Jump to content
FAS Goran
Dante Bg

Ručni časovnici

Recommended Posts

Tissot sam nasao na nekom nerealnom popustu u Italiji pred zatvaranje prodavnice (ne kao nas 20% vec dosta vise) i jos je bio momentalni povracaj PDV, ali da se sat zapakuje u specijalnu kutiju na kojoj pise "prijaviti na carini po sletanju" i da se obeca da se kutija nece otvoriti u Italiji.

 

Naravno, resio sam se odmah nalepnice koja priziva carnike, sat na ruku, a kutiju u kesu :D

 

Na kraju je izasao malo vise nego Seiko automatik kod nas.

 

Uh za Chronograph cu proveriti model. Dobio sam na poklon za odlazak iz kompanije tako da nisam mnogo ni gledao. Iznenadio sam se sto mi se momentalno dopao model od 44mm.

Do tada sam nosio samo 42mm satove i mislio da nikada necu promeniti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nosim od 36 do 46 i sve mi paše... Nekako u glavi se spremim za taj dan pre stavljanja sata na ruku i to je to.

Odevna kombinacija mi podrazumeva određen sat iz 'kolekcije' i onda mi nije nikakav problem ni veličina ni boja. 

Evo danas jedan gay od 36mm  :D

 

IMG_20210128_081026.jpg

 

IMG_20210128_072932.jpg

 

Citizen Cosmotron iz 70'ih, tada (pa i sada) poslednja reč tehnologije, electronic koji nije zaživeo. Hibrid kvarca i mehanike na 36.000bph i sekundara klizi kao kod automatika...   :wub:

Edited by PremieRacing

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skroz si u pravu, ali tako je oduvek bilo...

 

Ko nije razvio bar skrivenu, tinjajuću ljubav prema satovima u vreme kad nije bilo kompijutera i mobilnih telefona, taj danas ne razume kupovinu satova. Bilo onih od 5 pa do 5.000,- $ eur chf gbp. Pogotovo mehaničkih. 

 

Ta minijatura na ruci koja radi neverovatne stvari kako bi omogućila uvek tačno vreme je čudo  :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nije bez veze, prvi pasus.

Ako se vratimo kroz vreme u doba nastanka ručnog časovnika, jasno je da je nastao zbog tačnog merenja vremena u raznim uslovima na svakom mestu.

Danas merača vremena ima na svakom koraku, svuda. Nosio dok sam morao.

Te je tako ručni sat postao muški nakit, bez nekog stvarnog značaja u osnovnoj funkciji kod najvećeg broja korisnika, sem nekih posebnih zanimanja, više je modni trend ili kod veoma skupih statusni simbol.

Neki ne vole da nose nakit bilo kakav i čudno mu je kada neko za sat potroši par hiljada e ili par desetina hiljada.

 https://youtu.be/tTxHR3tu99Y

 

Poslato sa ART-L29 pomoću Tapatoka

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Cudno nam je drustvo, ispada da se vise vrednosti gubi danas na telefonu nego na kolima. A sat koji realno vredi uvek jednako je postao luksuz."

 

Nazalost, tako je. Menjaju nam interesovanja, sisteme vrednosti, prioritete.

Meni je sat oduvek bio vise od prakticnog predmeta, dosta govori o coveku(stil, interesovanja..) a uopste nije vazno da li vredi 10 ili 100 hiljada dinara, jer u svakoj kategoriji postoje lepi modeli i za svaciji dzep.

Ja iz principa ne trosim previse na materijalne stvari za sebe licno. Ali volim satove i imam nekoliko manje vrednih(100-200 eur)koje volim.

 

 

Послато са Xiaomi помоћу Тапатока

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Diskusija bi otišla u nedogled a svi bi bili u pravu.

 

31 minutes ago, bit said:

...Te je tako ručni sat postao muški nakit...

 

Samo ću na ovo da se osvrnem, jeste ali apsolutno i nije. Tj. nije svaki. 

 

Jeste pa zato postoje "fashion" brendovi koji se ubijaju od prodaje onoga što je spolja gladac a unutra jadac. 

 

Nije pa postoje mehanički satovi kod kojih je tačno vreme i način na koji to postižu i dalje u fokusu. Znači nije nakit nikako već je svrha tačno vreme pošto ja uvek pogledam na sat kad mi treba info, a ne u telefon ili ekran auta, ili ekran motora, ili radio aparata, pećnice i frižidera. A cenim umetnost ljudi koji su napravili to malo mehaničko čudo više, mnogo više nego onih koji su mi napravili kompijuter/telefon. 

Edited by PremieRacing

Share this post


Link to post
Share on other sites
11 minutes ago, PremieRacing said:

A cenim umetnost ljudi koji su napravili to malo mehaničko čudo više, mnogo više nego onih koji su mi napravili kompijuter/telefon.

 

Mislim da je ovo kljuc. Ja isto tako vidim svojevrsnu 'umetnost' (naravno ne doslovno) u mehanici u automobilima, posebno u motorima. Kako je to sve lepo i precizno ustimano, divim se bas. Na isti nacin se divim i mehanickim casovnicima. Kada pogledas taj mehanizam i vidis koliko tu malih genijalnosti ima, samo da bi to radilo tako kako radi - ne mozes da ostanes ravnodusan, iako mozda krajnji proizvod ne radi nista posebno, samo prikazuje vreme, a to mozes da vidis i na telefonu jelte... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da to jeste umetnost majstora 18veka, koji su uspevali do perfekcionizma u minijaturizaziji ručnim alatima i proračunima, odabirom materijala njihom proizvodnjom i kreiranju. Danas to rade mašine, sa standardizovani materijalima, samim tim nema umetnosti. Čak i u naprestižnijim fabrikama proces proizvodnje od kreiranja do gotovog proizvoda retko napušta monitore moćnih računara, sa izuzetkom sklapanja.

Poslato sa ART-L29 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je opis procesa izrade, a sto se tice procesa dizajniranja, promenili su se alati itekako, ali krajnji rezultat je isti, to je i dalje mehanicki casovnik koji bez napajanja, meri vreme. Pa sad kome je to impresivno, kome ne... 

 

Opet bih povukao paralelu sa SUS motorima. Postoje vec ihahaj, svako zna kako funkcionisu, koji su principi. Sve se dizajnira na racunarima, uz pomoc mocnih softvera, izradjuje se preciznim automatizovanim robotima - pa je opet, nekom fascinantna i lepa ta mehanika, a nekom je to samo pokretac vozila :)  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se i da je nakit, ali, po meni, pored burme jedini nakit koji je uvek prihvatljiv za muskarca da nosi.

 

I sto kazu kolege mnogo odrazava tvoje stavove i interesovanja. Ako neko nosi automatik, ja to vidim kao da ceni dobre mehanizme i ima dalja interesovanja od izgleda lepo / ne izgleda.

Isto tako stices stav i kada ti neko za fashion brand (koji btw koristi manje-vise isti mehanizam) prica kakav je to sat, koliko god kostao.

 

Isto kao i za kola kada ti neko isprica da ceni direktni volan umesto elektro serva, voli vecu kubikazu umesto nasviranog usisivaca i slicno. Ne mora da uslovno znaci da i vise kosta.

 

Sto se dela za statusni simbol tice, diskutabilno je. Neku Omegu, Tissot, Breitling ili Tudor nece svako ni preporznati, a kamoli da govorim o manje poznatim markama.

Samsung S20 ili koji je vec zna i svaki osnovac da prepozna.

 

A i telefon je postao itekako statusni simbol. DSLR od 250e iz 2010. godine ce i u narednih 10 godina da pojede sve kamere telefona koje izadju.

Mail radi na svakom, polovni automobili takodje. Cemu onda davanje 1000e za telefon?

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 minutes ago, igor0511 said:

 DSLR od 250e iz 2010. godine ce i u narednih 10 godina da pojede sve kamere telefona koje izadju.

 

 

Vrlo tacno. Iako DSLR iz 2010. ima 10mpix, a telefoni danas 17712571mpix i hvale se time - kao da je to jedini parametar (jedne) dobre fotografije

Edited by Milutinac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma man'te se dokazivanja, ovo je tema za ljubitelje satova.

Ako ih neko ne ceni i ne voli, ne treba u ovoj temi da objašnjava ljubiteljima da su satovi nepotrebni i da su bzvz. 

 

p.s. heb'li vas dslr-ovi. kome to još treba kad ima telefon   :rofl:   :P

Edited by PremieRacing

Share this post


Link to post
Share on other sites

@igor0511 sta ti imas protiv muskog nakita? :D

Ja ceo zivot nosim ogrlice, mindjusu, narukvice... pa cak i prstenje. To je zajedno sa neizostavnim satovima deo mene - ne nosim da bih lepse izgledao (ne mo's ispraviti majku prirodu), vec zato sto volim da nosim.

Imam zidni sat, sat na radiju, sat na tv-u, sat na mikrotalasnoj, sat na kafe aparatu, sat na risiveru, sat na tabletu, na mobilnom, u kolima... pa cak i naj**enoj elektronskoj cigareti... ali ne nosim ja sat samo da bih video koliko je sati ;) 

Ne kapiraju ove nove generacije to za satove. 

 

P.S. Ako zanemarimo cinjenicu da fotografiju pravi fotograf a ne aparat, i sa trilion megapiksela, majusni senzor na mobilnom telefonu ne moze da nadoknadi kvalitativnu i kvantitativnu razliku u odnosu na velike senzore. Svetlost je fizika, a fizika je egzaktna nauka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš tu rečenicu sam hteo izvući

Ne nosim ja sat da bi video tačno vreme.

I ništa više osim toga, ručni časovnik nije neophodnost .

Sve ostalo je stvar mode i s te strane nemam ništa pametno.

 

Poslato sa ART-L29 pomoću Tapatoka

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To se zove navika.

Kao i ovi što u minutu jednom upale tel, pa ništa ne vide, da se razumemo i ja sam mladost i detinjstvo proveo davno, prvi ručni sat je bio ogroman digitron sat koji sam dobio za polazak u školu početkom 80 tih. . Imao sam i pre toga za vrtić kad se bolje setim. Poslednji sam nosio u vojsci sa punih 28g. Nakon toga tačno vreme mi ne znači apsolutno ništa u životu samim tim i bilo koji sat ručni gledam kao . Drugim rečima birao sam da pobegnem od sata zato mi je sve to čudno oko tih ručnih satova i moram da ispitam stavove.

Eto toliko neću više.

 

Poslato sa ART-L29 pomoću Tapatoka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih sad da ulazim u polemiku dal je moda, nije moda, sta je... itd. Cinjenica je da volim da ih nosim i ne skidam ga nikada sa ruke. Kada kazes moda, to je nesto sto nosis kada izadjes medju ljude... ja sat nosim uvek!

 

Ima kod mene jedan kuriozitet... naime, ja sam neki kao tehno frik, lozim se na tehno gedzete, imao sam sve i svasta i to medju prvima... ali kada su satovi u pitanju, tu sam "stara skola"... samo me analogni zanimaju. Ni jednog trenutka nisam pozeleo neki smart watch. Imam samo jedan digitalac (Suunto Core) posto mi je trebao jedan ABC sat (za one koji mozda ne znaju - ABC = Altimeter, Barometer, Compass), a nisam imao para za G-Shock "Mudmaster"... svi ostali su sa kazaljkama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li ti je u trenutku slikanja kolekcije +1 neki bio na ruci?

 

Ako jeste, onda si u problemu   :lol:   - kad kupiš još jedan, moraćeš da kupiš još jednu kutiju i 'igranka' kreće iznova    :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima jos par komada koji nisu zasluzili mesto u kutiji :D 

 

Postoji i lakse resenje - kutija sa 12 ili 14 mesta pa da ne mora jos 10 novih.

A iskreno vise razmisljam o prodaji par komada nego o kupovini.

 

Razlog je sto ne nosim sve, a bukvalno traze odrzavanje. 2 treba da se suncaju, 3 navijaju i na ostalima da se baterije ne isprazne. Kao decu da imam :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...