Jump to content
FAS Goran
Dante Bg

Menjači - manuelni vs automatski

Recommended Posts

KIA predstavlja automatik sa 8 brzina za automobile sa prednjim pogonom

 

154236-kia%20cadenza%201.jpg

 

KIA je javnosti predstavila svoj prvi automatski menjač sa 8 stepeni prenosa za automobile sa prednjim pogonom. Dizajniran i razvijen isključivo u fabrici KIA-e, nudi visok nivo efikasnosti u potrošnji goriva kao i manju masu od trenutnog 6-stepenog automatika (za 3.5 kg). KIA već ima velikog iskustva u pravljenju 8-stepenih automatika ali za automobile sa pogonom na zadnju osovinu. Sada menjač treba okrenuti poprečno, ali isto tako ga uklopiti u prostor predviđen za motor.

 

154237-kia%20cadenza%2011.jpg

 

Sama proizvodnja je tekla od 2012. godine i do sada su patentirali 143 patenta vezana za ovaj menjač. Ubrzanja bi svakako trebao da budu dosta uglađena kao i prosečna potrošnja koja bi trebalo da ima nešto niže vrednosti, tvrdnje KIA-inih inžinjera. Svoj debi imaće na novom modelu Cadenze (2017.), a nešto kasnije i na ostalim modelima.

 

preuzeto sa - Auto Blog

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ništa od manuelnog prenosa u Ferrariju

 

ferrari%20s%2011111.jpg

 

Neki proizvođači kao što su Porsche i Ford i dalje nude manuelne prenose za svoje modele visokih performansi, ali Ferrari kaže da neće vraćati tradicionalne prenose. Dok je govorio za Motoring na sajmu u Parizu, Direktor za tehnološki sektor u Ferrariju, Michael Hugo Leiters, je potvrdio da kompanija neće ubcivati manuelne prenose, već se kompletno okreće automaticima sa duplim kvačilom, zbog performansi.

''Ferrari je dizajn, performanse i umetničko delo tehnologije. Nema manuelnog prenosa koji može da se nosi sa ovim performansama i zbog toga smo odlučili da zadržimo prenos sa duplim kvačilom'', rekao Leiters. Finanlni model Ferrarija sa manuelnim prenosom je bila prva generacija modela California, ali manje od pet primeraka je poručeno sa tom postavkom. Jedan od njih je u Ferrari muzeju. Ferrari nije jedina kompanija koja će u potpunosti ukloniti manuelne prenose. Lamborghini je uradio isto sa modelom Huracan, a pre lasniranja modela 911 R, Porsche je takođe bio na tom putu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

BMW M: Bliži se kraj 6-stepenom manuelnom i DCT menjaču

 

164806-bmw%20m.jpg

 

Samo je pitanje vremena kada će BMW ukinuti šestostepeni manuelni i sedmostepeni menjač s dvostrukom spojnicom. Ove informacije je podržao i Peter Kvintus, potpredsednik prodaje i marketinga BMW-ove M divizije. Kvintus smatra da menjači s dvostrukom spojnicom imaju još šest ili sedam godina pre nego što se automobilska industrija vrati konvencionalnim automaticima sa konverterom obrtnog momenta. ''Mi sada planiramo automatske menjače sa devet ili čak deset stepena prenosa, tako da je gomila napredne tehnologije prisutna u modernim automaticima'', izjavio je on. ''DCT je nekada imao dve prednosti: bio je male mase i brže je obavljao promene stepena prenosa. Sada je ta razlika u brzini promene stepena prenosa neutralisana jer su automatici postali bolji i inteligentniji.'' Međutim, nije samo brzina promene stepena prenosa u pitanju, smatra Kvintus. On kaže da je trajnost veći problem jer je limit za manualce oko 450 konja i 600 Nm. Iznad tog nivoa, ne može da se garantuje pouzdanost. Manualne menjačke kutije američkih proizvođača zvuče kao solucija, ali se Kvintus ne slaže s tim. ''Analizirali smo američke menjače. Oni su teški a kvalitet promene stepena prenosa je užasan. Čak nisam siguran da će sledeća generacija M3 i M4 uopšte imati manuelne menjače kao opciju.''

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volkswagen odustao od 10-stepenog DSG menjača

 

vw%20all%2011111111.jpg

 

Šef razvoja menjača u Volkswagenu Friedrich Eichel saopštio je da je do nedavno imao na raspolaganju prototip 10-stepenog DSG menjača koji su razvili do završne faze. Zbog štednje Volkswagen je od njega odustao, tako da je prototip uništen, a dokumentacija arhivirana. Prve najave 10-stepenog menjača dao je bivši šef kompanije Martin Winterkorn 2013. godine, a trebalo je da počne da se ugrađuje u Passate od 2015. godine kao i u Golfove 2017. Međutim, još 2015. se pročulo da je plan odložen zbog visoke cene i kompleksnosti izrade, da bi sada bio u potpunosti napušten.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zašto modeli Audija u verziji RS neće imati ručni menjač?

 

image.png

 

Stephan Reil, direktor odeljenja za istraživanje i razvoj u Audi Sport GmbH, potvrdio je da ni jedan budući Audi verzije RS neće imati ručni menjač. On tvrdi da su lekciju naučili na Audiju TT RS, koji se u prve dve godine proizvodnje nudio i uz ručni i uz automatski menjač, ali se samo 10 posto kupaca odlučilo na ručni. ''Kad pogledate takve rezultate prodaje ubrzo dolazite do zaključka da nije isplativo razvijati sportski automobil s ručnim menjačem. Ekonomija tu diktira tempo, a na nama je da se prilagodimo željama kupaca. Slažem se da romantiku nikad ne treba odbaciti, ali isto tako moramo prihvatiti činjenicu da savremeni automatski menjači s dvostrukim kvačilom poboljšavaju performanse, smanjuju potrošnju, a pritom ne narušavaju užitak sportske vožnje'' - izjavio je Stephan Reil.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toyota patentirala novi detalj kod manuelnog menjača

 

toyota%20manual.jpg

 

Toyota je podnela patentni zahtev za unapređenje potrošnje goriva i to dodavanjem novih mogućnosti ručnim menjačima. Naime, savremeni automatski menjači, pri određenim brzinama i odgovarajućim uvslovima, mogu da omoguće kretanje automobila inercijom, primera radi na nizbrdici i slično, pri čemu se menjač izbacuje iz brzine i motor je u neutralnom načinu rada. Sličan koncept sada Toyota predlaže i za manuelne menjače, gde će, ako prepozna takve uslove, automobil automatski izbaciti iz brzine, a vozač će zatim ponovo ubaciti u brzinu kada zatreba. Predviđen je i poseban sistem zaštite koji sprečava prebacivanje u previsoku ili prenisku brzinu.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mercedes će nuditi i 8 G-Tronic automatski menjač

 

mercedes%20g%20tronic.jpg

 

Mercedes će očigledno uskoro proširiti ponudu automatskih menjača. Nemci su, naime, zaštitili ime ''8 G-Tronic''. To znači da će Mercedes uskoro ponuditi novi automatik, smešten između postojećih 7 G-Tronica i 9 G-Tronica, ili je to učinjeno samo da se zaštiti ime (što je manje verovatno). Mercedes je 9 G-Tronic menjač učinio standardnim na mnogim svojim modelima pa je 7 G-Tronic pao u drugi plan. Moguće je onda da će 8-stepeni automatik zameniti 7G. Nije, međutim, nemoguće i da 8G mZF-ov 8-stepeni menjač, koji se takođe nudi u Mercedesovim automobilima.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 8/18/2017 at 9:30 PM, neshaoct said:

"../..Toyota predlaže za manuelne menjače, gde će automobil automatski izbaciti iz brzine, a vozač će zatim ponovo ubaciti u brzinu kada zatreba."

 

Kakva notorna glupost!!!

 

AKO je stvarno ovako zamišljeno, blagi užas i katastrofa od predloga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puštanje auta na leru, tj. tzv "coasting" može fino da spusti potrošnju. Automatici danas to svi rade, manuelac moraš da ubaciš u ler sam. 

 

Ovo Toyotino rešenje mi izgleda potpuno besmisleno ako već imaš jedno kvačilo. Što samo njega neki aktuator ne razdvoji, nego moraju da komplikuju i menjač?

 

Kako god, prave glupost od manuelnog menjača, cela ideja je da auto sam tu ne radi ništa, nego da vozač ima punu kontrolu. Ovo je belosvetska nebuloza. Neka lepo automatiku ostave automaticima, a manuelac neka bude manuelan, dokle god to bude bilo moguće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas me interesuju kako misle da rese problem odredjivanja da li hoces da se kotrljas ili da kocis motorom. Nidzino resenje za izvedbu vec izgleda bolje :D Ali cista glupost, valjda ce moci da se iskljuci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Porsche neće nuditi ručne menjače u hibridnim modelima

 

102386-porsche%20918%2011.jpg

 

Porsche već u svojoj ponudi ima više hibridnih modela, a po svemu sudeći, veoma je verovatano da će ih nuditi i više, počevši od novog modela Cayennea. Takođe, trenutno se radi i na hibridnom modelu 911. Prema izjavama iz istraživačkog odeljenja kompanije, svi sadašnji i budući hibridni modeli imaće jednu zajedničku stvar, imaće Porsche Doppelkupplung, odnosno automatski menjač. Razlog tome je da jedino automatski menjač može da poveća efikasnost ovog pogona, a ručni menjač neće biti razmatran ni kao opcija.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Davno bih uzeo automatika samo da je potrosnja malo manja. Kod ovih novijih modela verovatno i jeste, ali ovi 10ak godina stari automatici provereno znam da trose 2l u gradu vise, sto je na moju km prilicno solidno i nesto sto mi znaci. Drugaru e46 320d automatic 10-11l grada, a bratu c5 2.0hdi 2010 11-12l po gradu. Naravno, voznja po gradu ne umara i ima mnogo prednosti. Sto se tice otvorenog puta na autoputu ili vecim magistralama opet prednost dajem automatiku, a potrosnja je neznatno veca, dok je za neke lokalne puteve tipa Mladenovac - Topola - Rudnik odgromna prednost manuelnog, sa automatikom ne mozes ni blizu da udjes u krivinu...Uzimajuci u obzir da dobar menjac nadzivi 2 zamajca mislim da je i sa te strane prednost kod automatika ili ako ne prednost moze se resi da isto kosta eventualni kvar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subaru bi uskoro mogao da odustane od manuelnih menjača

 

subaru i 2.jpg

 

Subaru bi mogao da zameni manuelne menjače sa Lineartronic CVT jedinicom, zbog kompatibilnosti automatskog menjača sa Eyesight sigurnosnim sistemima. Subaruova Eyesight tehnologija, koja koristi stereo kamere kako bi upravljala automatskim kočenjem, upozorenjem o napuštanju trake i tempomatom, će biti unapređena kako bi u budućnosti podržala viši nivo automatizacije. Međutim, dok Subaru teži da preuzme titulu ''nasigurnijeg automobila u svetu'', priča se da ne postoje planovi koji bi ovu tehnologiju napravili kompatibilnu sa ručnim menjačem. Prema izveštaju AutoExpress-a, Chris Graham, zvaničnik Subaru U.K. je rekao: ''Definitivno ne postoje glasine koje smo čuli da će se nastaviti sa manuelnim menjačem, ili da će Eyesight biti ponuđen sa manuelnim menjačem. Siguran sam da Eyesight ide sa Lineartronic-om (CVT) na duge staze.'' Nastavio je: ''Subaru želi da preuzme plašt najsigurnijeg automobila u svetu. Mislim da ako im uspe, pa kažu evo ga ručni menjač bez Eyesight-a, da će samo uništiti to (poruku).''

Kao i većina proizvođača automobila, Subaru planira autonomnu budućnost, koju predvode Eyesight tehnologije kompatibilne samo sa automatskim menjačem. Iako neki proizvođači nude vozačke asistencije sa ručnim menjačem, Subaru izgleda ne vidi benefite u trošenju vremena i resursa na to. Mali procenat kupaca Subaru-a se opredeli za ručni menjač, a buduće autonomne tehnologije će strogo zahtevati automatski menjač. Da li ovo znači da će sledeća generacija WRX i WRX STI modela biti bez opcije manuelnog menjača? Skroz je moguće, pogotovo sa glasinama da će sledeći STI biti hibrid. Graham nije krio svoj entuzijazam prema mogućem STI hibridu: ''Za mene, STI mora da ima ručni menjač u današnjem obliku, međutim ako pogledate BMW-ovu M seriju, ne mislim da je ovo kraj i bio bih vrlo uzbuđen ako bi postojao hibridni benzinac STI. To bi bilo fenomenalno po pitanju njegovog ubrzanja.''

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hondina škola vožnje: Kako voziti sa ručnim menjačem

 

honda manual.jpg

 

Vožnja automobila sa ručnim menjačem je prava muka za Amere, posebno one kojima auto predstavlja neophodan deo transporta, a ne ultimativan užitak, pa i svojevrsnu opsesiju. Nema sumnje, ručni menjači nisu u modi pa raduje što je Honda odlučila da im posveti pažnju. Recimo i da je na evropskom tržištu novih automobila udeo ručnih menjača još uvek respektabilnih 80%. U SAD-u ručni menjač bira manje od 5% kupaca novih automobila. 

 

Video u nastavku veoma jednostavno objašnjava pozadinu rada ručnog menjača, ali i daje uputstvo kako optimalno voziti automobil s ručnim menjačem. I da, svaki strastveni vozač će uvek radije izabrati automobil s ručnim menjačem. To je način koji vozaču pruža posebno iskustvo vožnje, ali i bolju kontrolu nad automobilom. 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/19/2017 at 9:22 AM, dellas said:

Davno bih uzeo automatika samo da je potrosnja malo manja. Kod ovih novijih modela verovatno i jeste, ali ovi 10ak godina stari automatici provereno znam da trose 2l u gradu vise, sto je na moju km prilicno solidno i nesto sto mi znaci. Drugaru e46 320d automatic 10-11l grada, a bratu c5 2.0hdi 2010 11-12l po gradu. Naravno, voznja po gradu ne umara i ima mnogo prednosti. Sto se tice otvorenog puta na autoputu ili vecim magistralama opet prednost dajem automatiku, a potrosnja je neznatno veca, dok je za neke lokalne puteve tipa Mladenovac - Topola - Rudnik odgromna prednost manuelnog, sa automatikom ne mozes ni blizu da udjes u krivinu...Uzimajuci u obzir da dobar menjac nadzivi 2 zamajca mislim da je i sa te strane prednost kod automatika ili ako ne prednost moze se resi da isto kosta eventualni kvar.

 

pa veca potrosnja je cena tvog uzivanja :)

 

E sad, caka je sto i u inostranstvu retko rade zamenu ulja i filtera u aut menjacima tako da naci neki dobar primerak stvarno treba znati jer u suprotnom, popravka je, uglavnom, fino paprena

I jos, u ovom moru automatika i poluautomatika treba naci klasican automat dobro odrzavan. Recimo u nizoj cenovnoj klasi se uglavnom nalaze poluautomatski ili oni robotizovani menjaci, retki su klasicni automati.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam u Holandskoj dokumentaciji da je radjen servis pre nekih 100k km, i sad ne znam kada bih trebao ja ponovo da radim ako neko u medjuvremenu nije opet uradio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih kao i sa svime ostalim, uradiš sad (ako ćeš zadržavati auto mada ti to ne ide od ruke :)) i ne brineš brigu kada je i da li je urađeno već. 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisi nikako u pravu da dobar automatik nadzivi dva zamajca.

 

Znam dosta primera gde je fabricki zamajac izgurao 300.000km, a I vise, naravno sa pravom km, a ima xy ljudi koji su ga menjali na navodnih 150k bez poznate istorijw I posle stavljali ko zna sta se vec prodaje kod nas.

 

Bratov e90 320d 270.000km nikad menjan, komsinicin e46 320d 350.000km nikad menjan njen otac prvi vlasnik.

Moj superb 230.000 prvi vlasnik ni znaka umora nema, grande punto uzet sa 100.000km star 3g, dignut na skoro 200ks I 500nm usao u desetu godinu I 195.000km kod brata sada jos jr fabricki zamajac I kvacilo.

Na 159 sam stavljao jace kvacilo jer je posle stavljanja vece turbine fabricko pocelo da kliza, zamajac netaknut 150.000km.

 

Na passatu 1.9tdi od moga oca smo menjali na 320.000km mislim da je bilo, ali opet prvi vlasnik.

 

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto tako ja znam slucaj 650k bez pipanja menjaca. Zavisi od menjaca do menjaca, ali da moze da nadzivi dva zamajca moze, ali i ne mora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To je vise izuzetak nego pravilo, kao onaj lik sto je sa fabinom tdi okrenuo milionce samo jednom menjao kvacilo.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...