Jump to content
FAS Goran
Zemunac1993

Pokretanje posla u Srbiji (nije vic)

Recommended Posts

Bogami, kako je krenulo tu ce biti i damper pa u povrsinski kop. :)

Vidim da je decko mlad i ima zelju da radi pa da mu dam savet. U ovoj Srbiji nema 'leba u buducnosti pa bezi glavom bez obzira iz nje. Nemojte me pogresno shvatiti da nisam patriota, ne volim Srbiju itd. jesam, volim je, tako sam vaspitan ali da mi je sad 20 godina a ova pamet ne bih se vise nikad okrenuo da pogledam prema Srbiji a kamoli da dodjem u nju. Koliko god da neko radi i ulaze u svoj posao u Srbiji toliko ce kojekakvi hohstapleri da smisle kako da mu uskrate zaradu. Radio sam svasta i mnogo novca mi je prolazilo kroz ruke ali zarade nema ni od cega vise, sve je to prividno. Zadnjih nekoliko godina radim u EU i dve trecine novca opet trosim u Srbiji. Medjutim kada pogledam oko sebe ispadam budala sto to radim jer u Srbiji se ne ceni rad i ono sto radis vec nerad i "snalazenje" onih koji su se nakacili na drzavni budzet kao radnici koji ni ne znaju koji im je opis posla a kamoli da ga rade i socijalni slucajevi koji su zdravi i pravi ali su se "snasli". E, takvi nam kroje sudbinu i misle da su oni Bogom dani i da se oni pitaju za nesto a ni ne znaju kad su siti a kada su gladni. Zbog toga ti savetujem da bezis sto dalje u neku normalnu zemlju gde se ceni rad i gde imas svoja prava koja se postuju. Ovde toga nema. Zbog svega ovog sto nam se desava ja sam prosle godine poceo da razmisljam o napustanju Srbije iako sam ovde ulozio ceo svoj zivot i mnogo novca. Opet kazem, nemojte me pogresno shvatiti vec samo razmislite i pogledajte istini u oci pa recite kud plovi ovaj brod i vidi li se kopno u daljini? 

Edited by sindrom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da ne bude da sam postavo temu i pobegao :D

 

Neko je pitao sto sam dobio 3 otkaza... Nisam dobio tri otkaza nego tri puta ostao bez posla. Po struci sam masinski tehnicar za kompjutersko konstruisanje (3d modeliranje i programiranje CNC masina). Zanimanje koje se npr u Nemackoj placa po 10.000e, a ja u Srbiji nemam ni sekunde jedne staza u struci. Pokusavao i trazio posao na raznim mestima ali izgleda je to i dalje previse napredna tehnologija za Srbistan.

Prvi posao sam radio oko godinu dana a to je lepljenje automobila folijom i brendiranje vozila. Posao kao posao nije tezak, plata srpska i ok sve to ali je problem bio sto poslodavac nije zeleo da me prijavi, odnosno radio sam na crno. Nakon vise zahteva i vise odbijanja da mi upise koji dan staza napustam firmu i krecem dalje.

Sledece sta sam radio nekih 5 meseci je posao u jednoj auto kuci ako se tako moze nazvati, Curcic sa Dusanovca, onaj koji je 90ih uvozio Subaru. Tu mi je posao bio prijem vozila na servis, nabavka delova za servis i za prodaju i prodaja tih delova onima koji svrate sa ulice. A posto je ime Curcic takvo kakvo je malo ko je svracao sa ulice pa smo ja i koleginica iz kancelarije uspeli mesecno da izvlacimo malo preko 10ak hiljada. Odlazim i odatle.

Zatim pocinjem da radim u jednoj veleprodaji opreme za kupatilo, posao terenskog komercijaliste, Moji prvi dani staza se tada upisuju u radnu knjizicu, prijava na "minimalac" i posao koji se sastojao od celodnevnog obilazaka kupaca po celoj zemlji i prodaja robe, pritom radnog vremena nema (odem u Nis i zaglavim ceo dan dok obidjem teren, vratim se uvece u 8 kuci), ceo dan na tockovima i to za paricu od 25k do 30k ako uspem da navucem neki konkretan procenat.

 

Onda dobijam ponudu da predjem u jednu domacu jaku firmu (necu je sada pominjati) da radim isto posao terenskog komercijaliste uz dogovor da prvo 3 meseca provedem u maloprodaji ne bi li se malo upoznao sa robom. Prelazim u novu firmu i nakon isteka ta tri meseca gazda kaze da je analizira prodaju i da trenutno nema potrebe za jos komercijalista i tako ja ostadoh bez produzenja ugovora. Ukratko o meni. Ne plasim se rada, ne plasim se da uzmem i neki alat u ruke i da radim.Hocu da radim i da zaradim tim svojim radom. Ono sto hocu da izbegnem je ova samovolja gazda koji su se juce obogatili na razne nacine i sada radnu snagu tretiraju kao potrosan materijal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juri ti iskustvo u tvojoj struci makar radio džabe jer je istina što si rekao da se u Nemačkoj traže ljudi za rad na CNC mašinama, to je potvrđena informacija. A onda sedi na stolicu i pošalji 500 CV-a u Nemačku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I moj ti je savet da pises CV-e za posao u nemackoj,ali ce ti trebati radno iskustvo za posao tamo.

Ja imam 42 godine i klinca od 15 godina,radim kao visi radioloski tehnicar ovde vec 15 godina i prosle godine sam krenuo da se interesujem za posao u nemackoj.Stvari stoje tako da pored nostrifikacije diplome i poznavanja jezika ( visok nivo) pre potpisivanja ugovora o radu odlazis na probni rad od par dana u nemacku.Ako znas svoj posao nemac potpisuje ugovor o radu i sredjuje ti radnu i boravnu vizu.

Tako da pre odlaska u nemacku izvezbaj dobro rad u struci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogami, kako je krenulo tu ce biti i damper pa u povrsinski kop. :)

Vidim da je decko mlad i ima zelju da radi pa da mu dam savet. U ovoj Srbiji nema 'leba u buducnosti pa bezi glavom bez obzira iz nje. Nemojte me pogresno shvatiti da nisam patriota, ne volim Srbiju itd. jesam, volim je, tako sam vaspitan ali da mi je sad 20 godina a ova pamet ne bih se vise nikad okrenuo da pogledam prema Srbiji a kamoli da dodjem u nju. Koliko god da neko radi i ulaze u svoj posao u Srbiji toliko ce kojekakvi hohstapleri da smisle kako da mu uskrate zaradu. Radio sam svasta i mnogo novca mi je prolazilo kroz ruke ali zarade nema ni od cega vise, sve je to prividno. Zadnjih nekoliko godina radim u EU i dve trecine novca opet trosim u Srbiji. Medjutim kada pogledam oko sebe ispadam budala sto to radim jer u Srbiji se ne ceni rad i ono sto radis vec nerad i "snalazenje" onih koji su se nakacili na drzavni budzet kao radnici koji ni ne znaju koji im je opis posla a kamoli da ga rade i socijalni slucajevi koji su zdravi i pravi ali su se "snasli". E, takvi nam kroje sudbinu i misle da su oni Bogom dani i da se oni pitaju za nesto a ni ne znaju kad su siti a kada su gladni. Zbog toga ti savetujem da bezis sto dalje u neku normalnu zemlju gde se ceni rad i gde imas svoja prava koja se postuju. Ovde toga nema. Zbog svega ovog sto nam se desava ja sam prosle godine poceo da razmisljam o napustanju Srbije iako sam ovde ulozio ceo svoj zivot i mnogo novca. Opet kazem, nemojte me pogresno shvatiti vec samo razmislite i pogledajte istini u oci pa recite kud plovi ovaj brod i vidi li se kopno u daljini? 

To je uvek opcija,al prvo da pokušam ovde,najlakše je otići  :D

 

Ima još mi da guramo do te mehanizacije i do tako ozbiljne priče,ne može to da se uštedi za godinu dve,po trenutnom stanju na tržištu za neku solidnu sa malo radnih časova i kamionom za transport treba oko 30k € minimum.Posla srećom ima tako da još uvek razmišlajmo o porširenju.Može i ovako pristojno da se živi,ali nabavkom te mehanizacije ozbiljan novac ulazi u igru  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

U vezi ove priče sad ćete da kažete da ne vidim dalje od nosa, ali ja bih rekao da kreće polako sve na bolje :)

Evo u komšiluku moje firme su nikle 3-4 poveće zgrade u proteklih godinu dana. Jedna se bukvalno za 3 meseca izgradila i vidim da autobusi dovoze radnike i to već ima 50ak ljudi. Znači 50 novih radnih mesta.

Još 3 firme i to je 150 mesta. Ipak se nešto dešava.

 

Gledam i u mojoj struci. Od januara prošle godine sam dobio 6-7 ponuda za posao. Bilo je tu svačeg, ali definitivno ima slobodnih radnih i daleko je od zasićenja.

 

A što se rada u inostranstvu tiče opet morate nečim da budete konkurentniji od ostalih da bi baš vas primili. Da li je to cena, znanje, rad nečeg što drugi ne žele ili šta već to je već druga stvar.

Ali u onu priču da u inostranstvu 2500e dobijaju oni koji ne rade ja ne verujem. Svuda mroa da se zapne i svuda ima traženijih i manje traženih poslova.

 

Štaviše bilo gde drugde treba da obezbedite i krov nad glavom što (većina) kakvo-takvo ovde ima.

 

 

Objektivno gledano, dugoročno, zbog sive ekonomije većina nas će da ispašta.

 

Ne bih nikog da vređam, ali nikad mi neće biti jasno kako se ljudi tako lako odlučuju na minimalac plate,a  da ostalo primaju sa strane.

Pa i ovako nam je penzioni fond loš i bez toga da sami sasečemo sebi penziju.

 

Igore i u Smederevu se otvaraju strane firme a u tim firmama je plata 25000 i crkava se od posla, a kako nema nista pametnije ljudi se biju da dodju do tog posla i opet stranacki se upada i da bi dobio neko bolje radno mesto moras da budes clan prave stranke...

 

a sto se tice rada za minimalac jbg ako neces ima ko hoce ta je logika pa ti vidi dal hoces... 

Ranije sam radio u DIS-u i tamo su radnici prijavljeni na minimalac ide cela plata preko banke ali sve preko minimalca se prikazuje u vidu nekih bonusa stimulacija i cuda, radio sam u pekari Tvojih 5min ista prica ubijanje od posal po 12-13 sati dnevno nekad se radilo i 14h radni sat 125din!!!  sve preko banke prijavljeni svi na minimalac ostalo stimulacije i cuda.... tako da obrni okreni svuda je isto jer tako im je drzava dozvolila.... A o poslu u struci i ne razmisljam jer naravno nemam dovoljno radnog iskustva u struci da bi me neko zaposlio ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To za iskustvo je tek posebna prica! Shvatam ja sve, i jednu i drugu stranu ali realno, kako da imas neko iskustvo ako negde ne krenes to da radis?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskustvo bi trebalo da bude praksa u školi,ali kod nas se to odavno ne gleda.Evo ja sam na akademskim imao praksu doduše kod ćaleta u firmi  :laughing: ali imam kolege koje su posle akadmeskih hteli odmah posoa bez mastera,otišli na razgovor kao jel imate iskustva oni bili smo tu i tu na obaveznoj praksi,oni kao pa nije to iskustvo,nama treba minimum 2 godine iskustva  I još im pounde degradaciju,pa ako mogućnost napredovanja i za nekih 10 godina da stignu do posla koji im pripada sa zavnjem  :laughing: a do tad da guraju kolica ili da rade na mešalici  :turned:  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda sam i ja imao sreće sa poslom pa ne vidim stvari kako treba. Ja sam na odradio praksu na 3. godini fakulteta i to 25 dana ako se dobro sećam. Obavezna je bila 15 dana.

Sledeće godine sam dobio i posao u istoj firmi.

 

Stranačka veza? Pa ne znam baš za ozbiljnu privatnu firmu kako bi to prošlo i to za posao koji zahteva produktinvost.

Džabe što ste nečiji sin ili brat, ako trošite pare firmi i pravite štetu brzo se odleti. Doduše ja radim posao u kome je vrlo lako proceniti koliko je neko sposoban ili nesposoban.

 

 

 ali imam kolege koje su posle akadmeskih hteli odmah posoa bez mastera

 

Moje iskustvo je da master ne menja stvari nešto mnogo. Štaviše to je po meni samo lično usavršavanje.

Ja sam završio master uporedo sa poslom i sad sam na doktorskim studijama.

 

Učim i istražujem ono što me zanima i to mi je glavna motivacija.

A na većini poslova se znanje traži što nije isto što i iskustvo. Ja sam već na prvom poslu imao solidno znanje (recimo) i nikakvo iskustvo, ali opet sam nekako počeo da radim.

 

A ta priča da ljudi završe fakultet i da nemaju nikakvog praktičnog znanja mi je opet vrlo diskutabilna.

Ja sam, po završetku osnovnih studija imao 10ak ozbiljnih projekata na kojima sam radio, 10+ sajtova što objavljenih, što za svoju dušu i 3 naučna rada. To je opet bilo dovoljno da me neko uzme u razmatranje i primi na probni rad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ova tema i mene dosta dugo muci :) Sta krenuti raditi, a sto nema ili sto neko vec ne radi. Toga definitivno vise nema, sve je "zauzeto". Opet sa druge strane uvozim automobile, sto svi rade u mom kraju bukvalno svaka peta kuca. I sam se pitam kome vise prodam auto :D

 

Posto sam stalno u nekoj vezi sa automobilima, razmisljao sam da otvorim prodavnicu koja bi drzala auto kozmetiku (Veliki izbor proizvoda, bukvalno sve sto moze) auto opremu (Lance, sijalice, prva pomoc itd), akumulatore (to bi mozda bio i najvaznije u ponudi, da budem specijalizovan za prodaju akumulatora), patosnice, radkapne, ulja, antifriz, tecnosti razne itd. Sa jedne strane kad pogledam to je roba koja treba svakome ko vozi auto, a opet sa druge iste ima u svojoj prodavnici auto delova, vecim marketima itd. Sve je to mac sa dve ostrice i pitanje sta je najbolje, a da se ne "pukne" neka kolicina novca. 

Edited by laki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnogo malu zaradu imas na dosta artilkla. Recimo na akumulatore skoro nista, mislim da bese i na antifriz i jos dosta toga. Kozmetika i neka druga roba je verovatno druga prica. Hocu da kazem da trebas da imas bas veliki promet da bi ti se isplatilo.

Evo kod mene u gradu, covek je otvorio pre par godina prvo prodavnicu ulja sa besplatnom zamenom. Onda je prosirio i ubacio vulkanizera i prodaju guma, pa i auspuh servis sa prodajom svih delova vezanih za to. Prodavnicu prosirio, ubacio i traktorske delove i milon drugih stvari , sitnica koje stalno zatrebaju. Sad pocinje da pravi i creva za hidrauliku. Bas razbija kako radi!

Eto prodlog, ko moze finansijski da krene u takvu pricu. Znaci eto, prodavnica ( ulja, kozmetika i sl) i odmah i besplatna zamena, pa posle siris polako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj prijatelj ima neki slicnu prodavnicu, s tim da radi jos gume i to radi na malu zaradu pa je skoro najeftiniji u gradu najcesce, jedino ako neko ima neku dobru marzu ili ako je akcija, onda nekad bude jeftinije od njega i hoce da nabavi svakakve sitnice po porudzbi. Ali sto kaze MS PK, njegova prodavnica je jedina u gradu koja u granicama normale ce da ti ugradi na vozilo te sitnice sto kupis, tipa montaza brisaca, akumulatora, zamena sijalica, patosnica itd... Tako da to je definitivno jedna od stvari o kojima bi trebalo razmisljati. Takodje stalnim kupcima daje na odlozeno placanje ili na rate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je to, tako sam nesto i ja planirao. Cak i gume Tigrove da drzim. Samo sto u mom mestu Batajnici, ima svega i svacega, mozes na 10 mesta da kupis akumulator. Jedini nacin je to da se ima veliki izbor i najpovoljiniji uslovi prodaje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ugradnja , provera i to. Mnogo znaci musterijama a realno nista al ima taj psiholoski efekat :D

Kad rece Yugisa, i ovaj sto ga ja pominjem je najjeftiniji u gradu za recimo vulkanizerske usluge. Sad posle nove godine hteo da svratim, reko nema nikog, svi izmenjali gume, kad ono 9 vozila cekaju :)

Recimo i za auspuhe je napravio kompletnu pricu, ima cevke, ima masinu koja savija, ima lonce, ima pletenice, ima i ukrase. Bukvalno tu resavas problem, sto coveku u stvari i treba, a ne da odes kao nekad kod nekog sto krpi, pa nema krivinu nego idi savij cevku negde, donesi pletenicu i sl. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...