Jump to content
igor0511

Dronovi i roboti

Recommended Posts

Dron brži od bolida Formule E

dron%20fe.jpg

Sve popularniji dronovi, tačnije kvadrokopteri, imaju sve bolje letačke sposobnosti, a dokaz tome je i video koji Vam donosimo. Bolid Formule E se sukobio sa dronom GFD1, koji je sposoban da leti najvećom brzinom od čak 177 km/h. Na stazi dugačkoj 650 metara odmerili su snage, dron je bio brži, ali je na kraju neslavno završio. Kako je to sve izgledalo proverite u videu.

preuzeto sa - Auto Blog

Mercedes testira dostave dronom

mercedes%20dron.jpg

Nakon što je predstavio ideju dostave dronom od vozila do krajnje destinacije na konceptu Vision Van, Mercedes je ideju implementirao na demo vozilo u realnom okruženju. Na demonstraciji u Cirihu demonstriran je koncept na bazi modela Vito. Naime, kupac koji naruči nešto putem Interneta, svoj paket dobija na kućnu adresu. Međutim, taj paket je deo puta putovao dronom, i to od logističkog centra iz kojeg je otpremljen pa sve do dostavljačkog vozila koje je blizu mesta dostave. Tamo ga preuzima dostavljač koji ga nosi na finalnu adresu. Koriste se Matternet M2 bespilotne letelice, koji imaju autonomiju od 20 km uz nosivost od 2 kg. U slučaju kvara ugrađen je padobran koji bi trebao da spreči nezgode.

preuzeto sa - Auto Blog

Drugari, interesuje me jedan dron, video sam da kod kineza ima bas jeftino. E sad, ovaj je oko 120e, ima daljinski na koji se moze staviti android telefon i verovatno se onda na ekranu vidi sta dron snimi. 

Mene interesuju neke konkretne stvari: ima li na daljinskom neki senzor ako letelica izlazi iz dometa? Kako se na ekranu telefona vidi, mislim kako se povezuju, da li preko bluetootha ili moram da imam ukljucen net? I kako se prebacuju snimci sa drona na kompjuter, da li ima usb prikljucak, neku svoju internu memoriju ili mu je potrebna memorijska? 

p.s.: hteo sam ja da proguglam njegove specifikacije, ali je, opet ponavljam, kineski, te ga nisam nasao na netu, nigde...

Bacanje para ti je bilo sta ispod DJI Sparka.

Sve se povesuje preko WiFi i ima domet od oko +- 50 metara.

Koliko WiFi dohvata.

Rogobatne kontrole bez dezigniranog upravljaca, i nedostatak naprednih sistema za pomoc pri letu.... kvalitet ce skoro sigurno biti djubre.

A sa poostrenim kontrolama leta dronovima, moz' i da naHebes ako neko resi da te zeza. Tipa ako probas u naseljenom mestu.

Obicno ne diraju te igrackice, ali opet, ako resi, mozes samo problem da imas.

Razumem da hoces da se zezas, i nemoj da ti ja piskim na sneska, ali to ti je bacanje para. Mojih 2c.

@delakroa Vecina tih dronova ima memorijsku karticu koju posle prebacis.

Za izlazak iz domena vecina ima neki "default rezim" gde samo leti u mestu ili nesto slicno radi, ali desava se da se zaglupe i da nastave da se krecu u poslednjem zadatom pravcu sto ume da bude problem.

Inace, 120e i nije malo s obzirom da kompanija Parrot pravi igracke i za dosta manje para.

Naravno, to su 1.2 ili max 2mpix kamere i smesne specifikacije.

Inace, ja ne vidim cemu tolika fama oko dronova - igracki. Jeste narusavanje privatnosti i moze da spijunira, ali nije ni ok sada zabraniti i bumerang cisto da budemo sigurni.