Jump to content
FAS Goran
Duskodux

Usisna grana kod 1.9 MJet 16v motora (150 KS) i 2.0 MJet 16v (165 KS) / vađenje klapni

Recommended Posts

Pozdrav svima. Jedna vrlo bitna informacija za sve vlasnike Crome 1.9 MJT sa 150 ks. Dakle, navedena Croma ima usisnu granu sa 8 otvora od kojih 4 ima leptir koji regulira količinu zraka koji ulazi.

 

Ti leptiri su očito boljka tako da ih treba obavezno pregledati nakon kupnje auta te ako imaju lufta mjenjati ju bez odgode. U Hrvatskoj košta cca 500 Eura.

 

Meni je jedan leptir ušao došao do klipa, sjebao ventile, vjerojatno klip i turbinu tako da imam narodno veselje a nekakvi simptomi su prisutni sigurno godinu dana ali nitko nije znao u čemu je problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam prosao kroz to, samo sto sam ja imao srecu da nije pukao leptir nego je prva popustila sipkica pa je ona "spala" ali je u svakom slucaju zamenjena cela grana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije opće poznata stvar jer da jest bi ja znao pošto nisam baš potpuni laik za aute.

 

Nekome će u svakom slučaju koristiti tekst.

 

Čuj, ja kada sve sredim mogu je čipirati pa imam 180:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joooooooj zivote koja je to suma za odjednom jos plus raskupusati ceo motor :(

Ne znam sta da ti kazem sem jedno veliko sheet i moralnu podrsku sa moje strane.

Ja sam pukao oko 1000e pre dva meseca u auto i nije mi bilo dobro a mogu mislitu kako je dati 2k e samo da auto ponovo uplai i krene.... Srecno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usisna grana na tom motoru je izmenjena posle 2008.god i vise nema problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To su te zahebancije, isto je i na Astri satro od 2008 su stavili neki poboljsanu granu. Djavola, kod mene je auto druga polovina 2008 i desilo mi se, dakle nema nikakvog pravila.

 

Kako se kod tebe manifestovalo?

 

Kao i kolega, kad sam uzimao auto nisam apsolutno znao za tu falinku, tek retroaktivno po forumima saznajem da se ljudima to desava i da je problem motora od 150KS.

 

Par meseci nakon sto sam uzeo auto, desavalo se povremeno da auto recimo kad stanem na semafor kao malo trokira, dam malo gasa, pustim, on pocne normalno da radi. Prilicno retko se desavalo, ali uzmem ja da ocistim EGR, ocistim njega, spakujem sve i reko odo da izvezem malo na a.put auto da ga izduvam. Izadjem na autoput i malo ostrije ga poteram, i on upali check engine lampicu, ali auto idalje normalno radi, normalno vuce. Vratim se kuci, sve normalno, ali lampica svetli, ujtru kod majstora, kaze on spala polugica na usisnoj, mogu da je vratim ali spasce ponovo odmah nista necemo uraditi, itd...i tako sam zamenio usisnu granu, iako je bilo mozda finansijski boljih resenja ( za koja tada nisam znao) odradjeno je sta je odradjeno.

 

Da ne duzim, naknadno saznajem da su ljudi resavali te stvari vadjenjem leptira skroz, tad to nisam znao, niti sam visio po forumima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi mogao ceo motor da kupiš ?

 

A gdje ćeš naći motor i to dobar motor. I koliko bi tek to onda koštalo.

 

Istina, moj je 2008. i eto što se dogodilo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj da i ovde ubacim slike kako to izgleda na 2.0mjet možda će nekom nekad koristiti....

On 4/30/2015 at 12:38 PM, Markobgd said:

Aj' samo hint pa kad budem imao vremena detaljno ću da opišem i slikama dočaram šta kako i zašto.....

Da bi se skinula usisna grana SVE mora "dole" ili "napolje"! I sa suvozačeve i sa vozačeve strane ali bukvalno sve....

Radili smo juče od 12h do 02h posle ponoći i evo danas nastavljamo. Sklapanje je u završnoj fazi (zupčasti i PK krug), da se sipa antifriz i ozrači sve i paljenje.

Evo brzinske sličice....odoh da sklapam dalje.

 

gr01.jpggr02.jpg

gr03.jpggr04.jpggr05.jpg

 

On 4/30/2015 at 11:45 PM, Markobgd said:

Skinuta i očišćena klapna gasa...

 

gr023.jpggr024.jpggr025.jpg

 

Još neka slika radova....

 

gr026.jpggr027.jpggr028.jpg

gr029.jpggr030.jpggr031.jpg

 

Očišćena...

 

gr032.jpggr033.jpg

gr034.jpggr035.jpg

 

Svašta nešto otkačeno...

 

gr036.jpggr038.jpggr037.jpg

 

Uzupčeno...

 

gr039.jpg

 

Spakovano i uglancano...

 

gr040.jpggr041.jpg

 

Kraj....

 

gr042.jpg

 

...Elem, grana je prvo mehanički (pomoću šrafcigera i koječega) očišćena, sastrugana garež a onda Sgrasom oprana nekoliko puta. Pre sklapanja izduvano kompreaorom i osušeno.

Maf nisam dirao a Map je čišćen pre desetak dana pa nije bilo potrebe za tim.

 

 

Edited by neshaoct
prebacio slike na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Radi se i skidanje klapni uz remap, ceh oko 150eur. Kum je radio i na Cromi i na 159 i sve besprekorno funkcionise. Naravno bez remapa auto je mrtav do 2000 i nesto rpm...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se sve lomim da izvadim i biiip od DPF, i da zatvorim EGR i klapne da sredim, ali s druge strane sad mi je to trosak preveliki posle velikog servisa, registracije i diskova. Ako auto i sledece godine ostane kod mene onda bih verovatno odradio..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update.

 

Otišao i jedan klip i turbina.

 

Klip ide novi a turbina će se dati reparirati. Moraju mjenjati krilca i još nešto što sam zaboravio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auuuu pa koliko bi majstor naplatio taj rad :question:

Svaka cast na ulozenom trudu.

Ja sam kontao uzeti sebi chromu,bravu ili alfu 147 sa 150KS al evo sad procita ovo pa mi se bas i ne uzima,

Kako da poznam da nesto nije uredu sa granom ako budem kupovao auto, da li se vidi na dijagnostici*

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.9 16v je odlican motor, samo je moja greska a i svima cu preporuciti da cim uzmu auto sa tim motorom da izvade klapne ~100€ i da ugase EGR ~50€. Nakon toga tera milion km.

I da se takodje zna da ne postoji poboljsana grana na 1.916v gde je resen rizik od toga. Takodje remap nije neophodan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Katastrofa..

Kad se kupi auto, skinuti granu i vidjeti stanje leptira. Ako su limići labavi mjenjati granu.

 

To prihvatiš kao potrošni materijal i to je to.

 

Ili ne kupuješ dizela od 150 ks...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...