Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Tasos - šuma koja pliva

Recommended Posts

Ugrabih malo vremena pa da napišem koju reč...

thassos_map.jpg

Prvi put na Tasosu. Rešili smo da za smeštaj odaberemo glavni i najveći grad ostrva - grad Limenas. Što zbog toga što uveče ima najviše aktivnosti (za šetnju, jelo, piće), a i sam grad je lepo pozicioniran prema plažama koje smo planirali obići.

Trajekt je ove 2015. godine koštao 16.5 evra + 3.5 evra po osobi, od samog polaska do pristanka se putuje nekih lepih pola sata, a jedan trajekt je koliko sam mogao da primetim uvek na čekanju, tako da čim se stigne odmah se ukrcava, nikada nisam primetio da nema trajekta na čekanju

Plaže ću nabrajati prema redosledu kako smo posećivali

Golden sand/golden beach...

 

Plaža je dugačka skoro nekih 3 kilometra, lepa ali za moje pojmove i suviše obična. Treba obići. Nalazi se na istočnom delu ostrva, kod gradića Skala Potamias. (Od Limenasa se krene prema Panagiji i skrene levo pre samog grada, tim putem dolazi se do plaže).

 

DSC_0018.jpg DSC_0024.jpg DSC_0032.jpg

 

La Scala...

 

E ovo je već nešto. Od grada Limenas, krene se zapadno, i posle 3-4 km nailazi se na la scalu. Ovo je čitav kompleks...ma slike će bolje dočarati, totalno oduševljenje. I plaža je čista, mirna, lepa, i za uživanje i za kupanje. Pod obavezno.

 

DSC_0084.jpg DSC_0085.jpg DSC_0087.jpg

 

DSC_0106.jpg DSC_0117.jpg DSC_0119.jpg

 

Panagia...

Lepo mestašce na nekih 6-7 km iznad Limenasa, poznato po domaćoj proizvodnji raznih stvarčica od maslina i meda.

Grčka od pre 40-50 godina.

 

DSC_0121.jpg DSC_0124.jpg DSC_0126.jpg

 

1510.jpg hotel_3_large.jpg panagia_1_large.jpg

 

Paradiso beach...

 

Po meni druga najlepša plaža na ostvu, lep ulazak u vodu, jaaako sitan pesak, prozirna voda. Na slikama se može videti razlika u danu sa talasima i bez...

 

DSC_0137.jpg DSC_0185.jpg DSC_0522.jpg

 

DSC_0531.jpg DSC_0586.jpg

 

DSC_0613.jpg

 

Marble/Salinara/Tic-tac plaža...

 

Sastoji se iz tri povezane plaže.Krene se prema macriamod plaži, i od skretanja za marble beach ima oko 4 km po putu koji je prekriven slojem prašine jer pored samih plaža je rudnik mermera, prolaze oni veliki kamioni, izvlače sve to...kola posle jednog odlaska i povratka izledaju ovako kao dole na slici... u svakom slučaju najpoznatija plaža na ostrvu i mora se videti

 

20150724_192115.jpg

 

Prva...

 

DSC_0430.jpg DSC_0434.jpg

 

Druga...

 

DSC_0298.jpg DSC_0305.jpg DSC_0351.jpg

 

DSC_0358.jpg DSC_0371.jpg

 

Treća...

 

DSC_0407.jpg DSC_0408.jpg DSC_0421.jpg

 

DSC_0422.jpg DSC_0425.jpg

 

U jednom danu smo obišli južni deo ostrva, grad Limenariju, i plaže tripiti, pefkari i metalia.
Onima koji smeštaj nadju na severu mislim da je za obilazak južnog dela ovaj jedan dan sasvim dovoljan, fina plaže ali po meni kao i golden beach - ništa specijalno. Bili smo na svakoj plaži po sat - dva...videli, obišli, iskupali se i dosta :)

 

Vredi spomenuti da se iznad grada Limenaria i u blizini plaže metalia nalazi vila sa početka 20. veka iz koje je poznata nemačka porodica Krup vodila posao ekspoatisanja gvožđa, (sve do 1960. godine), otud i naziv metalia

 

DSC_0473.jpg

 

Moja još preporuka za obilazak, a mi nismo stigli (i iz nekih drugih razloga) su koliko sam saznao kada sam se pripremao za put - plaže:

Macriamos

Aliki

Veštački bazen Giola

 

i verovatno nešto što sam ili zaboravio ili za šta ne znam :)

 

E sada, da dam neki konačni sud, lepo, lepih deset dana. Mada Lefkada je meni ipak broj 1, a Tasos moze opet ali za 3-4 godine. Pričam baš o Lefkada vs Tasos jer princip letovanja je isti, obilazak 6-7 plaža, i pretpostavljam da ko je video Tasos pada mu na pamet Lefkada i obrnuto, a i meni je to lično najbolji i najzanimljiviji princip letovanja

Edited by Milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lep putopis i odlicne informacije, ja nisam bio na tasosu ali jesam na lefkadi. Tvoja zapazanja jednostavno potvrdjuju moj zakljucak da je lefkada CAROBNA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar izveštaj,svaka čast!Nama su u planu za sledeću godinu (daj bože zdravlja) baš ili Lefkada ili Tasos.Jedino što nas je da kažem "odbijalo" od Lefkade je daljina,pošto nemam klimu i bla,bla... Od dosta njih sam čuo da je Lefkada mnogo lepša,e sad svi imamo drugačiji ukus pa bi bilo naj bolje da obidjem i jedno i drugo! :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio na Taososu u planu mi je Lefkada... Naslusao sam se nekih prica o nezgodnom prilazu kolima plazama na Lefkadi. Kako se tebi cini? Ne verujem da ima gorih prilaza nego sto je mermernoj ili paradisos plazi...  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni Tasos je u redu ali nista posebno. Bio 19 dana prosle godine i obisao ga celog, do te mere da smo se i kozijim stazama penjali na sam vrh ostrva, zeni sam ozbiljno skratio zivot jer je mislila da cemo tamo skoncati... Kao sto rekoh nista posebno, ali ko ne zna za bolje delove Grcke ili je navikao na tri prsta Tasos ce mu biti super.

Edited by francuz69

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio na Tasosu prošle godine u septembru, Pachis beach je bukvalno idealno mesto za porodice sa malom decom. Plaža je peščana, more je plitko, prozirno i toplo. Na plaži postoji nekoliko velikih borova-jelki šta li su, uglavnom deca bezbrižno mogu da se igraju u pesku i vodi a da pritom ne izgore. Smeštaj na pljuvomet, bukvalno smo imali 50m od kreveta do ležaljke. Oduševilo me i to što je atmosfera na plaži nekako opuštena, kupiš jedno piće i imaš 2 ležaljke i suncobran ceo dan i pritom možeš da se premeštaš i nameštaš kako ti volja jer nije gužva i niko ne pravi probleme. Klopa u restoranu odlična, lignje nikad veće i ukusnije :)

Slike su malo izmešane:

DSC_0096.jpg DSC_0126.jpg DSC_0127.jpg
 
DSC_0133.jpg DSC_0145.jpg DSC_0147.jpg
 
DSC_0148.jpg DSC_0192.jpg DSC_0195.jpg
 
DSC_0200.jpg DSC_0220.jpg 
 
Ja bi ove godine na Vourvourou ali još se nismo definitivno dogovorili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi smo bili 2013 god. u Vourvouru... Karidi plaža najlepša i pogodna za malu decu.. inače je malo mesto slabo nekih sadrzaja.... snabevanje iz lidla u Nikitiju na oko 10km ... mi smo isli u obliznja mesta npr. Sarti gde ima svega ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naslusao sam se nekih prica o nezgodnom prilazu kolima plazama na Lefkadi. Kako se tebi cini? 

 

Gori su prilazi na Tasosu, jer na Lefkadi tamo i gde su kao malo problematicni ipak je asfalt, pa je samo sto se na dole npr vozi drugom polako bez gasa, a na gore prva/druga. Nema ni govora o necemu kao sto je ono spustanje do paradiso, ja sam tu ostavio kola skroz gore pa na dole polako nogu pred nogu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sada, da dam neki konačni sud, lepo, lepih deset dana, ali pre polaska sam čuo prelepo, sjajno. A Tasos možda opet ali za deset - petnaest godina možda, bili, videli, lepo i dosta. Pričam baš o Lefkada vs Tasos jer princip letovanja je isti, obilazak 6-7 plaža, i pretpostavljam da ko je video Tasos pada mu na pamet Lefkada i obrnuto, a i meni je to lično najbolji i najzanimljiviji princip letovanja

 

 

Recenicu koju sam podebljao je otrpilike i moje razmisljanje posle obilaska Tasosa. Plaze jesu prelepe i sad posle 3 godina se i ne secam kako se koja zove ali smo skoro svakog dana menjali. Lefkadu nisam do sad posetio ali ne znaci da necu narednih godina.

 

Ne znam samo jel si posetio manastri Sv. Arhangela s koga je pogled fenomenalan, onda Skala Marion i etno selo Teologos koje sam ti preporucio ?

 

Evo nekih slicica i od mene

 

DSC08777.jpg DSC08784.jpg DSC08832.jpg DSC08857.jpg DSC08869.jpg DSC08871.jpg DSC08880.jpg DSC08887.jpg DSC08912.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ove godine obilazimo sumu koja pliva kraj juna pocetak jula,ako neko bude tamo u ovom periodu da napravimo mini skup u hladovini uz pivce,uzo,giros..... :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lep opis ostrva,interesuje me grad Limenas kakav je sa plazama posto idem autobusom pa neverujem da cu obilaziti ove plaze koje ste pokazali

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slab, samo sto se plaze tice, sve ostalo super. Jedna mala plaza prema kaficu Karnagio i to je to. Mora se obilaziti, pa makar i motorcicem iz Limenasa, tako se moze i do mermerne (valjda), pa do la Scale na drugu stranu, plaza Tarzanas je blizu isto ali nista se ne moze peske sem gradske, makar motor, ali i tako vidis 15%. A otici na Tasos i ne videti mermernu, paradiso, golden je...pomalo...besmisleno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala,prvi put idem u grcku bez kola i jos na ostrvo gde je auto neophodan valjda iznamjivanje skutera nece biti skupo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vratismo se sa Tasosa,sve prošlo ok,put,smeštaj,svi zdravi :)!Imali smo super smeštaj između Potosa i Pefkarija,vila kao nova,gazde super,jedino što je blizu puta pa smo noću morali da zatvaramo vrata jel ja spavam kao zec :lol:!Obišli smo dosta plaža,spržili oko 400km,prilazi su do pojedinih dosta loši što je već pisano,i borova nikada u životu nisam toliko video.Očekivao sam malo više od Tasosa,ali dobro,bili smo,videli i lepo se odmorili.Vreme je bilo vrh,makina dobro služila,jedino je put u Makedoniji i dalje naj lošiji pogotovo u povratku ima deonica "Auto-puta" na kojima nisam smeo više od 80 da vozim,tako da skrećem pažnju kolegama pogotovo sa spuštenim makinama da budu jako oprezni ako putuju ovuda!Evo i koja slika

 

003.JPG

004.JPG

027.JPG

030.JPG

038.JPG

063.JPG

081.JPG

092.JPG

079.JPG

119.JPG

206.JPG

153.JPG

238.JPG

239.JPG

Ovu Lanciu sam prvi put video pa sam morao da je ufotkam :lol:!

Edited by nstyner

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Tasos uopšte nema smisla ići ako ne idete kolima, ili ne iznajmljujete prevoz tamo svakodnevno :) Toliko toga ima da se vidi, da vam nije dosta ni 10 dana, a biti samo na jednom mestu je greota...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ove godine sam prvi put bio na Tasosu.Vodjen pricom da je put kroz MK u jadnom stanju odlucih se da putujem preko Bugarske.

Bio sam smesten u Makrijamos bungalovima- topla preporuka za sve.Odlicna plaza, smestaj, izvanredna hrana.Nas 4-ro je u septembru 10 nocenja izaslo 1200 eur.

Za pocetak Makrijamos

150d92669a1437e9908dcf9ca48384e1.jpg69bbc93b0e5c3573672694894d72e2ef.jpg0c1c51ebbdbdce9775ee87a1d12b5241.jpg

Kompleks je veliki, dovoljan za lepu setnju i odlicno uredjen.U okviru njega je mini zoo vrt gde najmladji mogu da hrane srne5371f2e9cf46a9d27852fcddab03c3ed.jpg

Uz samu plazu je i decije igraliste, plazni bar i slicno

59635fcea7f099afe0c2cc70e64069f2.jpg

Ono sto je jos bitnije je da se Makrijamos nalazi na 3 km od grada Tasosa i luke gde se ukrcavate na teajekt.

Nastavak sledi...

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Put ka Mermernoj plazi, doalzis do " kvazi raskrsnice", ises pravo i visis kapiju a desno se ide ka mermernoj palzi

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sada od Makrijamosa tj.raskrsnice vodi KOLSKI put do Mermerne- jedne kojoj ne znam ime- Goledn beach.Uglavnom avantura za biciklu dusu dala

d42f777bff4d26255eef22f979f2832f.jpgd093b8e50d40072bcfc218da2c7c1214.jpg3693a2053fabeebf312bc596e5f23caf.jpgb9d3c3e40459f81dfc1397fe95b54c5b.jpg.

Magistralom se ide ka Potosu i Limenariji.Tu je jos jedan kompleks Tahassos resort.Plaza po meni nista posebno ali isto na glasu.Od grada Thassosa je na nekih 15 km.f90e104c67bb3cb96196834c9a70b6e9.jpg80c81f489c5d857adb03af58f5ea4398.jpgd17e575a1603ae84088f58c4d6be371a.jpg

Послато са LG-D855 уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd da iznesem i ja svoje mišljenje...

 

Pre 3 dana sam se vratio sa Tasosa, odmorio sam se (što mi je prvenstveno bilo najbitnije). Za Tasos sam se odlučio zato što ga svi odavde hvale, dosta drugara je bilo i vraćali se oduševljeni sa Tasosa. Pritom, veliki sam ljubitelj životinja, pogotovo jaganjaca, a o jagnjetini na Tasosu sam naširoko čuo i to je bio +1 razlog da odem ove godine tamo. 

 

Pošto sam gledao last minute varijantu jer sam stalno putovao na Filipine i nazad i nije se znalo kad ću ići ponovo, do kad ću ostati i kada ću se vratiti, planiranje letovanja je ostavljeno za kad se vratim. U opticaju su bili Tasos, Krf, Lefkada, Skijatos kolima ili Kefalonija i Zakintos avionom. Željan vožnje kola a muka od aviona, ipak je pala varijanta kolima. I na kraju se pade odluka na Tasos jer je bila najpovoljnija i u odgovarajućem terminu. Otprilike, za iste pare sam mogao i na Lefkadu, gde sam bio prošle godine, ali ajd ove da vidim nešto drugo.

 

Put do Tasosa preko Makedonije je toliko puta ovde predstavljen tako da ne želim o tome. Napomena je samo da rade autoput kroz Makedoniju u oba pravca (kako gde), skidaju asfalt i onda se naizmenično menja traka. Bolja je traka autoputa ka Grčkoj nego ka Srbiji koja je puna rupa i ulegnuća. Granice sam prelazio jako lako i brzo, tipa ukupno pola h ukupno za granice Srb - Mak i Mak - Gr. Uglavnom naši policajci prave gužvu kao i na svakoj granici :D

 

Smešteni smo bili u Limenariji, vila Sotirija, standardni studio za 10 dana 220 evra, preko Oktopod agencije. Smeštajem nisam baš bio nešto oduševljen, ne čisti se svaki dan (jednom u 5 dana sa menjanjem posteljine) i to sam shvatio da je praksa kad se ide preko naših agencija jer preko bookinga je potpuno drugi dogovor. Naravno, doplata za klimu je 5 evra dan, nisam uzeo, pomoću telefona sam palio klimu kad sam hteo i svi zadovoljni. Pošto sam imao prozor do ulice, bilo je živopisno noću. Plaža nam je bila na manje od 100m, fina uređena plaža sa ležaljkama na kojoj nije bilo gužve.

 

Što se Tasosa tiče, meni su se svidele plaže Salijara (Marble beach, stvarno je najbolja za uživanje), Psili Amos, Aliki i bilo je par uvalica gde se dolazi peške stepenicama ili stazom do plaže na kojima jedva ima ljudi. Tripiti i Atspasi takođe preporučujem. Bio sam i na Paradise i na Golden Beachu i one mi se jednostavno ne sviđaju. Treba da prepešačim 100m da bi mi voda bila iznad kolena. A kod Atspasi mi se svidelo što je uvalica u kojoj ima dosta ribica u plićaku, čak i većih kao šaka. Aliki je isto jako dobra plaža ali treba poraniti i zauzeti mesto jer ima jako malo ležaljki (prvi red zna biti i donekle u vodi). 

 

E sad, jagnjetina... Nije loša, ali probao sam i bolje. Moja greška je bila što sam stao u prvi restoran, taverna Avgustos u Teologosu. Tek kasnije sam prošetao malo i video da sam trebao ići u Iatrou. Inače, u Teologosu ima 5-6 taverni sa jagnjećim pečenjem i što je zanimljivo, vrte se i Kokoreci. Koliko sam shvatio, to je kao pečenje punjeno sa iznutricama. Delovalo je interesantno, ali nisam probao.

 

Za 10 dana, obišao sam ostrvo u krug. Bio u Panagiji, fabrici maslinovog ulja, šetao Limenasom i izležavao na plaži, svakog dana drugoj. Iskreno, nisam nešto preterano oduševljen, možda čak i malo razočaran. Kad sam se na kraju sabrao sa utiscima i svim što sam prošao, došao sam do zaključka da Tasos nije nešto posebno i da su ga hvalili ljudi uglavnom koji su posle Pefkohorija, Haniotija, Sitonije i sličnih odmarališta po prstima otišli na Tasos i bilo im je WOW. Nekako mi se čini da su ostrva u Jonskom moru lepša, da je more lepše, da su plaže lepše... Tasos je dobar za porodice sa malom decom jer ima dosta dugih peščanih plaža sa plitkim morem. More je čisto i prozirno ali nije Lefkada i nije Zakintos. Čak i po cenama koje sam ove godine gledao, nije Tasos nešto jeftiniji toliko od ovih ostrva. Korišćenje ležaljki je svugde džabe ukoliko se naruči nešto iz tog kafića (grčka kafa 2-2,5 EUR, Nes kafa 3,5 EUR, pivo 3-3,5 EUR). Put iz NS me je koštao oko 14000 RSD za gorivo i oko 90 EUR za sve putarine i trajekt (trajekt iz Keramotija je 20 EUR kola i 3,5 EUR po osobi). Na kraju, išao sam da vidim, možda sam previše očekivao ali znam da u skorije vreme neću na Tasos opet, možda kad budem imao sitnu decu. Ne kažem da ne valja ili da nije dobar već samo želim reći da za iste pare ima bolje, npr. Lefkada.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emisija SAT: Patrola do Tasosa i Sitonije preko Bugarske

 

Na zahtev velikog broja gledalaca koji se žale na gužve na graničnim prelazima prema Makedoniji, a posebno onih koji traže najkraći put do Tasosa, ekipa emisije SAT napravila je patrolu putem preko Bugarske. Dakle, gledaoci će videti put do Tasosa, ali pravac do Sitonije preko Soluna. Uz sve što inače po svom sistemu crno-belo, hvalimo-zameramo beleži, SAT-ova ekipa ovoga puta ekskluzivno pokazuje novootvorenu deonicu auto-puta u dužini od 25 kilometara od Crvene Reke do Staničenja, ali će pokazati i novu deonicu u dužini od 32 kilometra od Pirota do bugarske granice koja bi trebalo da bude puštena do kraja avgusta. Gledaoci će saznati i kakve su gužve na graničnom prelazu na izlasku iz Srbije, ali i na prelazu iz Bugarske u Grčku. Kao i obično, govoriće se o propisima, kaznama, odmorištima, cenama, gorivu i svemu drugom što vozače na tom putovanju može interesovati.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...