Jump to content
FAS Goran
vlada_ivana

Fiat Idea 1.3 MJT - beli dim

Recommended Posts

Imam mali problem (ili je možda malo veći, po moj džep). U pitanju je Idea 1.3 mjt sa 177.000 km. Pre 12.000 km sam zamenio dizne (stavio polovne, pre toga testirane, nakon montaže sve su bile u korekciji -0,3 - +0,42). Sve je bilo ok nekih 10.000 km dok se nije pojavio beli dim, sada već u priličnoj količini i auto je počeo da štuca pri dodavanju gasa. Zamenio sam ulje i sve filtere. Da li je moguće da su dizne propale za 10.000 km ili je nešto prouzrokovalo propast dizni ili je možda nešto treće u pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdrav razum kaže da bi trebalo da bude to, kada pomeša vodu, ali ovde nema ni potrošnje vode , ni ulja. Samo da napomenem, sekund-dva nakon belog dima, ide crni dim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obzirom na moj sadašnji budžet za servisiranje koji nije baš i neki (cca 200 €) nadam se da je do creva.
Prethodne dizne sam platio 180€/ 4 komada.

Sutra ću, ako uspem, da idem u Bosch servis Panić, da ga prikače na dijagnostiku, pa ću znati da li je do dizni, možda i pumpe visokog pritiska ili nečeg trećeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saznao sam šta je problem.

1. dizna +1,62

2. dizna +6,09

3. dizna +10,3

4. dizna +16,2

 

Polovne ispravne sve 4 dizne me koštaju 160 eura (neću reklamirati prodavca, ne znam da li je dozvoljeno, iz Šapca je).

Neću ih menjati, prodaću auto u ovakvom stanju, dosta mi je polovnih automobila, stegnem kaiš i kupujem nov na kredit :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko znam, forum nema nista protiv usmeravanja kolega gde mogu da se snadju ubuduce za delove, cak ima i tema sa fiat otpadima i iskustvima sa istim :)

Zao mi je sto ti se nikako nije dalo sa diznama, ali drago mi je sto si se ohrabrio za novi automobil, sa srecom! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pitanju je Fiat Maki Šabac, veoma korektno.

Znam da ću na novom automobilu izgubiti dosta novca, ali barem neću razmišljati o servisu 5 godina.

A, za Ideu, nadam se da ću izvući neku razumnu cifru, da ga baš ne prodajem u bescenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakve veze ima beli dim sa losim diznama?Svako pogosnko gorivo isparava crn dim.

 

Jel si siguran da nije kondezat koji se javlja pri niskim temperaturama 98% automobila kad zahladni dimi belo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beli, crni ili sivi obilat dim (kada se ne menja nivo tečnosti za hlađenje) je uvek znak da dizna ili češće više njih ima problem. Ozbiljnije je što se nesagorelo gorivo sliva u karter i diže nivo ulja. Dešava se da ovaj 1.3 ode zbog toga u uberturu.

Proveri opis indikacije stanja motornog ulja u priručniku za Ideu. Koliko se sećam ima nešto o tome.

 

U sledećoj fazi počinje da lupa nešto oko motora uz teško određivanje izvora zvuka - vezano je za pohabanost delova dizne/dizni.

 

Rešava se ali ... $$$

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne diže nivo ulja, ali ima lupkanja u motoru u predelu 4 dizne, koja je u najgorem stanju.

Ne želim da menjam dizne, jer sigurno neću moći da izvučem uloženo za dizne kroz prodaju automobila, a i retko ko će da poveruje da su menjane dizne (4 dizne 160 eura + čišćenje + ruke mehaničaru za zamenu).

Ide na prodaju, pa uzimam Daciu Logan 1.2. Jeste da mi nije baš drago zbog Dacie, ali ipak 7 godina garancije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da sredis taj auto i da se vozis kao covek to je odlican motor i navozaces se sigurno, taj auto mnogo malo vredi koliko jos moze da pruzi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...