Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
luka78

Fiat Nuova Bravo - naknadna ugradnja bežičnog punjača?

Recommended Posts

Pozdrav,

Posto vec par godina koristim Nokia Lumia tel, oni su opremljeni bezicnim punjacima sto je prilicno zgodna stvar. E sada, kontao sam takav jedan punjac ugraditi u Bravo-a i to u pretinac (otvor) sa vozaceve strane lijevo ispod volana. Mene zanima da li moram napajanje koje budem dovodio voditi preko nekog auto punjaca zbog same struje? To se moze ugraditi i da ostane skriveno sve ispod plastika.

Hvala

Mislim da ti je to najsigurnija varijanta,jer neces dolaziti u situaciju da strahujes od visokog ili niskog napona struje.

Ovako svaki auto punjac ima svoj osigurac tako da ti je mirna savjest. :-)

Odlicna ti je ideja!

Ako cvikate zbog osiguraca, dovoljno je na red vezati jedan aftermarket osigurac. A moze se i u eLearn pogledati da li linija na koju se vezuje vec ima fabricki osigurac i od koliko je A.

Ako cvikate zbog osiguraca, dovoljno je na red vezati jedan aftermarket osigurac. A moze se i u eLearn pogledati da li linija na koju se vezuje vec ima fabricki osigurac i od koliko je A.

A koliki bi trebao biti osigurac?

Pa evo juce sam malo gledao, Tel mi se cak moze lijepo upasati da "legne" bocno i u prostor gdje se nalazi USB i upaljac. Dakle stavi se bocno na dno, i taman se uklopi, ne smeta USB portu niti mjenjacu kada se pomjera. A odatle mogu jednostavno dovesti struju sa upaljaca, i to kada skinem poklopac (kozu) mjenjaca. Ovi aftermarket wirlesess punjaci su bas jeftini, kostaju do 3$. Cak se za 7$ moze naci i komplet za ugradjivanje u telefon koji ne posjeduje wirelless opciju za punjenje i punjac.

E onda bi ja sa upljaca sebi doveo napajanje, sve spojio na plasiku kucista sa unutrasnje strane (iznutra) i to je to. Zato sam pitao da li da idem sa punjacem zbog regulacije struje, a to je najjeftinija i najsigurnija varijanta. Hvala svakako

Edited by Luka

Stavi slobodno i neki link punjaca (i wireless i tog kompleta), mozda jos nekoga bude zanimalo. A mozda nam i nesto pametno oko instalacije padne na um.

Na upaljacu fabricki (bar na Stilu) ide naravno jaci osigurac od 20 A. ako cvikas, mozes komotno na liniju redno da vezes i neki slabiji.

Mada punjac je u pitanju, mislim da nema potrebe... Ja sam recimo ugradio lom fabrickih navigacija koje traze dodatni napon koji smo uzimali sa upaljaca (jer treba da bude sa kontakta). Pa neko hoce, neko nece dodatni, manji osigurac - i kod sebe sam stavljao bez dodatnog osiguraca, bez ikakvih problema. Ako sam stavljao, islo je kao po fabrici 7,5 A. Generalno, to je vrednost najosetljivijeg osiguraca na auto instalaciji.

I da, ako vezujes na upaljac, napon (punjenje) ces imati samo dok ti je dat kontakt. Imas i opciju (verujem da je kao na Stilu jer je u sustini sto se toga tice Bravo=Stilo), da vezes punjac na svetlo u pregradi ispred suvozaca. Tako sam ja uradio za svoj izvod za punjac - zgodno je jer u njemu postoji napon jos 20 min posle gasenja kontakta. Znaci toliko ce biti pod naponom i nakon 20 min se automatski gasi. Ako ti zatreba jos, das i ugasis kontakt i aktivan je novih 20 min.

Bar je meni tako najvise odgovaralo - da moze da puni kad je auto ugasen, a da se ipak sam gasi posle nekog vremena.

Edited by Ivan

Ok, evo link recimo na jeftiniji komplet receiver + pad, kosta 6.39$: http://www.ebay.com/itm/Universal-QI-Wireless-Charging-Receiver-Pad-Module-for-Micro-USB-Mobile-Phone-/181860972866?var=&hash=item2a57c23942

Takodje, ja sam narucio samo pad koji kosta 2.64$: http://www.ebay.com/itm/Qi-Wireless-Charger-Charging-Pad-Receiver-Fits-for-Samsung-Galaxy-S-3-4-5-Note-/391250328892?var=&hash=item5b18563d3c

Svi telefoni koji imaju micro USB punjac se mogu prilagoditi, a za odredjene tipove kao npr Samsung Galaxy receiver postoji koji se direktno veze na kontakte baterije: http://www.ebay.com/sch/i.html?_sacat=0&_sop=15&_nkw=qi+wireless+charger&rt=nc&LH_BIN=1

Dakle, ja sam narucio samo pad i vec posjedujem auto punjac koji ima napajanje 2.1A koji cu iskoristiti za ovu namjenu. Takodje, mene zanima punjenje samo kada sam u autu, dakle kada je dat kontakt. Vjerovatno nekoga zanima i prijedlog +20 min, sto uopste nije losa ideja.

U svakom slucaju, cijeli postupak cu slikati ;-)

Edited by Luka

E ovako. Ja sam se zadao da ovo sve uradim ali sam na kraju naisao na problem. Narucio sam wireless punjac, kao i USB upaljac punjac

WP_20151012_13_07_20_Pro.jpg

WP_20151012_13_09_35_Pro.jpg

WP_20151012_13_10_21_Pro.jpg

Nakon toga sam ga morao rastaviti wireless punjac kako bi ga prilagodio kucistu u autombilu (morao sam elektroniku cijelu izvaditi, a na slici nize vidi se samo sa skinutim poklopcem punjaca kako elektronika izgleda. Montirao sam ga sa donje strane plastike u pregradi gdje se nalazi USB port tako da telefon taman stane u tu donju pregradu a ne smeta ni USB portu ni upaljacu:

WP_20151012_13_20_30_Pro.jpg

Onda sam izvrsio spajanje u automobilu, sa upljaca u automobilu izveo sam struju na ulaz USB punjaca/upaljaca i sa njegovih 2.1A microUsb kablom spojio bezzicni punjac. Onda sam stavio telefon na taj wireless punjac i cuje se karakteristican zvuk prikljucivanja telefona na punjenje, ali telefon se ne puni? Napominjem da sam elektroniku iz bezzicnog punjaca potpuno izvadio iz originalnog kucista kako bi je uklopio u automobil. Dioda svijetli tako da dobija struju. Takodje, skinuo sam i ona dva "utega" koji su stajali u plastici bezzicnog punjaca, ne znam da li su oni sluzili za nesto ili samo da punjac bude malo tezi?

Uglavnom, imam struju, sve radi, telefon kada priblizim cuje se zvuk da se navodno puni i na telefonu se vidi znak punjenja ali nakon nekoliko minuta postotak napunjenosti baterije ostaje isti, tj ne puni se. E sada sam zbunjen. Da li taj USB punjac (kojeg sam probao i puni telefon bez problema preko kabla) ne isporucuje dovoljnu struju tom wireless punjacu?

Edited by Luka

Verovatno taj usb punjac nema snage. Mada pise da je 2A. Vidi koliko je na oreginalnom punjacu.

Edited by maxi13

USB ima 2A ali mozda na oba izlaza zajedno. Ja sam USB punjac platio 6$ ali na 3.4A i za pola sata skoro puni 50% baterije. Dosta kineza i laze za jacinu punjaca tako da obrati paznju. Meni je stigao powerbank sa "2A" ali na oba izlaza po 1 i samo odrzava bateriju bez punjenja.

Nisam siguran ali mislim da ti bezicni punjaci sporije pune. Koliko dugo si ga drzao ukljucenog?

Ja u stanu punim bezzicnim. Puni sporije, to je cinjenica, ali u autu mi je bio nakacen vise od 30 in i nista. Pisne kada stavim tel u pregradu, pokaze znak punjenja baterije, ali nista.