Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Put u Grčku preko Makedonije / Bugarske

Recommended Posts

Veliko poskupljuje putarina u Grčkoj - i do 150 odsto

 

187459-grcka.jpg

 

Nov način naplate povećava cenu putarina za automobile sa 0.03 evra na 0.05 evra po kilometru

 

Nakon što su ove godine značajno poskupele saobraćajne kazne u Grčkoj, vozače od nove godine očekuju i više cene putarina. Prema novom načinu obračunavanja cena putarine prema kilometraži, od 1. januara 2019. godine u Grčkoj će doći do poskupljenja putarina. Nov način naplate povećava cenu putarina za automobile sa 0.03 evra na 0.05 evra po kilometru, što povećati putarinu od 66 do čak 150 odsto na nekim deonicama, piše portal Grckainfo.com. Putarina će se na Evzoniju umesto dosadašnjih 1.80 evra plaćati 3 evra, u Solunu 0.69 evra, kod Asprovalte 1.42 evra, a u Kavali 2.36 evra. Ako se planirate put ka Krfu, nova cena putarina deonice između Igumenice i Janine iznosi 3.42 evra umesto dosadašnjih 2.10 evra.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

emisijasat.jpg Emisija SAT: Patrola do Grčke (Olimpijska regija - Paralija/Evija)

 

Ekipa emisije SAT nastavlja sa svojim letnjim patrolama. Ovoga puta vas vode do grčkog ostrva Evija. Kako prolaze kroz Olimpsku regiju, svratili su i u jedno od najpopularnijih letovališta naših turista - Paraliju.

Videćete šta vas sve čeka na putu dugom preko 800 kilometara, kako izgleda voziti novom deonicom kroz Grdeličku klisuru, da li su mobilne aplikacije konačno ucrtale nove puteve, gde su putari otvorili nova gradilišta pa se mogu očekivati gužve. Na samoj Eviji obilaze dva mesta, Edipsos čuvenu banju na moru, kao i pitomi Pefki, najpopularniju destinaciju na severu ostrva.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan savet za kupovinu elektronskih vinjeta za Bugarsku.

Budući da živimo u 21 veku, da je mnoštvo stvari lakše i brže završiti onlajn nego na šalterima, odlučio sam da ove godine kupim vinjetu za Bugarsku preko sajta BG toll.

Postoji i android kao i IOS aplikacija, ali u android aplikaciji nisam uspeo da završim kupovinu. Doduše, kad obavite kupovinu i proverite vinjetu putem registarske tablice, dobije u aplikaciji potvrdu o kupovini (tako da nije bespotrebna).

Sajt je višejezičan, procedura nije komplikovana. Po popunjavanju svih podataka o vozilu, vremenu korišćenja auto-puteva u Bugarskoj, kao i izboru načina plaćanja, dobija se potvrda o kupljenoj vinjeti.

Sve super dosad :)

Osim jedne sitnice...

Popunio sam registracionu oznaku vozila kao što je u saobraćajnoj dozvoli: dva velika slova (u mom slučaju NS), tri broja, crtica pa još dva velika slova. Kao što izgleda i registraciona nalepnica na šoferšajbni.

I tu je nastao problem.

Naknadno sam saznao da je NEOPHODNO popuniti na način da se ne unosi nikakav simbol osim velikih slova i brojeva. Što i jesam uradio, ali je crtica nedopustiva ;(

Vinjetu sam odabrao da važi od 6.VII 2019. tako da nije ni počelo korišćenje iste. Registracija na njoj ne može biti iskorišćena za drugo vozilo jer nije došlo do greške u slovu ili broju, odnosi se samo na moje vozilo. Ne postoji neko drugo sa tim brojem, koje bi moglo da koristi vinjetu.

Ali ne mogu je koristiti ni ja!

Pokušao sam da dobijem uputstvo, savet, potvrdu da i tako može da važi; poslao sedam (7) mejlova njihovom informativnom centru...(pisao na srpskom/engleskom/bugarskom).

Sve uzalud, svaki put odgovaraju tipskom porukom, gde objašnjavaju kako se popunjava vinjeta.

Razumeo bih da sam napravio previd i uneo pogrešno slovo ili broj: time bih platio vinjetu nekom drugom postojećem vozilu, koristilo ono puteve ili ne.

Ovako samo nailazim na zid, bez prave povratne informacije, gde stičem utisak da je ovo organizovan nemar i namera da se zaradi i na greškama.

Ako već ne dozovoljavaju da se stavi ikakav simbol, zašto sajt pripremljen za tu namenu uopšte podržava unošenje tih karaktera? Ili ako već i podržava, zašto program dozvoljava izdavanje vinjete za registraciju koju ne priznaju?

 

Cela priča se svodi da ću još jednom morati da uplatim istu vinjetu, ovaj put na graničnom prelazu, na šalteru gde će neki radnik uzeti moju saobraćajnu dozvolu i ukucati neophodno, jer nemam nameru da ponovo uplaćujem onlajn ili koristim aparat koji bi mi mogao prodati vinjetu sa nekom greškom (bio je ja svestan ili ne).

 

Ima i moje krivice, mogao sam se bolje informisati i pripremiti pre unosa. I to prihvatam, ionako je šteta nepunih 2000 dinara.

Ali ne razumem potpunu nespremnost da se išta uradi, izmeni, pomogne... Ponavljam, usluga je još neiskorišćena, nije počela da važi, nema nikakve zle namere ili pokušaja iskorišćavanja sa moje strane (tipa da je drugo vozilo iskoristilo tu vinjetu nekako).

 

Ima li neko sličnih iskustava?

Share this post


Link to post
Share on other sites

U svakoj zemlji se tako "pravi mesta za gresku" jer ta greska na putu mnogo kosta :D
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Aleksandar021 said:

Ima li neko sličnih iskustava?

Nedavno na putu kroz Bugarsku ka Istanbulu, bas iz slicnih razloga uzeh vinjetu licno, odmah na pultu iza granice pre Shell i Gazprom pumpi. Postoje cak i kucica sa 2 elektronska samousluzna saltera, ali sam radije sacekao da covek ispred mene zavrsi i radnik mi popuni sve sto treba. Dobije se papirna potvrda, nema nikakve vinjete za lepljenje na soferku i vozi. Mislim da je za 7 dana bilo 1 EUR skuplje nego online na "BG toll".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je neko imao problem sa saobraćajnom policijom Grčke ili Bugarske u vezi sa PP aparatom?

Zvao sam AMSS i saznao da Grci traže S2 PP aparat i za putnička vozila! Ja upravo kupio S1 jer sam imao sprej, nisam uopšte mislio da mogu tražiti PP od 2 kg.

Srećom imam račun i vremena da sutra zamenim PP S1 za S2 u istoj prodavnici, čak ni cena nije bila mnogo različita. Za S1 sam se odlučio zbog dimenzija, S2 je dosta veći.

Da li je iko platio kaznu za neposedovanje PP aparata? Kolike su kazne?

Da li je neophodno i nešto uraditi sa tim PP aparatima (odneti negde na testiranje, dobiti pečat)?

Informacije na sajtu AMSS su šture (posedovanje PP - ni traga o vrsti i nekoj homologaciji).

Dnevne novine kad navode visine kazni, nigde ne pišu o kazni za neposedovanje PP, niti tipu aparata.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minutes ago, Aleksandar021 said:

Da li je neko imao problem sa saobraćajnom policijom Grčke ili Bugarske u vezi sa PP aparatom?

Zvao sam AMSS i saznao da Grci traže S2 PP aparat i za putnička vozila!...

Jeste obavezno, ali nisam ga imao, niti ga je iko tražio.

Nisam video Policiju nigde na putu, osim kad su regulisali jednu raskrsnicu jer su imali neke radove na putu. Pored toga što su regulisali saobraćaj, bili su ''vodiči'' i objašnjavali svima gde treba da skrenu... :D 

Ukratko: ne bih se cimao oko PP aparata, mislim da nećeš ni imati posla sa Policijom u Grčkoj ako baš ne preteraš sa brzinom, tj. ako im sam ne upadneš u oči. :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam cuo da su nekome trazili niti pa ni da su uopste nekog zaustavljali. Ja imam neki dal je S1 ili sprej nemam pojma, to mi doslo uz auto. Za Grcku ili negde drugde nisam nikad nosio nijedan. Posto imam komercijalna vozila a i radim taj posao generalno, za svako vozilo je propisano koju velicinu pp aparata mora da poseduje, koliko komada i svi moraju da budu overeni od strane ovlascenih sluzbi, lupam Sigurnost. Pre su izdavali karticu koja je stajala na aparatu a sada se lepi nalepnica na samom aparatu. Vazi 6meseci, tj.na svakih 6meseci moras da odneses kao bajagi aparat na proveru i da ti daju novu nalepnicu.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam jedan star 11 godina što sam pazario onomad kad sam zadnji put išao u grčku :D Ne verujem da nakon svih ovih godina još valja čemu. Ima li od toga neke vajde, može li se remontovati, ili da pazarim novi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto kaze kolega, moze sigurno. Provere punjenje, zamene kapislu i ventil ako treba i posle barem imas sigurno upotrebljiv aparat a ne neku glupost iz Tempa i sl.. cak stavise ne smem da tvrdim ali mislim da je ta operacija i prilicno jeftina
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamenio sam S1 za S2 PP aparat u Brico S, sad su mi dali i garantni list, sve sa pečatom. Valjda juče u gužvi zaboravili. Imam datum kupovine, ako ništa drugo (jer atest nemam niti imam vremena za isti).

Ako budem imao bliski susret sa saobraćajnom policijom u obe zemlje, pisaću (nadam se ipak da neću).

Inače ni S2 nije prevelik, uspeo sam da ga strpam u prtljažnik gde je bio i S1. U kabini definitivno nisam našao mesto za njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/6/2019 at 1:06 PM, MS PK said:

Kao sto kaze kolega, moze sigurno. Provere punjenje, zamene kapislu i ventil ako treba i posle barem imas sigurno upotrebljiv aparat a ne neku glupost iz Tempa i sl.. cak stavise ne smem da tvrdim ali mislim da je ta operacija i prilicno jeftina

Aparat jeste 11 godina star, al' u pitanju je kinez, doduše ne iz Tempa već iz Metro-a, zato sam i postavio pitanje. :D 

 

Da me ne shvatite pogrešno, ne cicijašim, jednostavno ne volim da bacam stvari koje nisu za bacanje. U svakom slučaju na put neću krenuti sa neispravnim, ne zbog toga što se bojim kazne, nego što sam svojevremeno imao priliku da gledam kako mi ključa lak na haubi na kecu, i to na - 10 stepeni ... Da nije istrčao komša sa pp aparatom iz susedne kuće, mogao bi samo da slušam babe što su se skupile da nariču kad je krenulo da gori ... Ovako sam zamenio izgorelu  razvodnu kapu i kablove, očistio haubu iznutra od čađi, i taj kec je posle godinama veselo režao drumovima ... :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do sada me Grčki policajci nikada nisu zaustavili, kao i što nikad nisu bilo koga koga znam. Po severnoj Grčkoj retko kad sam uopšte video policajce, a i tada su tu bili samo radi ukrasa -šminkeri,  zalizani, sa obaveznim tamnim naočarima... tako da ne mogu da kažem da li traže bilo šta od obavezne opreme.

 

Da se desi neka nezgoda, gde treba da interveniše, onda bi ih videli kakvi su, ali na svu sreću, kuc, kuc... nisam imao te prilike.

 

Da li je neko uopšte imao situaciju da ga zaustave, pregledaju, intervenišu... grčki policajci? 

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mog druga zaustavili pre 7-8 godina, na auto putu egnatia odos, prema Krfu, sakrili se na izlazu iz tunela i snimali brzinu. Morao je da ide u najbliži grad da plati kaznu, tada je bilo oko 40€ a 20€ kad platiš odmah ako se sećam dobro. On je morao kao stranac da plati odmah.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/5/2019 at 11:08 PM, Rasta said:
Imam jedan star 11 godina što sam pazario onomad kad sam zadnji put išao u grčku default_1oda.gif Ne verujem da nakon svih ovih godina još valja čemu. Ima li od toga neke vajde, može li se remontovati, ili da pazarim novi ?

Sve zavisi od onog gore priključka i manometra, stare verzije ne servisiraju. Odnesi, odmah će ti reći može ili ne može.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako na manometru pokazuje skazaljku u zelenom zar to nije dovoljno da je uredjaj ispravan,bar su meni tako rekli kad sam kupovao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam uredjaj. S1. Pritisak u zelenom.

Ako ce da me drka - drkace me (lupam) i zbog led osvetljenja tablice ili bilo koje druge nebuloze.

 

Ovo ce sada biti jedno 8. - 9. odlazak u Grcku kolima. Nikada me nisu zaustavili...a retko sam ih i vidjao.

Aparat vise nosim/imam zbog sebe. Da ga imam i ovde i "preko"

 

Edited by Milutinac

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 7/7/2019 at 3:24 PM, dach@ said:
Ako na manometru pokazuje skazaljku u zelenom zar to nije dovoljno da je uredjaj ispravan,bar su meni tako rekli kad sam kupovao. 

Nije dovoljno... Potrebna je i gore pomenuta nalepnica servisera koja se menja na 6mes... Stoji to da kad je skala u zelenom aparat jeste ispravan ali bez nalepnice dzaba...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da svake godine nosim za pčelarski kamion aparat, zalepe nalepnicu i dva a4 papira, na jednom je licenca od servisera na drugom karakteristike aparata i servis
1000din

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...