Jump to content
FAS Goran
ivanp

Android aplikacija ''Uputstvo za upotrebu'' - u izradi

Recommended Posts

Planiram da uskoro završim Android aplikaciju koja će donele zameniti uputstvo za upotrebu koje dolazi uz automobil. Za početak ću ubaciti podatke za "našeg" Punta, i to sledeće:

 

1. značenje signalnih lapmica na kontrolnoj tabli

2. raspored servisiranja na osnovu predjene kilometraže i vremena

3. tehniče specifikacije (motor, ulje, dimenzije pneumatika i sl.)

 

To je ono otprilike ono što mislim da može da posluži za početak dok se ne dokopamo ostale dokumentacije. Plan je da aplikacija zauzima minimalnu memoriju na telefonu, kao i da bude offline, odnosno neće bit potrebna internet konekcija da bi neko proverio šta znači lampica koja se upalila. (što se meni i desilo, pa sam došao na ideju da napravim ovu aplikaciju)

 

Sve vaše sugestije su dobrodošle. Molim bi da pišete šta je to od podataka o vašem ljubimcu potrebno da imate uvek uz sebe? Sve ovo radim na volonterskoj bazi, tako da ne očekujte previše (bar na početku). Ideja je da uz sebe imamo one informacije iz uputstva koji mogu često zatrebati.

 

Uskoro bi trebalo da se pojavi testna verzija, i ako ste voljni da svojim komentarima i sugestijama učestvujete u testiranju, molio bi da mi pošaljete vaš gmail nalog koji koristite u telefonu, pa ću vam omogućiti pristup beta verziji.

 

 

 

Srdačan pozdrav,

Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se prijavljujem za Stila kada i ako dođe na red.Usvakom sločaju ovo je fenomenalna ideja ,samo napred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pored znacenja lampica i servisnih intervala, morala bi obavezno da postoji i sema osiguraca sa prevodom koji za sta sluzi. Takodje i skice kako se koji far skida, koja sijalica ide i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hajde probaću da ti kažem šta mislim o ideji i tvojoj implementaciji. Naranvo, molim te da shvatiš da ovo nije ni malo zlonamerno već samo drugarski saveti :)

 

Prvo - nema ograničavanja na Punta. Samim tim si sasekao broj korisnika debelo.

 

Ono što treba da uradiš je web servis sa bazom svih vozila (koju ćeš naravno, lagano da puniš). Korisnik bira vozilo (ili više njih koje vozi). Kada mu je Internet upaljen "povlači" podatke sa web servisa o svojim vozilima i to čuvaš u bazi na telefonu.

 

To je jedini način da dobiješ neki veći broj korisnika.

Takođe, ako se ograničiš samo na srpsko tržište opet si u problemu jer nema šanse da pređeš 20 000 download-a. Znači - višejezičnost.

 

Sledeća stvar je funkcionalnost:

 

Ako tvoja aplikacija bude radila samo to (provera lampice) brzo će ljudi zapamtiti šta koja lampica znači (a i realno pale se 3 lampice) i očekuj brisanje aplikacije.

Alternativa ti je da napraviš neki manual za rad sa kolima u smislu da aplikacija podseća na proveru ulja, servise, da može da se vodi evidencija o troškovima, kilometraži, cenama,... kao mali informacioni sistem za automobil.

 

Takođe bih napravio i neku "online" verziju gde korisnici mogu da predstave svoja vozila i da se "pohvale". Takođe bih uveo i povezivanje pdoataka sa više uređaja tako da podaci moraju da budu u cloud-u.

 

To bi zahtevalo stalni Internet, ali zapamti da ti je to i clj jer je stalni Internet = stalne reklame = zarada.

 

I dodao bih neku rubriku "vesti" gde bi korisnici dobijali vesti o svojim ili sličnim kolima kao "tip of the day" i slično.

 

Razmisli o ovom :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo eto je Igor reko sve stoji i lepo je imati sve to na jednom mestu i koristiti ;) ali to je vec ozbiljnija aplikacija kojoj treba dosta vremena da se posveti . Kolko vidim ivanp je hteo 2 3 informacije da app ima :D a sa ovim kad vidi sta mu je sve igor predlozio predomislice se hahah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nažalost to je jedini način da bude konkurentan među današnjim aplikacijama. Ako stavi 3 funkcionalnosti probaće 100 ljudi aplikaciju i gotovo.
Da ne pominjem analize tržišta i koliko vozača ima koji ispunjavaju ova 4 uslova:

 

  • Voze Punta (verovatno mk2b/a)
  • Koriste Android aktivno
  • Ne znaju šta lampice znače i ne žele da Gugluju
  • Imaju konstatnu pojavu lampica

Svakako je bolje ja da kažem nego da propadne 2 nedelje rada :)

 

"Back to the drawing board"

 

Sastavni deo svakog projekta koji radim.  Sve se stavi na papir i onda neko prođe i ukaže ti na ogroman propust i tako u krug.

Čak i po 4-5 puta dok se sve lepo ne isplanira :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hajde probaću da ti kažem šta mislim o ideji i tvojoj implementaciji. Naranvo, molim te da shvatiš da ovo nije ni malo zlonamerno već samo drugarski saveti :)

 

Prvo - nema ograničavanja na Punta. Samim tim si sasekao broj korisnika debelo.

 

Ono što treba da uradiš je web servis sa bazom svih vozila (koju ćeš naravno, lagano da puniš). Korisnik bira vozilo (ili više njih koje vozi). Kada mu je Internet upaljen "povlači" podatke sa web servisa o svojim vozilima i to čuvaš u bazi na telefonu.

 

To je jedini način da dobiješ neki veći broj korisnika.

Takođe, ako se ograničiš samo na srpsko tržište opet si u problemu jer nema šanse da pređeš 20 000 download-a. Znači - višejezičnost.

 

Sledeća stvar je funkcionalnost:

 

Ako tvoja aplikacija bude radila samo to (provera lampice) brzo će ljudi zapamtiti šta koja lampica znači (a i realno pale se 3 lampice) i očekuj brisanje aplikacije.

Alternativa ti je da napraviš neki manual za rad sa kolima u smislu da aplikacija podseća na proveru ulja, servise, da može da se vodi evidencija o troškovima, kilometraži, cenama,... kao mali informacioni sistem za automobil.

 

Takođe bih napravio i neku "online" verziju gde korisnici mogu da predstave svoja vozila i da se "pohvale". Takođe bih uveo i povezivanje pdoataka sa više uređaja tako da podaci moraju da budu u cloud-u.

 

To bi zahtevalo stalni Internet, ali zapamti da ti je to i clj jer je stalni Internet = stalne reklame = zarada.

 

I dodao bih neku rubriku "vesti" gde bi korisnici dobijali vesti o svojim ili sličnim kolima kao "tip of the day" i slično.

 

Razmisli o ovom :)

Hvala na ovim sugestijama. I ja sam isto razmišljao, što znači da sam na dobrom putu:

 

1. već postoji opcija da se dodaju ostala vozila.. za početak će biti Punto i Stilo.

2. više jezičnost je takodje od starta uključena (intersantno je kako se razlikuju servisne informacije za naše i strano tržište)

3. ostale ideje o malom informacionon sistemu automobila su odlične... al to je u planu kada prva verzija zaživi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako to krene kako treba imaš neograničeno opcija.

 

Recimo u Lollipop-u već postoji opcija da zna gde si parkirao. Tvoja aplikacija bi mogla da preuzme tu adresu i  da sačuva.

 

Proveriš povremeno da li se korisnik nalazi na toj adresi, i ako da i ako se kreće recimo preko 20km/h znači da vozi. Sabereš kilometražu (malo teži deo jer trebaju mape) i imaš već automatsko praćenje vožnje :)

 

Ali neću više da maštam :D

INače, ja bih za početak samo napravio da je baza vozila web servis. U suprtonom će korisnici morati da rade update kada god izbaciš novo vozilo što može biti iritantno.

 

A što se različitih informacija za tržišta, ja bih to stavio kao "Jezičke prevode". Isto kao što staviš svaki tekst u varijablu i prevodiš tako bih uradio i za kilometraže i u zavinosti od jezika piše drugačije :)

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se prijavljujem za Stila kada i ako dođe na red.Usvakom sločaju ovo je fenomenalna ideja ,samo napred

 

Pretpostavljam da su oznake iil iste ili slične. Imaš li možda uputstvo / manual za Stila pa ću i njega odmah ubaciti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam samo ono loše skenirano uputstvo koje i stoji ovde na forumu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pored znacenja lampica i servisnih intervala, morala bi obavezno da postoji i sema osiguraca sa prevodom koji za sta sluzi. Takodje i skice kako se koji far skida, koja sijalica ide i sl.

 

To je dobra ideja. Ubacićemo u sledećoj verziji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dugo nisam posetio ovu temu ,lnteresuje me dokle se stiglo sa aplikacijom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A nesto za nas sa WP hoce biti ?

 

Ako je neko od WP developera spreman da se uključi, rado ću mu pomoći. (i ja sada saznao da je to skraćenica od Windows Phone)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da javim da je aplikacija zvanično puštena na Play Store:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.theidasworld.csm

 

Aplikacije je rađena u slobodno vreme i besplatna je... tako da ne očekujte da ima ili da će imati baš sve što postoji :) Hvala još jednom svima koji su pomogli svojim konstruktivnim savetima.

 

Ideja za dalje i ja imam na pretek, ali su i svaka pomoć i konstruktive sugestije dobrodošle. (kao pomoć bi dobro došlo testiranje, provera podataka i prekucavanje iz papirnih uputstava)

 

Poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Instalirao pre par minuta.

Prilikom instalacije prijavljuje da je za stare android telefone... uradio update i konačno proradilo.

Da li se radi aktivno na ovoj aplikaciji?

Jer već u opciji "feedback" nema FIAT vozila!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...