Jump to content
FAS Goran
Mihailovic

Lancia Lybra - šištanje kad se volan okrene do kraja

Recommended Posts

Od skora mi se pojavio problem:

Kad okrenem volan skroz u levo (do kraja) čuje se jedan mnogo ružan zvuk šištanja (kao da se ispumpava guma). Zvuk prestaje čim se volan makar malo vrati da nije u krajnjem levom položaju. Kad je ukrenut u skroz desnu stranu, nema tih problema.

 

Zna li neko o čemu se radi? Da li je neko imao sličan / isti problem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma tako radi svako vozilo koje ima takav servo. Proveri cisto nivo ulja i kais, instalaciju da ne pusta negde ali to je to

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proverio, ima ulja za servo, malo iznad minimuma Servo radi normalno, nikakve posebne promene nema.

Doliću već koliko sutra do maksimuma.

Koji kaiš da proverim ? To je onaj jedan, višekanalni koji pogoni i alternator i kompresor klime. Tu je sve OK.

Danas sam malo više osluškivao. Iz motornog prostora se takoreći ne čuje ništa, samo iz kabine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nema prekida u radu serva onda nema razloga za paniku. Svaki hidroservo kad dođe do krajnih tačaka proizvodi taj zvuk. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao što sto je pomenuto gore, ventil koji rasterecuje, probao sam to pre na desetak auta i svi pište na punom do kraja, ili nisu ispravni servo uredjaji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li neko može da mi kaže gde je taj ventil ? Kako izgleda ? Da li se menja, čisti, servisira ... Nikad nisam radio ništa slično.

Inače, servo radi sasvim OK, kažem, baš nikakvih problema nema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne diraj tu ništa, jednostavno se posle X godina servo počne čuti tako i tako može da tera godinama. Dokle god motaš bez problema, nemaš lufta u volanu, nema blokiranja, teškog okretanja itd, ne opterećuj se !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije to posao za "ispred zgrade ". Sistem je specifičan i potrebna je reoaracija ili ispiranje.

Postoji više vrsta ventila koji su prisutni. Recimo, radni/rotačioni ; sigurnosni. Svi oni imaju određenu ulogu u zatvorenom sistemu pa im nije lako prići sem rasklapanjem.

Govorim uopšteno.

Jedino ispravno rešenje je servis.

Upravljač je vezan čvrstom vezom za letvu i nema bojazni od gubitka kontrole sem da "oteža" upravljanje.

Stručno lice treba da prosudi kada je za interveniju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa situacija se pogoršala ....

Sada se volan već teško okreće. Imam utisak kao da radi, pa ne radi. Osećam da nije ono da skroz ne radi (kao kad je ugašen motor) ali je daleko od ispravnog serva.

 

Čuo sam da je 50 € reparirana pumpa.  Koja su iskustva sa zamenama servo pumpe ?  Koliko to košta otprilike ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čisto da obavestim forumaše: reparacija servo pumpe 80€ + reparacija servo letve 150€

Obe stvari urađene


I još nešto: više ne šišti. :lol: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledao sam ja cene polovnih letvi (posto meni moja curi pa me ceka da je sredim) idu od 40 do 80 eura.

Reparaciju sam nasao za 160 eura + ja da je skidam i vracam + centriranje trapa, sa 12 meseci garancije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad sam otišao da mi pogledaju letvu volana pošto je curila. Rastavljanjem je utvrđeno da je osovina sa zupcoima koja se pomera levo-desno bila kriva. Sa centriranjem sve zajedno 30.000 dinara.

 

E sad ovo je rađeno u Subotici kod Stantića, dok u beogradu mi reče komšija koji tamo radi da je uradio reparaciju na dvoje kola za 150 evra po reparaciji.

Edited by Kopun

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/13/2016 at 1:14 PM, aleksa_indjija said:

Nije malo para... :huh:

 

Jel si gledao polovno, kolike su cene?

 

Jel imas neku garanciju na to?

 

Nije malo para zato što sam išao u serivs koji se na sav glas reklamira kao da su stručnjaci za servo pumpe i servo letve, a istina je da rade na principu pokušaja i popušaja. Servo pumpa je, iako nije kao nova, bila u redu. Reparirana je kao pukušaj da se reši problem - pa je ispao popušaj.  Onda je na red došla letva, koja je takođe reparirana.

 

Nisam planirao polovnu. Realno, i svaka polovna je već radila oho-ho. Cena polovne oko 50 € + cena demontiranja stare i montiranja nove, pa ulje, pa centiranje i šta na kraju imaš ? Mačku u džaku.

Ovako za 150 € (komplet cena uključujući i centriranje trapa) imaš novo. Jer svi potrošni delovi, kugle, ležajevi, semerinzi, gume i slično - su zamenjeni. Staro je kućište i čelične šipke.

 

Da, imam garanciju godinu dana. Na časnu reč, jer fiskalni račun i pisanu garanciju nećeš dobiti u 99% srpskih auto servisa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uradio reparaciju, nisam hteo da se zezam sa polovnom ipak je to letva volana. Ali nisam prezadovoljan kako su uradili. 

 

Čovek mi je dao garanciju godinu dana i fiskalni račun, ali mi je zato napisao na papiru iza (to sam tek kasnije primetio)  kao napomenu da sam sve delove ja nabavljao iako nisam. 

 

Da li bi ih preporučio ? Iskreno, NE ! Zašto ? Zato što su prvi put bili jako prijatni, a posle 2 dana kada sam došao po kola, izuzetno uzjebani, i kukali su mi pola sata kako su morali da menjaju zupčastu osovinu i još valjda nisu ni stavili original od Lybre nego od Maree pa su je nešto na strugu skraćivali .... Što se tiče ostatka sitema, cevi, puma, spone i krajevi spona, valjda nisu ni gledali, pošto su me ignorisali kada sam pitao u kakvom su stanju. Optiku mi nisu isto rekli da su uradili dok nisam na kraju spomenuo da trebam na optiku da ga odnesem. Optika je katastrofalna jer mi vuče u desnu stranu.

 

Hteo sam ja u BG da šaljem, ali jbg kad niko neće da drži kola u servisu dok je letva reparaciji.

 

Inače generalno imam problema sa majstorima pošto je svima, barem u Subotici, Lybra ko auto iz druge dimenzije.

Edited by Kopun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...