Jump to content
FAS Goran
boki

OPREZ! info sa sajta Polovni Automobili

Recommended Posts

Na našem sajtu pojavio se prevarant, ne oklevamo da ga tako nazovemo, koji se ne ustručava da prevari kupce i po nekoliko puta nedeljno. Nažalost, javilo nam se nekoliko ljudi koji su bili žrtve njegovog smišljenog scenarija. Zbog toga želimo da vas upoznamo sa načinom njegove prevare i da vam skrenemo pažnju da ne nasednete na oglase koji su naizgled „kupovina koja se ne propušta“.

 

Internet-prevara.jpg

 

Kako izgleda prevara?

Na primer, vi pretražujete sajt i vidite da se punto iz 2001. godine prodaje za 400 evra. U veoma je dobrom stanju a prodavac ga u opisu, naravno, baš hvali. Slike izgledaju realno a zapravo su preuzete sa interneta, sa nekog drugog sajta.

Međutim, kvaka je u tome što auto navodno ne može da se carini jer je Euro 2 motor, zbog čega ne može ni da se registruje. Automobil ima strane tablice i zbog svega toga moguće je kupiti ga jedino kako bi se rasturio u delove.

Ljudima se ovakva prilika učini sasvim ok, pozovu „prodavca“ i on ispriča sve najbolje o vozilu. Pošto zna da, po zakonu, automobil sa stranim tablicama naš državljanin ne može da vozi, on ljubazno nudi mogućnost da doveze auto u mesto iz kog je kupac. Jedino što je potrebno jeste da mu se uplati oko 50 evra za troškove goriva.

Drugi scenario jeste da od kupaca traži da mu se uplati kapara od 50 evra kako automobil ne bi prodao drugome. Zainteresovani kupac uplati traženu sumu, potegne u mesto u kome se nalazi vozilo kako bi ga preuzeo, ali od njega naravno nema ni traga ni glasa. Kao ni od uplaćenih 50 evra.  

Osoba koja se bavi ovakvim prevarama potencijalnim kupcima se predstavlja kao Aleksandar Savić. U razmaku od tri dana objavi po jedan ili dva oglasa. Lažna naravno i sa cenom ispod 50% od prosečne. Prilikom oglašavanja obično izabere mesta koja su daleka i zabačena, do kojih se teže dolazi, pa to koristi kao razlog zbog kojeg kupcu predloži da vozilo doveze do njega. Naravno uz prethodnu uplatu za gorivo.

Zainteresovanom kupcu on pošalje lične podatke za uplatu, a novac kasnije podigne u pošti, uz verovatno lažnu ličnu kartu. 

 

Ispod možete videti kako izgleda jedan od lažnih oglasa. U opisu najčešće stoji da je reč o automobilu koji je kupljen od prvog vlasnika, doteran iz Austrije, Nemačke ili neke druge evropske zemlje. Očuvan je i potpuno ispravan (motor, trapovi, limarija, enterijer...), ali ne može da se carini zato što je Euro 2 motor. Zbog toga poziva na dogovor.

primer prevare kapara.jpg

 

Kako se zaštititi?

Preporučujemo vam da uvek budete obazrivi prema oglasima koji imaju nerealnu cenu. Obično je to 50 ili i više posto u odnosu na slične oglase sa sajta.

Najčešće je reč o vozilu sa stranim tablicama koje su na slikama obično zamrljane i nisu jasno vidljive. Takođe, budući da prevarant fotografije vozila najčešće skida sa stranih sajtova, obratite pažnju na okolinu. Ponekad predeli nisu karakteristični za Srbiju ili su kuće atipične gradnje za ove prostore.

Budite sumnjičavi ukoliko vam neko traži novac unapred, posebno ako se to poklapa sa karakteristikama koje smo naveli u prethodna dva pasusa.

Ukoliko naiđete na sumnjiv oglas, sličan ovom, prijavite nam na mejl kontakt@polovniautomobili.com. Mi svakodnevno kontrolišemo oglase kako bismo na najmanju meru sveli mogućnost da se prevarant oglasi. Takođe, sarađujemo i sa policijom na ovom slučaju.

Ovaj tekst smo napisali kako bismo vas upozorili na zloupotrebu našeg sajta od strane jednog ili više prevaranata. Međutim, isto tako želimo da naglasimo da 99% prodavaca sa našeg sajta svoje oglase postavlja na ispravan način i bez namere da od nekoga iznude novac.

Zbog toga možete biti sigurni u ponudu našeg sajta, ali svakako i vodite računa ako naiđete na sumnjive oglase.

 

http://www.polovniautomobili.com/auto-vesti/aktuelno/kako-prevarant-vara-ljude-na-nasem-sajtu.php

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam imao priliku da se cujem telefonom sa doticnim A.Savicem ako mu je to pravo ime u vezi Stila jtd i dogovorimo da mi ga doveze popodne posto je na stranim tablama,ali trenutno je bio u Kursumliji kod taste na rucku.Potvrdimo cenu koja je manja nego li u stvarnim situacijama,pa ga posle pola sata pozovem sa drugog broja predstavim se kao da sam iz Cacka,on mi kaze dogovorio sam se sa covekom prodao sam auto vozim ga popodne,pa me zove na prvi broj i trazi da mu uplatim kaparu jer ga mnogo ljudi zovu!Ja na to njemu kazem,necu ti uplatiti nego sedam u kola i dolazim do tebe samo mi daj adresu...Trnavacka 5b Prokuplje kod Hisar fabrike..Taman da krenem on zove na drugi broj i kaze mi ovaj odustao od kupovine ako hoces da ti ga cuvam uplati mi neku kaparu da znam da si siguran kupac!Ja njemu,vazi samo mi daj tvoje podatke...i on mi ih posla,e sad da li su pravi ne znam ali ako nekog zanima evo ih...Savic Aleksandar Trnavacka 5b,18401 Pk,065-4596592,brlk005167237,jmbg2009991733528Pratim oglase i kad naidjem na ovakav vid prevare odmah prijavim i obrisu ga u najkracem roku,jer ih obicno postavljaju tokom noci i telefoni im nisu dostupni do 9h ujutru,tad ih upale i cekaju 3 ili 4 potencijalne zrtve i bar od jednog izvuku neku uplatu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa mozda i jesu to njegovi podatci al sta ti vredi kad 50e nije suma za koju mozes da ga tuzis ili bilo sta drugo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da,ali ga neko moze naci pa mu naplatiti i za most i za cupriju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa kako da dodjes do njega ovi podatci sto je dao ti ne znace nista jedino ako nemas debelu vezu kod pandura pa da ti nadju ko je on,a ovako da odes i kazes e znate zaebo me taj i taj za 50e evo podataka da mi kazete gde zivi,ladno bi te isterali napolje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

e vidis, da sam ja kojim slucajem pandur, ne bih te odmah isterao, nego prvo da vidimo zasto si ti lud da njemu uplatis 50e ... odakle tebi 50e da se razbacujes tako :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa kako i da razmisljas kad covek gleda da sto jeftiije prodje,i onda se nadje neki prevarant i iskoristi tu muku i bedu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako uzima 50 evra to je dovoljno da ga policija i tužilaštvo goni po službenoj dužnosti.

Potrebno je samo da oštećeni prijave slučaj u lokalnoj policijskoj stanici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima ovakvih prevaranata vec godinama unazad. Znam par njih koje je-su odradili. Najjaci mi je lik koji je uplatio celo vozilo ( nekog starog renoa stranca) koje je navodno bilo u Kv. Jos je i otisao po njega i...naravno nista :D

Na "nevidjeno" bih kupovao samo od poznatih ljudi, inace ovako ni kapara ni nista dok ne vidim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@joshi

Tuzilastvo I policija reaguje samo ako prevari neko pravno lice, ovako ako prevari fizicko tuzba ide samo u provatnoj reziji. Ovo se podvodi pod sitnu kradju ili privilegivani oblik kradje, cini mi se da je clan 210 Kz-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dusan
KZ je izmenjen negde pre dve godine.

Ranije je granica bila na 15000 dinara.

Pre dve godine je spuštena na 5000 dinara i sada za te iznose ne mora privatna tužba.
50e svakako ulazi u to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni samo nije jasno zasto PA dozvoljava da se oglas tog clana opet postavi. A danasnja tehnologija gde je otisla, tj napredovala, kao ne mogu po IP adresi da ga nadju, a i da je prijavljeno miliciji da oni vode razgovor sa njim i da mu lociraju tel dok traje "dogovor" za auto... Mislim banana drzava da dopusta takve prevarante...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Država (bi trebalo da) reaguje na sve prevare preko 5000rsd. To je nedavno promenjeno sa 15.000. Međutim, sud je trenutno najslabija karika i sve prolazi. 

 

Zove mene čovek koji radi u firmi koja se bavi istim poslom kao i moja. Kaže zvao ga čovek, naručio robu preko 1000€ kao da kupi preko računa. Ovaj pošalje predračun, ovaj mu na Viber pošalje overen nalog za prenos iz banke, ali u dve slike. U jednoj slici polovina i u drugoj druga polovina. Ovaj pošalje robu, a uplata nikako da legne. 

 

Ode ovaj prvo u svoju banku, kažu tamo nema ništa. Ode on u banku iz koje je uplato trebalo da stigne, kažu postoji firma, postoji taj račun, ali taj nalog ne postoji. 

 

Očigledno prevara, lik je falsifikovao nalog za prenos iz banke, ima pečat ono odštampano na matričnom štampaču, sve sve... Prodavac ode u policiju da ga prijavi, ovi kontaktiraju banke koje su trebale da učestvuju u tom transferu i dobije informaciju da dokaz može biti samo slika sa CELIM nalogom za prenos. Ova varijanta iz dva dela ne može biti dokaz jer se (po nekom osnovu) može tretirati kao fotomontaža. Advokati, rekli isto. 

 

Ne prođe malo, zove mene čovek posle 2-3 nedelje... hoće da naruči svašta, kombinuje koliko ima para, pita za neki popust itd itd... napravimo mi neku ponudu opet nešto malo preko 1000€. Hoće on da dođe po to, ali kako god kombinujemo on može samo popodne... posle 18h. Bude meni to sumnjivo i ništa čekam ja njega da se javi kad dolazi, kad jedan dan oko 14h zove i kaže da dolazi oko 18h... kao oko 16:30 će do banke, do 17h kreće i oko 18h je u Beogradu. Pošto platni promet za firme rai do 16h vidim ja da on nešto mulja i kažem mu da uplati na vreme, jer ne mogu da mu dam robu dok to ne legne na račun pošto mi za svaku uplatu stiže SMS. Pokuša on malo nešto da probije kao doneću ti dokaz o uplati bla bla... ja reko' samo da legne, pa ako ne stigneš doneću ti ga ja u Novi Sad. Javlja se oko 18h kao pustio je uplatu i da planiram sutra do 10h da dođem u NS jer on ide negde posle. Ja kažem nema problema. Sutradan od uplate ništa, ja mu javim da još nije legla uplata međutim njemu ni traga ni glasa. 

 

Posle pogledam malo oko te firme na koju je hteo da uzme robu... firma u februaru promenila vlasnika, adresu, broj telefona, otvoren novi račun u banci, stari računi zatvoreni itd itd... Još u tim našim razgovorima krene neka priča, kaže on tu robu nosi u inostranstvo, tamo se prodaje super, zarada extra sve u full-u... kao da napravimo saradnju, da redovno uzima kod nas... ni u jednom trenutku čovek ne navaljuje, opuštena priča, može, nema problema, važi, sve u redu... znači vrhunski prevarant. Pošto je 1000€ solidna prodaja za nas onda se ljudi prime da mu prodaju, nasednu na falsifikovani nalog za prenos samo da prodaju robu i ode on nema ga više... 

 

Konsultujem se u nekom trenutku i sa policajcem koji se bavim tim stvarima, pa bila neka priča i da mu se napravi sačekuša, međutim kaže policajac dobiće on godinu ili dve, a uz malo boljeg advokata može da dobije i uslovno i ništa nisi uradio, samo kačiš sebi budalu na vrat... a sve zato što je sud neefikasan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne samo sud, nego i zakon. Evo sta kaze Kz:

 

(1)Ko učini sitnu krađu, utaju ili prevaru,kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.

(2) Krađa, utaja i prevara smatraju se sitnom, ako vrednost ukradene ili utajene stvari, odnosno šteta prouzrokovana prevarom ne prelazi iznos od petnaest hiljada dinara, a učinilac je išao za tim da pribavi malu imovinsku korist, odnosno da prouzrokuje malu štetu.

(3) Za delo iz stava 1. ovog člana, ako je izvršeno na štetu privatne imovine, gonjenje se preduzima po privatnoj tužbi.

 

Po novom zakonu, samo je smanjen iznos sa 15000 na 5000, ostali clanovi su ostali isti. Dalje znaci da svi koji su prevareni mogu goniti doticnog po privatnoj tuzbi,sto je u ovoj drzavi Sizifov posao, a kosta ko 5 takvih auta dok dodje do kraja. Zato se u ocima obezbedjenja ovo vodi kao privilegovani oblik kradje (spremam ispit koji se bavi ovim stvarima, pa sam zato upucen), i broj dobijenih slucajeva je na nivou statisticke greske.

 

@Dovla

 

Posto spremam ispit koji se zove Osnovi sistema obezbedjenja pravnih lica, moj druarski savet ti je da proveris svakog novog klijenta pre nego sto udjes u posao sa njim (provera boniteta), jer je katastrofa sta ljudi danas rade i cime se sve koriste...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dusan
(2) Krađa, utaja i prevara smatraju se sitnom, ako vrednost ukradene ili utajene stvari, odnosno šteta prouzrokovana prevarom ne prelazi iznos od pet hiljada dinara, a učinilac je išao za tim da pribavi malu imovinsku korist, odnosno da prouzrokuje malu štetu.
 

Ovo ti je aktuelni krvični zakonik.
Ako je iznos veći od 5000 dinara to onda više nije sitna krađa i tu se postupa po službenoj dužnosti.

Tužilac ovakve situacije obično okarakteriše po članu

Članu 208 KZ-a.

Ovo ti govorim jer imam dosta iskustva sa ovim stvarima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet slaba uteha, jer ga tereti za prevaru, a kako je isao da uzme malu imovinsku korist, sa dobrim advokatom se izvlaci samo sa novcanom kaznom, i nastavlja po starom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To svakako. Dodaj na to da će minimum dve godine da se razvlači sve po sudu.

Slaba je vajda kada dobiješ nazad 50 evra posle dve godine.

Bolje raditi preveniciju.

Ono što je simptatično za ove likove je što nemaju nikada samo jedno delo a to može da ih košta u procesu.

Npr tužilac može da goni po službenoj dužmosti i za manje od 5k ako je delo bilo drsko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem opet nastaje sto sa dobrim advokatom to opet pada u vodu. Neko pravilo je da se ovim slucajevima bave pripravnici, sto znaci da se 99% izvlaci od svake krivice. Ovde takodje moze i da mu se nakaci lazno predstavljanje i jos sto sta, samo sto je to tesko dokazivo, jer je nas zakon napravljen da stiti kriminalce.

 

Apsolutno si u pravu, samo dobra prevencija i cetvore oci mogu nas zastiti od ovih prevaranata, kada drzava na zalost ne zeli da reaguje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...