Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
carter_marlon

Lancia Lybra - curi antifriz & problem sa klimom

Recommended Posts

Pozdrav drugovi, 

 

Obzirom da nisam uspio naci odgovore na ova pitanja, a da se clanovi opravdano ljute kada kopiram svoje pitanje na nepripadajucu temu, otvaram novu.

 

Imam dva pitanja:

 

a) Curi mi antifriz. Mehanicar je nakon duge potrage nasao da pusta na jednoj selni. Ugradio je novu, medjutim, curenje se nastavilo.

Najveci fazon je u tome sto se curenje ne desava uvijek. Zna danima ne procuriti ni kap, a onda odjednom ispod auta solidna lokva.

Nikad se ne desava u toku voznje, samo kada se auto parkira i ugasi. Imate li kakav savjet jer pravo sam zbunjen.

 

b) Nedavno sam promijenio pokvaren kompresor klime, napunio i dezinficirao sistem, hladi odlicno, medjutim zapazio sam jednu stvar. Nedoumica moze biti i do mog nepoznavanja sistema funkcionisanja klime.

 

Uglavnom, napolju je vrucina, klima upaljena, super hladi i sve je za deset. Eh sad, recimo u toku iste voznje napolju padne kisa ili dodjem u predio vece nadmorske visine ili se desi bilo koji drugi razlog koji smanji vanjsku temperaturu.... tad ja hocu da povecam temperaturu duvanja u kabini. Recimo podignem sa 18-19 na nekih 25-26. Ali i dalje duva hladan zrak. Moram otici skroz na HI, pa onda spustiti par stepeni ispod da bi duvao toplo.

 

Je li ovo normalno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

a) i meni se ovo desilo pre neki dan, kod prednjeg desnog tocka bara od rashladne tecnosti, ja sve obrisao, stavio novine , pratio danima i vise nema ni kapi...:rolleyes:

 

b)pa koliko to padne spoljna temepratura kad ti u sred vrucincine i totalnog hladjenja od 18 stepeni, odjednom treba grejanje!?:blink:

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

a) Prati ti to i dalje drugar. Ne bih da te prepadam, ali meni zna skoro po mjesec dana nista ne curiti, a onda odjednom podivlja.

b) malo sam se nezgrapno izjasnio u namjeri da shvatite u cemu se sastoji dilema.

 

Evo nedavno sam putovao od Sarajeva do Bihaca (solidno dalek put po bosanskim vrletima). Bilo nas 4 u autu i pri polasku bilo je preko 30 stepeni vani.

 

Hladilo je sve super, u autu je cak bilo pomalo i zima, ali neka tako volim xe xe.

 

Jos da dodam i detalj da koristim Mono i to samo duvanje u soferku jer direktno ne radi, zvuci kao zacepljen nos.

 

Onda odjendom poce padati jaka kisa i na pokazivacu vanjske temperature pokaza 22 stepena (znaci pala je za desetak stepeni jelte).

 

I ja dignem temperaturu duvanja na nekih sta znam 25-26 mozda, jer nam je svima bilo hladno, i kako god opipam duva hladno. Ne mogu se zakleti da nije bilo nikakve promjene u odnosu na ranijih 18, ali je bilo hladno duvanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa duva hladno jer je tih 25 stepeni koje si namestio opet manje od trenutne temperature U KABINI. Zamisli koliko ste vas cetvorica pre toga nabili temperaturu unutra, dug put, napolju preko 30 stepeni, vi isparavate....:D

 

Sve je to ok...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacnije dvojica i dvije dame, molicu lijepo :rolleyes:

 

Za ovaj antifriz se nadam da ce nam neko znati odgovoriti. 

 

Inace  ovaj forum je puno pomogao nedavnom generalnom remontu moje Lybre. ;) Ustedio je dosta vremena.

 

U sklopu tog velikog remonta farbao sam unutrasnje plastike zbog poznatog problema ljepljivosti i morali su rastaviti komplet unutrasnjost. Nazalost tad propustih sansu da o jednom trosku rijesim i ono prehladjeno direktno duvanje, o kojem je bilo rijeci na forumu. :rant:

 

 Uskoro ulazim u projekt sredjivanja jedne Kappe i rado cu podijeliti sa vama fotografije i iskustva. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da budem iskren, otkako imam plin, nesto puno i ne pratim potrosnju B) A i vecina voznje mi je na otvorenom. Na posao pjesacim.

 

Ugrubo, neki raspon je 10-14 l/100 km.

 

Na zadnjem servisu sam trazio da mi pojacaju plinsku mapu, pa je mozda i jos blago pojacana potrosnja.

 

Mada kako rekoh, nisam zapazio neke znacajne oscilacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proveri kontakte i rele na linije prve brzine ventilatora jer se nekad desi da usled slabog kontakta konektora ili dotrajalog relea (retko ali ipak...) po zaustavljanju sistem već ima par stepeni veću temperaturu a tada podigne još za par stepeni sve do ključanja te se stvara pritisak i mora negde propustiti.

Eto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To prosek plina ili benzina?

 

Meni je potrosnja identicna fabrickim podacima... nemam plin.

 

 Ni ja nemam gradske voznje, ako mi je i 10% ukupne kilometraze sto sam presao.

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 minutes ago, Mijailović P. said:

Proveri kontakte i rele na linije prve brzine ventilatora jer se nekad desi da usled slabog kontakta konektora ili dotrajalog relea (retko ali ipak...) po zaustavljanju sistem već ima par stepeni veću temperaturu a tada podigne još za par stepeni sve do ključanja te se stvara pritisak i mora negde propustiti.

Eto... emoji4.png


Hvala, provjerim, pa javim jer moze biti od koristi jos nekome ;)

@aleksa_indjija- ovo je baš ugruba procjena. Po sjećanju, benzin je šetao od 7 na otvorenom, do nekih 12 u gradu, dakle prosjek oko desetke.

 

Plin malo jace vrijednosti, tesko mi je kvanitficirati jer bas slabo pratim, ali rekao bih da je prosjek  12, 13, maksimalno 14 litara na 100 km.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Standarno za sve te 1.8 motore (Stilo, Lybra, Alfa), trose dosta a ne idu nista specijlno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antifriz ti iscuri kad je hladan jer se skupe creva i povećaju se zazori/pukotine. Ne znači da ne curi i kad voziš jer je sve vrelo i isparava. Jednostavno je možda samo crevo porozno i džabe menjaš šelne.

Čep ako je loš ne vrši funkciju izjednačavanja pritiska i nabija pritisak u sistemu i eto curenja negde.

Za klimu, ne znam gde je senzor temperature u kabini kod libre, ali kad se zaprlja hoće da lažira.

To što okrećeš točkić na najvišu temp pa smanjuješ, možda je motorčić koji okreće klapnu vazduha u problemu pa mora da ode u krajnji položaj jer brljavi položaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da i ja sam sumnjao da je crijevo negdje vrisnulo. Bila je 2-3 sedmice kod mehanicara na generalnom remontu i pratio je non stop. Veli da je jedva skontao gdje curi i da je bilo na selni :huh:

Eh sad kako da znam da je cep los? Pretpostavjam da je normalno da posuda uzdahne kada odvrnem cep?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa pre će da curi kad je sve vrelo i pod pritiskom. Kad se oladi padne nivo rashladne tečnosti. Inače nikad ne sipaj česmovaču u sistem.

Normalno je da kad odvrneš čep (kad je sistem vruć) da čuješ oslobađanje pritiska. Suprotno ne.

Čep ne izjednačava pritisak već je tu da ispusti višak pritiska kako bi zaštitio sistem od pucanja.

Senzor unutrašnje temperature je uglavnom kod komandi klime iza malog proreza / rešetkice.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

E iza tih rešetkica se nakupi prljavština i senzor ne očitava dobro, kod mareje iza rešetki a mali propeler koji pravi cirkulaciju vazduha oko senzora, kad se zaprlja ili motorčić stane onda se javlja problem sa klimom.

Čep za antifriz je baždaren na određenu vrednost pritiska kad treba da se aktivira. Probaj da odvrneš vrlo malo čep na posudi i prati šta se dešava.

Inače ako si na nekom tihom mestu, nakon vožnje po ovim vrućinama, može se čuti (ako si uporan da sačekaš) kako šišti vazduh kod posude za antifriz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okej, probacu sa odvrtanjem cepa, to se nekako samo od sebe namece kao logican pokusaj. Jer valjda taj visak ako ne izdahne kroz cep, izdahne kroz selnu :rolleyes:

Sto se tice te resetikce, ako je to ona odmah iznad displeja od klime, a ispod dugmeta za sva 4 zmigavca, popriicno mi je zaprljano, ne uspjevam nikako ocistiti.

Ali svakako cu to morati rastavljati jer mi direktno duvanje ne radi, sto je poznata boljka Lybri.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eventualna trivijalna stvar, da li gubis tecnost iz sistema? Primecujes baru, mozda je od kondenza. Ako si koristio klimu dok si vozio pa parkiras, mozes da primetis baricu od kondenzovane pare iz vazduha. Nisi koristio klimu, nema barice. Visina tecnosti u ekspanzionoj posudi varira u toku voznje tj zavisi da li je motor topao ili hladan. Ako ne gubis tecnost(uporedjuj visinu pre paljenja auta) i ne osecas smrad antifriza, onda je sistem ok.

Edited by Dale

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/22/2016 at 2:52 PM, carter_marlon said:

Obzirom da nisam uspio naci odgovore na ova pitanja, a da se clanovi opravdano ljute kada kopiram svoje pitanje na nepripadajucu temu, otvaram novu.

 

Kad otvaraš novu temu nemoj opet praviti ''kupusaru'' (kao što je ova sada) :) , tj. nemoj trpati sve što te zanima u jednu temu. Svako pitanje treba da ide u posebnu kako bi sadržaj foruma bio pregledan i kako bi i ostali mogli da se snađu. 

Jedno tehničko pitanje = jedna tema. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 23.06.2016. at 8:53 PM, Dale said:

Eventualna trivijalna stvar, da li gubis tecnost iz sistema? Primecujes baru, mozda je od kondenza. Ako si koristio klimu dok si vozio pa parkiras, mozes da primetis baricu od kondenzovane pare iz vazduha. Nisi koristio klimu, nema barice. Visina tecnosti u ekspanzionoj posudi varira u toku voznje tj zavisi da li je motor topao ili hladan. Ako ne gubis tecnost(uporedjuj visinu pre paljenja auta) i ne osecas smrad antifriza, onda je sistem ok.

 

Gubim. Pojavi se pokazivac nedostatka antifriza :(

 

@neshaoct-primljeno na znanje. Izvinjavam se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh da vas obavijestim kako stvari stoje :sofa:

 

Cep na ekspanzionoj posudi sam blago odvrnuo i pratim stanje. Cini mi se da sada ne curi, ali ne bih da donosim preuranjene zakljucke :D

 

Klima definitivno ima neki problem, jer mi se vec dva puta desilo da slabije hladi kada je auto jako zagrijano. Tipa cijelo poslijepodne je provelo na suncu i unutra je Danteov Inferno. Treba joj dosta vremena da dodje sebi i krene duvati hladno <_<

 

Da li mi neko moze postaviti link ili fotografije sa teme na kojoj je pojasnjeno kako se rjesava ono zacepljeno disanje, tj. kada klima nece da duva direktno?

Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nakon 2 mjeseca bez curenja, ponovo je pocelo. 

 

Mislio sam da probam sa novim cepom, pa me zanima da li mogu kupiti neki genericki u prodavnici auto dijelova ili da trazim po otpadima originalni (sto je rizik jer otkud znam da je bolji od postojeceg)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...