Jump to content
FAS Goran
VladaG9

Fiat 500L - gašenje pri hladnom startu

Recommended Posts

Super što žele da reše problem, ali zašto redovno kljuckaju ljude u mozak sa forama "isprazni rezervoar i sipaj na drugoj pumpi". Da li su serviseri tako obučeni od strane nadležnih, ili je to njihova slobodna procena?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razumem sta hoces da pitas. Ali evo na mom primeru,imao sam skuter i kad god sam sipao benzin u mom mestu na pumpi (neki privatnik ) meni motor u toku voznje odjednom stane i ugasi se ,posle ga jedva upalim. Dok mi se npr sa gorivom sa NIS pumpe ,koje sam posle stalno sipao u njega to nikada nije ponovilo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg, nisam bio potpun. Nikada, ali baš nikada ne sipam na privatnoj maloj pumpi, ali sa NIS, MOL i OMV nisam nikada imao problema. A ti sipaš na NIS-u, ne vidim zašto bi bio problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ni meni nije bilo jasno,ali ajde rekoh da probam. Inace ja iskljucivo sipam na NIS pumpama ,mozda sam samo 2-3x sipao na EKO . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promenu pumpe ti kažu iz više razloga a jedan od njih je da nikada ne znamo kada su rezervoari na pumpama pri kraju pa onda sipamo otpad sa dna (pitanje je kada se i da li se oni čiste), isto tako dešava se i to da nakon istakanja cisterni dodje do podizanja iste prljavštine a mi neznajući, a možda smo naišli nakon toga, točimo gorivo. I ja imam dobro iskustvo sa NIS-om jer samo tu i na KNEZu sipam i nemam  problema. Mada i to što sipamo je diskutabilan kvalitet u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, nisu ti rezervoari na pumpama bukvalno kanisteri kako ih zamisljate. Postoje filteri, senzori temperature, vlage itd.. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki put kad odem preko granice obradujem auto kvalitetnim benzinom, i BiH i makedonija imaju dosta kvalitetnije gorivo, a sto se tice NIS a ugalvnom sipam kod njih ali ima par pumpi koje izbegavam (da ne nabrajam koje su..)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promenu pumpe ti kažu iz više razloga a jedan od njih je da nikada neznamo kada su rezervoari na pumpama pri kraju pa onda sipamo otpad sa dna(pitanje je kada se i da li se oni čiste), isto tako dešava se i to da nakon istakanja cisterni dodje do podizanja iste prljavštine a mi neznajući, a možda smo naišli nakon toga, točimo gorivo. I ja imam dobro iskustvo sa NIS-om jer samo tu i na KNEZu sipam i nemam  problema. Mada i to što sipamo je diskutabilan kvalitet u pitanju.

otpad sa dna rezervoara ne mozes nikad da uspes jer korpa koja je spustena u cisternu ne lezi na dnu iste nego je podignuta od dna onoliko koliko mora da nebi doslo do ostecenja samog pumpnog aparata .

 

Ciscenje samih rezervoara ili revizija vrsi se svakih 0d 5 do 10 god .A to vrse specijalizovane akreditovane firme koje imaju specijalna vozila koja spustaju creva do dna cisterne i usisavaju sve sto je ostalo.

I na kraju ulaze ljudi u samu cisternu sa gas maskama i bocama sa kiseonikom koji brisu kopletnu cisternu iznutra .

 

Kad se istoci cisterna ,gorivo se u tom momentu istakanja ne toci ,ta vrsta koja se istace .Posle istakanja goriva nesme da se koristitaj aparat najmanje pola sata da bi se sleglo gorivokoje je utoceno i to praktikuje vecina pupnih stanica iz razloga da sam korpa ne povuce eventualni mulj sa dna jer ga je gorivo podiglo prilikom istakanja i pri cemu moze doci do zacepljenja korpe ili a provuce kroz kroz cevovod i dodje do filtera u samom aparatu i nastane kvar .

 

Tako a nema bojazni sto se toga tice gorivo prolazi kroz dosta filtera dok ne dodje do samog automobila .

 

A inace Nisove cisterne ,Knezove ,Molove i sve ostale privatne manje ili vece pumpe sve stoje u istim redovima u rafinerijama BG ,NS,Smederevo,Baric i ostala mesta gde se utace gorivo i toce gorivoistog kvaliteta .

 

U srbiji je gorivo svuda jednako lose i na velikim i na malim pumpama .

Jedina razlika je u Evro dizelu ,najbolji ED je Madjarski Molov .A to ne znaci a sad treba jurisati na Mol/ove pumpe ,vecina malih privtnih pumpi ima MOL.ovom ED koji je uvelikokvlitetniji od NIS/ovog ,

Ovvo oko ED se najvise zimi vidi 

Madjarski ED se raspoznaje po svetlo neon zelenoj boji .

 

Inace sve pume su prekontrolisane od strane akreitovane firme koja se bavi kavalitetom goriva tj da lije gorivo markirano ,firma SGS je isprekontrolisala u prisustvu trzisne inspekcije sve pumpe i velike i male .Sve  koje nisu zadovoljile dozvoljene norme su zatvorene i oduzete su im licence za rad sa gorivima .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast mbsbane  na tome sto si izneo i sto se bavis tim poslom, ja sam samo naveo jedan od mogucih primera (nisam ekspert za te stvari). I naravno ovo je Srbija tako da je sve moguce... :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam imao slicne probleme na drugim kolima.. Resio sam tako sto sam sipao OMV max motion 100... Kad sam to sipao sve je islo bez problema a ionako sam imao plin pa mi nije bio trosak veliki sipati to gorivo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hteo sam da otkucam ranije ali sam potrosio net pa mi ostao onaj spori,a sa njim ne mogu nista da uradim.

 

Elem,auto je bio dva dana kod njih, oni mi rekose da su ga palili bez problema. Sipali su aditive u vecoj koncentraciji da se ocisti sistem (mada presao je svega 4000 km), valjda su ih i u ventili stavili i podmazali  

(ovo ne znam bas da objasnim ja sam medicinar ne mehanicar, mehaniku znam osnovno). Rekli su mi ako se nastavi, da ce auto morati na defektazu, da kontaktiraju Torino i da cekaju instrukcije sta da rade. Tako da cemo videti sta i kako dalje.

Inace cisto da kazem da imam poznanika u toj AK tako da znam da su se bas trudili da otkriju sta je problem i da nisu to tek tako " pretandrljali"....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce i danas je bilo ok. Videcemo sta ce biti dalje.  Uglavnom sada treba da ispraznim rezervoar zog aditiva pa da naspem posle opet gorivo, pa cemo onda videti da li ce biti problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam bio na forumu neko vreme. Pa sad se ne gasi pri paljenju,jedino se desavao malo nemiran rad prvih 10 sec. Mada sada je krenulo i toplije vreme. Ne stizem sad da ga vozim nesto.. Videcu sta ce se desavati ubuduce pa cu javiti  :cheers:

Edited by VladaG9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ovo moje sokocalo od auta veceras pokaza moze se reci neki problem.Upalim ga veceras ,naravno bez dodavanja gasa i poceo sa nemirnim radom ,variraju obrtaji fazon hoce da se ugasi i radi kao na tri klipa tj mislim da je stvarno radio na tri klipa i onda poce da treperi cek lampica ,ja mu onda blago dodavao gas on tu opet brljavio i onda samo odjednom sve ok kao da se ukljucio klip i posle sve ok .Inace posle po gradu pali norm samo ga muci kad je hladno .To sam isto jednom primetio pre mesec dana ali tad je u dve sek ispravio rad .Ali ovo veceras prvi put da duze trokira i da mi upali cek lampicu .Inace veceras kad sam ga palio bilo je  2 stepena u plusu .

 

Inace kao sto i znate u prestavljanju auto sam uzeo nov pre par meseci i do sad sam presao 4800 km .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čim je upalio grešku makar i na kratko, bez obzira što je posle sam ugasio lampicu, ostala je u memoriji, tj. njen kod. Ako imaš vremena, svrati do nekog servisa da očitaju šta je prijavio.

Mislim da za puko očitavanje možeš i do servisa koji nije ovlašćen (ako nemaš blizu ovlašćeni), čisto da samo očitaju grešku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala , ima ovde neki poluovlascen servis .Svraticu da prikace da vidim sta je prijavio .Danas sam ga palio hladnog ali cim ga upalim malo dotaknem gas na sek i pustim i nisam imao prob .Sad kad bi ga upalio bez te komb ne znam sta bi bilo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je sto i kad ti prikace na komp ne znaci da ce znati o cemu se radi,to ti je iz iskustva :D Inace moj auto je ponovio bio u servisu,ovaj put nedelju dana. Otvoren je radni nalog,auto bio na defektazi i kontaktiran centar u Torinu. Stigao odgovor da su imali vec jedan takav slucaj i da se proveri bregasta jer nije bila "u fazi". Skinuta glava ,to podeseno,stavaljene 4 nove svecice ,i posle toga nije bilo problema. Sad pali ok ujutru i sve je kako treba,nadam se da ce tako i ostati  :fun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam isti problem sa paljenjem auta u hladnijem delu godine i to samo pri jutarnjem paljenju. 

Predpostavljam da je problem u svecicama jer nisu menjane na autu u proslom redovnom servisu uz objasnjenje servisera da su svecice u dobrom stanju a servis je radjen na 30k km, a sad sam na 45000km i 2.5god starosti auta.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mihajlo BP Probaj prvo da sipas gorivo sa 98 ili 100 oktana. Ako to ne pomogne,pravac servis . Problem je u softveru kompijutera u jednoj seriji vozila. Ali npr ja sam i posle apdejta softvera imao problem dok nisam poceo da sipam gorivo od 100 oktana.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 14.11.2017. at 5:23 PM, VladaG9 said:

@Mihajlo BP Probaj prvo da sipas gorivo sa 98 ili 100 oktana. Ako to ne pomogne,pravac servis . Problem je u softveru kompijutera u jednoj seriji vozila. Ali npr ja sam i posle apdejta softvera imao problem dok nisam poceo da sipam gorivo od 100 oktana.

Upravo sam i ja imao isti problem samo što je kod mene benzinac sa plinom. Onda sam počeo da sipam onaj Ultra benzin na NIS-u i više nikada nisam imao taj problem čak ni po mrazu. Moj zaključak je da mu je potrebno dobro gorivo za start. Govorio sam i na servis kad sam išao, ali nije vredelo, oni ga probaju i pali odlično zato što je zagrejan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...