Jump to content
FAS Goran
vlada.uk

Fiat 500L - akumulator

Recommended Posts

8 minutes ago, debelizmaj said:

Kako da znam koji mi odgovara?

 

A da, fabricki je 50Ah

 

Taj od 75 Ah je za dizele, tebi ne treba nikako. Ne može alternator na tvom 500L-u ni da napuni taj akumulator. :) Ako nema od 50, ili ono tipa 52, ili 55 (a da može da stane fizički), uzmi onda taj od 47 Ah.

Pogledaj i podatak o jačini ''startne struje''. Taj podatak je, naročito u zimskim uslovima važniji od kapaciteta (Ah).  Npr. uvek bih pre uzeo aku sa 47 Ah i 650A startne struje nego neki 55Ah i 500A...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taj od 47 ima mnogo vise startne struje nego fabricki koji je sada u kolima. Ovaj sada ima 320 a ovaj na polici duplo vise. Ima jedan od 50 ali je levi :(

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 minutes ago, debelizmaj said:

Taj od 47 ima mnogo vise startne struje nego fabricki koji je sada u kolima.

 

Da sam na tvom mestu, uzeo bih onda taj bez mnogo razmišljanja. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono sto vredi od "Exide", tj."Premium" serija ("AGM" je vec nepotreban za nasa vozila a i cena je skoro duplo veca), dolazi u sledecim kapacitetima i amperazama:

CB.thumb.jpg.441d0893f0cef1e4fa7dba38bc58f823.jpg

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da se i ja prijavim u klub crknutih akumulatora .

Juce crkao fabricki, ukupno izdrzao 2 god i 5 meseci. Danas kupih energizer 55 ah 600 mah 41 mesec garancija 8400 din

Share this post


Link to post
Share on other sites

Al' ga tempiraju, doveli su tehnologiju po tom pitanju (da rikne aku odmah posle isteka garancije), do savršenstva. :( 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ne znam dali je zbog toga ,imam kola manje vrednosti od navedene .Lada Niva kupljena 2005 kostala nekih tad 6000e .Neki ruski akumu u njoj trajao je 6 god.

Ovo kod fiata je iznenadjujuce malo .:angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne pravi Fiat akumulator, kao što ga ne pravi ni Lada ili Mercedes. Nema to veze sa cenom auta u kojem je akumulator.

Fora je što su proizvođači akumulatora (Johnson Controls, Bosch...), toliko ''usavršili tehnologiju'' projektovanog trajanja akumulatora, da je to čudo jedno. :D Isto se dešava i kada kupite aku u prodavnici, i taj će trajati koliko mu je garancija, pa još malo preko toga. Čak ti fabrički (iz prve ugradnje) su nekada trajali i ponajduže, sećam se da mi je Stilo imao fabrički aku preko 6 godina, pamtim i da su po forumu ljudi pričali kada kupe polovnjak da je u njemu još uvek fabrički akumulator, ali se tehnologija izgleda ''usavršila'' za ovih 10-tak godina, pa sada traju taman koliko i garancija na njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene i dalje fabricki 2010 god.sad u avgustu punih 7 god. Ljudi su pisali da im odjednom na 500 l rikne akumulator nema ono slabije vergla i slc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne nema nikakvih naznaka da ce da cekne akumu ,bar u mom slucaju je tako .

Normalno sam ga vozio taj dan .Otisao do radnje vratio se u kola ono prc na kontakt lampice na inst.tabli samo blinkaju .

A ovo sto se tice danasnjih akumulatora sto u prvoj ugradnji sto ovih u prodavnici tacno su ih "navili"da rade kolikom im je garancija mozda ako prebace koji mesec vise .

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, neshaoct said:

Isto se dešava i kada kupite aku u prodavnici, i taj će trajati koliko mu je garancija, pa još malo preko toga.

Pa sad postoji internet i covek moze lako da se informise, plati se malo preko za premium i miran si bar 5-6 godina. Bar toliko meni izguraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/18/2017 at 9:30 PM, mbsbane said:

Ne nema nikakvih naznaka da ce da cekne akumu ,bar u mom slucaju je tako .

Normalno sam ga vozio taj dan .

takodje dva za sada, nikakvih naznaka. Kad vidis naznake onda nema vise paljenja...ni verglanja 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja da prijavim skoro pa rekord. U maju mesecu ce mu biti 5 godina, presao 37000km, jutros normalno upalio na -2, danas u podne na +2 ni da cakne, samo svetle dve lampice. Odmah pozvao komsiju koji prodaje auto delove, i po njegovoj preporuci stavili neki ruski AKOM od 60Ah i startne snage 590A. Garancija 3 godine

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/5/2017 at 1:23 PM, bojan dim. said:

U maju mesecu ce mu biti 5 godina

zbog tebe(tvog) majstor za AKU dobio otkaz

Share this post


Link to post
Share on other sites
On ‎18‎.‎9‎.‎2017‎. at 5:30 PM, dach@ said:

Ima li nekih naznaka da ce da rikne akumulator (kod 500 l )

Ima. Možda tebi nevidljivih ... otežano paljenje, treptanje svjetla i sl. ali može se ispitat sa instrumentom ili možeš sam multimetrom vidjet u kakvom je stanju.

Obično mu se prvo smanji kapacitet te oslabi startna snaga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otezano paljenje ne, pa cak ni tog jutra kada je poslednji put upalio, a minus je bio. Ovo treptanje svetala da, ali sam to primetio jos prosle zime. Merio ja nista nisam, ali je auto redovno odrzavan u ovl. servisu, valjda oni i to gledaju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moš mislit kak oni gledaju akumulator. Oni ga samo zamijene kad rikne.

 

Danas akumulatori imaju veliku startnu snagu i kad akumulator malo oslabi teško je osjetit razliku, pogotovo na tak novom autu i manjem motoriću. Zima ne "uništava" akumulatore nego pokazuje njihovo stvarno stanje. Ljeto je njihova bolna točka. Ne znam kako je kod Vas ali kod nas u HR svaki malo veći prodavač akumulatora ima uređaj za ispitivanje stanje akumulatora i to rade badava. Tako ako osjetiš te neke simptome kao što si imao lani odeš da ti provjere akumulator. Akumulator je isto tako trajniji ako se održava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ode akumulator danas,kao letnje kise,iznenada i bez najave.Dosta je i izgurao, 58 meseci.Otvorio sam poklopac, dolio vode i stavio na punjac,mrka kapa da se oporavi,al da probam,pa u ponedeljak u poteru za novim.Stavio sam neki od Punta,pali radi,dok ne kupim novi.Koje su preporuke?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas ovde gomilu iskustava koje smo ispisali, ako te ne mrzi mozes da pogledas zadnjih par strana:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...