Jump to content
FAS Goran
Zemunac1993

Pokretanje posla u Srbiji (nije vic)

Recommended Posts

@delakroa, samo ti njemu nabavi pivo, slanine, 'leba, beloga luka i taj ce izgledati bolje nego onaj drvoseca u Cecinom spotu za pesmu Idi dok si mlad. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

A bilo je svega od nelojalne konkurencije koja ubija cenu (pa srećom brzo propadne),pa i da radiš posao za koi nisi dovoljno plaćen,jer ne možeš odmah da se pojaviš i tražiš full cenu

 

Zanimljivo razmisljanje ... :)

 

U građevin iskustvo i odrađeni projekti diktiraju cenu,evo ja mogu da odradim proračun za šta hoćeš,al nikako ne mogu da imam istu cenu kao i oanj koji je u psolu 20 godina.Isto tako kad smo zidali u početku nismo mogli ni da sanjamo da imamo današnju cenu,kad imamo luksuz i da odbijamo poslove i tada kad je svaki posao bio dragocen.

 

To je tako bilo to tebi zanimljivo ili ne tako je,a tek je sad vesela priča kad niko nema posla pa svi hoće da budu građevinci pa našđeš čoveka da ti lepi pločice za 3€/m2 samo on zna gde mu je zarada i logika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači kad si ti počinjao i učio zanat, ti si sebe video kao čoveka koji želi da zaradi i napreduje i nisi gledao na one koji godinama rade po realnim cenama, već si radio jeftinije da bi se probio, a sad kad već godinama radiš, smeta ti jeftinija konkurencija ... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa tako to ide Beli. Onda angažuje ljude da rade za njega na crno, jer mu tako više love ostaje u džepu. Pa onda se uleti u neku investiciju, tj trošak, na primer krene da radi u kompenzaciju za stanove, pa počne da kasni plata radnicima (a oni su ionako stoka), pa krene da kasni sa isplatom dobavljačima materijala...

P.S.

Keramičari su ubedljivo najveća stoka. Ceo alat mu stane u veću kofu + nož za sečenje pločica u drugu ruku. Ceo alat mu ne košta 200eur, a ponašaju se kao doktori nauka.

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vecina gradjevinaca su glupi ko... :thumbdown:  Govorim to kao neko ko je studirao, radio sa njima, za njih i terao ih iz kuce... A primera imam toliko da ne znam prosto odakle da pocnem... Ali zato iz iskustva mogu reci da sto se vise hvali kako je puno radio i kako su neke poznate zgrade njegovo delo, to je gori...

 

Dacu primer poslednjeg, keramicar (neka komepnzacija je u pitanju pa je zato radio), kaze stavljao je te plocice u nekom hotelu (isto smo dobili na komepnzaciju od te firme od viska plocica sto im ostalo), dodje da ih stavi u prostroriju od 20 kvadrata, prvo tvrdi da nema minte tj karateristicne sare na plocicama i da postoje samo neke linije koje vode u jednom pravcu, samo je to karateristicno. Sto naravno nije istina postoje karateristicne sare i kako tacno treba da se okrene. Stavio 12 plocica, 3 polomio a posto su plocice 60x60cm, to su ogromni gubitci (kad smo zavrsili 2 su nam viska ostale)... Po njegovoj specifikaciji, kupili smo 6-8 dzakova lepka, uzeli smo 8 odmah, lik je nesto istripovao i poceo da maze 1.5cm debelo lepak pa bi zavrsili sa jedno 20 dzakova... Oterali ga, da ne bi skidali te plocice sto je stavio, onda smo morali da radimo izravnavajuci sloj kako bi barem malo ustedeli jer je lepak skup. Ja sam postavio ostale a da sam pri tome polomio samo jednu. Taj je dosao kod nas na preporuku kao najbolji keramicar iz te firme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista novo, ja sam isto tako poceo dva puta da radim, kao odusevljen je poslodavac mnome, vidi da se trudim itd, onda odjednom ispadne posle deset, dvadeset, koliko dana da je to sve bio probni rad i posle kaze odlucio se za drugog kandidata. Dva puta sam tako prosao. Nista novo u nasoj zemlji... :thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znači kad si ti počinjao i učio zanat, ti si sebe video kao čoveka koji želi da zaradi i napreduje i nisi gledao na one koji godinama rade po realnim cenama, već si radio jeftinije da bi se probio, a sad kad već godinama radiš, smeta ti jeftinija konkurencija ... :)

Loše kapiraš.Ja kad sam kretao da radim nikako nisam mogao da imam istu cenu kao neko ko ima razvijen posaoa uigranu ekipu i brdo preporuka i ima čime da garantuje kvalitet.Džabe što smo mi radili isto kad smo bili novi u poslu i da damo istu cenu kao oni iskusni šta misliš koga bi izabrai da im radi nas ili one koje većina preporučuje?Tako da isti posoa odradimo za manje novca nego što bi naplatili oni koji su već dugo u poslu.

 

A danas je druga priča odradili brdo projekata i možemo da biramo poslove i da radimo po znatno većoj ceni nego kad smo počinjali.Evo skupi ekipu i da nađame posao da dogovara moja i tvoja ekipa pa kad budeš video koju ćeš cenu ti da dobiješ,akoju mi za isti posoa biće te sve jasno.

 

A nelojalna konkurencija je totalno druga stvar,oni prihvataju psolove smao da bi oteli drugima,odrade osrednje,naplate tek da budu na nuli,ali im je bitno da niko drugi ne radi.

 

Ovo za neprijavljene radnike i ostajanje para u džepu,samo ću da se nasmejem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde i ja da se oglasim. Vec mesec i malo jace sa jos jednim drugarom sredjujem lokal za kafeteriju. Nije nista specijalno ima 35 kvadrata i prvobitno je zamisljeno bilo da bude manji objekat sa kafom za poneti, cajevima cedjenim sokovima i sejkovima ali eto sticajem okolnosti imace i nekih 15 sedecih mesta.

Na pocetku sve deluje lako ali mi smo krenuli od nule dakle kosuljica i goli zidovi. Struja, voda, keramika, gletovanje i krecenje, stolarija unutra ma haos. Na papiru takodje sve deluje sjajno plus to sto smo oboje picajzle i sve kora da bude savrseno pa smo neke stvari i preplatili ali ok.

Racunica za osnovne radove koje sam nabrojao je 1700eur otprilike sto je ispalo i jeftinije nego inace posto su nam radili ljudi koje znamo uglavnom ispod cene.

Enterijer je druga prica ali o tome vise reci malo kasnije. Uglavnom je sve radjeno od drveta u fazonu paleta, cene sta znam, koliko para toliko muzike. Nadamo se da ce kompletno sve kostati oko 5000eur bez aparata za kafu i tih stvari. Vitrine frizideri i te stvari ce uci u tih 5k ali opet ce nesto prebaciti preko.

Ako se budes upustao u ovako neku avanturu imam dobre savete da ti dam koje smo i mi dobili od drugih ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kanidja, moje vidjenje stvari je takvo. Ako ulazis u neki posao, ti si starim majstorima nelojalna konkurencija, a kad ti postanes stari majstor, neko novi je za tebe nelojalna konkurencija. 

Danas ljudi rade sve da bi preziveli, ne moze niko da me ubedi da je onaj skuplji kvalitetniji ... Za te projekte i odradjene poslove verujem da postoje fotografije, ali zadrzi ih sebi za uspomenu, ne moras da mi dokazujes nista.

 

U jednoj radionici sam procitao natpis:
"Radimo brzo, kvalitetno i jeftino, izaberite 2 nacina!

 

Covek sa kojim sam radio dok sam bio kuci je zavrsio skolu za dizajn ili tako nesto, ne znam tacno kako se to kaze. Sam je osmislio garniture, danima gadjao uglove i visine, prodao auto, prodao skuter, kupio masine, drvenu gradju i poceo da radi. Tri puta su se pojavili ljudi koji su pokusali da mu preotmu posao. Prvi je kupio garnituru, uzeo mere i napravio i postavio oglas za prodaju, ali totalno je promasio visine i uglove ... Klupe nize, sto visi, ugao sedenja kao kod zubara :D

Drugi se pojavio, narucio 10 garnitura za kafanu, oterao, prelakirao i posle par dana stavio u oglase :D

Treci i najgori njegov "prijatelj" dosao i uzeo mere da napravi jednu za sebe, skinuo sve sto je trebalo i napravio i prodavao po nizim cenama ... 

 

To je za mene nelojalna konkurencija, a ovo o cemu ti pricas, to je borba za prezivljavanje ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa slabo preživljavaju onda  :) Sa renoviranja zgrada,spadnu na zidanje svinjaca i poljskih WC-a,pa na kraju odustanu jer nikao da se pomere sa 0.Zna se neka okvirna cena ispood koje ne treba ići,ali džabe kad ima ljudi koji će da rade ispod svake cene samo da nešto rade.

 

A tek naša narod što voli da porđe jeftinije,pa posle mi da ispravljamo tuđe starhote.

 

Ja sam razmišlajo da kupim traktor i ralo za čišćenje snega i da napalćujem po naselju da čistim ulice koje ovi iz grada očiste kad se otopi sneg,koliko su nam komunalna preduzeća neažurna osećam da bih se namlatio para.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ticma, ako nije tajna, mozes li onako otprilike da kazes koliko izadju troskovi prema drzavi u tom slucaju tog vaseg lokala? Znaci ono prijavljivanje, kako to ide, pa dozvole, sta znam, takse, porezi? I posle koliko to izadje mesecno, koja je vasa obaveza, kao vlasnika lokala, prema drzavi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasa obaveza je porez na profit koji ide mesecno i porez i doprinosi za zaposlene (oko 13k ako ide na minimalac) i za preduzetnika kao vlasnika oko 6500 mesecno ( ako si ujedno i zaposlen u drugoj firmi gde ti se vec placaju doprinosi). Ostalo su ti rezije i sta znam te sitnice. Mi cemo biti van pdv (tek preko 8000000 si u obavezi da budes unutar pdv sistema) nismo jos ponajbokje upoznati sa svim detaljima ali to je to otprilike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaci za svakog radnika je minimalac (najmanje) koji ide njemu i 13k drzavi? Ako sam dobro shvatio. 

Onda, u sustini, ako ne dobacis do tih 800k nemas druge obaveze prema drzavi? 

Naravno, reziju, struju i slicno ne racunam, to se podrazumeva.

 

edit: zanemario sam porez na profit, to je, koliko, 20%? 

Edited by delakroa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za radnika ide plata od oko 25000 i državi oko 13000. Dakle ukupno te radnik košta 38000 na minimalcu. 

U PDV si u obavezi da uđeš kad prebaciš 8000k godišnje, a ne 800k. 

Porez na dobit je 15%. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad preracunas onda, za neki mali biznis se ni ne isplati skoro, dok platis radnike, drzavu, troskove, sta ti ostane...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad bi država znala malo da iskulira sa nametima svima bi bilo bolje.

Naravno,ali onda za 2 meseca bi nastao haos u javnoj upravi,ne bi bilo isplate penzija i drzavnih plata.

Mora da se cedi od privatnika,privrednika i poljoprivrednika da bi se imalo na drugoj strani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba samo napraviti dobru kalkulaciju. Kada sam rekao "bolje svima" mislio sam i na državu.
Zbog visokih nameta ljudi se okreću sivoj ekonomiji.
Radnici se prijavljuju na minimalac ili se uopšte ne prijavljuju, računi se ne kucaju itd. itd.

Objektivno gledano, dugoročno, zbog sive ekonomije većina nas će da ispašta.

Suština je da nam treba ozbiljna reforma poreskog sistema koji će pre svega biti

pravedniji.


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam racunao da nam treba mesecno oko 1000eur da sve pokrijemo bez da razmisljamo o sitnicama. Sad ako se uzme u obzir kolika je zarada na cemu treba tu prodati dosta kafa i sokova...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad su pooštili kontorlu za radnike,svaki dan po jedan ugostiteljski objekat dobije crvenu traku preko vrata.Evo Pink Panter koji radi pa razbija,dobio crvenu traku na vrata zbog neprijavljenih radnika.Ne ispalti se igarti se sa neprijavljivanjem kad se pogleda koliko košta prijavljen,a koliko neprijavljen radnik,a ako en zarađuješ dovoljno da prijaviš radnika onda ti posao i ne ide kako treba,već moraš nelegalno da psoluješ da bi zaradio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nama nije cilj neki veliki profit vec da lokal sam sebe izdrzava i da mozemo radnicima da damo solidne plate jel realno ako su oni zadovoljni bice i musterije zadovoljne.

Nikakva siva ekonomija sve ce biti crno na belo i to je to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi imamo sigurne dve "plate" i to daleko veće od prosečen,a da ne plaćamo doprinose za radnike,da zakidamo ih pa ne bih vozio punta nego bi me vozali u nekom Mercerdesu.

 

Teško ćeš da se obogatiš,ali ako radiš savesno i pošteno imaćeš sasvim pristojnu zaradu.

Edited by Kaniđa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to, Kanidja, da razvijes kao porodicni biznis, zaposlis svoju porodicu, znaci nema problema sa radnicima koji hoce, nece da rade, znate kako obavite posao, a opet, svi imate lepe plate + prijavljeni, znaci zdravstveno i sve ostalo vam ide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...