Jump to content
FAS Goran
Dovla

Koje TERETNO vozilo kupiti?!

Recommended Posts

Dovoljno je da npr. po jednom danu upises za relaciju tog dana BG - Lokal.

To ti je dovoljno da se vozis tog celog dana.

Kod mene u firmi je tako.

Upisuju se datum, stanje na km satu, relacija kretanja, vreme polaska i vreme kraja voznje za taj dan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po pravilu treba svaki dan novi, ali i mi kad radimo nesto kao linijski onda pisemo isti dan za danom. Nije pravila problem inspekcija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da... BG - lokal za ceo dan. Ako se ide negde van grada onda BG-neko mesto, neko mesto-BG i to je to. 

 

Da li neko možda zna, koji akt, pravilnik, zakon reguliše obavezu postojanja nalepnice za maks brzinu pozadi i da li je regulisano koje veličine treba da bude? 

 

Gledao sam ZOBS i Pravilnik o podeli vozila, i u oba ima određeno koje su maks brzine, ali nigde nema deo o obavezi tih nalepnica i o njihovoj veličini, pa ako neko zna... :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim i da ne pise velicina nalepnice za brzinu, ali nisam siguran. Mi stavljamo malo manje, da nije baaas preterano ruzno :)
Znam da za naziv firme moraju slova da budu 10cm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nalepnica veličine kao za ključ ? :D

 

U fazonu sam da, ako baš treba da se zalepi da onda uradim neki stiker od 3-4cm :D 

 

Dovla,cestitam na kupovini.Mislim da si najbolji izbor napravio.Neka te Grande sto bolje sluzi :thumbup:

 

Zahvaljujem. Prešao sam oko 300km do sada i mislim da će to biti baš ono što mi je trebalo :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nalepnice imaš u dve dimenzije 160mm i 120mm,tebi za  Punta odgovara ova od 120mm.Ja mislim da nigde ne piše kolika mora da bude velilčina,samo mora da bude postavljena na vidno mesto i da se što lakše uoči.

 

Hoće štamparije i da rade po narudžbini dimenzije,al samo za veće količine.

Edited by Kaniđa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje je bilo koji dokument uređuje veličinu nalepnice. Nemam ja problem sa štamparijom. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nisam cuo da postoji odredjena velicina.

I da postoji onda bi nalepnice u prodaji bile standardne velicine, valjda :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi na sluzbena stavljamo od 120 i kamioncici i kombici su u pitanju. Nikad nikakvih problema nismo imali. Dok sam video mala teretna vozila sa manjim tipa 50-60mm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prijatelj jedan gleda neku kromu koja registrovana kao teretna sa 4 sedišta, pa razmišljamo koje su prednosti i mane takve registracije?! Prednost dosta manja registacija, mana formalno jedno sedište manje, ima li još nekih fora koje ne znamo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih znao da ima mana. Mozda je "tvrdja" a mozda i nije. Moguce je da ce morati da nosi nalepnicu i da postuje ogranicenje, mada...od napred se ne vidi da je teretno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad se sve sabere - odbijanje PDV-a na sve što se tiče tog auta i jedno mesto za sedenje manje. 

 

Ako ga uzima za sebe lično, a ne za firmu, čista glupost. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo konačno dobih neke odgovore od ABS-a pa reko' da podelim ovde s ljudima ima korisnih informacija. 

 

Uglavnom pozivaju se na - Pravilnik o podeli motornih i priključnih vozila - link

 

Vozila N kategorije definisana su u članu 9. Parafraziram, ali kada se promrljavi član 9. i član 120a dolazi se do toga da vozila koja su homologovana do 29.10.2012. godine ne moraju da imaju zaštitnu mrežu. 

 

Član 5. definiše opremu koja je potrebna u vozilu koja uključuje, rezervni točak, prvu pomoć itd. 

 

Član 106. definiše PP aparat gde kaže da treba da bude najmanje 2kg za kategorije M2, M3, N1, N2, N3 i K5

 

 

Ovo posebno citiram iz mejla: 

 

 

Ознаке ограничења брзине у виду налепница са задње стране нису обавезне.

 

I na kraju, pitao sam i da li moraju postojati oznake firme na vozilu i dobio sam odgovor: 

 

 

Рекламни и рефлективни натписи на возилима су прописани чланом 67. наведеног правилника: „Рефлективни део рекламних натписа – графичких симбола на возилу мора бити једноставан, без адреса и бројева телефона, и да не одвлачи пажњу другим учесницима у саобраћају, односно мора да одговара захтевима и условима за постављање према техничким условима. Висина слова у рефлективном делу рекламног написа мора бити између 300 mm и 1000 mm, а укупна површина рефлективног дела наслова не сме прећи 2 m2.“, док је ставом 2. члана 5. Закона о превозу у друмском саобраћају прописано: „Теретно моторно возило којим се обавља превоз ствари у друмском саобраћају мора имати на бочним вратима, односно на бочним странама кабине возила, исписано пословно име, односно фирму, а може имати и његов знак који ужива заштиту у складу са законом којим се уређују жигови.“.

 

Isti zakon definiše obavezu natpisa "Prevoz za sopstvene potrebe" za koji je kazna od 100.000-500.000 a isto toliko je kazna ukoliko se u vozilu ne nalazi ugovor o radu za zaposlenog koji koristi vozilo. Ovo sam inače čuo nedavno od radnika Pošte u Pančevu da su ih trkeljisali za te ugovore o radu pa je (naravno) nastala panika kod vozača koji su dobili te kazne (ko će da plati), a i kod onih koji nisu dobili da što pre uzmu ugovor da imaju u autu. 

 

 

 

Inače, Punto cepa već 3-4 hiljade potrošnja ispod 6l prosek minus PDV... cilj ispunjen :) BIće uskoro i predstavljanje nikako da odvojim malo vremena kako treba :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isprepletano je malo to po zakonu... malo pišu o linijskom prevozu (autobusi), malo pišu o prevozu stvari (teretna vozila). Pregledaj malo taj Zakon o prevozu u drumskom saobraćaju. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto sam se ozbiljno neozbiljno bacio na poljoprivredu, doslo je vreme za potraznju nekog teretnjaka. Medjutim, tu sam u konfuziji, da li samo prikolicu da nabavim, sto bi bilo oko 600-700e, ali ako prodam auto ili nabavim neki bez kuke, onda ta prikolica gubi smisao... opet, ni finansije mi, za sada, nisu na nekom zavidnom nivou, pa sam tako prvo po oglasima gledao Zastave Poly i Floride Poly. Ali za neku noviju Zastavu treba vise para, otprilike koliko bi kostao neki stariji Berlingo. 

 

Sto se, pak, prevozenja tice, to bi bilo samo voce, spakovano u gajbicama, do nekih 500kg, ne vise. Posle svega poceo sam gledati i neka kombi vozila, karavane, ali i dalje pojma nemam sta da uzmem. Kakvo je vase misljenje, sta je najbolje da uradim, bar za pocetak?

 

I da, taj teretnjak bi sluzio samo za prevoz, znaci od vocnjaka do hladnjace, otkupa, pijace i sl. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozes misliti koliki je budzet kad gledam Zastavu :D 

Pa do nekih 1500 bih izdvojio, da uzmem nesto za pocetak, samo da prevezem proizvode od tacke A do tacke B. Nikakav konfor, klime i slicno me ne zanimaju, samo da se kotrlja i da mogu da natovarim :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da malo suzim izbor, gledao sam Zastavine poly, Juga in van, Comba, Berlinga, Partnera. Sto se kombi vozila tice mozda Ducato... Mada bi mi, za pocetak, dovoljan bio neki van.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastave i jugo otpisi odma, to bukvalno ne vredi nista. Berlingo je dobar, partner isto. Dukato ti je skuplji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...