Jump to content
FAS Goran
Zemunac1993

Pokretanje posla u Srbiji (nije vic)

Recommended Posts

Marko, ali moras cekati sedam godina da pocnu da radjaju ti lesnici.

Edited by delakroa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas dve vrste, tj vise, ali ove dve su najzastupljenije. Jedna je evro po sadnici, druga cetiri (s tim da ima garanciju, sertifikat, itd, itd.)

 

Cetvrte godine se cepaju, daju 0.3 kubika po stablu, a kubik kosta (trenutno) 500-800e, s tim da je ovaj iznos u opadanju jer se masovno sadi po Evropi (a do sada se uvozilo iz Azije). Nije ogrevno, nego mnogo kvalitetnije drvo, da ne zamaram sad sa pojedinostima i karakteristikama...

 

Jedino ga treba zalivati prve godine, posle ga pustis neka raste... i nikako ne mozes biti u minusu, da koja god cena bude.


Prosle sam godine i sam zasadio, 100komada, sad sam skupio pare pa cu ove da posadim jos nekih 800, 900. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Navrati da vidis i ovo moje ogledno polje :D


I to da je poljoprivreda buducnost potpisujem!

 

Samo sto je kod nas "sramota" biti poljoprivrednik, to je fuj, odvratno itd. Mnogo treba raditi, dok ne ojacas kao samostalni poljoprivrednik, posle samo zaposljavas radnike, ti ne moras crnciti, a zaradjujes. U mom mestu ima takvih nebrojano mnogo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Još kad bi država omogućila onima koji na poljima i njivama rintaju kao konji da i nešto zarade... Al' bitnije je da odabrani notari postanu milioneri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kazu da su Nemci najveci uvoznici, a sad su ih Poljaci i Madjari skontali pa masovno sade, hiljade hektara tog drveta. U ovom rasadniku gde sam ja uzimao bas su radili kalkulaciju za neke Madjare koji su ih konktaktirali. 

 

I da se navodno koristi u auto industriji, brodogradnji, prave se surferske daske itd. Lagano je drvo, stvarno iznenadjujuce lako, a cvrsto, ne puca, ne lomi se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Navrati da vidis i ovo moje ogledno polje :D

I to da je poljoprivreda buducnost potpisujem!

 

Samo sto je kod nas "sramota" biti poljoprivrednik, to je fuj, odvratno itd. Mnogo treba raditi, dok ne ojacas kao samostalni poljoprivrednik, posle samo zaposljavas radnike, ti ne moras crnciti, a zaradjujes. U mom mestu ima takvih nebrojano mnogo. 

 

Moras bas mnogo da ojacas da bi prepustio radnicima posao, tj da namlatis toliko para da ne mozes da potrosis za 3 zivota. 

 

Znam coveka koji je radio u diskontu pica, posle nekoliko godina preuzeo posao od gazde, prvih mesec dana radio sam, posle zaposlio jednog radnika, posle par meseci jos jednog, on taksijem ode u grad, sedne u kafic i ceo dan okrece ture. Udjes u diskont, trazis Koktu, radnik ti predlozi Pepsi, jer ga mrzi da ide do magacina i da donese ono sto mu trazis. Tako su oterali stalne musterije i posle par meseci zatvorili diskont i ostao je duzan i Bogu i narodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo mi smo tako, kada je cale ostao bez posla, posadili vocnjak, malo nesto, sve sami radimo, od obrade do berbe i moze se tako, provereno, zaraditi toliko da imas mesecno kako sam vec napisao ranije jednu solidnu platicu. Naravno na vecoj povrsini veca je i zarada. Jos na ova dva parceta planiramo posaditi, pored ovog drveta, mozda jos neko voce i to ce onda biti vec ozbiljnija zarada i angazman nekoliko radnika. 

 

I to stoji, sto kazes, da se drugi nece toliko brinuti. Kao npr mi kad beremo voce, bukvalno svaku jabuku dva, tri puta pregledamo pre prodaje, a radnik uzbere, ni ne pogleda je i baci, osteti itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kazu da su Nemci najveci uvoznici, a sad su ih Poljaci i Madjari skontali pa masovno sade, hiljade hektara tog drveta. U ovom rasadniku gde sam ja uzimao bas su radili kalkulaciju za neke Madjare koji su ih konktaktirali. 

 

I da se navodno koristi u auto industriji, brodogradnji, prave se surferske daske itd. Lagano je drvo, stvarno iznenadjujuce lako, a cvrsto, ne puca, ne lomi se.

to je ona paulovinija ili kako se već zove?ja sam rešio da sadim lešnik,imam vinograd u tvom kraju,zapušten(duga priča) pa ću na proleće da krčim i pripremam pa sadnja,računam nekih 70 sadnica,pa nek rastu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste, paulownia belissia je ova konkretno. :)

 

Opa, kolega, javi se kad budes onda ovde, ako treba nesto da se ocisti, cupa, palim traktor i dolazim ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

i o tome sam razmišljao,ali mi nekako lešnik više godi,imam kući omanji voćnjak,šljivu i kajsiju,za svoje potrebe,nekih 70 stabala,sam ga radim i to mi dođe kao odmor:)

hvala na ponudi,kad se bude radilo da dođeš na pivo:)ekipu za čupanje imam,mada iskreno ni ne znam šta sve ima na parceli trebao bi ovih dana obići:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu sam, ako treba i pomoci, ali i za pivuuu :cheers:

 

Zaboravih jos napisati, apropo paulovnije, jos jedna prednost je sto se sedam puta obnovi nakon secenja. Ne mora se, nakon secenja, saditi nova, vec iz tog korena izraste nova, istog kvaliteta, cak i brze, zbog, jelda, vec formiranog i jakog korena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Šta god da kreneš da radiš razrađivanje posla i reklama su ti 50% uspeha.Moj ćale je sam počeo da radi poznanicima,pa kasnije na preporuku,pa angažuje jednog radnika,pa još jendog sad imamo ekipu od 6 ljudi,registrovanu firmu.Ali trebalo je nekih 5 godina da sve dođe na svoje mesto i da se pokažu pravi rezultati.

 

A bilo je svega od nelojalne konkurencije koja ubija cenu (pa srećom brzo propadne),pa i da radiš posao za koi nisi dovoljno plaćen,jer ne možeš odmah da se pojaviš i tražiš full cenu,moraš u početku da radiš kvalitetno za amle pare,pa posle kako krene posoa krene da raste i cena usluga.

 

Poljoprivreda budućnost  :help: ja znam čoveka koji godišnje tovi 400 svinja i osedeo je u 30-oj.A ima sve od mehanizacije,do zemlje,radnike.Džabe domaća jabuka,svinja,ovca i šta već kad ima u Tempu na akciji  :turned:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

A bilo je svega od nelojalne konkurencije koja ubija cenu (pa srećom brzo propadne),pa i da radiš posao za koi nisi dovoljno plaćen,jer ne možeš odmah da se pojaviš i tražiš full cenu

 

Zanimljivo razmisljanje ... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kaniđa, stočarstvo je posebna priča, tu jedino na kartu organske hrane, masovna proizvodnja ubija srpskog stočara i tu nema leka. Samo kvaliteteom se opstaje. Sve više ljudi shvataju značaj zdrave ishrane a ne GMO đubreta iz Maksija i Matijevića. Deca od malena vuku bolesti koje imaju isključivo veze sa lošom ishranom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovoru. Možda zasadim i ja nešto

Sam ti reko :laughing:  bradu imas, fali ti sekira, karirana kosulja i mozes da metris drva :D

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

stočarstvom se nebi bavio ni puškom da me teraju;)teške muke,ali poljoprivreda je druga priča,samo srpskog seljaka je teško ubediti da poseje neke druge kulture osim kukuruza,pšenice.....na primer sadio bi uljanu repicu ili novi hit koji sigurno donosi dobre pare-facelija(ako ste viđali ono lilavo slično lavandi,pa na kraju i lavandu saditi),a pored toga na parcelu postaviti košnice,facelija dugo cveta i pčele daju dosta meda od nje,još jedan vid dobre zarade.samo da se naši zemljoradnici malo više upuste u tu priču,a ne da ih ucenjuju sa cenom kukuruza i žita.nekada se moglo od 2,3,5 jutara i živeti i othraniti nešto stoke,a sada bolje da nemaš ništa nego toliko zemlje,nažalost

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...