Jump to content
FAS Goran
marko.jovanovic

Nisam imao ideju šta da kupim, pa sam kupio Fiat Ideu :D

Recommended Posts

Posle nemilih događaja:

Kupio sam Fiat Idea 1.3mjet. Auto je 2004 godište, plaćen okruglo 3000€.

Jurio sam Golf 4 1.9TDi sa ASZ motorom od 130ks, Golf 4 1.9TDi sa ARL motorom od 150ks, i Seat Leon FR sa a ARL motorom od 150ks. Posle višenedeljnog obilaženja krševa (koliko mi je slobodno vreme dozvoljavalo), smorio sam se, jer sam shvatio da za 3500€ ne možeš da kupiš pristojnog Golfa 4, ni Leona sa gore navedenim motorima, a nisam bio lud da dajem 4000€ za golfa 2003g.

Zašto Golf i Leon, pa zato što nisu predugački, jer to i moja draga treba da vozi, zato što idu kao blesavi, i mogu da se odviju bez problema na 170/190ks, zato što su PD motori dokazane mazge koje trpe svašta. I dok sam gledao te Golfove i Leone, kopkala me je misao da kupio Ideu, jer ionako najviše vremena vozim u gradu. Kao drugo, bivši bravo me je vukao da divljam, iako nije bio ništa naročito (8s do 100), ali je primao gas ko blesav, i bio uvek spreman za akciju.

Sa Ideom koja ima 1200kg, i duplo manje konja od bivšeg brava (70ks vs 140ks) ne pokušavam nikakva preticanja, uletanja, isecanja, pustim muziku i vozim.

Elem, od ulaganja sam imao:

- 4 letnje gume Fulda ecocontrol (valjda) 195-60-15 - 26300din

- mali servis  - 7000din

- rezervni točak ćopavac i alat - 2000din

- svi brisači - 800din

Ostalo je da zamenim ulje u menjaču i kočionu tečnost - preventivno (danas sam kupio materijal), i da sredim birač brzina, jer hoće da ispadne iz treće. Kada sam kupio auto imao je luft u ručici levo desno. Majstor je pogledao, ako se sajle stegnu da nema lufta bez veze ide gore dole. Srediću i to.

E da, ostaje da pretresem muziku, nešto mi mumla, samo bas tuče, kao da nema tvitere napred, ili su pocrkali, i da vidim da li ima zvučnike pozadi. I kada sve to uradim treba da je častim dubinskim pranjem i presvlakama kod Grka.

Kada nađem vremena slikaću auto i okačiti slike.

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lanac se ne čuje, majstor kaže da nema potrebe da se menja. Auto je prešao 188.000km po satu, i nećete verovati, i izgleda da je prava kilometraža, sudeći po pohabanosti kabine.

 

Inače sašiva kako ide :P ostvaruje fabrički deklarisanu brzinu od 159km/h,  tj ide 160 po gps-u. Doduše, mogu da skuvam 3 turske kafe dok dođe do te brzine. Nema više krstarenja auto putem sa 170km/h, moraću da se zadovoljim sa 130, taman da ne popasem kaznu. Aaaaa, jbt brava sam sa krovnim koferom vozio 160 duže vreme, jednom mi se omaklo do 175,  po GPS naravno.

 

Posle prvog sipanja do vrha ustanovio sam realnu potrošnju:

(41,21l/646,9lm)*100=6,37l/100km. Bord pokazuje 5,5l/100km, što kaže kolega srdjos - opako laže :D  Od ovih 646,9km cca 100km sam prešao noću od Valjeva do Beograda, kada sam kupio auto, jedan odlazak u Inđiju - pun gas auto putem, ostatak je po gradu, sa užasnim gužvama, što se i vidi po prosečnoj brzini. Pre ovoga sam do izbacivanja pištolja sipao na pumpi u Valjevu. Sipaću ponovo na istoj pumpi na istom automatu kao i poslednji put, da smanjim grešku na minimum, možda ustanovim da manje troši :P

 

IMG_20160427_003908.jpgIMG_20160427_003931.jpgIMG_20160427_003949.jpg

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marko, Idea tvoja je u super stanju,neka mala ulaganja i ima da se navozas sa njom,kod nje nema gas do daske koliko moze da ide,plafon 120 i ima da trosi do 5 l,a ako se probijas kroz guzvu,a svaki dan je guzva po bg dakle,malo ce vise od 5l da trosi,eto meni je prosecna brzina oko 37km,jer se vecinom vrtim po nbg,surcinu,kuci preko aerodroma,dosta otvorenog puta,al sve do 120 max.

eto mali servis,ja sam platio sa rukama oko 5000 hiljada

sve u svemu srecno sa Ideom i uzivaj u voznji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nek je sa srecom. Ja sam slicno kao ti posle brave JTD koja je isla ko luda sam gledao svasta nesto i passata 130ks i stila 140ks itd ali na kraju uzeh scenic 1.5dci. Slicno kao i ti malo sam promjenio stil voznje i sada idem laganije, trosim manje i uzivam manje ali porodica uziva vise i sigurniji smo. Sa srecom da te dobro sluzi i uzivajte

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki Marko radi naopako.... :lol:

Druže, posle Brave u Ideu - svaka čast na smelosti. 

 

Ideja je super autić, naročito ako će supruga dizdominira kao krajnji korisnik. :yes

Sve najbolje i da se još sladje navozate nego sa Bravom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4.5.2016. at 6:11 PM, bojankov said:

Nek je sa srecom. Ja sam slicno kao ti posle brave JTD koja je isla ko luda sam gledao svasta nesto i passata 130ks i stila 140ks itd ali na kraju uzeh scenic 1.5dci. Slicno kao i ti malo sam promjenio stil voznje i sada idem laganije, trosim manje i uzivam manje ali porodica uziva vise i sigurniji smo. Sa srecom da te dobro sluzi i uzivajte

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Hvala na lepim željama :)

Vozim lagano i ne nerviram se, i Idea me ne čini nervoznim. Onaj Bravo mi je stalno nabijao neku tenziju. Kao pokušavam da vozim normalno, i onda me neko iseče, iznervira neki davež, i jbg, ode mast u propast. Sada se ne nerviram, i lepo mi je. Jeste, hteo sam da kupim nekog Leona FR 1.9TDi od 150ks, pa da ga navijem na 190ks, i da vozim normalno, al da imam snage u rezervi. Na sreću, nisam našao dobrog :D

Inače, Idea se lepo vozi, sve je u redu, da ne ureknem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marko vidim da će ti oduševljeni glas klinje najviše nedostajati. Znači i bez gunđanja žene biće tišina u Idei kao u biblioteci.

Šta da ti kažem sad samo kruziranje. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može atmo benzinac od 2.0l + TNG. To mi ima smisla, i što se tiče izdataka za gorivo i performansi. Na primer neka Honda Accord 2.0 vtec. Ili lybra 2.0 20v, koja doduše više pije od Accorda, a i ne možeš da je nađeš da valja. 

Automobili poput 500L 1.4 16v, Renault Scenic 1.6 16v, i slično me ne interesuju. Ne idu, i troše po gradu neverovatno, pa još i plin na sve to... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahaha, da je ispod 100 ni po jada, nego ispod 70 (kao ima 69ks).

To ne znači da neću kupiti jači auto, MJET ili TDi, razume se. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imali smo slicne razloge, sa cipovanog Stila sam presao na Ideju zbog: 95% gradske voznje,  komocije ulaska i najvaznije, preglednosti i nisam se zeznuo

samo sto je moja bila 1.9, mnogo komotnija u voznji

 

Mislim, sta ti vredi 150ks od semafora do semafora, sve zivo prestignes, na semaforu crveno i svi te sustignu :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Namerno nisam ni gledao one 1.9mjet, jer  bi je odmah oterao na remap.  Doduše, i ovu ću, samo da zamenim PK krug, ulje u menjaču i kočionu tečnost (ja to preventivno), a i oni u novaspeed su večito u gužvi. 

I stvarno se lako ulazi i izlazi, ja sve odbijam to da uvažim kao neki faktor. Retrovizori su krš, kao i na stilu

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Idea je meni nekako bila mala a i premali mi je 1.3 za nju pa sam ipak uzeo scenica koji ne trosi puno vise ali je jaci i komotniji. A jeste stvarno merak ulazak u ovoj visini, nema sta. Tesko cu posle ovoga uzeti opet neko nisko auto :-)

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

to valjda ide sa godinama, što smo stariji, komocija je bitnija.

 

- sistem sajli menjača je loš, bužiri pri menjaču se raspadnu i onda voda ulazi unutra i preko zime zaledi. Kad ga upališ, ne možeš da mrdnaš dok se motor ne zagreje i otopi led u sajlama. Ako nećeš da ledi, preventivno bužire nakrkaš sa WD-om i uljem pred zimu.

- birač brzina je posebna stvar i obično rikne deo kod samog menjača jer ga sajle iznjakaju

 

- ako nemaš šušpleh ispod motora, obavezno kupi i zaštiti motor, ja sam novi platio 2500 din 2012 godine, sad ih ima na otpadima koliko hoces. Isti je kao i kod Punta MK 2

- termostat proveri, kod Fiata potrošna roba

- 1.3 motoru fali malo da bude taman za taj auto. Ja bi ga cipovao samo zbog manje potrosnje, nista vise.

 

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo par fotki, jbg, ne stižem. Auto je zaista komotan unutra, naročito imajući u vidu skromne spoljne dimenzije.

Nisam još uvek stigao kod majstora, da zamenim PK kaiš i španer, ulje u menjaču, kočionu tečnost, i najgore, da sredim problem sa sajlom.

Polovna sajla je 50€, nova kod bogunovića da umreš - cca 19500din. Popravka kod Bobana Sajle - cca 2000din. Samo da se dočepam nekog auta na par dana, pa da vidim da rešim problem, najverovatnije kod Bobana ili sa polovnom sajlom.

IMG_20160512_115104.jpgIMG_20160512_161820.jpgDSC_0019.JPG

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emotion oprema, extra

Budi uveren da će ti se taj sivi enterijer prljati kao nenormalan.

Odvoji malo budžeta i za neke presvlake za sedišta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahaha pa sta je ovo?Ovo slabije od mog Stila :lol::P

 

 

Salim se ;)Neka te lepo sluzi :thumbup: I da uskoro opet uzmes neku brutalno nasmrkanu masinu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Steta sto nema klimu na ovom tunelu kad ga vec ima

Послато са SM-J320FN уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da jbt, nema ništa da duva pozadi, mada je pod skoro pa ravan, što je super :)

Ej, omatorelo se, a Idea mi odgovara, jer se laku ulazi i izlazi, i ne bole me leđa posle duže vožnje.

Navikao sam se na 70ks u 1200kg, šta da se radi, promenio sam stil vožnje i ne nerviram se, jer mi je prosečna brzina po gradu 21km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...