Jump to content
FAS Goran
@bane@

Fiat Stilo - zamena ležaja kompresora klime

Recommended Posts

Danas sam (tj. juce) zamenio lezaj kompresora pa evo malo upustvo ko hoce sam da radi.
Prvo naravno auto na dizalicu (jer nemam kanal)skidanje tocka,plastika blatobrana i suspleh da se pridje PK krugu.Skine se pk kais tako sto kljucem 15 oslobodi se spaner pa se kais da svuci.
Kompresor Denso Japan
 
cxcv5250.jpg
 
Prvi korak je skidanje poklopca remenice kompresora,koji je samo navrnut na osovinu kompresora(nema matice)Ja sam ga odvrnuo tako sto sam kljucem 7 blokirao osovinu i onda srafcigerom i cekicem kucnuo da se odvrne(Levi je navoj)Nakon skidanja poklopca imate prilaz segeru koji drzi remenicu.
 
cxcv5251.jpg
 
Seger klesta i lagano se skine napolje
 
cxcv5252.jpg
 
Sad se moze svuci remenica radapcigerom,mada sam ja bez njega oslobodio lagano kuckao cekicem i vukao rukom sa kompresora

cxcv5253.jpg
 
Ovako izgleda bez remenice vidi se spulna
 
cxcv5254.jpg
 
A ovde je lezaj u mom slucaju 35x52x20
 
cxcv5255.jpg
 
Pre nego sto krenete sa izbijanjem treba ukloniti ove nakilnerisane gov*ice ja sam to lagano srafcigerom i cekicem uklonio

cxcv5256.jpg

Oni sluze da sprece lezaj da se izvuce iz kucista,potom sledi izbijanje lezaja ja sam koristio cev slicnog promera lezaja pa cekicom po njoj.Nabijanje lagano i polako da se neosteti lezaj ili ode ukrivo(onda jebes posao) Koristiti drvo ili stari lezaj prilukom nabijanja.Najlakse na presu al sad ga je...
Posle sam opet pored kilnerisao.
 
cxcv5257.jpg
 
I sad vracate nazad na osovinu lagano kuckanjem gumenim cekicom stavi se seger osigurac,zavrne poklopac dotegne kljucem koliko moze(on se sam posle doteze)I to je to.Vrati se pk kais opet oslobadjanjem spanera.Kompreso nemora da se skida niti se prazni sistem.Jedino ako je nesto zapeklo zaribalo onda je druga prica
 
Nadam se da ce nekom koristiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav narode ... da se nadovezem na temu ... kako skinuti ili bolje pitanje kako pritegnuti novi lezaj bez skidanja kompresora kada je remenica jedva 2 cm udaljena od karoserije?

Zaokruzeno na slici ...slika je sa neta ali je identicno kao kod mog auta ...

 

biggest_1-1417682610.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se nadovezem na temu danas sam skidao lezaj klime i navoj na ramenici je desni bar kod mene,letaj 30 52 12

Share this post


Link to post
Share on other sites

da napomenem da ima dvije vrste kompresora, nemaju svi ovakav model  ili način držanja remenice na kompresoru.  negdje ne ide bez skidanja istoga...iako vrlo vješt majstor to uspijeva bez ispuštanja plina na način da nakrivi kompresor i onda obavi šta treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav, cangrlja mi remenica kompresora, pomera se levo desno, uglavnom mora lezaj da se menja a majstor me ubedjuje da je bolje menjati kompresor zbog navodne trajnosti lezajeva koji su loseg kvaliteta. Da li je to dobar ili los savet? Koji lezaj stavljate? Kod mene je Stilo Mjet 2006 god 88kw. Da li ima razlike izmedju JTD kompresora i Mjet ? Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lakše je da se zameni ceo kompresor i skuplje.

Ako može da se zameni samo lager, zašto da ne.

Proveri ceni za obe varijante pa odluči.

Kvalitet lagera je dobar, samo treba kupiti odgovarajući.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamenio lezaj kod drugara elektricara, bilo malo muke oko skidanja. Kompresor je dobar. Zamena ulja i dopuna gasa i to je to. Uzeo je neki NTN lezaj, nesto manje od 3 hiljade. Sad je sve mirnije u haubi, dosta tise radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...