Jump to content
FAS Goran
Duskodux

Usisna grana kod 1.9 MJet 16v motora (150 KS) i 2.0 MJet 16v (165 KS) / vađenje klapni

Recommended Posts

Vađenjem klapnica, ta smeša nije adekvatna trenutnim obrtajima motora. Zato i kažem da bi ih ostavio i fiksirao.
Jbt, blokiranje pišljivog EGR ventila donosi promene u radu a kamoli vađenje klapnica, isključivanje Vanos, Vvti ili varijabilnog otvaranja bregastih osovina (kako god se ono zvalo).
Ako bi ih izvadio, obavezno bih prilagodio rad ECU trenutnom stanju motora.
Remap zbog povećanja snage je lična stvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno ne znam kako to zamisljas da prilagodis vrtlozenje kojeg vise nema sa ukupnom kolicinom I pritiskom goriva I vazduha.

Nego sta mislis za ovaj "rezervoar" vazduha u Alfi :D
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je šarena laža.

To i oni misle čim su prešli na twin air tehnologiju .

Zamisli koliko je to komplikovano kad struja pomera bregastu osovinu?

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa ja mislim da nikome nije u snu palo na pamet da taj rezervoar nacrta onako od oka i odredi mu poziciju u zapreminu opet onako od oka. 

Pre će biti da u testiranjima na "stolu" ili možda čak i na valjcima/vožnji neko od inženjera primetio neki nedostatak koji je ispravljen umetanjem ove posude na tačno tom mestu sa tačno tom zapreminom na tačno toj mapi. Naravno i to da je posuda ostvarila njihov (inženjerski) cilj i popravila/dopravila taj jedan (ili više) nedostatak koji ih je naterao da je naprave. 

 

E sad, što mi okom i sluh a nadasve našim subjektivnim osećajem kontamo da nešto ima ili nema ovakvog, onakvog ili nikakvog uticaja je druga stvar. Problem je što mi jedino što vidimo je krajnja brzina ili osećaj povlačenja u nekim obrtajima a šta se zaista dešava unutra pojma nemamo. Ja svakako verujem da je nešto što je zahtevalo sate i dane razvoja, velike količine novca na isti taj razvoj ipak imaju neki posredan ili neposredan značaj na rad motora. Možda grešim ali mi nema logike. 

 

On 1/22/2018 at 1:01 PM, vicent said:

Mislim da je šarena laža.

To i oni misle čim su prešli na twin air tehnologiju .

Verovatno sa napretkom tehnologije ali u trenu izrade ovog motora je imala neku svrhu sigurno. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje skromno mišljenje je da ta posuda ima ulogu separatora, kompenzatora, dampera, usisanog vazduha i da je i funkciji čuvanja usisnog creva (protokomera) od udara (podpritisnih ili nadpritisnih).
U nekom režimu rada, rašire se krilca turbine i ista povuče veliku količinu vazduha, i nekom drugom režimu, pustiš nogu sa gasa i zahuktala turbina prestane da vuče vazduh. mislim da taj rezervoarčić ima ulogu da smiri strujanje tj. da kompenzuje pritiske unutar isisnog creva.
Sličnu ulogu ima i separator (damper) povratnog goriva na liniji goriva kod pumpe visokog pritiska.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 1/22/2018 at 12:47 PM, vicent said:

Vađenjem klapnica, ta smeša nije adekvatna trenutnim obrtajima motora. Zato i kažem da bi ih ostavio i fiksirao.

Čini mi se da sam negde pročitao, da je sama fabrika na kasnijim godištima softverski blokirala klapne na ovom motoru tj. dala im ''komandu'' da budu otvorene i da stalno budu otvorene...faktički da više ne rade. Da li je pritom dodatno promenila i neke parametre u mapi (ne samo za njihovo blokiranje) - ne znam. 

Koliko znam, uloga tih klapni nije da povećaju krajnju snagu motora, nego da auto bude ''življi'' na ispod 2.000 obrtaja, tj. u zoni van maksimalnog obrtnog momenta. Posle, kada se da po gasu ona se ionako otvaraju jer za tu svrhu samo smetaju...tako da iz toga kontam da im nije uloga da od motora koji ima npr. 140 dobijemo 150 konja...pa samim tim njihovim vađenjem se ne može izgubiti snaga koju motor ima. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj da probam još jednom, nije mi teško. 

Klapnice otpadaju zato što se nakupi masne gareži usled rada EGR-a. I onda se zglave i slome. Ugasi i zatvori EGR i očisti usisnu granu. Na tom motoru nema šanse da se slome klapnice nakon toga. Teorije nema da mogu da otpadnu same od sebe. 

E, da. Pozdravi majstora i reci mu da nema pojma. Čuj, najbolje rešenje :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
44 minutes ago, Dezurni said:

Na tom motoru nema šanse da se slome klapnice nakon toga.

Kakvo je tvoje iskustvo za 1.6 MultiJet po tom pitanju? Posto se po netu uglavnom vuku ne bas hvalospevi za 2.0 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja na netu nigde, ali bukvalno nigde ne nađoh niti jedan post vezan da pucanje i ispadanje klapni na 2.0mjet. I ispostaviće se da je ono što sam rekao pre par godina kada sam skidao granu kao tačno da je nenormalno da se tako nešto desi. 

Verujem da je i na 1.6mjet ista stvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pri onom "hvalospevi", mislio sam da je 2.0 generalno izazvao prilicno prasine i slobodno mogu reci izneverio ocekivanja - posto i bukvalno pratim pricu od uvodjenja novih 1598 i 1956ccm blokova u ponudu 2008.godine (godinu i kusur pre toga toga sam kupio svoj prvi JTD i smatrao 2.0 kao logicnu zamenu).

Pri ovome nisam mislio na same klapne, na koje se ljudi stvarno ne zale kao na prethodnom 1.9 16v.

Zato i pitah da li je neko, pa i @Dezurni imao iskustvo sa rasklapanjem 1.6 i kakvo je kod njih resenje klapni u odnosu na 2.0 (koje zaista deluje korektno).

Generalno se o 1.6 motorima mnogo manje pise po netu u svakom smislu, mada i oni imaju par svojih bubica.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sta sam sve procitao oko tog 2.0..pa nikad ga ne bih kupio. Pre bih i onaj prvi 2.0tdi vozio :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
41 minutes ago, Ivan said:

Kakvo je tvoje iskustvo za 1.6 MultiJet po tom pitanju? Posto se po netu uglavnom vuku ne bas hvalospevi za 2.0 .

Nikakvo, pošto još ni jedan nisam radio. 

 

Ali mogu da dodam iskustvo sa 1.9 16v. Drugaru sam davnih dana čistio granu na Astri H. Tada nisam znao za probleme sa klapnicama. Njemu su popucale veze poluge sa klapnicama. Sa ebay smo poručili neke mesingane gluposti i namontirali. Od tada mu nikada nije napravio problem. Ugašen EGR, očišćena grana i nema problema. 

 

@Ivan ako se raspituješ zbog sebe, moj ti je savet da uzmeš benzinca :)

Edited by Dezurni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Natrca mi sasvim neplanirano jedan bas lepo ocuvan 1.6 Bravo Sport sa malom kilometrazom, ali i prodade bukvalno ispred nosa kada sam pozvao coveka da potvrdim (@Smireni je bio upucen u pricu, i ovako javno hvala za vesti i pomoc, pravi laf i drugar). Zato mi i pade na pamet da pitam kada pomenuste klapne.

@Dezurni

Kakav sad benzinac, ako mislis na grupaciju, majstor mi rece da ni T-Jet nije bas biser pouzdanosti, plus je u kombinaciji sa M32 menjacem. Atmosferac od 90 KS mi ne pada na pamet ni u ludilu. Od dizela, za mladja godista biras manje zlo izmedju 1.6 i 2.0 :) . Za C klasu i nase uslove voznje, 1.6 120 mi je sasvim dovoljan.

E sad, jedino ako mislis na nesto provereno van grupacije, pucaj slobodno, otvoren sam za sve konstruktivne sugestije ;) .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista radikalno, samo sto bih na njega presao sa bogaoca pouzdanosti medju ovim nasim narodnim dizelima :lol: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan trenutno simpatišem jedino benzince iz VW grupacije (ako pričamo do 2000 ccm)

A i ne znam stvarno zašto ste napali 2.0? To što su pojedinci imal neke pehove, ne mora da znači da je motor loš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nadam se da pod tim "napadanjem" :) ne mislis na mene. U prici oko 2.0 sam i pre bilo kakvog FLCS foruma koji tada nije ni postojao - jer sam ga video kao logicnog naslednika 1.9 sa kojim sam bio prezadovoljan... Jednostavno je motor generalno pokupio takve ocene tokom godina eksploatacije i to je to.

A ti bolje pucaj sta preporucujes u C klasi par godina staro, nego sto me zamajavas :P .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad je auto kod drugog majstora koji radi na ovlaštenom Fiat servisu a popodne radi u istoj firmi još za sebe. Kaže sve ove Fiat dizele, skidamo usisne grane i potopimo za 5, 6 sati u neku tečnost da razjede svu garež onda se sapere vodom i to je čisto onda. Sa klapnicama kaže da još nisu nikad nešto ni rezali ni skidali dole. To kad se očisti ako nije nešto slomito onda davaju isto nazad. 

Turbinu je slao na servis i tamo ustanovili da Vnt ventil ne otvara dobro i treba da se zameni (kod prošle nove turbine, stavili stari Vnt nazad i računali 750 € novi turbo, sad da li i to ide u kompletu pored nove turbine ne znam) a propeler turbine isto je malo oštečen i pobeleo je, ima i lufta u osovinici, tako da remont turbine treba da se radi, u ponedeljak dobivaju sve delove. Iznos turba komplet 300 €. Dpf je skinut downpipe cev je stavljena.

Usisna grana isto mora dole na pregled, da se vidi stanje tih klapni i još obavezno čiščenje usisa.

Tako da posla na Fiatu ima. Kad se uzme Fiat 2.0 mjet sa dosta km prvo mora da se baci hiljadu € u startu samo za motor i Dpf off. 

 

Edited by Mišo165

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...