Jump to content
FAS Goran
joshibeast

Iz kog puta ste položili vožnju? (dogodovštine sa polaganja)

Recommended Posts

Iz prvog testove i vožnju, septembar 2004. godine.

Pola obuke sam vozio Yuga na plin, a drugu polovinu Golfa mk.3 sa 1.8 motorom, auto tek stigao kod njih, još nisu stigli da mu ugrade plin. :) Moj instruktor otišao na odmor, pa sam prešao kod drugog u okviru iste auto škole kako ne bih čekao da se ovaj vrati sa odmora, a taj drugi instruktor je bio ujedno i vlasnik auto škole, i on je ''dužio'' Golfa. Sa obuke se sećam jedne noćne vožnje po Ušću. Ima neki kao obavezan broj časova obuke koji mora da se odvoza pod farovima. Obiđemo jedan onaj krug (klasični trkački krug) normalno, kaže instruktor ''idemo još jedan krug''. Prolazili smo onom ulicom paraleleno sa Brankovim mostom, vratim u treću, instruktor ništa. Pustim duga svetla, on opet ćuti. I, to shvatim kao odobravanje :D i onda patos gas. Obiđemo tako čitav krug, sve pun gas druga, treća, četvrta, škripa guma, sve...i taman sam se primio za još jedan krug, kad on ''idemo pravo na semafor i nazad u auto školu''. Bezveze... :)

 

Na polaganju sam ipak hteo i vozio Yuga.

Odvozao poligon, sve ok. Sedaju policajac i instruktor, izlazim sa poligona gde ima znak STOP na ulasku u glavnu ulicu. Stanem kako treba po pravilima iako nema nikoga, ali znamo svi da mora strogo po pravilima.

Kad sam hteo da krenem, Yugo nikako da krene. Sve nešto kilavo. Lupim patos gas i krenem. Posle 10 metara da prebacim brzinu, ruka ka menjaču, kad ono menjač već u drugoj. Kaže policajac ''mi to krenusmo iz druge''. Rekoh mu ''izgleda da jesmo''. :D  Mislim se što mi ne reče malopre da sam ostao u drugoj sa poligona, a ne ćuti i čeka. :)

Ja već u strahu da sam pao. Kaže ''idemo sledeću levo'', međutim skrenem putanjom znaka pitanja. Iz uže u širu ulicu, ne skrenem kako treba jer sam još uvek vrteo po glavi kako sam mogao da ostanem u drugoj, i samo sam krenuo da nižem greške. ''Idemo prva desno'', ne pogledam desni retrovizor, policajac naravno to primeti i kaže mi. Tako napravim 3 greške u prvih 30 sekundi polaganja, ubeđen sam već bio da sam pao.

Kaže policajac ''sve je ok, nemojte ponavljati greške, nastavite da vozite''. Odvozao još 10-tak minuta, nisam grešio stvarno. Polukružno, pod ručnom na uzbrdici, sve smo prošli.

Vratimo se na poligon, kažu mi da izađem iz auta i da će me pozvati. Tu se onako malo obradujem jer se mislim što bi me zvali ako sam pao, mogao je to odmah da kaže.

Pozove me policajac posle minuta-dva, i kaže otprilike ovako ''Vi ste bili na granici da padnete, ali Vaš instruktor kaže da imate rutinu vožnje što sam i sam video, kao i da imate sigurnu i glatku vožnju u čemu sam se složio sa njim, tako da ste položili, čestitam.''

 

Posle saznam zašto su obarali gomilu ljudi taj dan, tj. šta im je bilo merilo za ''rutinu vožnje''.

Polagalo se uglavnom vožnjom po Vidikovcu, Ceraku, Labudovom Brdu...i stvarno na svakih 10-15 sekundi kaže policajac idemo ovde levo, ovde desno...samo skrećemo. Ljudi su znali da tako izgleda polaganje, i smaralo ih da prebacuju u treću, nego sve vozili drugom u očekivanju da će ovaj ionako za par sekundi da kaže ''idemo prva levo/desno''. A, njima je to bio ultimativni pokazatelj da li neko vozi rutinski, tj. šalta u treću pa makar ostao u njoj i 2 sekunde, ili to ne radi. Gooomilu ljudi su oborili samo zbog toga. Jednog su oborili jer je naleteo na kamion gradske čistoće, i umesto da ga obiđe, on stao i čekao iza njih sve dok oni završe posao sa kontejnerima...valjda nije znao sme li da ih obiđe. Opet se pozvali da nema rutinu vožnje i oborili ga.

 

Kontam da im je na polagajima važniji kompletni utisak o vožnji kandidata, nego puko brojanje grešaka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
"e što sam i sam video, kao i da imate sigurnu i glatku vožnju"

A onda je kupio JTD i podivljao :D

 

@Bečejac

Sunce mu bre druže. Kod tebe ne može ništa jednostavno da bude :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ti je za utehu Nešo, meni se i danas dešava da krenem iz treće.

Ali ne ugasi se auto. Ide sunce mu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije se ni Yugo ugasio, samo nikako da krene iz druge bez patos gasa. :D


Nije ni čudo što je Neša položio iz prve, kad je imao noćne vožnje po ušću

 

U vreme kad si ti polagao, kurblu si vrteo svaki dan... :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije ni čudo što je Neša položio iz prve, kad je imao noćne vožnje po ušću

Na Košutnjak niste išli?

 

Ne znam sta pre da stavim u potpis :laughing:

 

2002 god. testove iz prve voznju iz 4. puta. :blushing:

 

Obuka na Golfu 2 i Puntu 1.Nemam pojma koji su motori bili u pitanju.Nije me to tad ni zanimalo :)

 

Nije bilo nekih narocitih dozivljaja osim sto je instruktor znao da zaspi u toku voznju pa se trzao pri naglom kocenju :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E moj joshibeast, citavog zivota, ja komplikujem, kad moze prosto ja ga utupim, zato mi i teze stvari u zivotu nikad nisu predstavljale problem ! :) Sad sam skoro bio da gledam drugara, podsetih se stresa i nerviranja na istom i jedinom niskom poligonu. Sad imas zaustavu traku - vozis napred prva druga - onda nazad sa promenom trake, vracas se u svoju i to je prva. Druga je klasika slepa ulica manevar sa tri motanja. Treca je poduzno a cetvrta paralelno parkiranje. Tj. kako oni kazu, garaza i grad. Posle se ide na rucnu a pre svega sto sam i ja radio, kad dobijes kljuc okrenes krug oko auta da vidis " da li imas tockove ", sednes startujes auto, palis kratka proveravas, palis duga proveravas, sedas vezujes se i kreces. tako sad izgleda polagati, prva 2,3 puta padas glat, kao sto moraju svi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

2005. B kat. - testovi iz prvog, vožnja iz drugog.. Rekoše mi da prilagodim vožnju uslovima saobraćaja. Polagao sam na Z101.

2012. C kat. - testovi iz prvog, vožnja iz drugog. Tam 130.

2012/2013. E kat. - više se ne sećam da li iz prvog ili iz drugog.

Obuka i polaganje za C i E se toliko odužilo da mi je istekao lekarski pa sam morao ponovo da ga vadim. Tada su prelazili sa stare procedure na novu pa auto škole nisu radile neko vreme, jedan termin sam preskočio jer sam bio bolestan, drugi termin policajci nisu da lida se vozi prikolica pošto su gume ćelave. Kad se prešlo na polaganje po novom imao sam opet neke dodatne časove vožnje sa prikolicom, kažu tako mora.

I jedna zanimljivost - dok sam vozio prikolicu po starom pitam ja instruktora hoćemo voziti unazad, kaže on nema šanse, ima lufta na sve strane, ne može to. Kad su stupila nova pravila moralo je da se vozi u rikverc, onda je moglo, haha.

Trasa za polaganje je bila blok 45 - vožnja po nbgd (zavisi koju putanju izvučeš) - ledine - aerodrom (polukružno okretanje kod jat-a) - blok 45.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za B sam testove iz prvog,vožnju iz drugog i to me zeznulo ono po našem starom običaju daj ćale da provozam da se učim pa sam stekao pogrešne navike  :laughing:

 

Konkretno,kreće polaganje sedam ja vezujem se,palim svetla krećemo,nakon 200m neki lik daje žmigavac da se popne na trotoar,ja iz treće u drugu pun gas i obilazim ga.Samo je bilo od strane pandura "sinak ovo je polaganje,a ne trka".

 

Instruktor pokušao da me izvadi,pa pogledao ej u retrovizor i dao žmigavac,al panudr ni da čuje.

 

Skretao mi instruktor pažnju tokom obuke da znam da vozim i da se čuvam al to nije školski i neću položiti ako tako nastavim i bio je u pravu,sledeći put ja lagano penzionerski i prođem bez muke.

 

Za C iz prvog.Na nekoj izraubovanoj zastavici bez serva i sa izuzetno tvrdim kvačilom  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Davne 2002. tipovanje iz prvog, voznju iz drugog put, jer me debil jedan isekao kada sam se ukljucivao i odem suvise desno i nagazim trotar i padnem.

 

Bilo je raznih dogodovstina tokom casova voznje. U secanju mi je ostala voznja na otvorenom putu pred samo plaganje. Kada smo izasli iz Kg-a prema Batocini, instruktor mi samo rekao vozi kako hoces, da bi se voznja zavrslia tako sto me radar uhvatio sa 130, ali sreca moja pa je instruktor bio dobar sa pandurima pa su nas pustili.

 

Prvi put na polaganju je bila jedna lujka sa nama kojoj je decko reli vozac. Kada je sela da radi onaj pravac na poligonu, ladno je riba nabila gascinu i ceo pravac je muceni jugoslav saljfovao i potpisivao, dok na kraju nije sprzila lamelu. Drugi put se ta ista riba na gradskoj voznji zabila u kombi sa sve komisijom u autu, je je priliko parkiranja umest kocnice nabola gascinu. Bilo je veselo, jer smo morali da cekamo drugu komisiju i rezervni auto, posto je ovaj bio unisten....

Share this post


Link to post
Share on other sites

'89

 

Testove iz druge. Mislio sam da nema potrebe da učim, pa sam za jedan poen imao negativnih više od dozvoljenog. Shebala me tehnička pitanja. Pročitao knjigu jednom i sledeći put bez problema prošao.

 

Vožnju iz prve  :guitar:  :smoke:

 

 

Identicno, samo ne '89 :D

 

Ja polagao na Scenicu, staje knap u sve garaze :D

Edited by zrnkemiki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste, malo vise veliko, ali tako mi zapalo. Da, pitaj Bucu sta je prednost karavana :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam jos uvek. Ali valjda cu da proverim:D

Da se vratim na temu.

Polagao 2002 za PSP i naravno iz prve

Zatim 2005e godine za "C" odmah iso. Vozio neki raspali Magirus Deutz sa protektiranim gumama bez grejanja, brisaci ako rade ako ne na semafor se izlazi i brise soferka. Testove sam polozio iz druge, jer sam dete debil bio, i ucio na komp testove za B a C nisam imao na kompu, imao sam kopirane ali mi otisli od glave, prvi put pao za 2 poena bese, 2 nedelje kasnije polozio sa maximumom ;)

Dogodovstine sa instruktorom su bile. Posle 2og casa na poligonu smo isli odma u grad. Lik steko utisak da znam da vozim jer sam kolima dolazio na casove, cuvena 123ka ;). Sve u svemu predstavu nije imao da ja nemam dozvolu, sve do jednog jutra. Dolazim ja a guma ispustila. On poceo da skida, reko aj da pomognem, i on kao sta sad da radim nemam cime da je oteram do vulkanizera a rezervne nema. Reko idemo mojim kolima. Stavimo mi gumu i ja poso nekim ulicicama levo desno, nekim "precicama", a on se cudi i ne kapira. I posle me pitao a ja mu odgovorio pa nemam dozvolu vidis da polazem. On se sokirao lik. :D

Na poligon kad doso red za polaganje doso sam kombijem, panduri me odgledali niko nista i proso iz prve ;)

E onda kasnije jedno 2 god, bese 2007, ja resio za E i za D da upisem :)

E sam polozio iz drugog puta, jer sam na poligon pao na zaustavnu jer blokirale kocnice :D stao metar ranije i tu pao.

A za BUS tj D sam se pao kod najgoreg pandura i kazu kod ovog ne prolaze ni keva ni cale. Ja se oladio reko padam, vozim poligon sve ok, posle grad isto, reko aj si idem, imam neku turu za Kg i Svilajnac kombijem mora zurim, kad me on zove i kaze polozili ste, reko molim? Da da polozili ste. Reko hvala aj zdravo. Inace taj BUS je bilo veliki groblje, lufta u letvi kolko oces, oces da skrenes negde? ranije pocnes da motas pred ulazak u raskrsnicu pa tek pocne da vata. Show, svali put sam ga prespajao kombijem ili autom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bi voleo da cujem kako je Micin kum polagao :D Jel direktno na Boeing ili nesto manje prvo? :D

Edited by zrnkemiki

Share this post


Link to post
Share on other sites

B kategoriju sam polozio iz druge testove i voznju. Testove sam rso jer sam bio debil i prvi put dosao na polaganje sa stavom: kakvo ucenje, znam ja to. Voznju sam pao prvi put jer me je pandur namerno nasankao da se prestrojim u traku za levo dok jos nisam trebao pa sam zgazio na nacrtano belo ostrvce levim tockom i pao.

7 godina kasnije sam polozio za A iz prve i testove i voznju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Testove i voznju za B sam polozio sa 18 godina

Onda sam u Sloveniji 2007 polagao za B kategoriju, jer moras imati njihovu dozvolu posle god dana boravka tamo.

E, a u septembru sam polozio za A, teoriju, testove

 

ako znam da brojim, 3 puta i to sve iz prvog puta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi smo malo drugacije polagali ovde na jugu, otprilike kako je Buca pisao isto. Ja kad sam polagao za E dosao sa ture rano ujutru prikolicarom, polagao i uvece opet otisao na turu. Takva vremena bila, zlatna :D

A za D kad sam polagao, ugasi se autobus pa smo ga vukli onim starijim audijem a6 da upali i cela grupa polozila iz prve :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Polozio iz prve sve, al je bilo je&eno sto se tice zakona, poceo kad jos nista nije bilo pitao ih 3 puta jel polazem do kraja sve po starim iako uvedu nov zakon, oni kao ma naravno, nemas frke, 100posto... Posle kad su mi rekli "moramo po novom" hteo sam da bijem gazdu.. Indijanci lopovski

U planu mi je A2 posle zime

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...