Jump to content
FAS Goran
low rider

Fiat 500L - izbor za zimski set točkova

Recommended Posts

Treba ovih dana da uzmem zimske gume, pa imam par opcija.

1. Da ih montiram zimske na 16" alu felne na fabričkee kojima su bile letnje,

2. da kupim čeličane 16" za zimske,

3. da kupim neke (alfine) polovne alu 15/16" za zimske,

4. da kupim neke (alfine) 15" čeličane

 

Opcija 1. je najjefitnija, fabričke flene polirane i farbane, imaju visoki sjaj, pa imam osećaj da će ih rizla uništiti, možda grešim.

Opcija 2. nigde u oglasima ne vidim čelične 16" za fiću, nema ih, nove ili polovne, nema ih. Da li neko zna koliko koštaju nove i postoje li kod nekog prodavca akcije nove 16" čeličane+zimuše, čini mi se da sam video tako nešto u ak kompresoru, ali prošle zime.

Opcija 3. videh neki taksi sa čini mi se telefonkama 15", čak ne izgleda loše, a ne bi me čudilo da su polovne alfine alu felne jeftinije nego nove čelične.

Opcija 4. čuo sam da izgleda mnogo smešno 15" čelična flena na fići, ali kapiram da je to jedna od jefitnijih i dostupnijih opcija jer ovih felni ima na oglasima...

 

 

Šta je vaše mišljenje ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na postojeću alu felnu montiraš 16-ce zimske gume. :thumbup:

Iz Beograda si? Ako jesi, nećeš ovde naleteti na rizlu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne bih rekao da ti je opcija 1 najjeftinija...mozda sada ti se cini, ali za 2 sezone de/montaze guma povratices pare date za celicne felne plus su 15" gume jeftinije od 16"

oko 70-80e su celicne 15" a menjaza 4 guma kod vulkaznizera 1800-2200----- 

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Nova felna 16" za 500L-a oko 6000 din. x4 = 24.000 din.
- Zimska guma Sava 16" oko 5500 din. x4 = 22.000 din.
- Montaza i balansiranje oko 450 din. po tocku x4 = 1.800 din.
 
E sad, za 15" mozes da prodjes nesto jeftinije, ali meni nisu preporucivali da stavljam 15".
 
Neces naci polovne felne koje odgovaraju 500L-u, tj. da su istih karakteristika kao originalne (sirina felne, et...).
 
Evo, nadjoh ti i jeftinije nego sto sam ja napisao 
 
aaqs01.jpg
http://www.kupujemprodajem.com/16-5x98-500l-27566569-oglas.htm?filter_id=879296
 
Ove felne odgovaraju samo ako ti nije 1.4 T-Jet ili 1.6 dizel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne bih rekao da ti je opcija 1 najjeftinija...mozda sada ti se cini, ali za 2 sezone de/montaze guma povratices pare date za celicne felne plus su 15" gume jeftinije od 16"

oko 70-80e su celicne 15" a menjaza 4 guma kod vulkaznizera 1800-2200----- 

+1.

Ako imas gde da drzis drugi set onda je opcija sa 2 seta najbolja, plus sto cuvas alu felne od raznih sranja. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

E sad, za 15" mozes da prodjes nesto jeftinije, ali meni nisu preporucivali da stavljam 15".

 

 

:harhar:  :harhar:  zato imas turbinu. Turbina bi otkinula 15ice 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

E sad, za 15" mozes da prodjes nesto jeftinije, ali meni nisu preporucivali da stavljam 15".

 

Neces naci polovne felne koje odgovaraju 500L-u, tj. da su istih karakteristika kao originalne (sirina felne, et...).

 

Ko ti nije preporučio 15-ice i zašto?

 

Ja na Bravu vozim letnji set 17-ice, a zimski 15-ice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne. Kao prica da je auto stabilniji sa 16" odnosno onim precnikom tocka koje je proizvodjac propisao. Ja svakako nisam mogao 15" da stavim zbog vecih diskova napred a samim tim i vecih kljesta.

 

Ne razumem se mnogo ali teorijski gledano u neku ruku su u pravu. Jer neravnomernim balansom felne dolazi do ostecenja ostalih delova vesanja, a od toga zavisi i debljina flene, srednji otvor, kako felna naleze na auto, centralni balans... hajd' da ne lupim nesto :)

 

 

Edit: Zhorz - a bas me briga, zrtvujem se jer turbina mnogo vise znaci nego usteda u razlici izmedju 15 i 16" ;)

Edited by Urkelele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na dosta koirsnih saveta. 
 
@neshaoct
Iz bgd sam, ali me put uvek povede bar dva puta u planine u toku zime. A tamo ima svega na putu. Desi se situacija da nove zimske ne pomažu, pa za samo 2-3 metra čistog leda morate staviti lance.
 
Ali se slažem sa tvojm konstatacijom, generalno klasične mat sive alu felne trpe sva zimska maltretiranja bez vizuelne degradacije. Ja na fići imam ovakve:
 
cxcv990636.jpg
 
Znači poliran aluminijum i u crno farbana unutrašnjost. Zbog toga nisam siguran kako će trpeti mešavinu snega i rizle i zato razmišlajm o čeiličanama. 
 
16" su mi preporučene jer 15" navodno vrlo odskaču od izgleda i deluju manje nego što jesu, zbog veličine automobila i podkrila.
 
Što se tiče cene, nije me mrzelo da okrenem ovlašćene iz bgd. Original čelična 16" felna košta 14-16000 din, ali svi u ponudi imaju aftermarket čelične koje su bar duplo jeftinije.
 
Svi servisi imaju u ponudi paket 4x čelične 16" + 4x 205/55 Tigar wintera, zavisno od servisa cena ovog kompleta je 45 - 58000 dinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo kako izgledaju 15" sa aftermarket felnama:

 

500_L_15.jpg

 

Moj savet je naravno da ides na 15" aftermarket felne + Michelin gume ili neke druge ali ozbiljnije kad se vec penjes po planinama... 4x Michelin gume i aftermarket felne izadju 52800 rsd +montaza, balansiranje i ventili...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jer neravnomernim balansom felne dolazi do ostecenja ostalih delova vesanja, a od toga zavisi i debljina flene, srednji otvor, kako felna naleze na auto, centralni balans...

Auh :) ...

Korisna tema: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/37137-fiat-lancia-alfa-dimenzije-felni-i-guma/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo razumem, drugo i treće se nešto ne uklapa. Četvrto , nije valjda neko lud da namontira ukrivo felnu ? Peto ????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam uradio varijaciju opcije 4 (kupio sam nove čelične felne 15") i mislim da nisam pogrešio.
Evo kako to izgleda:
 
sa_ratkapnama.jpg
 
Meni se sviđa. A to je i preporuka iz AK Kole, kada sam preuzimao auto, jer je "za zimu bolje imati malo uže gume", a i bolje je da habam čelične felne zimi kada nasipaju so. Da ne govorim o uštedi u razlici u ceni guma 15 i 16", zameni kompletnih točkova...
Takođe, protivnik sam stavljanja bilo čega polovnog na nov auto, a posebno felni...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi smo mi protivnici ali uvek nešto bude jače od nas.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čelična 15, i kvalitrerna guma... Pored svega navedenog, 15-tica je dublja guma i bolje upija rupe na putu što je zimi dosta bitno... Baš te briga što ružno izgleda, pa ti voziš auto a ne gledaš ga kako prolazi na ulici :) moja je ova kombonacija i uopšte mi ne smeta. Čak je udobniji sa 15-ticama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo sam na kraju nove čelične felne 15", original Fiat (našao na oglasima). Dimezije malo šire i izbačenije nego fabrička 500L, pa lepše izgledaju,

6,5j, 31et, namerno sive, old school izgled. 

 

Na njih sam stavio verovatno najbolju zimsku gumu ContiWinterContact TS 850. 

 

Ovo me je izašlo 42k sa svim troškovima. Mislim da sam uradio pravu stvar. 

 

cxcv990910.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel si siguran da su bas original FIAT ili su pravljene za FIATA-a!? Nesto su mnogo jeftine... Odlicne su ove silver... Moja je preporuka da stavis ratkapne koje idu na Dobla, one sa srafovima koje pokrivaju samo centralni deo felne... Ma kakav Continental, Michelin je najbolji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oznake na felnama kažu da jesu, Fiat Scudo fabričke. 

Kupio sam ih kao nove od preprodavca. Potražnja za 15" felnama nije velika, tako da je cena razumna.

 

Iz mog iskustva razlike su veoma male, subjektivne, to važi za sve premium zimske. Ipak većina testova stavlja Continental na prvo mesto.

Michelin Alpin duže traje, manje se troši, to mu je najveća prednost. Ponašanje na snegu i ledu praktično isto, Continental bolji u vožnji na suvom, mekša, tiša guma...

 

p.s. dobra ideja za ratkapne

Edited by low rider

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali ja sam rekao "...Michelin je najbolji.  B) ", nedostaje smajli, izgleda ne radi preko tableta... Znaci cisto subjektivno misljenje, ja imam Michelin i zato je on najbolji... :)

Kada sam pre 5-6 godina pazario Pandu, dobio sam se je sa silver felnama i mini poklopcima na centru tocka. Prvo sto sam kupio to su bile nove ratkapne, tek na prolece kada je dosla na red zamena zimskih i letnjih guma i kada sam poslu duzeg vremena video auto bez ratkapni palo je veliko odusevljenje koliko ustvari imam lepe felne... Posle toga sam stavio te male od Yuga, naravno sa ishmirglanim Yugo natpisom i naspricane sa sprejom u boji felne. Planiram na L-u da idem na tu varijantu samo kada ove crne KFZ bas budu za farbanje....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...