Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Alko-test postao obavezan

Recommended Posts

BG_ALKO_TEST_PKG_JMS_20151001_184626957_
 

 

Od ovog prvog oktobra novine u saobraćaju, tačnije, pored vozačke i saobraćajne dozvole kao neophodnih dokumenata, svakog puta kada policija zaustavi vozača obavezan je i alkotest.

 

Alko-test više nije izuzetak nego pravilo. Takozvani pasivni test je postao obavezan prilikom svakog zaustavljanja.

 

Za policiju je, čini se, preventiva prevaziđena pa se zbog toga prešlo na represiju:

"To je još jedna od akcija, jedan pokušaj da policija uradi u tom represivnom delu sve što je moguće, da sprečimo da ljudi pod uticajem alkohola sedaju u vozila i da time ugrožavaju svoju i tuđu bezbednost i živote. Nadam se da će me ljudi poslušati: nemojte voziti pod uticajem alkohola, nemojte voziti preko ograničenja brzine i vežite pojas!", kaže ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.

 

Baš kao što su se vozači prethodnih godina navikavali na pojas, tako će sada više paziti na čašice

"Ljudi će izbegavati da čine prekršaje zbog kojih će ih policija zaustavljati jer kada ih zaustavi, onda će ih kontrolisati i na alkohol. Mislim da ova novina diže opšti nivo bezbednosti saobraćaja, vrlo jednostavno, a na mnogo viši nivo“, kaže Milan Vujanić profesor Saobraćajnog fakulteta.


Kazne za vožnju u pijanom stanju su drakonske

manje 0,3 promila - dozvoljeno

0,3 do 0,5 promila – 5.000 din.

0,5 do 1,2 promila - od 6.000 do 20.000 din.

1,2 do 2,0 promila - od 15.000 do 30.000 din.

Više od 2 promila - od 100.000 din.

 

Preuzeto sa N1

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre neko veče me zbunili, nisam ni stigao da pokažem dokumena ide dugi  pita da li ste pili i gura kroz prozor alko tester. Urađen aklo test i slobodan a dokumenta ih ne interesuju. 

Naravno +1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je tako bilo poslednja dva puta, dobro vece - dobro vece, krenem da vadim dokumenta, al on odmah kaze duvaj, hvala dovidjenja :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da preteruju. Ne odobravam voznju u alkoholisanom stanju, da me neko ne shvati pogresno.

Ali ovoga nema ni preko. U Austriji me zaustave, pogledaju dokumenta, cudan sam im jer se vrtim okolo i trazim parking i nista. U Grckoj ni da me pogledaju, a ovi nasi svaki put pa alkotest.

 

Ali to je kao da ti mere dubinu sare svaki put kad te zaustave.

Imam osecaj da ce uskoro da rade kao u pitstopu. Njih 5, jedan stoji ispred, drzi palicu, drugi ti daje da duvas, treci ceprka po prvoj pomoci, cetvrti gleda proverava saru, dezen i vrstu guma, peti proverava da li je istekla registracija...i tim ce se sigurno povecati. I samo stancuj kazne.

 

Jos samo da im se prijavim svaki put kad negde krenem kolima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa gledaj, mnogo ljudi je poginulo zbog vozaca pod dejstvom alkohola i od kada je donesen novi zakon i one visoke kazne, tako da to nije dalo velikih rezultata. Ovako ce se taj broj saobracajki jos smanjiti jer nije ti svejedno da popijes koju i da znas da ces sigurno raditi alko test ako te zaustave .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo tek sad stiglo u BG? :D

Kod nas u Nisu tako vec godinu dana, mozda i jace. Bar 5 puta me zaustavili i ni jednom mi nisu dokumenta trazili, samo duvanje i nalepnicu gleda drugi.

 

A verovali ili ne, vozacku i saobracajnu mi trazila interventna i to dok sam bio na parkingu u Cairu sa drustvom.
Prolazili tuda, vratili se, dosli do nas i onda ono klasicno izdrkavanje "Sta radite tu? Jel su vasa kola? Jel ima nedozvoljenih predmeta? Daj jaknu. Da vidimo dzepove. Otvori gepek. Daj dokumenta."

 

Pa majku mu, doslo vreme da si sumnjiv kad na parkingu caskas sa drustvom o kolima :D

Edited by majkicbane

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da preteruju. Ne odobravam voznju u alkoholisanom stanju, da me neko ne shvati pogresno.

Ali ovoga nema ni preko. U Austriji me zaustave, pogledaju dokumenta, cudan sam im jer s.

Jel u Austriji piju kao kod nas, pogotovo sada kada se pece rakija :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa koliko cesto te zaustavljaju? :)

To ce onim brzopoteznim uredjajima, traje pola sekunde, samo ti primakne blizu usta i dunes. Te uredjaje koriste i sad kad rade one kontrole, tkzv. levak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podrzavam...

 

Kada procitamo vest da je mlad alkoholisan covek izazvao nesrecu i zavio nekoliko porodica u crno, onda prozivamo policiju kako ne radi svoj posao! Sada rade svoj posao, jer ocigledno mi nismo jos dostigli potreban nivo svesti!

 

Prosla su vremena kada se od caleta krao jugic ili kec pa se islo u grad, danasnji klinci imaju mnogo konjskih snaga na raspolaganju, a to sa alkoholom nikako ne ide zajedno!

 

Da se razumemo, i ja sam nekada vozio pijan, i ja sam potpuno siguran u svoju voznju kada popijem i gomila nas je takvih, a nesrece se opet dogadjaju...

 

Za alkohol ih potpuno podrzavam. Cak mi je i odlican drugar, sef saobracajne policije u jednom mestu u Sumadiji rekao sve cu da ti sredim, ali za alkohol me ne zovi.

 

 

Inace svaka patrola ce biti opremljena uredjajem koji bezkontakno utvrdjuje prisustvo alkohola, a ne nivo. Ako se utvrdi da ima, onda ide pravo duvanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo nocas vozim Bulevarom u 4h, prolazim pored Dubocice, na raskrsnici sa M. Gorkok mi zeleno...i samo vidim prolazi crni Punto iz M. Gorkog u Brace Ribnikara, onako ladnjaka preko Bulevara, 60-tak na sat kao da mu zeleno. Zbunio me u tren koliko je to normalno ucinio.

Sigurno pijana budala i to zaista treba sankcionisati. Nemam nista protiv toga, nego me nervira drzava, policija, samo su kod nas izmislili alkotest prilikom svake kontrole. Preterivanje koje opet nece zakaciti sve. Oni su svakako uvek mogli da te testiraju, nikakav problem. I desavalo mi se da me iskuliraju za pojas, kaze samo alko kontrola.

Kao i uvek sto se kaze povodom naseg zakona, nije cilj poostriti ga, vec ga primenjivati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogli su svaki put kontrolisati, ali ispucavaju nekoriscenu "lulu" za alkometar, a njih i nemaju bas u neogranicenim kolicinama, pa im se ne isplati da imaju mnogo testiranja a malo pijanih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podrzavam ovo 100%  ali samo mislim da je koristenje telefona (tipkanje poruka) mnogo opasnije nego 0,5 promila alkohola.

Licno ne konzumiram alkohol tako da me ne pogadja ovo ali mnoge ce pogoditi. 

Problem sa klincima je sto ne piju da "popiju koju" nego da se ubiju od alkohola i onda takvi sednu u pun auto i svoju ludost dele na drustvenim mrezama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogli su svaki put kontrolisati, ali ispucavaju nekoriscenu "lulu" za alkometar, a njih i nemaju bas u neogranicenim kolicinama, pa im se ne isplati da imaju mnogo testiranja a malo pijanih.

 

Ovo je se radi daljinski. Sa daljine 15-20 cm se radi i ako registruje alkohol onda se ide na oralno/pisak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, znam, to je bio odgovor na ovo

 

 

Preterivanje koje opet nece zakaciti sve. Oni su svakako uvek mogli da te testiraju, nikakav problem. I desavalo mi se da me iskuliraju za pojas, kaze samo alko kontrola.
 

 

 

Mogli su i pre, ali su imali odredjen broj lulica pa im se ne isplati da ih ispucavaju na svakog. Sada imaju beskontaktni alkometar koji odredjuje da li ima ili nema alkohola, pa tek onda ispucavaju lulicu za koju onda obaveno ide kazna, tako da nema uzaludno potrosenih merenja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma u NS cele ove god kad god su me zaustavili imali su novi dreger, tako da su to i mogli, da su hteli.

Nego je poslednjih meseci bilo dosta nabavki i manje opstine su dobile dovoljan broj uredjaja da bi se donela ovakva odluka.

Meni se samo ne svidjaju ta njihova poostravanja hitlerovska, kao kamere po gradu, skriveni radari.

Nek zavedu reda i negde drugde. Kraduckanja da sprece...

Sta cemo sa osiguranjem koje je poskupelo, a oni ce smanjiti broj nesreca? Sta cemo sa rupama po putu? Vise gledam u put sa niskoprofilnim nego saobracaj.

Ovi se resetaju, ubijaju, diluju drogu, sta cemo sa tim? Sta cemo sa nadrogiranim i napusenim za volanom? Uvek laksim putem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada smo vec kod zavodjenja reda neka krenu od sebe!

Sve kursisti koji su sisli sa planine i dobili znacku i oruzje i ponasaju se kao da su licno oslobodili celu zemlju. Osnovne kulture nemaju a 80% ih je ometeno u razvoju. Jednostavno ceo sitem i okruzenje kod njih je takvo da i oni sto su nekada bili normalni polude da se uklope medju ostale.

 

Nemoze se nikoga zaustavljati i pitati odnosno traziti sa "Eee jes pio nesto?, "Daj dokumenta"... Ukoliko im se prigovori na nedostatak opste kulture (nisam ja sa nikim od njih cuvao negde ovce pa da da se poznajemo i samim time da nije u obavezi da me persira) onda nastaje problem i prica da vredjam sluzbeno lice u vrsenju duznosti!

Najlakse je ici linijom manjeg otpora i uzimati harac od normanih vozaca. One u skupim limuzinama smeju zaustaviti samo uz prisustvo najmanje 4 revorvelasa iz interventne sto smo i mogli videti na TVu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za osam dana iz saobraćaja isključeno 1.500 pijanih vozača

 

KZN%20MUP%20NAVAK.jpg

 
Kako prenosi Tanjug, iz saobraćaja je u prvih osam dana oktobra, od kako je policija počela obaveznu kontrolu vozača na alko-test, isključeno iz saobraćaja 1.500 vozača. To je izjavio ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, uz ocenu da su to zabrinjavajući podaci. Povodom akcije policije, koja je počela 1. oktobra i u kojoj je prvi test za vozača koga policija zaustavi alko-test, Stefanović je apelovao na vozače u saobraćaju da obrate pažnju i ne voze preko ograničenja brzine i pod dejstvom alkohola. ''Nemojte voziti pod dejstvom alkohola. Rizikujete i svoj i tuđe živote'', rekao je Stefanović. On je najavio da će biti nastavljena snažna represivna aktivnost na prometnim raskrsnicama i kod restorana, kroz pojačane kontrole, da skupa vozila neće od toga biti izuzeta i naveo da će policija svakako zaustavljati i kažnjavati u slučaju kršenja zakona.
 
Govoreći o broju saobraćajnih nezgoda, on je rekao da je od januara do septembra ove godine bilo oko 800 nezgoda manje nego u istom periodu prošle godine. Kada je reč o zaštiti života dece, Stefanović je rekao da akcija policije u blizini škola daje rezultat. Odgovarajući na pitanje o novom zakonu o bezbednosti saobraćaja i njegovom usvajanju, Stefanović kaže da je u najvećoj meri završen i da se usaglašavaju delovi koji su vezani za finansiranje. ''Govorimo o modelima kako da pomirimo interese države, kako da pomirimo interese lokalne samouprave i MUP'', kaže Stefanović navodeći da se pokušava naći najbolji odnos da se sredstva od kazni rasporede za nabavku opreme. Predlog MUP je, dodao je, da to u najvećoj meri bude za nabavku opreme za Saobraćajnu policiju, što znači kupovinu više radara, kamera, presretača i vozila, a ne da se ta sredstva troše na neke besmislene stvari, kao što je štampanje letaka ili flajera, koji su svuda pokazali da ne daju nikave rezultate.
''Mi tražimo ono što daje konkretne rezultate, što se pokazalo u praksi kao vrlo uspešno'', rekao je Stefanović navodeći da su ministarstva završila svoj deo posla, da je u najvećoj meri tih nekoliko detalja usaglašeno, da su pripremljeni i podzakonski akti, a da se sada čeka mišljenje Evropske komisije.
 
preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ovi drogoši, šta sa njima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...