Jump to content
FAS Goran
francuz69

Farbanje aluminijumskih felni sprejevima DIY

Recommended Posts

Bi. Ide smirglom mada ces poderati jagodice na prstima dok zavrsis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav,

Pre svega imam potrebu da se zahvalim francuzu69 na detaljnom tutorijalu... svaka čast!

Rešio sam i ja da sredim moje felne (zimski set) vožene su 5 sezona samo zimi i planiram da ih osvežim i vozim barem još 5 sezona))

Evo i slike, samo sam slikao jednu jer je ona ubedljivo najviše propala + ima udarac na kraku koji zahteva i gitovanje, ostale 3 su znatno manje oštećene, naravno i njih je so nagrizla ali ne toliko.

afk0hg.jpg

Moje pitanje je da li da krenem sa nekom grubom šmirglom ili da ih odnesem na peskiranje?

I da li mi je potreban alu primer ili mogu odmah posle gitovanja/šmirglanja da pređem na filler colormatic?

Nisam siguran da ću uspeti nešto da postignem šmirglanjem a opet sam ovde pročitao da alu felne ne trpe baš peskiranje kao npr. čelične.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav i nema na cemu...

Sto se tice peskiranja, mozes da ga uradis ali idi na peskiranje kvarcnim peskom jel ono ne pravi velike rupe na aluminijumu. Ovi sto peskiraju obicnim peskom unakaze felne. Iako peskiras kvarcnim, opet ces morati malo da smirglas felne kako bi ujednacio povrsinu a daces minimalno 800 din po felni za peskiranje a verovatno i vise.

Tako da... Buduci da ti ostecenja nisu toliko strasna ja se ne bih smarao sa peskom nego bih odmah krenuo na smirglu.

Gradaciju smirgle biras po osecaju. Ja ne mogu da ti kazem bas tacno kojom da krenes ali probacu ovako sa slike.

Po ovome sto vidim ja bih poceo falceve sa suvom smiglom 100-120. i To ne puno, cisto da skines ovu gadnu oksidaciju. Kada zavrsis falceve onda sve kompletno (ponovo falceve, krakove i srce felne) predji sa 240 ili mozda odmah 360, takodje suvom. Mozes posle sa nekom vodenom 600 da predjes sve, pa na kraju i sa 1000 vodenom. Napomena, ovaj deo falca na kome su srafovi nemoj uopste da smiglas. Uradi ga tek najfinijom vodenom posto deluje dobro i nema potrebe da pravis risove, vec samo da ga matiras. Kada dobijes lepu, ravnu mat povrsinu posle vodene, onda izgituj rupe na kracima alu gitom. Imas ga u malim kanticama i kvalitetan alu git je oko 500-600 kinti u takvom pakovanju. Ne nanosi puno da ti ne ostane viska jer kad stegne tvrd je kao kamen pa ga je tesko smirglati. Njega ponovo ravnas smirglom, recimo 360 pa vodenom 600 pa 1000.

Alu prajmer stavljas ako si dosao do aluminijuma. Posto ti je iskocila oksidacija, logicno je zakljuciti da je aluminijum go i da ti treba alu prajmer. Dobra stvar je sto se i alu prajmer ponasa donakle kao filler pa ako nisi 100-tkom mnogo izbrazdao, mozda ti posle alu prajmera nece ni biti potreban filler. Videces i sam. Ako ti alu prajmer lepo popuni sve neravnine, jos jednom ga izvodenjaj 1000-kom, ako te ne mrzi mozes malo i na kraju sa 1500-2000 i to je to. 

Pre farbanja dobro operi felne fairy-em i isperi vodom, osusi da ne bude nikakve vlage na njima pa farbaj kao sto je ranije opisano u temi. Ako imas antisilikon predji njim da skines mikronske cestice masnoce. Samo molim te nemoj pre farbe prelaziti razredjivacem. Cuo sam da neki to savetuju, po meni to moze samo da napravi vise stete nego koristi.

To bi bilo otprilike to, s time sto ne moras slepo da se drzis gradacija smirgle koje sam ja naveo jer je najvazniji tvoj licni osecaj dok radis. Ja sam ti dao smernice na osnovu slike tako da ne moraju da budu tacne.

 

Srecno i pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konačno posle mesec ipo dana rada - ne rada, šmirglanja, nerviranja, odustajanja pa opet šmirglanja i šmirglanja uspeo sam nekako i završio započeto.

Sada, kada znam koliko nije ni malo lako ofarbati 4 felne sa sve pripremom ne bih se bunio i kada bi mi tražili 200 evra samo da ne moram ja da ih radim. :D

Činjenica je da nisam radio na njima svaki dan što zbog posla, što zbog lošeg vremena, a ima malo i zbog brzog odustajanja nakon što sam uvideo da to i nije baš tako jednostavno, posle 15 minuta šmirglanja prosto izgubim volju, smorim se kako sporo napredujem i jednostavno zaključam garažu i vratim se za 2-3 dana.

Uglavnom, saveti francuza69 su mi puno pomogli, ne verujem da bih se i usudio da započnem bilo šta, da nisam pročitao njegov 'tutorijal'.

167jmah.jpg

Tako da sam od materija koristio Presto git, ColorMatic-ovu pripremu i Dupli Color sprej (mat black), Antisilikon i naravno razne šmirgle.

Preciznije 1 Presto git, 2 Primera, 1 Filler i 3 Dupli Color spreja, morao sam da dokupim i treći da ih i iznutra malo zacrnim.

Od šmirgli sam koristio 100, 320, vodenu 600, 1000 i 1500.

Sve ukupno kada se sabere za materijal sam dao nešto manje od 6.000din što i nije baš malo ali je svakako duplo jeftinije nego da sam platio nekome da ih sredi.

 

Evo i slike pre i posle sređivanja.

121v8np.jpg 

 

Vulkanizer koji mi je tražio 150e da ih sredi se oduševio kad ih je video, jedino ostaje da vidim kako će se ponašati tokom zime, da li je bila dobra priprema će vreme pokazati, nadam se farba neće spasti posle nedelju dana. :D

 

Pozdrav!

 

Edited by Markossa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da dignemo temu, radi se ponesto. Twingara ce uskoro da dobije nove patike. Uzete su Twingo 2 GT 16-tice. U ok su stanju, prva boja, ali je jedna bila dobro odrana.

IMG_5591.jpgIMG_5589.jpg

 

Osmirglana ostecenja i matirana povrsina:

IMG_5592.jpg

 

Alu git:

image.jpg

 

Osmirglan git i ponovo sve matirano:

image.jpg

 

Ako budem stigao, veceras spric git i vodena smirgla, a farbanje tek za 10-ak dana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Standardna svetlo srebrna a centralni cepovi idu u candy crvenu kao sto su lajsne i retrovizori na autu, sa niklovanim Renault znakom.

Razmisljao sam duze vreme o boji, ali ovim felnama srebrna bas bas stoji. A i posle Zenderki bih malo svetlije felne posto su Zender vrlo cesto davale taman odsjaj od asfalta.

Ovako ce da bude:

 

 

Renofront1.jpg

Edited by francuz69

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gotove su, od sinoc se suse. Zao mi je samo sto je svetlo lose u garazi gde sam ih radio pa se ne vidi krajnji sjaj bas najbolje. Elem evo slika...

Smirglanje spricgita vodenom:

IMG_5604.JPG

 

Zavrsena vodena i oprane, spremne za farbu:

IMG_5605.JPG

 

Dve predjene prvim slojem:

IMG_5606.JPG

 

Sve cetiti u dva sloja:

IMG_5607.JPG

 

Tri sloja:

IMG_5608.JPG

 

I jos dva sloja bezbojnog:

IMG_5609.JPGIMG_5610.JPG

 

Ispale su savrseno, danas sutra kad se osuse, slikacu na dnevnom svetlu da se vidi sjaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salu na stranu, u zadnje vreme me nekoliko ljudi to pitalo.

Problem je sto pored porodice i redovnog posla jedva stizem sam sebi ponesto da uradim. Mozda jednog dana ali sad jos uvek ne mogu.

 

Sto se ovih felni tice, jos je ostalo da cepovi idu u candy red

Edited by francuz69

Share this post


Link to post
Share on other sites

@francuz69 da te gnjavim i ja malo :) ali sam si kriv zbog vrh tutorijala. Castio i ja sebe sa felnama ali im fali ljubavi (kao sto se vidi na slikama) Sad moje je pitanje da li da pratim tvoj prvi tutorijal ili ubacim i alu prajmer? Hocu da ih spricam u gun metal sivu pa ne znam ima li to neke veze,  da li mozda treba clear coat na nju itd... i da li smeta da poklopce odradim istom bojom posto su plasticni

 

hvala unapred

 

IMG_0504.JPGIMG_0505.JPG

IMG_0506.JPGIMG_0507.JPGIMG_0508.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozes ovde da prodjes bez prajmera. Matiraj celo lice felni, oderotine uradi alu gitom, lepo sve poravnaj, malo spric gita, poravnaj vodenom, tri sloja boje za felne i na kraju 2 do 3 sloja bezbojne. Da ne pominjem sad sta radis kojom smirglom posto imas sve vec objasnjeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...