Jump to content
FAS Goran
djordjes

Pravo prvenstva prolaza na raskrnici

Recommended Posts

Mene nista vise ne cudi i ne iznenadjuje, jer je na nasim ulicama i putevima toliko nelogicnosti, bahatosti i neznanja. O infrastrukturi da ne govorimo.

Samo opusteno i bez nerviranja, sa svim culima u pripravnosti i stize se :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matori imas prednost jer je semafor u funkciji u ovoj situaciji, i vozilo mora da te propusti. Nije ovo komplikovana situacija uopste. 
Naravno uvek pazi na redosled:

Policajac
Semafor
Znak
Desna ruka

Ja sam polozio pre godinu ipo dana i znam ove sve primere :D

Pazi imam ovakvu istu situaciju sa semaforom koji ne radi u Rumi, onda naravno imas STOP kao i tu na slici, onda propustas ove sto idu sa putem koji je prioritet i oni nemaju Stop, a kad nema nikog ti kreces i ponovo imas prvenstvo prolaza u odnosu na vozilo koje te sece i hoce da skrene :D 

Edited by Branislav

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Branislav said:

Matori imas prednost jer je semafor u funkciji u ovoj situaciji, i vozilo mora da te propusti. Nije ovo komplikovana situacija uopste. 
Naravno uvek pazi na redosled:

Policajac
Semafor
Znak
Desna ruka

Ja sam polozio pre godinu ipo dana i znam ove sve primere :D

Pazi imam ovakvu istu situaciju sa semaforom koji ne radi u Rumi, onda naravno imas STOP kao i tu na slici, onda propustas ove sto idu sa putem koji je prioritet i oni nemaju Stop, a kad nema nikog ti kreces i ponovo imas prvenstvo prolaza u odnosu na vozilo koje te sece i hoce da skrene :D 

Sedi jedan! Nemaš tramvaj u Rumi. Slobodno se guraj sa tramvajem, možda ti se posreći pa naletiš na Španca :D

Ako ti se zalomi ČKD Praha obrao si zelen bostan. 

P. S. 

Tvoj post treba da se briše jer daje pogrešnu informaciju, i dovodi ljude u zabludu. 

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne pricam o situaciji sa tramvajem.... Vec o prvoj slici i prvom primeru iz prvog posta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahaha, pa prvi post je bio 12 februara, a čovek je pitanje u vezi raskrsnice sa tramvajem postavio juče, i o tome se diskutovalo od tada. Ako si mislio na prvi post uradi quote. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pametni semafori - saveti za dvotočkaše

 

semafor slika.jpg

Fotografija od Davis Sanchez sa Pexels

 

Pametni semafori donose brojne pogodnosti svim učesnicima u saobraćaju, pa tako i motociklistima i skuterašima. Ipak, nekada se dogodi da dvotočkaše pametan semafor ne vidi, odnosno da se ne aktivira ukoliko u raskrsnici nema automobila, što rezultira izostankom zelenog signala. Dalje u tekstu, objasnićemo kako rade pametni semafori i dati savete vozačima dvotočkaša kako da ih aktiviraju.

 

Šta su pametni semafori?

Pametni semafor je deo sistema adaptivnog upravljanja. Takav sistem prati i prilagođava semafore trenutnoj situaciji u saobraćaju. Na taj način, smanjuje se gužva i potrošnja goriva. Za vozače, to znači da će brže doći do porodice i posla, potrošiće manje goriva i samim tim manje zagaditi okolinu. Ovaj sistem je razvijen u Karnegijevom Univerzitetu u Pitsburgu. Njihova istraživanja su pokazala da se saobraćaj u gradu može ubrzati do 25% i smanjiti vreme čekanja na raskrsnicama za čak 40%. U praksi, ovo znači da vam se neće dešavati da pred raskrsnicu zaustavite vozilo tik pred zeleni signal, ili da čekate na praznoj rasksnici ukoliko nema pešaka i drugih vozila.

 

Kako ''pametni semafor'' zna da dolazim?

Sistem koji ćete sresti na našim ulicama je zapravo jednostavan, ali da bismo ga koristili i iz njega izvukli maksimum benefita, moramo da znamo sa čim imamo posla. Neposredno pred zaustavnu liniju, u podlogu je ugrađena induktivna petlja. Prepoznaćete je po urezanim linijama na kolovozu.  U tim linijama ugrađeni su provodnici koji stvaraju induktivno polje. Kada se vozilo nađe iznad petlje, dolazi do promene induktiviteta. Zatim, tu promenu registruje detektor koji šalje signal ''pametnom semaforu'' o prisustvu vozila. Jednostavno rečeno, petlja se zapravo ponaša kao veliki detektor metala. Na ovaj način, mogu da funkcionišu i parkirališta kako bi vozači imali informaciju o slobodnim mestima, mogu se otvarati kapije i tako dalje. Primena je zaista široka. Zanimljivo je da zbog različite mase, svako vozilo ima svoj jedinstveni ''potpis'' u petlji, pa je moguća i klasifikacija vozila.

 

Zašto pametan semafor ne vidi motocikliste?

Problem kod induktivne petlje je njena relativno gruba priroda koja detektuje samo objekte veće mase kako bi se sprečila lažna aktiviranja manjim metalnim predmetima. Na primer, pešak koji nosi metalni predmet, više metalnog novca u džepovima i sl. To znači da često, petlja neće aktivirati relej za bicikliste, skuteriste i motocikliste zbog male mase vozila. Za njih, semafor se neće aktivirati pa će ostati ''zaglavljeni'' u raskrnici. Rešenje ipak postoji.

 

Pošto izrezi na kolovozu nisu vage već provodnici induktivne petlje za koju znamo kako funkcioniše, možemo da primenimo par trikova:

  • Motocikl ili skuter, pozicionirajte tačno po sredini ose iznad izreza na kolovozu. Pri dolasku, ''gađajte'' liniju celom dužinom kako bi povećali šanse da petlja ''uhvati'' prisustvo dvotočkaša.
  • Ako prvi trik ne uspe, pokušajte da spustite ''ćopku'' koja u nekim slučajevima može da aktivira petlju. Naravno, samo ako ste direktno iznad izreza.
  • Ukoliko ste prvi na semaforu, propustite vozilo iza vas ukoliko za to postoji prostor i ne ugrožavate sebe i ostale učesnike u saobraćaju.
  • Poslednji trik ukoliko prethodni ne uspeju, jeste da i u ovom slučaju stanete iznad izreza. Isključite motocikl i ponovo zaverglajte. Magnetno polje generisano od strane startera (anlasera) je dovoljno da aktivira petlju.

Bitno je napomenuti da u slučajevima kada vas ''pametni semafor'' ne prepozna, postupite smireno i pokušate da rešite situaciju gore navedenim trikovima. Bez panike, užurbanosti i nepromišljenih poteza.

 

Autor: Aleksandar Stojanović

 

preuzeto sa - polovniautomobili.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...