Jump to content
FAS Goran
bojan dim.

Fiat 500L - čudan zvuk pri ''gaženju'' ležećeg policajca / zvuk napred u trapu

Recommended Posts

Bio sam danas u servisu, kazu da uzrok tog lupkanja letva volana koja ima luft. Kontaktirace FCA pa cim odobre zamenu zvace me. Kad zavrsim javljam za utiske i da li je problem resen. Probaj da ih navedes u servisu da ti pregledaju letvu, pretpostavljam da je problem isti i kod mene i kod tebe

Share this post


Link to post
Share on other sites

E pa kolege forumasi, dobro dosli u svet fiat-a...

Ja sam uzeo novog grandea i u garanciji zamenio zbog slicnog lupkanja letvu volana i body kompjuter jer mi je prilikom kocenja na pravcu volan skretao za otprilike 2-3 stepena...

Fiat ocigledno ne zna ili nece da ispravi gresku u konstrukciji...

Pritom je letva volana masovno menjana u prvim serijama grande-a, koliko vidim, slican problem je i kod 500L-a...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@lufti @dejanbb

 

Fiat ne pravi letvu volana, odnosno čitav sistem upravljanja. Kupuje ga od ovog kooperanta (dobavljača):

https://www.trw.com/media_center/image_gallery/steering

 

Fiat (kao kupac) dobije garanciju na to što je kupio. Onda to ugradi u Punto, Stilo...500L. Kada vlasnik nekog modela dođe u servis i žali se na problem sa letvom, ako Fiat utvrdi da je fabrički problem sa njom, menja vam je u okviru garancije. To Fiat ne košta ništa jer Fiat tu vašu letvu reklamira svom dobavljaču. Tamo neki likovi (kod dobavljača), rade u sektoru koji se bavi reklamacijama. Upisuju svaku letvu koju im je vratio Fiat, Opel, i svi drugi sa kojima rade. Sve dok je procenat tih vraćenih ispod nekog nivoa u odnosu na broj isporučenih, neće ništa vanredno raditi da isprave nedostatak jer im se ne isplati. Više im se isplati da je zamene novom, nego da vanredno ulože u istraživanje i razvoj. Kada taj procenat postane preveliki, tj. kada krene da im se vraća mnogo letvi (uopšte komponenti sistema upravljanja), onda će im se više isplatiti da vanredno ulože nego da ih samo menjaju. Očigledno za sve ove godine broj letvi koji su im vratili proizvođači nije dovoljno veliki u odnosu na broj isporučenih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat kao prodavac CELOG automobila mora da odgovara za kvalitet svakog ugradjenog dela jer kupac kupuje automobil kao celinu, i u odnosu na to koliko su kupci zadovoljni krajnjim proizvodom tj. automobilom stice i poverenje istih...

Fiat je duzan, odnosno trebalo bi da bude, da promeni kooperanta ukoliko je greska na nekom delu ucestala, u konkretnom slucaju letva volana, jer je garancija u velikom broju slucajeva istekla tako da je pitanje malog procenta diskutabilno...

Na taj nacin se stice poverenje kupaca a ujedno doprinosi i opstoj bezbednosti i mislim da je fiat direktno odgovoran...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovaj problem (lupkanje) ni na koji način ne utiče na bezbednost vozila.

Da li je neki deo riknuo posle 10 godina dobavljača ne zanima. Zanima ga samo za onaj period dok je dao garanciju. Takav je svet u kojem živimo.

Uopšte nisam pisao imajući u vidu odgovornost ovoga ili onoga, već samo da pojasnimo da Fiat ne pravi taj deo, pa ne može ni da utiče na ono što ne pravi. Može naravno da promeni dobavljača konkretnog sklopa, ali ovaj je najveći na svetu u toj branši i neki drugi možda ne može da mu napravi količine koje mu trebaju, ili možda cena koju traži neki drugi zato nije konkurentna, ili šta već.

 

Razne vrste problema sa sistemom upravljanja su poznate i kod drugih proizvođača koji svi (kao i Fiat), kupuju sklop od TRW-a, npr Ford.:

http://www.autonews.com/article/20150527/OEM11/150529883/ford-recalls-423000-vehicles-for-power-steering-issue

Quote

The automaker sent a technical service bulletin to dealers about the issue in November 2011. Documents also show that the supplier, TRW Automotive, was reviewing parts returned under warranty claims in 2009.

 

Verujem da svi oni, tj. i Fiat i Ford i svi ostali vrše pritisak na TRW oko tih problema, ali ove nije mnogo briga jer ih finansijski ne ugrožava. Ne ugrožava ih jer to i dalje nije preveliki procenat. Oni uobičajeno ulažu, izbacuju nove verzije, sve to ide ''prirodnim tokom'' investiranja, ali nema vanrednog investiranja da se reši problem kod neke postojeće serije ili tehničkog rešenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/8/2016 at 4:11 PM, bojan dim. said:
Pa ima neke logike, jer lupka mahom kad je vrućia, tj suvo, ali šta to znači, pre vožnje moram da ga kvasim da ne bi lupalo

 

Obično kad se posle kvašenja problem izgubi onda znaš otprilike gde je problem, gumice, nosači itd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo resavaju tako sto malo pritegnu sraf na donjem kraju letve volana, pokazali su mi u servisu. Taj zvuk se onda vise ne cuje. Kad sraf opet olabavi oni opet pritegnu, i tako u krug... a letvu nece da menjaju ni za zivu glavu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primetio sam pre nih 300km odjednom, ili bar ja nisam cuo da je se ranije to culo, kao neko lupkanje sa prednje desne strane. To se cuje pre svega kad prelazim preko nekih neravnina u manjoj brzini. Mislio sam da nesto ovako lupka, ali sam sve pretresao i nisam nasao nista. Osim tog klasicnog lupkanja cesce se cuje neki zvuk koji ne znam kako bih opisao :D kao da ima negde lufta. Sta bi to moglo da bude? Pre nekih 6000km kad sam otisao da menjam gume majstor mi je rekao da je trap bas utegnut. Presao sam 45000km. Da li da cekam jos 2500km do redovnog servisa ili da ga odvezem ranije ? Meni licno zvuci kao da dolazi iz trapa.

Edited by VladaG9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam isti problem, od kako je krenulo hladnije vreme vise se cuje. Ispusta zvuke i kad se mota volan u mestu. Sumnjam da su solje posto sam prednje opruge menjano pre 6 meseci. Bice plata ovih dana pa ga teram kod majstora. Ako budes isao pre mene javi sta je :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam primetio da zvace u mestu. Ali kad vozim do nekih 50km/h kad prelazim preko neravnina onda lupka. Preko lezeceg retko, bas ponekad.Ni ja nisam trenutno pri parama pa ga necu voziti skoro u servis :D Nego obzirom xa sam u garanciji, dal je bolje da oteram kod gorana npr ili u ovlasceni? Ne bih bas da me oderu ako treba da se menja nesto. @Zhorz kolklo te je kostala zamena solje i solja? I gde si to radio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas bio u servisu. Nisam isao u zvanicni, otisao sam kod mog majstora. Trap je odlican i utegnut, letva je dobra. Ne pada mi na pamet sta bi moglo biti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari,

 

Ja sam imao i imam i dalje sličan problem sa nekim "lupkanjem" iz sistema upravljanja, samo što sam ja utvrdio odakle problem nastaje. Naime - vratilo upravljača ima zglob u kabini, blizu papučica, i u tom zlobu je dobio vrlo malo lufta, ali dovoljno da se prilikom promene smera motanja sa leva na desno u trenutku promene smera začuje blagi metalni zvuk od zazora. Može se isto desiti i prilikom prelaska preko neravnina, kao što je ležeći npr. Možeš da proveriš dok ti auto radi u leru i stoji u mestu, naizmeničnim brzim motanjem levo-desno, sa malim uglom, samo koliko da se promeni smer, da li se nešto čuje. Oslučkuj blizu pedala kada to budeš radio.

 

Rekli su mi da ništa ne smeta u vožnji, i ne utiče na bezbednost, samo eto malo nervira.... Inače auto ima 108.000 km na satu (500L trekking)

 

Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi, ovo nije lupkanje metala o metal. Ovo je sto bi neko rekao kao neko " zvakanje", tupo lupkanje. To dolazi,ili  bar se meni cini, sa neke desne strane od napred. Probao sam sve, i ljuljali smo auto, i pritiskali, ali se nista ne cuje. Probao sam i levo i desno da motam volan u mestu, al jok. Kao da negde ima lufta. Da neka dva dela nisu dobro spojena. Al nije mi jasno gde bi i kako odjednom taj luft mogao da nastane. Cak sam razmisljao i o tome obzirom da mi motor ventilatora skripucka kad je minus, da nije neki lezaj otisao kod njega ( to skripanje se ne cuje kad je napolju iznad nule)...  I uglavnom se cuje kad upadnem u manju neravninu pa se auto zanjiše... :huh: Imam redovan servis za 2 hiljade km. Ali vec vidim da je po njima to sve ok ili da oni nista ne cuju :D

Edited by VladaG9

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/18/2019 at 9:20 PM, BojanRak said:

Ja sam imao i imam i dalje sličan problem sa nekim "lupkanjem" iz sistema upravljanja, samo što sam ja utvrdio odakle problem nastaje. Naime - vratilo upravljača ima zglob u kabini, blizu papučica, i u tom zlobu je dobio vrlo malo lufta, ali dovoljno da se prilikom promene smera motanja sa leva na desno u trenutku promene smera začuje blagi metalni zvuk od zazora.

Rekli su mi da ništa ne smeta u vožnji, i ne utiče na bezbednost, samo eto malo nervira...

Ako je problem u cauri teleskopa, ovde je moguce resenje (komplikovanija varijanta je da se skida ceo volan), slike su par postova nize:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Zhorz said:

E pa onda je sreca sto su sve krateri po ulicama :rtfm:

Mozda mi se cini ali mislim da putevi nisu nikad bili gori nego ove godine. Inace onaj zvuk vise ne cujem, pretesao sam ceo auto, povadio sve iz gepeka, mozda je nesto lupkalo. Videcemo, kakva ce dalje situacija biti. Inace juce se vracam iz Obrenovca i resim da idem na Jakovo. Kad na ulazu u Surcin, deo puta koji su asfaltirali prosle godine krajem leta, razrovan. Malo malo, i vidim da su otvarali i busili asfalt na ivicama i kopali pola metra u dubinu,jer je verovatno propao. Pa da ojacaju podlogu ili sta li vec. Ej pa nije proslo ni 6 meseciod asfaltiranja. :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja imam utisak da putevi nikad gori nisu bili, a krpljenje je tek kriminalno, 1 kombi i jedan sa lopatom samo naspe i utaba...

Послато уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...