Jump to content
FAS Goran
neshaoct

Provera & dopuna klima uređaja

Recommended Posts

Letnja sezona uveliko počinje, proverite na vreme klima uređaj u Vašem automobilu. Nudimo vam usluge punjenja i provere klima uređaja po povoljnim cenama.

Dopuna klima uređaja 2000 din, komplet prazan sistem sa revizijom 3000 dinara. Članovi FLCS dobijaju besplatnu dijagnostiku čitavog vozila.

Telefon 065/336-79-60

Kragujevac

 

Član foruma Dušan je tu za Vaša pitanja.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas odradjeni Mercedes C klasa i Vectra C....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas sam video nesto sto sam mislio da nikada necu videti. Zvoni mi telefon i covek me pita da li moze da dotera da napunimo klimu na Osmici. Ja misleci na Audi, kazem doterajte, kad on kaze ne Audi vec je Zastava u pitanju. Ja reko jel me tit to zajebavas, nasta lik rece jok kad mogu da doteram. Odgovorih mu odmah i posle 10 minuta se pojavi na kapiji bela Osmaja. Jedva sam cekao da utera auto da zavirim pod haubu i u kabinu. Osmaja je 1990. godiste i jedna je od 5 Zastava na kje je bila ugradjena klima za nase trziste. Bila je u vlasnistvu coveka koji je i konstruisao klimu za Juga koji je isao za Ameriku, i instalirao je sebi i jos nekim prijateljima te davne 1990. godine. Posto je konstruisana za R12, bilo je malo problema kako dopuniti, ali smo uspeli da dobijemo coveka i rekao nam je da su oni dopunajvali tako da kada krene da kondezuje cev za nizak pritisak, klima je puna. Posto masina ne moze da je napuni, punili smo direkt iz boce. Posto je napunjena, klima je pocela da hladi ko besna....

 

Evo nekih slicica:

IMG_0249.jpg

IMG_0250.jpg

IMG_0251.jpg

IMG_0252.jpg

IMG_0253.jpg

IMG_0254.jpg

IMG_0255.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanimljivo ... ja sam cuo od drugara da su u Smederevu imali neke klime i one resetke za gepek od tih Yuga amerikanaca za prodaju, ali nisam video :)

Edited by beli_Punto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo dole hladi, ima posban ventilator koji sluzi samo za klimu. Grejanje je nezavisno od klime i radi kao i na svakoj standardnoj Zastavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sto nemam spojke za R22, jer su za R134 totalno drugacije. Sa druge strane ne moze da se izvlaci freon, jer ni ulja koja idu u sistem nisu ista za ove dve vrste freona. R22 se puni na drugaciji nacin nego R134, ali problem je sto retko ko danas ima masinu za to punjenje. Takodje i sam R134 ce verovatno izgurati ovu sezonu u Osmici, ali ce vec iduce morati ponovo da se puni, posto ni creva sistema nisu predvidjena za isti, kao ni gumice, tako da ce freon cureti. Na to je skrenuta paznja vlasniku, ali je on insistirao da se sistem napuni sa 134kom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno si mislio na R 12 a ne R22 stare klime su radile na R12.R 134a je naslednik R12 ali mu nije zamena.R12 koristi mineralno ulje a kod R134a ie sintetika.Bolje da ste sipali R12 Ili njegovu direktnu zamenu R 406b.Em ce iscureti sto sam kazes(jer je molekularna struktura R134a mnogo manja)A sto je najgore je za kompresor R134a se nemesa sa min. uljem pa ga nece vracati nazad u kompresor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam na R12, lapsus. Sve sam to objasnio coveku, ali je on insistirao da se napuni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sto nemam spojke za R22, jer su za R134 totalno drugacije. Sa druge strane ne moze da se izvlaci freon, jer ni ulja koja idu u sistem nisu ista za ove dve vrste freona. R22 se puni na drugaciji nacin nego R134, ali problem je sto retko ko danas ima masinu za to punjenje. Takodje i sam R134 ce verovatno izgurati ovu sezonu u Osmici, ali ce vec iduce morati ponovo da se puni, posto ni creva sistema nisu predvidjena za isti, kao ni gumice, tako da ce freon cureti. Na to je skrenuta paznja vlasniku, ali je on insistirao da se sistem napuni sa 134kom.

 

Mislis na R12? Picim ja sa masinom punjenje opusteno kad ne treba da sipam ulje, naravno i ne izvlacim iz sistema. Iskljucivo na "prazno". Kad skinem prikljucke za R134  mogu da povezem na R12.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislio sam na R12, ispravio sam se gore, jer jedno mislim drugo pisem (premor cini svoje). Na ovoj osmici su ventili bili drugaciji, tj siri od navoja na kom se nalaze spojke na mojoj masini, tako da sam iskoristio crevo od manifolda i sa njim povezao bocu. Takodje je problem bio i u tome sto niko nije znao koliko ide freona u sistem, napisao sam gore da su to i u Zastavi radili odprilike, kada cev niskog pritiska pocne da kondezuje, oni su prekidali punjenje, tako da je neprakticno i sa te strane bilo kaciti na masinu. Kako god, snasli smo se i bitno da klima lepo hladi i da je covek zadovoljan sa odradjenim poslom....

Share this post


Link to post
Share on other sites

IMG_0252.jpg IMG_0253.jpg Ala su je spakovali, budževina teška.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrucine su krenule odavno, ali sam od pre neki dan ponovo krenuo sa poslom, posto je masina bila u kvaru. Punjenje klima je 2500. Sve ostalo je ostalo isto...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde u Srbiji cena ide od 15e pa na gore, cena zavisi od freona koji se koristi za punjenje. Ja licno koristim Global, i zato je ta cena. Mogao bi da radim i za 10e, kada bi koristio sumnjive freone kineskog kvaliteta, sto ne zelim. Inace, zamena filtera je gratis kao i dijagnostikovanje kvarova. Plus u cenu ulazi i dijagnostika celog auto, tako da mislim da je cena korektna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...