Jump to content
FAS Goran
francuz69

Renault Twingo 3 TCe 90

Recommended Posts

Ove felne kao ratkapne od 1000 din za 4 komada.

Ili kupi neke moderne felne ili zadrzi fabricke ratkapne.Autic je "fensi" ,a ove felne iz 80 i neke.

 

 

Samo na brzinu  

6,5 incha      185   minimum

195 or 205   ideal  

215   maximum

 

Razna budzenja felni van fabricke preporuke bi mogla dovesti do gubljenja garancije na odrednje sklopove.A i pitanje da li moze uopste takva felna da "stane"?

Edited by sasha015

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice fabrickih ratkapni one ce i ostati na celicnim felnama sa zimskim gumama. Ove felne su u planu za letnji set. Inace, ja ne mislim da su speedline maracana felne koje izgledaju kao ratkapne za 1000 dinara. Mozda  tako deluju na slikama jer je ono ipak photoshop na brzaka, ali je to (bar po meni) jedna od lepsih renoovih felni a pritom stoje mi gajbi, samo treba da se srede.

Sto se strech-a prednjih tockova tice, preporuka za 165 gumu je 4.5 do 6 felna. Tako da sa 6.5 ide u stretch ali vrlo blagi. Inace 6.5 incha jeste 165mm tako da koliko ce izgledati sam strech zavisi najvise od same gume, da li ima oble zidove ili ravne kao i da li ima rim protektor prsten. Evo sta kaze willtheyfit kao bi to trebalo da izgleda (old vs new):

 

strech.jpg

 

Dakle jedina razlika u celoj prici je sto bi felna bila izbacena po 18mm ka unutra i ka spolja. Prilicno sam siguran da ima mesta i da nigde ne bi kacilo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ono o cemu sam pisao na pocetku predstavljanja o pomeranju motora nazad i dobijanju 20 i kusur cm unutar kabine, ali graficki prikazano. Jako zanimljiv koncept:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko sam video jedino su dobili da se prednji točkovi zakreću pod daleko većim uglom. Uglom koji nijedan Pržo nikad neće moći.

Ispod prednje haube prostor za ništa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ivan.ik : "...Ispod prednje haube prostor za ništa" .

 

Ispod prednje haube je hladnjak, jedna ploča sa osiguračima/relejima, posuda za rashladnu i tečnost za brisače i akumulator. Ostalo je "promaja" :) .

Ima razloga zašto je prednji kraj izveden tako kako je izveden. Kriterijumi su bezbednost i preglednost. Ispred hladnjaka je deformacioni prostor od oko 350mm. Hauba (prednji poklopac) i krila su plastični. Hauba nema klasične metalne šarke niti klasičnu bravu već se otvara "jako čudno", kako je svojevremeno komentarisao Mladen Alvirović. Poenta cele priče je da je ovo gradski automobil i da je koncepcija prednjeg dela izvedena prvenstveno radi zaštite pešaka  zatim radi zaštite putničkog prostora i na kraju radi jednostavnosti i što je moguće nižih troškova popravke u slučaju nezgode. Zato na primer hauba nema metalne šarke i plastična je (zaštita pešaka). Zato se donji noseći profil vetrobrana ugiba, da bi udar glave pešaka o vetrobran bio koliko-toliko amortizovan. Prednje uzdužne grede su na primer na šrafove, nisu varene. Razlog je na primer smanjenje troškova i vremena popravke u slučaju nezgode.   Itd, itd, itd, moglo bi se o tome pisati naširoko.

 

Meni se dopada pozicija vozača i suvozača. Ne dopada mi se prostor nazad. Jednom smo se u njemu vozili nas četvorica visine od 180 do 200cm i meni je "zapalo" mesto iza vozača. Uspeh je to što smo nas četvorica uspeli da se smestimo u taj auto i da posle 30-ak minuta vožnje izađemo neutrnuti i neukočeni.

Ovo sam napisao radi ilustracije da u taj autić mogu da se smeste 4 odrasle i krupne osobe ali da ne treba gajiti iluzije o udobnosti i prostoru u automobilu ukupne dužine 3,5m . Za na primer mladi bračni par sa najviše dvoje male dece - sasvim zadovoljavajući automobil.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

svaka cast za vas cetvoricu, meni onaj lik sa reviewa, koji je prosecne visine, izgleda kao da jedva sedi nekako skupljeno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam celu priču. Samo mi nije jasno kako misliš da mladi bračni par sa dvoje male dece i svim njihovim stvarima da smestiš u tako mali auto ?
Pa nije dovoljan za posetu pijaci, marketu.
Francuzu zadovoljava njegove potrebe i to je to iz mog ugla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ivan.ik:

Pišem radi drugih koji možda neke stvari ne znaju a čitaju ovu temu.

 

Kako mislim da bračni par sa dvoje dece "i svim njihovim stvarima" smestim u Twingo3? Pa isto kao u Seicento ili Punto.

Osim ako se ne sele, onda bih angažovao ekipu koja to radi za lovu.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razlika između seicenta i Punta je ogromna. I u kabini i u gepeku. Opet ponavljam, to kako ćete se smestiti najviše zavisi od žene, tj od toga koliko je ona racionalna i spremna da se odrekne suvišnih stvari za nju i za dete.

Kolegi francuzu svaka čast za smelost pri izboru. Uzeo je ono šta je hteo i šta mu odgovara, bez kompromisa. Ja sam shvatio da mi karavan ili neka limuzina od 4.5m ne treba, i da mi je dužina auta od cca 4m kao što je moj Bravo dovoljna, i sledeći auto će mi verovatno biti neki Grande krnto 1.9Jtd + remap :D, ali ovaj put sa 4 vrata. Najviše se vozimo po gradu i svaki put kada se udenem negde gde recimo stilo karavan ne bi stao, pomislim e dobro je što ga nisam kupio. A ložio sam se i na Cromu, koja je još cca 20cm duža od stila SW. O dinamici u vožnji da ne pričam, lakši auto bolje ide i manje troši.

Edited by marko.jovanovic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, gde celjad nisu besna, kuca nije tesna. Za mene, gospoju i dvoje dece je Twingo sasvim dovoljan. Unutra ima prostora kao u Puntu a koliko porodica u Srbiji se vozi u Puntu. Gepek je dovoljan za Maxi i za dnevne potrebe. Za put nije a tu sam vec pomenuo na pocetku da je u planu kupovina krovne kutije. 

Od kako sam poceo ljudima da pricam da prodajem Cromu a kupujem Twinga, oko 90, 95% ljudi me je gledalo kao da u najmanju ruku nisam normalan.

Ja to pripisujem nasem mentalitetu gde skoro svi ljudi koje ja poznajem teze sto vecem i jacem automobilu. Bez uvrede i svaka cast svakome ali "been there, done that" i shvatio sam da mi to vise pravi problema u zivotu nego sto mi znaci. U stvari, najvise mi je znacilo to sto je svako ko je seo u Cromu bio impresioniran, a osim toga kabina i gepek su mi 90% vremena bili prazni, tekuci troskovi su bili veliki.

Ja sam vrlo racionalan covek i moja odluka je na kraju bila - mali auto, jer mi je dovoljan.

 

Meni su glavni parametri pri odabiru auta smek, performanse i tekuci troskovi, kao i cenovni balans izmedju svega toga. Twingo mi ima smeka vise nego ostali mali automobili koje sam mogao da priustim, performanse su mu skroz dobre, a cenovno mi odgovara i po pitanju same kupovine i po pitanju tekucih troskova.  Velicine auta kod mene u toj jednacini nema. Cromu kao i Multiplu pre nje nisam kupovao toliko iz srca koliko iz potrebe. Sada kada potreba nije vise takva, vracam se na mali auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da nisi bio izviđač kao klinac ili si vojno lice, pa si lepo obučio i vaspitao svoju porodicu? Nekima nije dovoljna ni Croma za odlazak na more, a ima mesta u kabini i ogroman gepek.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahahah. Nisam, nisam, ali izgleda da imam srece bar sto se toga tice. A i da sam vojno lice vozio bih opelo!

Edited by francuz69

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi kad krenemo u nabavku i Stilo bude tesan. Naravno kod mene uvek se nešto nosi i prenosi a krovni tek bi mi se smučio. Tako da jednom karavan uvek karavan.

Nego stiže li taj Twingo ?

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi kad krenemo u nabavku i Stilo bude tesan. Naravno kod mene uvek se nešto nosi i prenosi a krovni tek bi mi se smučio. Tako da jednom karavan uvek karavan.

Nego stiže li taj Twingo ?

Ti si navikao da voziš bus pa stilo SW dođe kao igračka, ali realno meni je opuštenije da vozim manji auto, tj kraći, baš zbog parkiranja. Nisu svi automobili isti, mercedesi se u principu lako parkiraju jer imaju mali radijus okreta, što sa našim fiatima nije slučaj. Ar156 bolje da ne pominjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Covek ispred mene sa buljavom E klasom smotao na jako uskom parkingu bez problema, a ja sa Puntom morao iz dva puta, smejao sam se sam sebi...

 

A sa ovim Twingom ce verujem biti prava uzivancija zavlaciti se na takve parkinge!

 

Ajde bre, kad ce vise da stigne?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Covek ispred mene sa buljavom E klasom smotao na jako uskom parkingu bez problema, a ja sa Puntom morao iz dva puta, smejao sam se sam sebi...

 

A sa ovim Twingom ce verujem biti prava uzivancija zavlaciti se na takve parkinge!

 

Ajde bre, kad ce vise da stigne?!

Ovo sam pisao na pcaxe forumu:

 

Evo ovako, malo sam guglovao (uf što volem ovo da kažem) green1.gif

-Toyota Carina E 1.6 XLi 1992 - 1996_Okretanje kruga: 10,2 m (bio sam u pravu da se lako smota)

-Skoda Octavia 1.6 TDI Greentech Tour Businessline 2012 - 2012 (ovo je valjda A7)_Okretanje kruga: 10,2 m

-Fiat Bravo 1.9 JTD GT 1998 - 2001 - Okretanje kruga: 10,4 m

-Fiat Brava 1.9 JTD Steel 2001 - 2001 - Okretanje kruga: 10,4 m

-Fiat Punto 1.3 JTD 16v Active 2003 - 2006 - Okretanje kruga: 10,5 m

-Lancia Lybra SW 1.9 JTD Emblema 2003 - 2005 - Okretanje kruga: 10,5 m

-Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 16V Impression 2003 - 2005 - Okretanje kruga: 11,6 m

* I na kraju kao reper (bar meni), LADA 2105 ili 2107 (Riva), vozio sam 3 komada u Rusiji, treba ti pista da je okreneš

Диаметр разворота 11,2 м

Što će reći da je teže smotati AR156 nego Lajku. Za punta sa troje vrata kao Vuletovog takođe sramota, teže ga je okrenuti nego Bravu. Opet, ni Bravo ni Brava nisu nešto, jer Octavia sa međuosovinskim rastojanjem od 2578 mm naspram 2540 kod Brave ima bolji radijus okreta. Otprilike ti dođe isto kada parkiraš punta i lybru, vataš isti luk.

Meni dođe da plačem kada moram iz dva puta u nekoj garaži da se guzim, a neki baja u E klasi od skoro 5m bez problema smota iz prve. Ili paralelno parkiranje, retko kada ga udenem na keca ako je tesno.

Zato je novi twingo zakon :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet kvarite čoveku temu. AR 156 ima veliki krug zaokreta zato što je tako koncipirana, kao sportski auto sa prednjom vučom. Ima 2.5 kruga od kraja do kraja kad motaš volan i skreće kao blesava, prava je uživancija voziti taj auto ali to ima svoju cenu. Koliko krugova treba da okrene volan vozač u Mercedesu E klase da bi skrenuo pod 90 stepeni a koliko vozač Alfe 156? Imam priliku da vozim L200 i vrlo je nezgodno manevrsiati po gradu sa njim kada se tako skreće jer ima 5 celih krugova volana od kraja do kraja. Kad skrenem u neku sporednu ulicu moram da usporim da bi stigao da vratim volan. Kako mi je bilo zayebano dok sam vozio 156, pa sednem direktno u L200  :crazy:  :D

Svaka od opcija ima svoje zato.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veći problem je u prenosu u glavi upravljača. Sigurno E klasi treba manje od tri zaokreta. Plus što neki imaju i varijabilan prenos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo sam dosao do sjajne informacije. Naime, Twingo je u sva tri paketa opreme, opremljen sa speed limiterom a samo u Dynamic sa limiterom+tempomatom. To mi je jedina stvar koja mi se dopala u Dynamic paketu, osim toga sve ostalo preko Expression paketa je cisto bacanje para.

I limiter i tempomat funkcionisu tako sto postoji prekidac pored menjaca na kome se pali limiter ili tempomat (na slabijim paketima samo limiter) a onda se preko volana kontrolise brzina odabirom tastera + i -. 

E pa upravo sam na svapskom twingo3 forumu dosao do informacije da je samo potrebno kupiti taster za oboje i postaviti ga umesto tastera za solo limiter i to je to. Imas tempomat. Izgleda da je sve vec u fabrici odradjeno na svim modelima a samo tasterom regulisu ko ima tempomat a ko nema. U nemackoj taj taster kosta 25 evra tako da predpostavljam da kod nas ne moze da bude mnogo skuplji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...