2010, 120k. Prosli vikend prestala klima da radi. Kada je ukljucim, osetim blagi trzaj i ono "cak" ispod haube, ali nema hladjenja.


Odem kod majstora (nebitno kog) kaze dobar ti je pritisak, znaci ima freona (iako sam kasnije proguglao i vidim jedno sa drugim nema veze), riknuo ti je kompresor. Onako na nevidjeno 15k popravka (???!!!). Ne budem lenj, odem kod jos jednog, kaze isto kompresor, auto mora ostati 2 dana kod mene, popravka 100e. Zatim pozovem Ciklon servis odmah pored Juge. Kazu, imali smo dosta croma, sve ista boljka, neki ventil (ili sta vec) regulacija pritiska, cena 70e. Zamena traje 10 min. I stvarno tako i bi :) 

Eto, cisto da podelim iskustvo, posto sam video da na forumu nije niko pisao o ovome, a zaista decko mi je pokazao koliko je starih, neispravnih skinuo.

 

Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije presostat... Lici kao na neki sraf i ide sa donje strane kompresora, koliko sam ja mogao videti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bas taj, nisam mogao da se setim tacnog naziva. Kao sto rekoh nisam nasao nigde da ga je neko spomenuo, pa cisto da ga 

"zavedem" :) Decko u Ciklon servisu mi je na keca preko telefona rekao da je verovatno to i pokazao mi je bar 6-7 (mozda je i bilo vise) koje je zamenio od pocetka sezone. Jedino sto mi je preskup za tako bar na prvi pogled jednostavan deo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kolege, ne znam da li je ovo tema za moje pitanje,ali je najsličnije temi. Ponekad,uglavnom u gradskoj vožnji,u gužv,i osetim miris u kabini koji me podseća na miris prženica-prženih jaja. Traje možda minut dva a onda se izgubi ! Da li je neko imao sl stvar i o čemu se radi?

Edited by Ivan_KV

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam slicnu situaciju na Berlingu dok sam ga vozio. Dopunio klimu i promenio filter i sve je bilo ok. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije ništa od  toga. Zamenio sam sve. Stavio sam novi hladnjak klime i servisirao ceo sistem. A uradio sam i mali servis. Evo šta sam primetio: to se uvek dešava na pojedinim mestima koje prolazim, i to su restorani brze hrane ,mada na ovom jednom mestu gde isto osetim takav miris ne mogu da vidim šta je. E sada, kada zatvorim sistem u kolima ono kao strelica unutar kabine,tada nema mirisa uopšte (ali magle stakla vrlo brzo) a kada je uključeno onda se osete mirisi. Mislim,ne mogu da verujem ali je tako, ako je npr. neko upalio vatru 200m od puta a ja prođem autom, unutra se oseti kao da sam prošao kroz sami dim. Ili ako vozim iza nekog ko koristi lošu naftu odma uvuče unutar kabine da ne može da se diše od smrada. Strelica mi je uvek od spolja ka unutra. Ne znam samo kako se ponaša kada stoji na onom automatski                        

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to je normalno i nema veze sa tvojim klima sistemom. Jednostavno ubacivanje "svežeg" vazduha spolja prouzrokuje "mirise" u njoj koji su u skladu sa onima van vozila. 

Kada osetiš da spolja ulazi beki smrad ti prebaci u tom trenu na recirkulaciju vazduha dok ne izađeš iz kontaminirane zone pa opet vrati kako je bilo.

Neće stakla magliti toliko za tih pola minuta....

Postoje i senzori za autimatsku detekciju kvaliteta vazduha koji treba da u auto modu to regulišu ali oni često ne rade u skladu sa svojim imenom pa je manuelno prebacivanje na recirkulaciju bolja opcija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja predlažem da čovek ugradi:

1. elektrostatički filter

2. filter sa aktivnim ugljem

3. hepa filter

I naravno dodatni ventilator. 

Uzimanje svežeg treba da se napravi sa krova, pa da prođe kroz gore navedene filtere, i onda lepo kanalom da se dovede na isparivač. 

 

Sve ovo bi moglo da se spakuje u gepek, kanali za vazduh bi morali po plafonu, jbg, ali bi imao čistiji vazduh u kabini :P

 

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja predlažem da čovek ugradi:

1. elektrostatički filter

2. filter sa aktivnim ugljem

3. hepa filter

I naravno dodatni ventilator. 

Uzimanje svežeg treba da se napravi sa krova, pa da prođe kroz gore navedene filtere, i onda lepo kanalom da se dovede na isparivač. 

 

Sve ovo bi moglo da se spakuje u gepek, kanali za vazduh bi morali po plafonu, jbg, ali bi imao čistiji vazduh u kabini

 

Ovo je vrlo komplikovano i skupo resenje. Ja ga ne preporucujem. Mnogo jeftinija varijanta su respiratori FFP2 klase ( ono belo preko usta i nosa sa malim ventilom) ...to ja koristim kada mi bas smeta miris😅😅😅 drugar koristi polumasku sa filterima i kaze da je zakon...ali to je vec malo skuplje ulaganje...😅😅😅

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono što ja predlažem bi moglo da se skrpi za cca 3000 eur, sa sve rukama (za estetiku ne garantujem, kao i za prokišnjavanje. E da, zaboravih da treba pretvarač, ne znam da li ima elektrostatički filter na naizmeničnu struju. Znači za taj filter i ventilator treba cca 300w.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sto ne bi ovaj sprej za klimu iskoristio, mislim da ce imati efekta. Cena mu je oko 600-700 dinara a imas ih u 3 varijante: limun, lavanda i narandza pa uzmes miris koji ti se svidi.

 

 

Motip-Čistač-klime-150ml.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vama do zajebancije a meni u kolima miris przenica svako jutro

Izvini, malo sale...znam da ti nije lako, ko da doruckuje przenice svako jutro ☺😅

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...