Jump to content
FAS Goran
Elra

Fiat Grande Punto - Blue&Me

Recommended Posts

Evo ti sema za radio sistem sa Blue&Me za Grande Punto. Dugmici idu na pinove 3 i 4, na pinu 7 je masa (pored imas i oznake boja kablova, imas sifarnik na forumu):

 

199004340.thumb.png.b8f08a9787a6e903478ae605552b61bf.png

 

PS: D047 je spulna ispod volana, a M001 je Body Comp. Moze se i po VIN u ePer proveriti da li je spulna odgovarajuca.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/30/2020 at 1:13 PM, Ivan said:

Evo ti sema za radio sistem sa Blue&Me za Grande Punto. Dugmici idu na pinove 3 i 4, na pinu 7 je masa (pored imas i oznake boja kablova, imas sifarnik na forumu):

 

199004340.thumb.png.b8f08a9787a6e903478ae605552b61bf.png

 

PS: D047 je spulna ispod volana, a M001 je Body Comp. Moze se i po VIN u ePer proveriti da li je spulna odgovarajuca.

Samo da javim da je projekat uspeo! 

Izvadio sam sve pinove i manje više nasumično ubadao i provaljivao gde koji pin ide. Prvo sam po starim dugmićima provalio da sirena ide na pinove 3,4, postavio sam masu na 7 i relativno brzo sam provalio gde koji ide. Na kraju je ispalo da dugmići idu na 1 i 5, i svetlo ide na 6 ja mislim. 

 

Nisam nikako uspevao da se povežem na Blue&Me, zatim sam obrisao već zapamćene uređaje i onda sam uspeo da se povežem. Sve radi, svi dugmići, pozivi, poslednji pozivi iz telefona, kontakti, jedino što ne prepoznaje primljene poruke iz telefona ali to mi je skroz nebitno. I da glasovne komande su na nemačkom, tako da to moram promeniti na engleski, ali svakako sam prezadovoljan sa svim ovim, ostim toga što sad i sam volan izgleda dosta lepše. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo :thumbup: , znaci dobro smo ovde teoretski pretresli i dijagnostikovali problem, a ti sproveo u delo.

Trebao si da slikas kada si to radio, jedna slika vredi 1000 reci, a znacilo bi sigurno nekome i ubuduce (na tom principu forum i funkcionise).

Jedino me buni malo taj raspored koji navodis, ono sto sam pisao je na samoj spulni volana. Pin 7 jeste masa, a na svim verzijama (sa i bez Blue&Me) na pinovima 3 i 4 su MF dugmici. U semi za sirenu, navodi se da je na pinovima 7 (pomenuta masa) i 8.

1 hour ago, Fallcone said:

I da glasovne komande su na nemačkom, tako da to moram promeniti na engleski, ali svakako sam prezadovoljan sa svim ovim

Promenu jezika na engleski (nije u pitanju samo Voice Recognition) radio sam i na svom Blue&Me sistemu, imas detaljno ovde, pa procitaj i postove ispred/iza:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/61292-fiat-nuova-bravo-update-blueme-greška-no-english/&do=findComment&comment=1444844

Setup OK, ali sa flesovanjem samog B&M firmware na neku noviju verziju nemoj mnogo da se igras, ako sve radi. Znam ih par koji su "zaboli" centralu, iskljucivo zbog radoznalosti :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima zanima me da li neko moze da mi pomogne. Posedujem auto Fiat punto EVO iz 2010/11 godine, u pitanju je Blue&Me sistem. Kada ubacim flesku pesme idu i sve je okej, ali pored usb ima i port za AUX kabli. Kada kabli ubacim u port i zatim u telefon, telefon prikaze da sam ubacio kabl u telefon. Ali kad hocu da prebacim sa radia na AUX na taster "MEDIA", on prebaci samo na disk i opet kad kliknem prebaci na radio, nece da prebaci na AUX ne znam iz kog razloga. A kad iskljucim kontakt i upalim radio i kliknem na "MEDIA" tad hoce da detektuje AUX ali kad ubacim kabli u telefon i pustim muziku opet nece da ide muzika.

Takodje hteo sam da pitam i za bluetooth sistem kada se povezem sa autom kako da pustam muziku gledao sam kako rade na fiat 500 i kad sam probao nece. Onda sam uzeo malo da guglam po internetu i procitao da mogu samo da se pustaju muzike sa IOS uredjaja a da sa androida neca da li moze neka pomoc.  Hvala!

 

Snimak i slika:  https://streamable.com/z1ox9a

 

20200919-124746_(1).thumb.jpg.b08bb6f462d82b6a86b70af9e607cd9a.jpg

 

Edited by Ivan
Spojeno, formatiran tekst, prebacena slika na FLCS forum

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Aleksa Stojiljkovic

Nepotrebno otvorena tema spojena je sa postojecom o Blue&Me sistemu na Puntu.

Imaj u vidu da je sistem projektovan u partnerstvu Fiat grupacije i Microsofta, u drugoj polovini prosle decenije kada Android nije ni postojao.

Druga stvar, Bluetooth funkcionalnost predvidjena je prvenstveno za handsfree razgovore, a ne za pustanje muzike. Tako da na tu mogucnost slobodno mozes da zaboravis.

Od sve te zaje*ancije :) - lepo snimi muziku na flesku, ustekaj u USB port i uzivaj. Digitalni kvalitet zvuka, nema razvlacenja kablova po kolima, komandovanje je putem MF dugmica sa volana ili glasovnim komandama...

Iako Blue&Me ima vec skoro 15 godina, za moja shvatanja voznje radi bas ono sto treba - odrzava paznju vozaca na putu, a da mu omogucava i telefoniranje i MP3 mjuzu i glasovne komande, bez cackanja i "zevanja" po kojekakvim touch sreen-ovima i telefonima u autu. I sto je najbitnije, radi taj posao vrlo dobro.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, da li mi neko može pomoći i objasniti kako da smanjim zvuk zvona telefona u autu mnogo je glasno . Hvala 

U pitanju je Grande i Blue & Me sistem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

BT samo transferuje komunikaciju na handsfree sistem (zvucnici + mikrofon u autu).

U meniju radija imas opciju PHONE, tj. Telephone Volume Adjustment.

Predefinisanu vrednost koju si podesio, takodje mozes u toku razgovora da menjas preko komandi na volanu ili Volume tockica.

Bar je kod mene tako, na Nuova Bravo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/23/2020 at 10:23 PM, Ivan said:

BT samo transferuje komunikaciju na handsfree sistem (zvucnici + mikrofon u autu).

U meniju radija imas opciju PHONE, tj. Telephone Volume Adjustment.

Predefinisanu vrednost koju si podesio, takodje mozes u toku razgovora da menjas preko komandi na volanu ili Volume tockica.

Bar je kod mene tako, na Nuova Bravo.

HVALA prijatelju na pomoći namestio. Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi, imam grande punta 1.4 t-jet 2008. Blue&me mi je radio dobro dok jednom u sred vožnje nije hteo da mi prebaci pesmu. Vadio sam flesh, formatirao ga i on konstantno pušta samo tu jednu pesmu i ne dozvoljaava mi da promenim. Takodje, kada mi zvoni telefon ne dozoljava mi da se javim preko komande na volanu a kad se javim na telefonu sistem radi. Da li neko ima ideju šta bi moglo da bude?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Marinjo

Pokusaj da resetujes Blue&Me centralu, skidanjem kleme sa akumulatora. Pa javi rezultat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene na Bravu, Blue&Me centrala je u kaseti ispred suvozaca. Odsrafi se plasticni nosac i otkaci plavi konektor centrale, moze i tako, kako ti je lakse.

Radi li ti to Phone dugme za ostale funkcionalnosti (npr. potvrda neke stavke iz menija)?

Nevezano za ovo, istu pesmu moze da vrti kada je ukljucena Loop opcija, u Settings meniju za Media Player.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni he na GP blue & Me bio neupotrebljiv, nista nije radilo kako treba, pa sam uradio flesovanje istog. I sve je proradilo, cak su mi se pojavile I neke opcije like nisam imao.. paring, user data i sl.Jos sam istim postupkom dobio i engleaki jezik na mesto 'talijanskog.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I to je opcija, ali sa bilo kakvim flesovanjem postoji mogucnost da ceo sistem postane totalno neupotrebljiv. Slicno kao i na fabrickim navigacijama, zato nikada nisam za flesovanje zarad neke sitne dobiti (tipa brzeg renderovanja mapa koje se ni ne koriste). Naravno, pod uslovom da sve radi kako treba.

Zato sam i rekao da se proba sa resetom, pa da covek javi rezultate. Ako ne pomogne, sledeci korak je da se skine koja je verzija Blue&Me na autu, pa preko toga na Blue&Me sajtu proveriti koja je najnoviji firmware za taj uredjaj. I pokusati da se ta verzija upuca, uz instalaciju odgovarajuceg jezika za glasovne komande. Procedura za jezik je detaljno objasnjena i ovde, a mislim da tu negde postoji i za update firmware: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/61292-fiat-nuova-bravo-update-blueme-greška-no-english/&do=findComment&comment=1444844

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle flesa moze da dodje do treperenja kilometraze u tom slucaju uraditi proxy alignment sa MES softverom...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super, nema na cemu.

Hvala i tebi za povratnu informaciju, koristice zajednici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima! Imam problem na grande puntu 199 2014. god 0.9 twinair-u naime kupio sam auto pre nedelju dana i primetio sam da mi radio sam menja stanice a kada uradim pretrazivanje staniva ni jednu stanicu ne moze da uhvati nego svaku moram peske naci! I primetio sam da kilometraza trepti pa ne mogu da skontam koji mu je! Imali neko neku ideju? U napred hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se radija tice, ako su ti podesavanja dobra - ili problem sa tunerom uredjaja ili sa antenom/instalacijom do nje. Sve se lako proveri, pisalo se po forumu vise puta, pa pogledaj pomocu Search.

Sto se treptanja kilometraze tice - trenutna konfiguracija uredjaja na CAN magistralama se razlikuje od one predefinisane u Body Compu. Takodje se lako sredjuje dijagnostikom i pegla pomocu Proxy Alignment procedure.

Od nekih stvari iz prakse, zna da zeza Blue&Me centrala, pa proveri da li ona ispravno radi. Modeli tih godista su, sto se ostatka tice, vrlo lepo "ispeglani" sa elektronikom i bez nekih bubica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav ljudi. Da vidim ima li mi spasa. Pazario sam sinu Grande Punto 2009 sa Blue&Me sistemom koji je trenutno na italijanskom. Shvatio sam proceduru updatea i menjanje jezika samo ne mogu da dođem do file-ova koji su potrebni. Site http://www.blueandme.net izgleda uopšte više ne funkcioniše (našao sam da je u jednom momentu radio preko nekih portable Browsera koji imaju Flash podršku ali izgleda da ni ta varijanta više ne radi). Ima li neko možda sačuvano u lokalu potrebne file-ove da promenim jezij i eventualno uradim Update Blue&Me-ja?

Hvala u napred

Share this post


Link to post
Share on other sites

@zex.rad

Pozdrav i dobrodosao na FLCS forum.

Pokusacu da nadjem, ako mi je ostalo od Brava na nekoj fleski.

Ako uspem, saljem ti na PM. Ili ako si iz BG, navrati na nedeljno klupsko druzenje da se upoznamo i ispricamo, pa cemo usput napakovati.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu, samo savet da kad budes radio update jezika koristis sto manji fles (ja sam koristio od 1GB) jer se moze desiti da veci fles nece da prepozna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...