Jump to content
FAS Goran
Duskodux

Usisna grana kod 1.9 MJet 16v motora (150 KS) i 2.0 MJet 16v (165 KS) / vađenje klapni

Recommended Posts

To sam i ja ranije negde citao, verovatno na nekom stranom forumu, ona pase ali treba uporediti jednu pored druge da li plasticna mozda nema neki vodeni kanal kao na 2.0 kojeg na metalnoj nema, ali mislim da je na 1.9 isto na metalnoj i plasticnoj.
Znaci najbolje sa svojom skinutom odes na otpad i uporedis....

mislim da sam to citao da su na opelima stavljali sa signuma 140 koji ima metalnu kao i stilo 140.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kad je vec metalna ne bi je ni menjao, ima sa ebay-a da se poruce bas cepovi za tu granu, znaci nema nikakvog varenja.
Skinu se klapne i stave se ti vec napravljeni cepovi i to je to, jedino ako je cena grane na otpadu kao i cepovi onda ok, sto bi porucivao i igrao se....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda svakako najbolje staviti komplet granu od njega, samo svakako uporediti da neka mozda ima nesto sto druga nema, neki dovod i odvod vode, inace kacenje na glavu je isto, kacenje egr-a je isto...
Nisam nikada obratio paznju da li se razlikuju otvori gde dolazi crevo za vazduh od turba, tj da li je klapna za gasenje ista...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto sam skoro posatao vlasnik 159ke 1.9 16v, upoznat sam sa problemima sa klapnama na usisu. Mada sam to bio upoznat i od ranije. Ovako stoje stvari.

 

Na 159kama postoje 2 vrste usisa.

Metalni, Pirburg i plasticni Magneti Marelli.

 

Kod metalnog mogu da se vide cuveni svirkl flaps tj poluga koja ih pokrece, gde su klapne plasticne, dok kod plasticnog to nije moguce bez skidanja plasticnog dela, a gde su klapne od prohroma. 

Generalni savet je da se te klapnice skinu. Svi motori 1.9 JTDm 16v ih imaju i ne postoji poboljsani model koji te probleme nema.

Savet je da se menja usis posle 150.000 km, novim ili da se klapne eliminisu. Samo alfa 156 sa 150 ks nema te klapne. Sve ostale alfe i Fiati ih imaju.

 

Moze da se stavi usis iz 156ice koje te klapne nikada nije imao i mozda je to najbolje i najjeftinije resenje. Remap nije neophodan, ali je pozeljan posto se savetuje fizicko i softversko gasenje egr ventila i eventualno dpf-a.

I jos nesto vazno. Velicina rupa koje ostaju posle uklanjanja leptira nije ista kod metalne i plasticne grane, a na netu nisam video ponudu kita za zatvaranje rupa kod plasticnih grana.

Fiksiranje leptira u otvorenom polozaju nije resenje problema jer leptiri otpadaju zbog garezi od egr koja unisti plastiku koja drzi leptire.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/10/2018 at 11:36 AM, brdaus said:

 Svi motori 1.9 JTDm 16v ih imaju i ne postoji poboljsani model koji te probleme nema. Savet je da se menja usis posle 150.000 km, novim ili da se klapne eliminisu. Samo alfa 156 sa 150 ks nema te klapne. Sve ostale alfe i Fiati ih imaju. Moze da se stavi usis iz 156ice koje te klapne nikada nije imao i mozda je to najbolje i najjeftinije resenje. 

Bilo koji jtd 16v od 140ks nema klapne i cak prvi od 150ks koji edc16c8 nema klapne, od edc16c39 imaju..., a nije bitno da li je fiat stilo ili alfa 147 ili neki treci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad budem skinuo, videcu koje je resenje. Misljenja sam da samo skinem prohromske leptire koji i mogu da naprave veliku stetu, a sve ostalo ostavim. Tako da posle nema potrebe za softverskim gasenjima i prepravkama. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11/22/2018 at 7:14 AM, Danilo1 said:
Isao sam kod Gorana, izvadjene klapne.. Inace usisna je plasticna a klapne metalne

 

Ja zakazao za 22i... Koliko je trajala operacija druze? Kod mene je isto plasticna usisna. Softversko podesavanje posle toga nisi radio? Kako se ponasa u opsegu do 2000-2500rpm u odnosu na ranije?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostavio sam auto i sutradan dosao po njega.. 

Nije bilo neke razlike u povlacenju, mozda malo slabije nego inace.. 

Nista oko softvera nisam radio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nije tajna, koliko ti je Goran naplatio operaciju ? Moze i odgovor na pp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jos jedno pitanje za iskusne... Da li se na plasticnoj usisnoj grani vide polugice klapni? Moze li neka fotkica plasticne usisne na 1.9 multijet 110kw...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vide se. Mozes da proveris da li postoje i rade tako sto u Multiecuscan odes na FIAT croma 05 i na aktuatore i tamo izabers leptir modifikacije protoka i pokrenes proveru. Onda ces da cujes da li rade ili ih je neko vec skinuo. Ovo ovako radi i za Alfu 159. Isprobano.

 

49896294_2205266529800724_2020915879524433920_n.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da je cena bila oko 11.000din sa popustom kao clan FLCS kluba, skidanje i ciscenje usisne grane i vadjenje klapni..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam jos nasao na forumima sta ako je usisna grana na 1.9 jtdm 16v plasticna, konkretno mislim na Alfa Romeo 159 i hocu da stavim novu granu da li odgovara ova zamenska koju radi Pierburg i kosta oko 200 evrica, a koliko vidim metalna je? Cenu za plasticnu novu ne mogu nigde ni da nadjem , kako nasim tako i stranim sajtovima

 

Za 2.0 jtdm je 500 evra 

Edited by Boris90

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahahaaa... Pa cekaj bre covece, mozda ti naleti auto sa resenim problemom oko usisne grane... U svakom slucaju je jeftinije odraditi usisnu koja je na autu nego je menjati za drugu i opet gledati u pasulj hoce li da napravi havariju... Mozda eventualno staviti onu koju su spominjali na forumu od Stila sa 140ks ako stvarno pase...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...