Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Put u Grčku preko Makedonije / Bugarske

Recommended Posts

Jel nema zabrane u GR za unosenje hrane? mislim rucni frizider, ne kolicine za slavu :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 hours ago, totti said:
Evo ga ovaj što pravi ajvar na moru

Za more nosim samo sorčeve :D Ne pitam za sebe a i ne preferiram GR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stigao juče u GR preko Bugarske, prvi put ovim putem, aj rekoh da probam mada jesam navikao na MK jedva se nakanih na ovu stranu. U suštini nije loše, čini mi se da je manje monoton put, do pirota 3 sata iz Ar tu prenočili, kroz Bg opet oko 3 sata nije dosadno fini su predeli nešto ap nešto magistrala, pa kroz gr do keramotija oko 2h, nisam ništa tačno merio, to su vremena kao na google map, prosek... Taj deo grčke je lep, zelen, plodno je nije golotinja, magistrala dobrim delom al ok...sporije nego preko mk, kraće je do tasosa oko 90km al vremeski slično, al je potrošnja manja zbog sporije vožnje, po bordu ravno 6, skroz korektno, sad što je cena 200 to je drugo pitanje... Na granicama izlaz iz srb najsporiji, sat ipo i jače, šta rade nem pojma...ostalo sve ok prošlo 

 

Uhvatili borov hlad, to je važno

 

IMG20220627141520.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
35 minutes ago, djole81ar said:

Stigao juče u GR preko Bugarske, prvi put ovim putem, aj rekoh da probam mada jesam navikao na MK.

čini mi se da je manje monoton put

kroz Bg opet oko 3 sata nije dosadno fini su predeli nešto ap nešto magistrala

Eskiviras zeleni karton :P ?

Interesantniji je za voznju taj put dole od Sofije ka jugu (Blagoevgrad, Kulata). Lepa alternativa ko ide upravo na taj severoistocni deo Grcke obale (Kavala, Keramoti, Tasos)...

Koju si vinjetu uzeo i kako im se krecu cene sada? Nedeljne su bile reda velicine 1500 din, mesecne 2500 din, bar kada sam prolazio zadnji put.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan he, he, u startu sam mislio da bi i to mogla biti uštedica ove godine, kad se posle setih da sam prošle godine bio u septembru i da mi važi još.. reg u julu

 

Vinjetu sam uzeo pre granice dok sam čekao u redu, da ne stajem posle, 7 dana 10eur meses 20eur, neko iz kolone reče da je posle granice manje al nešto nisam siguran u to. Dnevna je je isto 10eur

 

Al grci su šou, 2eur je bila rampa kad sam ušao i posle nigde više, jeste da je bilo više magistrsle, povremeno se ikljuli na neki autoput ak opet ni to parče se ne plati...

 

I do Pirota sam baš brzo stigao, 30eur prenoćište, i ujutru u 6 nastavio...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan

Mislim da je najbolje preko aplikacije BgTool da se plati vinjeta! Ja sam tako 2020. (Koronske) godine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

image.thumb.png.985f4a9b1286e22775cec348365a79d0.png

 

evo i cenovnika sa bgtoll sajta... 

kakav smo mi tigar...
Oni se godinu dana voze, mi to iz jednog kruga od SU do Preseva i nazad

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, bane1321 said:

Mislim da je najbolje preko aplikacije BgTool da se plati vinjeta!

U pravu si :thumbup: , ali ja sam covek seljak. Iako i profesionalno radim sa platnim sistemima, neopisivo volim susku i papir pa to ti je, old school :D .

I sad se setih da se na licu mesta, na ulazu u Bugarsku placalo 9 EUR (@djole81ar najsvezija informacija 10 EUR), a elektronski na BG Toll je to 15 Lev. Koji je negde otprilike kursom kao bosanska KM (BAM), znaci 7.5 EUR.

Za te pare sam presao celu Bugarsku od zapada do istoka i nazad :D . Odnosno od nase Gradine (Kalotina sa njihove strane), do Kapitan Andreeva (Kapikule sa turske strane). I nazad.

 

Off: Sto kaze Andreja, kod nas je Nis-Subotica oko 1500 kinti samo u jednom smeru. Maltene ista smesna cena vinjete (kao u Bugarskoj) je bila i za Tursku, setih se da sam pisao:

On 5/7/2019 at 2:18 PM, Ivan said:

- BUGARSKA: Standardna procedura na ulazu, obavezna upaljena svetla, bez zelenog kartona, obavezan PP aparat u slucaju kontrole. Postoji vise mogucnosti za vinjete: vikend (10 Leva), sedmicna (15 Leva), mesecna (30 Leva)... Meni je odgovarala nedeljna, moze da se plati i u EUR i to racunaju 9 EUR. Ne dobija se vinjeta koja se lepi na soferku, vec se sve vodi elektronski, tako da samo dobijate racun koji pokazujete u slucaju kontrole:

 

070520196592.thumb.jpg.093c48a3d466296181b2ee1e1154ef0f.jpg

 

U povratku sam recimo video Toll kontrolu samo par km iza granice. Vinjeta za Bugarsku moze da se kupi i elektronski: https://www.bgtoll.bg/en/toll 

Takodje, odmah iza granice su 2 pumpe (Gazprom i Shell), gorivo je jeftinije oko 20-30 din po litru nego kod nas. 

 

- TURSKA: Sto se tice goriva, jos je jeftinije nego u Bugarskoj. Trenutna cena dizela je 6.4 Lire ili 113 din, cena benzina 7 Lira ili 124 din. Tako da je najracionalnije planirati sto vise "cepovanja" rezervoara u Turskoj, razlika u ceni je bas primetna. Sto se tice vinjete za Tursku, kod njih je zovu "HGS", a moze se kupiti i na salterima poste. Pitali su me i dokle putujem, a za HGS za auto do Istanbula i nazad sam platio 60 Lira (u povratku sam, na istom mestu, na displeju video naplacenih 12 Lira). Moze da se plati i u EUR, za HGS sam dao 10 EUR. Dobije se papir sa potvrdom i ovakva vinjeta, koja mora da se zalepi iza unutrasnjeg retrovizora:

 

070520196593.thumb.jpg.90ae73bbd1ed6ed2f65ddf6058ddb396.jpg 040520196583.thumb.jpg.bdb0750d9c3f09691391da804c9113a9.jpg

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, andreja.micovic said:

image.thumb.png.985f4a9b1286e22775cec348365a79d0.png

 

evo i cenovnika sa bgtoll sajta... 

kakav smo mi tigar...
Oni se godinu dana voze, mi to iz jednog kruga od SU do Preseva i nazad

Kod nas kad bi uveli vinjete ja bih prvi slavio, ali zamisli koliko bi se digla kuka i motika na namet za vinjete od 50€ godišnje, a sve uz obrazloženje da oni ne koriste auto put.

 

Inače u BG ne morate ništa da lepote i slično, a više nema kontrola vinjeta, jer imaju milion kamera na svakom putu koje na osnovu tablica proveravaju da li ste pazarili vinjete!

Share this post


Link to post
Share on other sites
53 minutes ago, bane1321 said:

ali zamisli koliko bi se digla kuka i motika na namet za vinjete od 50€ godišnje, a sve uz obrazloženje da oni ne koriste auto put.

Licno kod nas godisnje smesno potrosim na putarine, iskljucivo iz razloga jer ne volim autoput i vozim njim samo kad moram, zurim ili idem na neki dalji put u inostranstvo.

Tako da bih verovatnije upao u tu grupu kojima se ne isplati godisnja vinjeta - ali bih uvek apsolutno podrzao uvodjenje istih :thumbup: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ni meni se ne bi isplatila godisnja vinjeta od recimo 50e jer ne potrosim ni 20e na putarine godisnje.

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, bane1321 said:

ali zamisli koliko bi se digla kuka i motika na namet za vinjete od 50€ godišnje, a sve uz obrazloženje da oni ne koriste auto put.

bilo je price o ovome pre tipa 10tak godina, uz registraciju da se plati i godisnja vinjeta.

 

ja licno mislim da nema potrebe, vec da i mi gradjani ove zemlje, kupimo vinjetu samo onda kad koristimo, pa kako se kome isplati, dal mesecna, nedeljna ili godisnja. Cini mi se da je ranije bila i neka uplatnica za odrzavanje puteva ili tako nesto prilikom registracije a da je sada sve to grupisano pod komunalna taksa

I vinjeta je gospodski nacin putovanja i prikaz brige drzave za gradjane zemlje. Nema zastoja i kolona pre svega na nepotrebnim mestima da bi se uzela kartica ili platila putarina. 

Pojedine drzave koje nemaju vinjetu, popularizuju koriscenje tagova kako bi se manje guzve pravile. Daju tagove i poopust prilikom uplate. 
Naravno da kod nas nije slucaj. Crkao mi tag izmedju BG i RU, morao sam platiti izgubljenu karticu, naravno tu je i rasprava sa covekom u kucici koji nema veze sa tim ali eto zatekao se tu i to je to. Podneo zahtev za refundaciju, evo ima jace od mesec dana. 
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, andreja.micovic said:

ja licno mislim da nema potrebe, vec da i mi gradjani ove zemlje, kupimo vinjetu samo onda kad koristimo, pa kako se kome isplati

U Bugarskoj vinjeta važi i potrebna je za sve puteve, ne samo auto put... Ne znam kako je kod drugih, ali mislim da je isto, tako da bi svakako svako plaćao uz registraciju.

 

Za Tag se slažem, super bi bilo da se povremeno organizuju akcije, recimo spojiš sa bezbednošću, pa svako ko dođe do najnižeg stepena osiguranja dobije mogućnost da kupi Tag po povlašćenoj ceni!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/28/2022 at 1:59 PM, bane1321 said:
U Bugarskoj vinjeta važi i potrebna je za sve puteve, ne samo auto put... Ne znam kako je kod drugih, ali mislim da je isto

U Austriji, Mađarskoj, Češkoj, Sloveniji... je samo za ap, a u nekim zemljama čak ne i za svaki, tj neki delovi (nezavršenog ap) su vinjeta free.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa samo trajekt iz Kilinija i mostarina za Rio-Antirio (koliko znam, najduzi viseci most na svetu, nepuna 3 km) izadje skoro pola od te cifre.

Trajektom moze i iz kopnom blize Patre (cim se predje na Peloponez) - ali u tom slucaju ima vise morem, pa je i trajekt skuplji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ne pomeram ga nigde, nisam sipao u BG gorivo, nema dosipanja u GR
 
IMG20220628202408.thumb.jpg.adefdbc9dc80aa0338c15d9c3baece2d.jpg

Djole, koje je ovo mesto?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vratili smo se u petak, prego SMk... Sem prvog dela, odmah po ulasku, ovo ostalo teško može da se nazove auto put (ili pat)! Loš asfalt, cake SMk putara koji umesto da poprave put, jednostavno su smanjili ograničenja brzine, na 120, većem delu 100, a oko Prilepa i 80km/h. To je dobro jer u punom sjaju može da se vidi  i doživi istorijsko mesto: Oranje Kraljevića Marka! Oko Skoplja su radovi, a samo na 5km do granice ograničenje je 130!

Elem kad se dođe do granice, vidi se ingenioznost onoga ko je osmislio integrisani prelaz, koji više liči na dezintegrisani. Umesto da su oba carinika u jednom kontejneru, postavili su ih na desetak metara, te se onda desi sledeće, pošto carinik zemlje u koju se ulazi, sporije pregleda pasoše, napravi se ogromna gužva, jer onaj sa izlazne može da pregleda samo još dva vozla, a onda svi bespotrebno čekaju!

 

Bilo kako bilo, odlazak u Grčku saam iskoristio da posetim spomenik proboju Solunskog fronta, koji se nalazi samo tik iza prve naplatne rampe u Grčkoj. Skrene se pedesetak metara i tu je (slabije održavan) spomen kompleks. Eto ideje da spojite lepo (malo istorije) i korisno (malo predaha) kad idete na more!

IMG_20220623_115037.thumb.jpg.2bd77db4b74d44d238a259fa31bad391.jpg  IMG_20220623_115027.thumb.jpg.9464f73f5569a8947f09c1827d8a7283.jpg  IMG_20220623_115059.thumb.jpg.192e4ef8b3712d49f4c0ecb606578137.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, debelizmaj said:

koje je ovo mesto?

Na Tasosu sam, a smestio sam se na nekih 2km od grada tj. trajekta ka zapadu, slučajno sam odabrao apartman na plaži a blizu grada, i ispostavilo se kao dobro mesto, plaža je veoma pristojna nije velika, baš je ispred apartmana gde ima manji restoran i nešto ležaljki, a kad dosadi tu može da se ode malo na zapad ka pachisu ili kuda već... Grad je blizu časkom ode... Apartman je akrokeramon i cena studia je bila korektna za kraj juna početak jula, veći apartmani su već prilično....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...