Jump to content
FAS Goran
Markobgd

Zaštita poklopaca alu felni od krađe + dodatno fiksiranje

Recommended Posts

Jedan od najčešćih vidova krađe na našim ljubimcima je naravno problem iz naslova teme tj. krađa poklopaca šrafova na alu felnama.

Mnogi su zarad ovog problema bili primorani da iste drže u kući umesto na felnama gde im je i mesto, dok su pak mnogi od onih kojima je bilo suludo da skidaju iste novčanik bio olakšan za par desetina evropskih  (nekima i po nekoliko puta :( ) :angry:

E baš iz tog razloga a inicirano od kolege Ivana.ik danas zajedno pristupismo pokušaju da "rešimo" taj problem ili pak umanjimo realnu šansu da se isti desi na njegovim kolima pa reko da napravim tutorijal jer će se možda nekome ideja svideti i uraditi isto ili slično na svojim kolima!

 

Felne na kojima je rađen zahvat su fabričke sa Stila (ne znam im ime) ali je princip primenjiv na skoro svim felnama ovog tipa.

 

Elem, po skidanju točka (.ik u akciji) :D

 

IMG-20151014-161404.thumb.jpg.6174fa90c2f08174051a88d2b7ceab4b.jpg IMG-20151014-161429.thumb.jpg.4d99e13a7cd4631dfdad5ef6ac6ffad5.jpg

 

Sa njihove zadnje strane u otvore predviđene za one klinove koji izlaze iz diska/doboša a služe za lakše centriranje felne ubacuju se matice M6 (ključ 10) i to tako što se na neki duži šraf ili navojnu šipku prvo navrnu a onda lagano čekićem nakuca u otvor tek toliko da matica krene:

 

1.thumb.jpg.79438094b3d7ad6271beb23994198dea.jpg 2.thumb.jpg.c3060ebd25fa3ab3811005c102ad8a98.jpg 3.thumb.jpg.a7faed2891d558bd1f8208944e9758ad.jpg 4.thumb.jpg.f7ba42b59bedda9451e4205f50a2d66c.jpg

 

Nakon toga odvrnete šraf i njegovom "glavom" i čekićem nakucate maticu dublje u kanal, otprilike do njegove sredine. Ovo se radi da se izbegne oštećenje loze unutar matice jer nakucavanjem uvrnutog šrafa svu silu trpi loza. Nije tu potrebna neka preterana sila za nakucati ali trudim se da uvek radim pedantno pa tako i ovaj put. Ko kako hoće tako neka radi. :) Matice će šrafovi uvek "vući" ka unutra tako da nema bojazni da će ispasti iz ležišta.

 

5.thumb.jpg.667a558c429bc403df8e297d584ad62d.jpg 6.thumb.jpg.7f1bd8b78a1d35756b2d560200f3f430.jpg 7.thumb.jpg.f22f3219beba9ca8f98626cd471c24d4.jpg 8.thumb.jpg.5947a8caf7b3aeee4bd1fe0b9714d7ee.jpg

 

Kada smo to završili pristupili smo obeležavanju pozicija rupa na poklopcima i to tako što smo jedan poklopac namontirali na felnu i sa zadnje strane iste kroz ukucane matice M6 prošli burgilom 4mm ali samo toliko da se ostavi otisak na poklopcu. Skinuli poklopac i na obeleženim mestima burgijom 6mm izbušili dve rupe. Kasnije smo nakon provere da li se sve gađa tamo gde treba taj poklopac koristili kao mustru za ostala tri koja smo takođe izbušili:

 

9.thumb.jpg.fb94f3521c92f233fea843c45be247d4.jpg

 

S obzirom da je kolega Ivan kupio šrafove M6 sa širokom upuštenom glavom rupe smo frezenkovali koristeću burgiju 10mm. Ovi poklopci su zahtevali posvećivanje dodatne pažnje frezenkovanju jer su na poziciji gde se nalaze rupe za šrafove isti pod uglom pa se i frezenkovanje moralo tako raditi (na nekim drugačijim poklopcima se nadam da ovo neće biti slučaj jer je tada daleko lakše uraditi zahtevanu operaciju):

 

10.thumb.jpg.cda5396852aa22266760158f8e4ee7f4.jpg 11.thumb.jpg.5a4e0126680662102ddc611d44077784.jpg IMG-20151014-155436.thumb.jpg.f4f0770beda3f74eb93dbf96bc6587e0.jpg

 

Evo kako to izgleda namontirano na felnu a iz pesrpektive šetača...

 

12.thumb.jpg.73bcd3f12c48a88d159205a1b2b26f3f.jpg

 

i na autu...

 

IMG-20151014-164009.thumb.jpg.84b4e40116fb7a73b72fd9786de88aaa.jpg IMG-20151014-164022.thumb.jpg.74a1162f67fece93e11638758e545a93.jpg

 

Ne preterivati sa stezanjem da poklopci ne bi popucali.

Šrafovi mogu biti na ključ imbus, torex ili pak neki treći. Ja bih svakao izbegao standardne - i + šrafove jer ovi ipak iziskuju ključ kod sebe koji nije baš uvek pri ruci ni nama a nadam se ni lopovima.

Ivanove šrafove nisam slikao ali generalno potrebna dužina kod ovog sistema je 5~6cm.

Mislim da je ovo prilično dobar vid zaštite jer da bi neko skinuo poklopce ovako pričvršćene prvenstveno treba da ima odgovarajući ključ kod sebe i da ima i vremena i strpljenja da sve šrafove odvrne što svakako nije minut-dva.

Šrafove smo naravno pre navrtanja namazali mašću radi sprečavanja korozije.

 

Eto, nadam se da će nekom pomoći ova naša igrarija današnja! :yes  :cheers:

 

E da, samo da dodam da je ideja bila Ivanova (ja sam samo tehničko lice) pa kome se ne bude svidelo nek pljuje njega! :rofl:

 

 

Edited by Ivan
Prebacene slike sa Postimage na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo momčići :clap: :clap: :clap:

 

Lepo ste ovo objasnili ali i odradili. Šrafovi uopšte ne ruže poklopac felne.

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totti , sad počinjem da razumem Bambulu. Moraće da te dovede u red. Toliko.

 

 

Moram da pohvalim Marka i njegov rad. Jer bilo je par varijanti šta upustiti u te pomoćne rupe. 

Par predloga je bilo između ostalog i ovi:

 

 rascepka.thumb.jpg.a9d60d23ce1bc43ad15ea10b67311b27.jpg Tessauer-matica-M8x18mm.thumb.jpg.d76664325334b2ad220ec840fbd7a9e0.jpg

 

Međutim problem je rupa koja ima prečnik oko 11 mm pa sve traži dodatne redukcije.  Srećom Marko je za to našao genijalno i jeftino rešenje.

Upotrebljeni šraf je M6x40 sve drugo bi bilo preglomazno. 

 

 

M3-10-Stainless-Steel-A2-font-b-torx-b-font-font.thumb.jpg.b8b1bc7816061fa2574a9f67a89d171f.jpg

 

Generalno zbog upuštenog poklopca treba naći šrafove sa što manjom glavom.

 

 

Edited by Ivan
Prebacene slike sa Postimage na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na prvoj slici ik deluje kao neko pijano govedo

:D

Ovo su radili ispred kafica kod njegove zgrade :p ?

 

Salu na stranu, o ovome smo imenjak i ja davno pricali, ali kako sam se preselio i uterao auto u dvoriste vise o tome nisam razmisljao. Sto ne znaci da nije lose odraditi i koliko toliko obezbediti poklopce.

Mislim da bi bio dovoljan i jedan sraf (npr. kao na Renault), cisto da odbije pilicare. A i probusio si i oznacio poklopac pa bi bilo malo vise muke za prodaju. Mislim i da bi vizuelno bilo lepse, mada solidno je i ovako.

Je li posle ovoga treba da se radi reglaza trapa ili bar balansiranje tockova :p ?

Svaka cast za radove, a naravno i za slike i tutorial.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Je li posle ovoga treba da se radi reglaza trapa ili bar balansiranje tockova :p ?

 

 

Pa baš da ne bi moralo balansiranje je i dobio dva šrafa. Sad je sve u vagu :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlicno osmisljeno i jos bolje odradjeno. :clap:

Ovo deluje sad tako lako da se cudim da niko do sad nije bar probao da nesto slicno uradi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvobitna ideja nam je bila (nakon konstatacije da oni elementi čije je .ik slike stavio neće moći) da u otvore na felnama nakucamo ove duboke matice M6 tj. nastavke za navojne šipke kako se tačno zovu ali smo probom običnih matica uvideli da je to potpuno nepotrebno.

 

image-1429698943-05.thumb.jpg.d1fc8b4bff75b7376bb89c5bee63cb4e.jpg

 

Rešenje je toliko jeftino i jednostavno da bukvalno svako može da ga izvede.

 

Moglo je kao što Ivan kaže i sa samo jednim šrafom da se reši ali mislim da i ovo ne ruži utisak nimalo jer gledano sa pozicije običnog šetača šrafovi se maltene ni ne primećuju. Takođe je i sigurnije ovako...

 

 

Edited by Ivan
Prebacene slike sa Postimage na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cifra je oko 300 din šrafovi (M6x40 10kom), matice 8 kom 50-80 din i oko 100 W utrošene struje (+ Markova dnevnica u mom slučaju  :thumbup: ). Cela priča oko 400 din.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlicno odradjeno :unworthy:

Evo da podelim kako sam ja to uradio doduse ja nisam imao poklopce pa sam morao da smislim resenje pricvrscivanja istih.Mozda moze da se primeni i na orginalne poklopce.

 

Prvo sam kupio radkapne oko 1000din. pa sam iskruzio poklopce:

 

Picture-026.thumb.jpg.c752f6e457fa5ca159dda0d584859662.jpg

 

Prvo ih grubo ubodnom testerom iskruzio a posle smirglom kolko tolko napravio pravilan krug.

 

Picture-027.thumb.jpg.f0e3eaaf45d7cfd7fe14d74cf72ac213.jpg

 

Onda u centru izbusio rupu

Sledece je da sam kupio 4 cepa za okrugle cevi 50mm.Jeste centralna rupa je veca oko 58 ali spoljni deo plasticnog cepa je 60mm tako da ga uz malo smirglanja i turpijanja dovedete na potrebne mere.U sredini cepa probusio sam rupu i stavio maticu M5 sa unutrasnje strane i zalepio pistoljom za plastiku da se nepomera.Pada kisa napolju pa nemogu da skidam tocak slikao sam samo sa spoljne strane kako izgleda nadam se da je jasno

 

Picture-028.thumb.jpg.373af53cdc9ab39a5ff392a0c93d4cd9.jpg

 

Sledece montaza sraf za imbus M5da potencijalnim budalama otezam posao:

 

Picture-029.thumb.jpg.35d617e7420c836965d9827c827ecd68.jpg

 

Nasao sam radkapne koje imaju maskicu sa znakom pa se sraf sakrije:

 

Picture-030.thumb.jpg.4a8f847781aa165ef25a6250cad806a0.jpg Picture-031.thumb.jpg.7baafdcc49142512c85665c8e80fff75.jpg

 

I na kraju na makini ovako izgleda:

 

Picture-025.thumb.jpg.641cabce5ce27642f512231f0d1ca9c0.jpg

 

Mene izasle radkapne oko 1000 a srafove nisam kupovao to se naslo u radionici ali kosta stotinjak dinara.

:laughing::laughing:

 

 

Edited by Ivan
Prebacene slike sa Postimage na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam na cromi izbusio rupu u felni i kapi na istom mestu, urezao navoj u aluminijum i zasrafio imbus sraf sa konusnom glavom. Nije bilo potrebno nikakvo dodatno balansiranje tocka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blago vama kad vam ovi poklopci nisu reljefni, pa mozes da poturis svasta.

Jeste najlepse i diskretno ovako kako je Bane uradio, jedina mana ovih skrivenih srafova je sto majmun moze da misli da nema nikakve zastite pa da krene da ih lomi. Ali je odlicno resenje, nema sta.

Po meni mozda najbolje ovo sto je imenjak uradio ali sa jednim srafom. Vidi se da ima zastita, oznacio si poklopce busenjem tako da ce se teze prodati, a i estetski je OK (probajte da na slici pokrijete jedan sraf od ona dva).


Bane, postavljanje slika na forum: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=54045

Opcija Thumbnails for forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko je na forumu cini mi se vec radio nesto slicno,Iskreno mrzelo me da trazim orginal poklopce pa reko da probam sam da napravim.Ko nezna ni neprimeti da je pravljeno.Kad se zagledas onda se vidi karabudz :laughing: A i ako neko proba da skine razocarace se kad vidi sta je, :laughing: Ja opet isecem nove pa ce se ceramo :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bila i ta opcija ali sam odustao zbog centralne i što treba tanjir da vrtiš do besvesti. Ovako videće šrafove , rupe i dići će ruke.

Što kaže imenjak kome da uvali poklopce se rupama.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

@francuz

E jeste tamo je bilo vise resenja,ti si od nekih tacnica pravio.

Edited by @bane@

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što kaže imenjak kome da uvali poklopce se rupama.

Sad se s'pravom postavlja pitanje da li je bilo dovoljno samo probušiti poklopce i tako ih namontirati bez šrafova?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svidja mi se kad je lepo i pedantno odradjeno, kao da nema nicega :D

Ali je onda problem sto ce navaliti kao sivonje i izlomice posle svaki poklopac mozda namerno. Ali bar nece zaradjivati na njima :D

A ovako, kad se vide da si pricvrsceni, nije lose, to ce ih mozda u startu odbiti ali ce verovatno i to pokusati da skinu. Mada sve zavisi sta ce se desiti kad shvate da nije lagan posao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Davno sam ih zaštitio i nije pomoglo.

Preksinoć dok je pljuštalo skinuli su mi dva poklopca sa 16-tica. Loša kombinacija jer sam im zimus loše ofarbao znakove ali bez obzira vide se na km.
Poklopac.jpg
 

 

Juče sam našao ta dva da mi stoje u gepeku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo momci, svaka čast na trudu.

Sada se čeka Zrnke sa kontra tutorijalom - kako skinuti zaštićene pokopce :D

Edited by joshibeast

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...