Jump to content
FAS Goran
lakicevicboris

Fiat Stilo - ACC / Adaptive (Radar) Cruise Control

Recommended Posts

Sta ce ti to u zivotu :D , zesca zaje*ancija je u pitanju? Ako ti nesto konkretno zatreba, mozemo da procackamo po eLearn, iz radoznalosti se secam da sam tamo nasao ACC i o tome citao ranije.

Koliko se secam, detaljno je objasnjena instalacija, komponente, opis kako sistem radi...

A koliko ga ima, dovoljno ti govori sto startujes temu. Licno ne mogu ni tempomat da podnesem, a kamoli ovo :) .

 

Secam se da o tome imas i na cuvenom "fiatforum.com": http://www.fiatforum.com/stilo/78231-possible-fit-radar-cruise-control.html

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postavicu neku semu instalacije i par slika kad budem dokon. Ima funkciju slicnu tempomatu, ali uz dodatno prilagodjavanje uslovima na putu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace, Fiat je sistem zvao ACC - Adaptive Cruise Control (zato sam i izmenio naslov teme). Iako je prilicno kompleksan, u njegovoj osnovi je bio radar senzor u prednjem braniku. Tako da je bilo moguce odrzavati i zeljenu brzinu, ali i rastojanje od vozila ispred.

Interesantno je da se pored setovanja brzine (kao i na obicnom tempomatu), na rucici moglo podesiti i zeljeno rastojanje. Postojala su 3 nivoa:

 

- Far

- Standard

- Overtake

 

To "rastojanje" je bilo izrazeno u sekundama, tako da bi se naravno sa povecanjem brzine povecavalo i rastojanje: Far je bilo 2 sec, Standard 1,5 sec i Overtake 1 sec. Svi ti podaci su se prikazivali na multifunkcionalnom ekranu na tabli.

Koliko je stvari jos bilo ukljuceno recimo ilustruje podatak da je za racunanje rastojanja bio uziman i podatak o spoljnoj temperaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako sam dobro razumeo sve do sada napisano to je slicno rucici tempomata sa jos jednim prekidacem, i u sustini se montira na mesto tempomata ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

verovatno nigde, posto kontam da niko nije to doplatio i da ni jedan primerak stila nije pusten u prodaju sa tim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li neki konacan spisak sta je taj auto sve mogao da ima od opreme :) Koliko sam ih "full" video i stalno cujem nesto novo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skini negde ovu budžu i na kolnju si. Ime će žice da poveže, a ja se nudim za Proxy.

 

cxcv1441.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

taman da se turi umesto znaka :D 

a ne mora to da bude bas od stila moze verovatno i od nekog drugog auta, ako spazim na nekome drugom pa da se bacim u akciju  :ph34r:  :ph34r:   :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skini negde ovu budžu i na kolnju si. Ime će žice da poveže, a ja se nudim za Proxy.

 

cxcv1441.jpg

 

Kako se vabi ovo cudo ? Pa da po nazivu potrazimo nedje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li neka slika kako to izgleda na b.c. ili snimak?

 

Evo na kompu imam recimo kako je izgledala rucica, u odnosu na klasicni tempomat. Vidi se dodatni prsten za setovanje rastojanja.

Ubacio sam i animaciju sa multifunkcijskog ekrana koja se odnosila na izbor rastojanja:

 

ACC.jpg

 

Ako vas bas toliko zanima, dodacu i malo teorije, sema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dejica ?

Mora da je deda i to ugradio ali ovaj još nije svestan.  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da li ovaj sistem kod Fiat-a može da ukoči ukoliko vidi da će doći do sudara?

U tom slučaju mora da se poveže sa ESP/ABS-om...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A može li da se poveže sa telefonskim imenikom i/ili navigacijom pa da me iz kafane ujutro odveze kući?  :D  .

 

Šala, naravno.  Uglavnom, više računara mora biti povezano preko multipleksa da bi ovakav sistem imao dodatne funkcije kao što je EBA (emergency break assistance). Povezivanje nije prosto moguće tipa "žica-na-žicu" jer mora da postoji i hardware i software. Po pravilu  ACC (Adaptive Cruise Control)  detektuje isključivo objekte u pokretu, ograničen je "ugao pokrivanja radara", radi samo u određenom opsegu brzine vozila (npr od 50-140km/h) , po pravilu se ne nalazi u opciji sa manuelnim menjačem jer sinhrono moraju da rade i motor i menjač. Sve u svemu, ni malo naivna priča.

 

U svakom slučaju, moj naklon Fiat-u koji je ovaj ACC sistem imao mnogo pre nekih drugih svojih konkurenata. Danas već postoje postoje putnička vozila koja detektuju nailazak pešaka na kolovoz (Volvo) i kamioni koji imaju sistem zaštite od naletanja napred (Mercedes, Volvo), tako da u sledećim godinama sigurno možemo očekivati ovakve sisteme i na novim putničkim vozilima.

 

Edited by ForrestGump

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naleteo sam na italianskom forumu da je jedan Stilista ugradio kod sebe adaptivni tempomat, ide drugaciji branik (kupio je dva poslednja originalna "specijalna" branika  na koji se montira senzor), odusevio sam se kada sam video.. Iako je proslo 17 godina od kada je izasao prvi model Stila, i dan danas uspe da me iznenadi sa svojom neverovatnom opremom :)

 

Ide drugacija rucica tempomata, senzor, branik i instalacija.. Evo i par slika 

 

 

Screenshot_20180502-110527_Chrome.jpg

Screenshot_20180502-110517_Chrome.jpg

Screenshot_20180502-110156_Chrome.jpg

Edited by Danilo1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kacili smo i ranije slike i seme komponenti ACC, ali ih je nazalost izgleda PostImage pojeo :( .

Sama rucica tempomata, pored podesavanja brzine ima i podesavanje rastojanja, koje se definise u sekundama: Far (2 sec), Standard (1.5 sec) i Overtake (1 sec).

Pored pomenutih komponenti, u kalkulacije su se uzimale i druge informacije (npr. spoljna temperatura, itd.), tako da u pitanju nije ni malo naivan sistem, pisali smo vec...

Posto mi voznju smara i obican tempomat, za mene licno apsolutno nepotrebna komplikacija - i tehnicki i funkcionalno. A da je delovalo atraktivno, pogotovo na automobilu te klase i u to vreme - to stoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...