Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
Milutinac

Tuning / Styling - značenje pojmova

Recommended Posts

Svi linkovi koje sam postavio su tu samo sa svrhom da se pokaze da postoji pojam styling car parts ili slicno, jer vidim da ti nije poznato da uopste postoji takav pojam.

Ovo drugo mesanje baba i zaba necu da komentarisem, prosto mi je i pored svega nejasno kako tuning moze da bude - evo sada (i sa iscudjavanjem) spominjemo i obrvice, pa mislim stvarno...i sam kazes da to nije tuning, pa sta je onda?

Dokaz o jos jednom mesanju baba - zaba imate i na sledecem linku

http://www.ns-tuning.com/

Mogu i italijani i madjari i nemci da stavljaju u naslov svoje manifestacije sta god hoce, ali zna se sta je sta uopsteno...tako da ukoliko niste menjali turbine, dizne, intercoolere, kompjutere, ubrizgavanja, nema tu ni T od tuninga

Sto se manifestacija takodje tice - Slican primer...na ROCK am Ringu 2016, pored black sabbatha, deftonesa, korna nastupice rudimental i major lazer??? drugim recima...pise i na tarabi p**** - pa nije...

Takodje, slazem se za kadice, niti je jedno, niti drugo, mada kao sto Yugisa kaze - u 99% slucajeva na forumima kad procitam tuning citam styling, tako i u 99% slucajeva kod nas kadice se koriste kao styling detalj, a ne kao ono sto uventualno smanji koji kilogram i kao ono sto daje bolju potporu u krivini npr

Upoznat sam ja s tim pojmom, samo nikad nisam cuo da je netko stajlirao auto, samo o tom se radi.

Obrvice su za mene kriminal :D Njih sam samo naveo jer se tuning firma hvali njima u opisu.

NS-tuning je prica za sebe, a takvom bi ju trebalo i ostaviti.

Poanta je da je danas rijec tuning toliko siroko usvojena da moze oznacavati puno toga, takodjer ima jako puno pravaca u tuningu. Cak i na wikipediji pise da je car tuning u osnovi modifikacija motora i trapa, ali se koristi i za interijer, boju, itd.

Sto se tice auta na tim skupovima zbilja mozes naci svega, od auta koji imaju 2,3 puta vise snage nego serijski podesenih za stazu, auta sa 300-400 konja koji su static i 2 cm od poda i ja ih s Puntom obidjem jer idu 5 na sat i izbjegavaju neravnine, pa sve do auta koji su izvana i izunutra sredjeni maksimalno, a motor nije taknut u smislu performansi. Vidio sam zbilja svega i svacega, od NS tuning Pug-a, Supri, Skylinea, Trabanta s motorom oblozenim u kozu, M3 slaganih za stazu, Hayabusa Peglica i Fici, pa sve do najnovijeg Porsche Caymana na zracnom ovjesu i super stretchanom gumom. Zbilja je tesko biti pametan i naci ime za svakog od njih pojedinacno, svi su oni tuneri, netko vise netko manje, ali svi imaju jednaku ljubav prema tome, samo svatko ima svoje prioritete u tome sta mu je vaznije i sta zeli dobiti od auta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Upoznat sam ja s tim pojmom, samo nikad nisam cuo da je netko stajlirao auto, samo o tom se radi.

 

 

Da, kod nas (pogotovo na forumima) se taj termin retko moze cuti/procitati, bas zato sto se pod taj tuning svrstava sve...kao ono sto na polovniautmobili.com pored garaziran, alarm, podizaci, mozes da otkacis i tuning, a tuning ono yugo sa tribalima, ima verovatno 35KS...

Realno ne bi ni ja trebao da sam nekada cuo da je neko tunirao auto sa neonkama, farovima, spojlerima, mrezicama, ali eto...sve je moguce

 

Wikipedia - ne bi trebao niko nikada kao argument da koristi wikipediu, iz prostog razloga sto je severno Korejski vodja onaj Kim Jong bio predsednik Amerike npr,sto je 90% medicinskih dokumenata na istoj potpuno netacno itd...znamo svi kako funk. Wikipedia ili ne znamo, ili je wiki cak i tacnija od Laroussove enciklopedije, sve je moguce...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije problem sa pojmom u wikipediji vec realno u nama jer smo puritanci, tako imas i likove po misicanama koji gutaju sake tableta, praskova itd. i tvrde da su 100% prirodni jer nista od toga nije izricito zabranjeno (kao npr. steroidi)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo za wikipediu si u pravu, ali moze se naci donekle ispravnih informacija.

Samo jako je tesko podvuci crtu i reci sta pripada cemu, pogotovo sto vecina auta na tuning/stajling skupovima ima modifikacija s obje strane. Uzeti cu za primjer samoga sebe. Vise sam polagao paznje na estetiku nego na performanse i to otvoreno priznajem, ali ipak imam remap i zadnji most je promjenjen za most s diskovima i jos imam par stvari dogovorenih za odraditi, ali o tome vise kad bude, ali ja sebe ne smatram tunerom zbog tih modifikacija.

Ja sebe smatram tunerom iz razloga sto sam vecinom sve sam napravio i svojim trudom sam ucinio da moj auto bude drugaciji od ostalih.

Sad definicija moze biti drugacija od osobe do osobe, neko se smatra tunerom ako, kao gore napisano, zaljepi tribal naljepnice na yuga, nekome je tuner osoba koja radi samo modifikacije performansi, meni je recimo tuner svaka osoba koja ulaze svoje vrijeme, novac i ljubav da poboljsa svoj auto. Nebitno mi je jel zeli brze vrijeme na stazi, glasniji audio sistem ili da izgledom iskace od drugih.

Kad smo vec na temi, vjerojatno pratite svjetsku scenu i znate da u Americi rijec tuner u velikoj vecini slucajeva oznacava osobu koja sredjuje aute porijeklom iz Azije. Cak i postoji sleng naziv tuner cars koji oznacava aute iz Japana i Koreje.

Malo sam skrenuo s teme s ovim gore, ali sam samo htjeo dati primjer koliko moze biti siroka primjena te rijeci

Edited by DinoG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amerikancima je sve ricer ako nema milion litara kubikazu :laughing:

 

Tuning realno je slican pojmu J, tj jot kod felne, iako je J oblik felne, a ne mera za sirinu felne, to je toliko rasprostranjeno u usvojeno od vecine da je prakticno nema svrhe tvrditi suprotno. Tuning tu i tamo jos neko tvrdi sta je to ustvari, ali za par godina jednostavno nece biti termin namenjen izricito modifikacijama za poboljsanje performansi i niko se nece truditi da tvrdi suprotno.

 

Realno ja verujem da ce tuning koji "sad" znamo kao tuning da izumre za par godina jer je sve teze modifikovati novija vozila koja zavise od elketronike i realno sve je manje ljudi zainteresovano za tako nesto, moda je biti drugaciji izgledom, ne biti pametniji, bolji, brzi i slicno. Ako nista drugo, sve cesce se moze videti da pametniji, bolji i brzi bude ismevan. Zato je i Abarth sad vise neki nivo "tuninga" sa nalepnicama, patosnicama i ponekim "aerodinamicnim" dodatkom, a ne neko drasticnije povecanje performansi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad smo vec na temi, vjerojatno pratite svjetsku scenu i znate da u Americi rijec tuner u velikoj vecini slucajeva oznacava osobu koja sredjuje aute porijeklom iz Azije. Cak i postoji sleng naziv tuner cars koji oznacava aute iz Japana i Koreje.

 

 

Mislim da mislis na ovo... :) ricer...

http://www.urbandictionary.com/define.php?term=ricer

 

maxresdefault.jpg

ricer_mods_65.jpg

 

I_v_seen_some_ricers_in_my_day_ricer_any

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au brate dokle ce ove kartonske modifikacije da pominju u bilo kom smislu pa i ricer :laughing: Ja jos nisam video da je neko to uradio i da je zaista bio ubedjen da je modifikovao auto :D To su samo sprdnje ljudi za slikanje a bio je i onaj neki lik u novinama koji je u ne znam kojem gradu to radio iz zabave, sta li je :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mislim na ricer, mislim bas na tuner cars, vjerujem da je naziv poceo zbog onog import tuner magazina i zadrzao se sve do danas. Na nekoliko youtube kanLa sam cuo da se spominje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne razumem bas sta u servisnoj knjizici znaci kad je ovo upisano:

Uležištenje, motor

Komplet kočionih papuča

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulezistenje motora su nosaci motora, kocione papuce se mogu odnositi i na paknove (zadnje kocnice) a i na prednje plocice... To su nazalost hrvatski izrazi koji se sve vise i vise poturaju kod nas kao da mi nemamo nas jezik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg matori samo u holsraf to sve treba nagurati:D, znas da ljudi nekad ili u buducnosti ili ko zna gde vec nisu pricali jezikom vise su mumlali kao zivotinje isl. i pricali telepatijom, pogledom , pokretom tad nisi imao niti ces imati jezike i razliku samo sto si sad zapao u medjustepen gde su ljubicanstvena odela i to ,znas ;):D Samo kod na za jednu stvar imas 5 reci mnogo glupa varijanta.

Edited by nemanja84bg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...