Jump to content
FAS Goran
Ivan

192A1.000 - Torinska Mamba

Recommended Posts

Jok brate - srpski san, 1.9 TDI.

Vidis da sam stavio kacigu i da drzim volan sa obe ruke :lol: .

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne možeš da obuzdaš ljutu mašinu, šta ti je njemačko auto. :lol:

Nego vidiš da se deda ne javlja, kako reče "Iš sotone sa motorima jačim od 1.6." :whistle::lol:

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Axic said:

Ne možeš da obuzdaš ljutu mašinu, šta ti je njemačko auto. :lol:

Lepo oni povlace, pogotovo iz nizih obrtaja, nema sta - ali i rano izdisu. Dok zabarski pandan po kubikazi voli i da se zavrti u obrtajima, to mi se svidelo jos od prve voznje pre 11-12 godina :) . U poredjenju sa HDi, TDI i sl. Ili recimo na leru kad das malo ture, kako pustis gas pomenuti odmah "trokiraju" na idle obrtaje. Zato uvek kazem da mi je zabar u odnosu na njih blizi voznji benzinca, pogotovo na nekoj tehnicki zahtevnijoj ruti (krivine, brdo, preticanja...).

Sa generacijom ne znam sta se desava, jes' da sam navratio na blic, ali na onom rostilju je samo pricao o nekakvoj kozi, masazerima, ni Wagenu se vise ne raduje ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa znate sta... Bar bi se znao red i disciplina :) :

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, Ivan said:

Lepo oni povlace, pogotovo iz nizih obrtaja, nema sta - ali i rano izdisu.

 

Vozio sam bas skoro tourana 1.9tdi, i to nekih 1000km...ona verzija oko 100ks... On je znaci tipican primer ovoga gore sto sam te citirao... Da nakon tog pocetnog "udara" tako nastavi istom silinom, pa taj motor bi na dyno merenju imao...ja ne znam 200ks...medjutim, posle tog pocetnog momenta se izduva kao balon...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isti motor je i gore u pitanju, od 74 kW. Doduse, u manjem i laksem 9N3 ("buljavi" do 2009.) prilicno ubedljivo deluje u tom nizem opsegu obrtaja, nema sta, a i korektan je potrosac. Uostalom, na grafiku se lepo vidi ono sto osetis u voznji, fabricki max torque je u intervalu od 1700 do 2700 rpm i nakon toga ide u bunar. Kod 1.9 Zabara je sve to pomereno "udesno", tj. u vise obrtaje. Dok je maksimalna snaga na oko identicnih 4000 rpm:

59e5dda1efa2a_chip_tuning_wykres_z_hamowni_1.9TDI101HP(Chip)(2).thumb.jpg.9e8b177faf43acd3c220efcc9ce38672.jpg

 

Slicna prica je i sa 130 KS verzijom, sto se tice tih generacija 1.9 TDI:

59e5ded780eac_chip_tuning_wykres_z_hamowni_1.9TDI130HP(Chip)(2).thumb.jpg.ec653a39040e65ac65dbdbbe3c8cce30.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskoriscena izgleda poslednja subota sa lepim vremenom u ovoj godini, pa se odvojilo malo vremena da se auto pripremi za zimu.

Svi kederi (vrata, gepeka, haube) domacinski premazani silikon sprejom, u dve ruke :) . Takodje kvake i brave. Od ranije koristim "Motip" silikon sprej, 500ml je cak i prilicno jeftin, ima moju preporuku posto nikad nisam imao problem sa zaledjivanjem kvaka i vrata.

Iz cantre brisaca izbacena letnja tecnost za pranje soferke, sipana "AutoTec" zimska. Takodje ima moju preporuku, koristim je godinama, nije mrznula ni kada mi je auto bio na ispod -20 na vetrometini par dana, lepo cisti, ne ostavlja tragove. Cena za 5l je povoljna, ako neko naleti, ima moju preporuku, odlican pandan skupljim "Sonax" i sl. koje sam koristio:

261120175118.thumb.jpg.6a6286b90465e9fa93bd89dd205b1f16.jpg

Oko guma nemam sta da se bakcem, CrossClimate su se za moje uslove voznje pokazale kao prava investicija, ulaze u svoju trecu zimu - samo sam ih prekontrolisao i naduvao na oko 0.15 Bar preko, taman ce sada kada temperatura padne leci na preporuceni pritisak. Exide Premium 77Ah i na ovim malo nizim temperaturama vrti kao blesav (jos uvek je u garanciji, nista drugo i ne ocekujem). Prekontrolisane gumice brisaca, a lanci, metlica i strugac leda ubaceni u gepek - jos samo kada budem prolazio pored "Mol" da natankam pun rezervoar i sto se mene tice, zimske carolije mogu da pocnu... Eto sta iz godine u godinu imamo od zime, neka tri meseca, sa par dana snega i malo bljuzge...

Blizi se i kraj godine, da sumiram - jos jedna od onih u kojima je Stilo maltene perfektno sluzio. Zamenjen desni stabilizator ("Delphi", 7 EUR) i leva ksenon sijalica ("CN light", 10 EUR, o istom trosku sredjen motoric nivelacije). Tj. cca 20 EUR, uz mali servis (ove godine prvi put sipan "Shell Helix Ultra" + kao i uvek svi motorni filteri "UFI"), bili su jedini troskovi odrzavanja za ovu 2017. Uz standardno svrljanje po regionu, odlazak na more, itd. Do iduceg pisanija u 2018., uzivanje u JTD, muzikici i kruzingu po nekoj od magistrala regiona:

IMG_5678_1.thumb.jpg.455f13a4e413f3163691f6c723b07efc.jpg

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja da napisem koja zimska tecnost je solidna i sl., ali ljudima nikad udovoljiti...

Eno ti iznad :lol: ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apis me za ***, ovaj naravno da ima na nekoj od prethodnih strana teme... Auto se ne bi ovako pouzdano ponasao da kabina nema tako kvalitetno napajanje filtriranim vazduhom, hvala na preporuci tebi i @Axic . Mozda i najkorisniji savet koji sam dobio od kako postoji forum. Mada mislim da mi je najvise znacilo sto je Axic vec posle dva dana koriscenja potvrdio da je zadovoljan sa filterom :lol: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam ih pazario cim su se pojavile, svidela mi se prica o razvoju i performansama i resio sam da "rizikujem". Ali su tada dali i promo cenu za njih i bile su oko 80 EUR za 205/55/16, u varijanti 94V XL. Ukupno oko 320 evrica, prodao prethodne Dunlop i uopste nije bilo bolno :) .

Mislim da se "CrossClimate+" sada vrte oko 12 000 din (cca 100 EUR) u istoj dimenziji, a oko 15-20 EUR su skuplje u 225/45/17.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se jedino nije svidela prica sto nekima otpadaju delici gume.

Videli smo neke primere i na forumu.

Naravno pri reklamiciji su svi bili oduvani... Verovatno bih nekog roknuo kad bi mi se to desilo. :D

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto sam prodao letnji set sa Delte u naletu prodajnog ludila:unsure: a ako ista ostane kod mene u posedu planiram da uzmem 4kom CC kada žena oglođe ove zimske gume koje su inače odlične:wallbash:

Jer da opet kupujem letnje nemam nameru.....

 

28 minutes ago, skile86 said:

Meni se jedino nije svidela prica sto nekima otpadaju delici gume.

Videli smo neke primere i na forumu.

Ista stvar i mene odbija kao i nenormalna buka koju prave te gume na šurakovom g6. Da su matore gume pa i da razumem ali njegove su dve god stare samo i nije mi jasno zašto se tako ponašaju.

Mada na dosta drugih strana čitam da su baš tihe što mi opet nema loguke pošto su sa V šarom bukvalno...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda su ispravili neke stvari na ovoj + verziji.

Super je prica, samo da je izguraju do kraja.

Ja bih prvi uzeo takve gume, posto je 99% moje voznje u gradu gde se sneg solidno cisti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znam za tu pricu, da ne budem pretenciozan, ali mislim da sam cak i prvi o tome pisao na forumu. Jer sam pratio jos i najavu i kompletnu pricu o samom razvoju novog tipa pneumatika sa kojim je Michelin usao i na taj teren. I to joj je bila zamerka, koliko sam vidjao u vecim dimenzijama, licno nemam taj problem sa 205/55/16. Na prednjim gumama se projektovano otvaraju sare, a zadnje su kao nove, pa cu ih verovatno skorije i rotirati.

Pod ovim "projektovano otvaranje" mislim da kada se guma pogleda sa boka, lamelice imaju takodje profil "V". Tj. sirina poprecne lamelice za sneg je najmanja kada je guma nova, a kako se gazeci sloj trosi, krece da se otvara zbog smanjenja dubine sare kako bi zadrzala performanse (nema klasicne zimske lamelice, nego samo tu jednu celom duzinom rebra sare). Evo slike pokupljene sa neta (poredjenje CC i Primacy HP posle odredjene kilometraze, otprilike slicno stanje je i kod mene na prednjim), obratiti paznju na ivice i ovo o cemu pricam:

crossclimate-vs-primacy-long-term-2.thumb.jpg.788a4650a483b595ab9967580b05357b.jpg

Ima tu jos prilicno tehnologija (pre svega u sloju ispod gazeceg), koje je bilo interesantno ispratiti u razvoju, a sve u cilju kako bi letnja guma dobila i 3MPFS sertifikat za voznju zimi, a takodje i za voznju na mokrom gde se cak pokazuje bolje i od letnje i od zimske gume.

Sto se buke tice, tacno je da "V" oblik strukture gazeceg sloja utice na sum, sto je i ocekivano. Opet kazem, poredeci sa vrhunskim i tihim gumama koje sam pazario nove: Conti PremiumContact 2, Michelin Primacy HP, Dunlop Sport BluResponse. Po specifikaciji je u mojoj dimenziji cak i tisa od nekih pomenutih, ali ima sum na malo vecoj brzini koji je zaista zanemarljiv i posle kraceg vremena i ne obracas paznju. Naravno, daleko od bilo kakve buke, zvukova lezajeva :) i slicno sto mogu da procitam. 

Koliko vidim, na CC+ su malo doterali par stvari, ali zato ima i slabije ponasanje na mokrom od prethodne verzije (sto je meni bio i najveci plus). Masa prozvodjaca se sve vise ukljucuje u razvoj ovakvog tipa pneumatika, pre svega za najbrojnije B i C segmente, ukljucujuci i na njihovim platformama razvijene izdignute kreature :) .

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

A za tastu Wintera :D .

E sad, interesantno je i ovo sto imenjak pominje, a do pre 2-3 godine nije bilo aktuelno. Na tom polju je od premium brand-ova meni licno bio poznat recimo Good Year sa svojim "Vector 4Seasons" modelom, imao je i Pirelli neke... Ali sve je to sarom podsecalo na zimsku gumu. I licno sam uvek imao stav da je bolje imati komplet letnjih i komplet zimskih guma, da to leti nije letnja a ni zimi zimska i sl.

E onda Michelin ulazi u ring na malo drugaciji nacin, dobijajuci 3MPFS sertifikat iz letnje gume. Pratio sam mnogo vise razvoj i testove nego marketing, po 90% karakteristika je to ono sto meni odgovara, resim da "rizikujem" i pazarim na akciji. I - to zaista radi, tako da sam vise nego zadovoljan kupovinom, vise puta ponavljam da sam vec trecu godinu zaboravio sta su gume, samo korigujem pritisak na promenu vremena.

Takodje sada i ostali premium proizvodjaci ozbiljnije ulaze u tu klasu - Continental sa svojim "AllSeasonContact", Good Year izbacuje "Vector 4Seasons Gen-2", Pirelli ima "P-Zero AllSeason", "P-Zero Nero AllSeason", "Cinturato P7 AllSeason", takodje i proizvodjaci u mid-range (Nokian "Weatherproof", Kleber "Quadraxer",...). Videcemo u kom ce to smeru ici :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Supruga se hvatala za glavu :lol: - ali toliko je verno i detaljno uradjen model za 1:43 razmeru, da nisam mogao da odolim i proslogodisnji SF16-H je morao biti moj :lol: :

 

IMG_0521.thumb.JPG.e5d282b99c79c77e7e2430d3cce71117.JPG 151220175133.thumb.jpg.c79009a84ebb64eaa3ff8fee37caee44.jpg IMG_0522.thumb.JPG.a36d705a6327b3aaced793cf28c18598.JPG

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spremam juce auto za put, prekontrolisao tecnosti, da ocistim par listica koji su upali oko kedera haube... Kad sa donje strane lima na kome je keder, slucajno napipam sledecu zalepljenu oznaku... Eto koliko je dugo auto kod mene, a tek sam sada slucajno natrcao. Ima li neko ideju kakav statisticki kod je u pitanju, sacuvao sam koliko je to bilo moguce:

5a53555fbfc40_291220175155-Copy.thumb.jpg.79f6da147b46aeacb2e73ccc1b5943a0.jpg

 

Svim forumasima puno zdravlja i srece u novoj 2018. godini!

301220175163.thumb.jpg.5479df58737a1f97d34277c0590f63f9.jpg301220175168.thumb.jpg.ea1f9d25b0f6255b772d0a6cdab64091.jpg301220175166.thumb.jpg.bdedeead1a574de4cf9657b5342a928f.jpg

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle godina unapredjenja, detalja, paznje, odrzavanja... Dodje vreme i za prvi downgrade na Stilu.

Da dopisem i u svojoj temi - poskidao sam komplet Llumar ATC 65%. Prelomilo je to sto sam za novogodisnje praznike isao u inostranstvo kao 'ajduk, jer nisam imao vremena kada da se bakcem sa staklima zbog puta. Dugogodisnje mrcvarenje sa uopste uvodjenjem problematike u zakon, pa onda uspostavljanje procedura za atestiranje, milion razlicitih tumacenja ko je uopste sertifikovan i kako izvrsiti merenja, poslednje izmotavanje sa presretanjem po putu... Umesto da cela procedura bude primerena, jednostavna za vozace i zavrsena na jednom mestu, pri cemu bi se i odazvao veliki broj ljudi i sve uvelo u zakonske okvire i napunio budzet - na kraju, kao i uvek, napravise zavrzlamu. A preko vremena i dzepova vozaca lepo su se ugradili: ovlasceni dileri, Agencija za bezbednost saobracaja, Centar za motorna vozila, tehnicki pregledi, republicki budzet... Tako da su samo papiri maltene duplo skuplji od ugradnje. Stvar je iskljucivo principa - neka im njihovih taksi, atesta i gubljenja vremena. Da zatamnjujem i atestiram samo pozadi mi je najruznija varijanta, a kada sam odlucio i krenuo sa skidanjem, sve je posle islo lako...

050120185177.thumb.jpg.7b83e19fdfc0d6b153da3bd949c5bd3a.jpg

 

Kacio sam i na temi o zatamnjivanju, slikao sam tokom skidanja - razlika iznutra na staklu sa folijom i bez (uz jednu stariju sliku po oblacnom vremenu):

050120185175.jpg.80e2d78c9d92b13c7d31518c1019453a.thumb.jpg.44fde0e5934b6c66ff41ae4be44fdf2d.jpg050120185182.jpg.45d3c8f0402b0e86d95cdec197503974.thumb.jpg.89f8403df1274980fbec8ad2064aa003.jpg020520152597.thumb.jpg.a63dcde7b51c2285818f810f45efef2d.jpg

 

I fabrikana stakla again :) ... Sinoc sam imao opet nekih 150 km otvorenog puta, jedina razlika je sto mi sada primetno vise smeta odsjaj farova u spoljnim retrovizorima od vozila koja su iza. Folija ih je taman trunku matirala, a odlicno se videlo nocu. Iz mog ugla gledanja, cist pre svega funkcionalni (a i estetski) korak unazad:

5a53798765084_080120185186-Copy.thumb.jpg.70b98963262d5304d97457dc81f157f6.jpg

 

Gazimo dalje ;) ...

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...