Jump to content
FAS Goran
Milutinac

Put u Grčku preko Makedonije / Bugarske

Recommended Posts

14 hours ago, OMP said:

 Jesu manje vise sve te patrole iz godine u godinu iste razlikuje se samo neki detalji u vezi puta, radova, putarina, nekih promena i sl. tako da se i ne moze ocekivati ne znam sta bitno za videti

Upravo o tome i pricam. Vrte godinama iste klipove, da nemam zelju ni da bacim pogled kada znam sve napamet. Ne kazem da nekome nece koristiti, ali "balave" i vrte istu rutu deceniju unazad, pa puta 20 autora svake godine... Koliko smo bukvalno stotina priloga odgledali, da vise i vrapci znaju da je na ovom racvanju pravo Halkidiki, a desno se odvaja ka jugu i Atini :D :

 

Untitled.thumb.png.588e097a3f81a066cbba97790000ed8a.png

 

Isto vazi i za zadnju Okta pumpu u Makedoniji, deklamovanje propisa, kazni i vremenske zone na ulazu u Grcku, obilazak oko Soluna, uz ceo ostatak dobro poznatog menija :D . Deluje mi da je vise do toga da ovi novokomponovani bloggeri pokazu da su se eto negde otkotrljali (ne racunam SAT koji je prvi i poceo sa patrolama, jos za vreme starijeg Alvirovica) i da navuku preglede, nego sto ce to nekome drasticno koristiti.

Pri tome, ima gomila drugih destinacija i mora, na koja znam da kolima ide ne malo (i sve vise) nasih ljudi, koji hoce malo da promene i vide i nesto drugacije. Od Italije, jadranske obale bivse Juge - Istra, Dalmacija, Konavle, Crna Gora, zatim Albanije, naravno vecinske Grcke i nekih njenih drugih delova sem severa, preko Bugarske, do Turske...

A fora je valjda i biti malo razlicit i originalan, promeniti plocu i ponuditi gledaocima drugaciji sadrzaj, koji uvek sa zadovoljstvom pogledam. Apsolutno se slazem da ce najgledanije biti ono gde vecina ide, ali doooooosadno vise.

On 6/21/2022 at 7:09 PM, _Boki_ said:

eto, sad za Tursku ne treba pasoš

Ali je zato ako se ide autom potreban zeleni karton.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan je alvirko i oni to vec tradicionalno rade jer su ljudi navikli na to e sad sto ih kvazi bologeri-vlogeri kako god kopiraju to je druga prica oni bi bar mogli da smisle nesto novo

Edited by OMP

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, OMP said:

e sad sto ih kvazi bologeri-vlogeri kako god kopiraju to je druga prica oni bi bar mogli da smisle nesto novo

Upravo to je i moja poenta ;) . A ne da svake sezone 20 njih gazi istu rutu i ponavlja identicne stvari kao papagaji, koje je Mirko sazvakao jos pre 2 decenije...

Neuporedivo interesantnije mi je da ovde na forumu pogledam putopise koji su clanovi ostavili, i to bez ikakvog interesa ili jurnjave za pregledima i zaradom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja to sve podržavam …. i vas kojima je dosadno da gledate i vas koji je interesantno…. ima nas raznih,hvala Bogu i ne zn zašto i komentarišite…. kao da svako rodio naučen….

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa brate mili, znas i sam... Do pre samo nepunih 15 godina, malo prostudiras papirnu mapu i krenes na put :) . Uzivas u novim predelima, prirodi, muzikici, caskas sa saputnicima, pratis put i skretanja po kilometrazi i znakovima. Meni je čar putovanja i izazov i sam put, istrazivanje, samostalno snalazenje na novim rutama, po nepoznatom gradu...  

I tada mi je bilo 10 puta interesantnije, nego sada kada imam GPS, navigaciju u kolima i na telefonu, internet, svaku informaciju sazvakanu do nebuloznosti unapred, dok saputnici sede zabuljeni svako u svoj mobilni...

Naravno da nisam protivnik tehnike (i sam sam inzenjer tehnickih nauka), daleko od toga da treba da zivimo u kamenom dobu. Naravno da se, kako kazes, niko nije naucen rodio, sve postujem... Ali ne treba ni od ljudi praviti zombije, nesposobne da se snadju ili potpuno zavisne od neke vrste ekrana i svega sazvakanog unapred.

Mada moja poenta uopste nije ni bila to - nego nedostatak kreativnosti kod nasih bloggera i ponavljanje do besvesti stvari koje je jos pokojni Mirko sazvakao pre 2 decenije.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/22/2022 at 10:23 PM, Ivan said:

Upravo o tome i pricam. Vrte godinama iste klipove, da nemam zelju ni da bacim pogled kada znam sve napamet. Ne kazem da nekome nece koristiti, ali "balave" i vrte istu rutu deceniju unazad, pa puta 20 autora svake godine... Koliko smo bukvalno stotina priloga odgledali, da vise i vrapci znaju da je na ovom racvanju pravo Halkidiki, a desno se odvaja ka jugu i Atini :D :

A šta bi po tebi trebali da rade? Evo ja idem ove godine prvi put za Halkidiki, da odgledam patrolu od pokojnog Mirka kad su sve iste? Lepo je da znaš put napamet, vrlo pohvalno, ali to znači da ga redovno voziš, da si ga prošao x puta.

 

Te patrole jednostavno nisu za ljude kao što si ti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet se drugacije shvata poenta onoga sto sam hteo da kazem. Nigde ne napisah da patrole ne treba da postoje - nego o manjku kreativnosti autora istih.

I sto se tice izbora destinacijE :D (namerno u jednini), nacina prezentovanja, iznetih podataka, itd...

1 hour ago, The Punisher said:

Lepo je da znaš put napamet, vrlo pohvalno, ali to znači da ga redovno voziš, da si ga prošao x puta.

Naprotiv, licno mi te patrole ne trebaju ni kada negde idem prvi put ;) (nevezano za pricu iznad o kreativnosti). Daleko veca uzivancija i car puta mi je da nesto sam otkrivam. Evo ti primer - pre par godina sam isao za Istanbul kolima prvi put u zivotu. Par dana pred polazak sam malo pogledao GMaps na laptopu, rutu, skretanja, kilometraze i gde je smestaj koji je supruga iskopala u Carigradu. Cak sam se i po gradu, koji je po broju stanovnika 9-10 puta veci od Beograda snasao i dosao do smestaja namerno bez upaljene navigacije. Hteo sam da vidim kako cu se orijentisati i snaci u megalopolisu na 2 kontinenta, jednom od najvecih u svetu, kao i onoj ludnici od saobracaja. I vozeci svoj auto i pesaceci u obilascima. Pisah jos tada koji je to utisak - kada sam se vratio kuci, nedeljama iza toga mi je BG i saobracaj u njemu delovao kao omanja varosica.

Opet, do samog Istanbula boza, za ceo put bukvalno 4 bitna skretanja - kod nas odvajanje ka Dimitrovgradu, ukljucenje/iskljucenje na obilaznici oko Sofije (ko nece kroz grad). I da dole iza Plovdiva ne produzis na Crno more :) , vec da se odvojis ka Jedrenama i Turskoj. I eto te vec tamo, sa par traka autoputa ulazis pravo u Stambol :) .

Da stvar bude smesnija - ubrzo iza tog mog putovanja, SAT je pravio svoju prvu patrolu ka Turskoj :) . Recimo, to sam odgledao, da vidim kako ce ono sto sam licno prosao, prezentovati i doziveti neko drugi. Prosle godine sam cak hteo kolima i za Antaliju, na more :D - meni bi svakako bilo vozacki izazov i uzivanje, ali supruga nije bas bila odusevljena tom idejom :lol: . Naravno da smo, kao i svi normalni ljudi :)  isli avionom, realno je za one koji bi se samo vozili to ipak previse cimanja i dug put po vrucincini.

Ispravan i dobar autic, dokumenta, kes i kartica u dzepu i teraj gde hoces. Koliko smo samo svi mi ostavili raznoraznih putopisa ovde na forumu, i to bez ikakvog interesa. A ovi samo neka "patroliraju" svojom istom rutom, kao presretaci tamos-vamos do besvesti.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast kad imas toliku volju da vozis i putujes, ja iskreno ne volim nesto preterano daleko da vozim, gde god idem gledam da je sto blize moguce i da se za sto krace vreme stize i za GR biram ove destinacije do 600km od kuce gde se stize za nekih 6-7 sati, nevezano kojim autom putujem ali eto mrzi me da vozim ili se vozim previse dugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juče stigli u Grčku...

Granice: naša izlaz/SMk ulaz 20 minuta (6.45-7.05). Prelaz je integrisan (ne u potpunosti jer carinici sede u dva odvojena kontejnera na 10ak metara, pa se stvara gužva ako komšija sporije radi), obratiti pažnju da se naša granica samo prolazi bez zaustavljanja, a na SMk strani se predaju pasoši. SMk izlaz, katastrofa preko 40 minuta, jer rade samo dva šaltera (naravno ima pametnjakovića koji obilaze i ubacuju se na početak kolone), isti smo prešli oko 11 po našem. Grčka ulaz, ni pet minuta jer su radila 5 šaltera.

Gorivo (dizlo naravno): SMk 1.81, Grčka 2.06-2.16 evropskih!

Ko ima Mcard od prethodne godine, može da ga dopuni ovde: https://etc.roads.org.mk/AMC/TopUp

I da ga bez problema koristi na svakoj rampi (bira tamo gde je manja gužva, bez obzira koju oznaku rampa ima - naravno, u svom smeru)

Put, kod nas oko 14km radova (kod Požarevca su završeni) od Paraćina do Aleksinca. U SMk radovi na par mesta, kod Prilepa tradicionalno oranje Kraljevića Marka, policija na nekoliko mesta od Velesa do granice - radari)

Eto tolko

P.s. na poslednjoj Okta pumpi svi sa našim tablicama koji sipaju gorivo dobijaju sladoled (koliko god vas ima u autu!). Samo budite pristojni, je izvoljevajte kao jedna gospođa koja je izmišljala ukuse!

 

Aj u zdravlje, odoh da organizujem okupljanje Mirijevske podružnice FCLS sa @Dale

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 hours ago, OMP said:

Svaka cast kad imas toliku volju da vozis i putujes

I jos uzivam :D , pogotovo kada je sa sto manje automatike, tempomata i sl...

Jos ako su neke dobre krivincine, veca elevacija, dinamicna voznja - u stanju sam da motam djevrek kao nasi bloggeri do Halkidikija, tj. do besvesti :D . Pasija za voznjom jos od malih nogu, jbg, nije boles' sve sto boli.

Mislio sam da ce me proci ili mrzeti sa godinama, posto sam vec debelo u trecoj deceniji vozackog staza - ali jok. Isli smo skoro i poslom blizu Modene, izrokam 1000 km u cugu da ne osetim, samo p*š pauza za saputnike :D .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma volim i ja da cepam po krivinama ali ne bas toliko daleko, mada moja supruga to ne podnosi tako da to mogu jedino sam u kolima ali auto put mi je dosadan do bola tu mi je i do Beograda smor da vozim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Srecom pa lepih i tehnicki zahtevnih deonica imamo blizu. I po nasoj Srbiji, a i u okruzenju. Ove duze ture podrazumevaju autoput, koji je neuporedivo dosadniji za voznju, kao sto ti vec rece. Nikako da se iskombinujem da odem, a zelja mi je da odvozam i Transfagarasan, na samo je 500-ak km od BG.

Da ne off-ujem vise, tema su blogeri i Halkidiki :D

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto put BG-NI je bas opterecen. Malte ne nisam mogao da ukljucim duga svetla u povratku za Srbiju jer su u suprotnom smeru non stop vozila ka jugu, stalno se preticu, nizovi po 20-30 vozila koja idu slicnom brzinom. Pljusak skoro sve vreme nocas, vidljivost katastrofa, a puno radova na putu. 

Kolone na MK->GR granici ogromne... 

GR->MK cekanje 20ak min danas popodne. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prodjoh upravo MK, 4 radarske patrole smo prosli, prva malo pre skretanja za skoplje, ogranicenje 100. Druga malo posle skoplja, ogranicenje 80. Treca posle velesa, ogranicenje 120 ali pravac od 2-3 km koji te prosto tera da isprobas limite. Cetvrti kod gevgelije, 120 ogranicenje, samo tu sam mogao da nahebem, vozio oko 140 ali u koloni sa jos dva vozila, nikoga nisu zaustavili. 

 

Mislim da ih je bilo toliko jer je vikend tj nedelja, u ponedeljak sam isao za skoplje i tog prvog radara nije bilo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene je verovatno snimio radar na izlasku iz tunela u MK. Bio sam u levoj traci i verovatno oko 100, a ogranicenje 80. Inace sam vozio uglavnom po ogranicenju jer sam bio pun i imao kofer na krovu. 

Nigde me nisu zaustavili, niti posle naplatne rampe, niti na granici. Zna li neko da li salju kazne u Srbiju mozda? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguće da su već nekog uspevali, pa si se provukao. Ako je tronožac, odmah zaustavljaju. Mene je "spasao" jedan Pazarac, kome su pisali čestitku kad sam ja prolazio! Inače lik je opušteno nastavio da vozi dobrano preko ograničenja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tronozac pored parkiranog policijskog auta i pajkan nisani pravo u mene. Izlaz iz tunela i oni odmah tu sa strane. Poceli svi u desnoj traci da koce, a ja kao porucen samo presao u levu traku i pravo na njih :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako te nisu odmah zaustavili nisu te ni snimili...ja inace postujem ogranicenja pogotovo kad idem na odmor nema potrebe zuriti posebno kroz druge zemlje gde niti znas gde snimaju ni kako plus peripetije sa kaznama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da tamo nikog ni ne mogu da zaustave bezbedno. Namestili se lepo da kada ih vidis nemas vremena da spustis brzinu niti cak i sa propisnih 80 stanes bezbedno ako te zaustave. Ja sam isto za normalnu brzinu, ali tamo retko ko spusti na 80 kroz tunel. Ja obicno deaktiviram tempomat pred tunel i pritisnem recall pri izlasku. 

Hvala svakako za info! Rekose mi neki Makedonci da ne salju kazne za Srbiju, nego ako te ne nahvataju u MK, onda nista. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako sam i ja cuo nema slanja kazni kao sto ni mi ne saljemo u inostranstvo, znaci moraju da je zaustave ako si napravio prekrsaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...