Jump to content
FAS Goran
francuz69

Farbanje aluminijumskih felni sprejevima DIY

Recommended Posts

DjoleKG, metalik baza koju sam pomenuo je taj DupliColor sprej za felne. To u stvari nije baza (pogresno sam se izrazio) jer ima u sebi i lak tako da je gotova boja koja ne zahteva providni lak preko. Ja sam stavljao providni preko jer daje veci sjaj i dubinu a i sluzi kao svojevrsna zastita.

 

Radovane, imas PM.

 

A vas dvojica, pa majku mu, jel bas u svakoj situaciji mora da se preokrene koris na vasu stranu... E kaki stee...

Samo da vas upozorim, setanje mojih klinaca kroz Knez ce da izgleda kao onaj vic sa Pericom i caletom... Jel znate na koji mislim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@francuz69 Svaka cast kako si uradio felne.Planiram na Toyoti da uradim felne u beloj sjajnoj boji, koji sprej porucujes, da je postojan i otporan na puskiranje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi sta si planirao da radis. Ako ces da ih osmirglas samo malo, povrsinski i ne gulis do aluminijuma, mozes da koristis sta god hoces. Ako se dobro secam Motip ima glossy white sprej koji je jako dobar i postojan. Imas ga u glossy i u matt varijanti pa sta ti se vise svidja. Doduse ima i ovaj DupliColor belu boju samo sto nije ovaj namenski sprej za felne, ali opet napominjem ako ne ides do aluminijuma onda ce bilo koji da ti zavrsi posao. Samo gledaj da nije bas onaj Happy Color ili nesto najjeftinije jer nisam siguran koliko ce da bude postojan. DupliColor, Motip, ColorMatic, nema greske!

One 18-tice sa pocetka topica sam radio sa Duplicolor felgen lack-om i nisam preko njega isao bezbojnim. Auto je stalno isao na puskiranje i boji nista nije falilo.

 

Btw koje ti je boje Toyota, mozda bela i nije najsrecniji izbor...

Edited by francuz69

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih isao do aluminijuma vec osmirglao bih povrsinski samo. Motip je dobar, pogledacu taj da uzmem, odlicno se pokazao. Crna sjajna je boja auta, evo kako sam zamislio, mislim da ce lepo legnuti.

20151217_164535_Richtone_HDR.jpg

received_10205723711312192.jpg

Ovakve iste felne stavljam

Edited by FIAT COUPE 16V

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na beli auto moze sjajno da ide i crna felna. Zavisi mnogo i od auta i od felne. Meni su ove felne bile u planu da idu u gunmetal ili belu, ali buduci da ce na prodaju onda je isla najkompromisnija moguca boja

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad na pocetku je napisano kako je sredio felne jedan clan nije gulio do aluminijuma nego povrsinski sa sundjerom pa razne smirgle,alu git, filer, e sad da li isto tako mogu ja moje fabricke felne da odradim da ih ne gulim do kraja i da naravno promenim u drugu boju, i gde naci belu boju u spreju ali boju za felne koja sadrzi vec potrebnu hemiju sjaj i sl.

Nadam se da me razumete :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje felne nisu iskrzane u ok su stanju par sitnih ogrebotinica ali bas sitnih, ja samo zelim da ih sredim malo i da ih ofarbam u drugu boju

Ja cu potrositi 0,2 g gita bukvalno jer stvarno su u ok stanju samo bi boju menjao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledaj ovako, prvo je najbitnije pitanje sta znaci "sitnih ogrebotinica". Ogrebotinica je relativan pojam, ako su ogrebotine stvarno male i povrsinske tj. nisu duboke onda bi ih mozda i filler popunio pa ti ni ne treba git. Ako su ipak malo dublje onda mora git. Da ne bi davao 500-600 kinti za malu konzervu alu gita, cimni me kada budes radio felne pa cu da ti dam ja gita za toliko.

Sto se ostale procedure tice ona ide ovako:

Po tvom opisu felne su ok, zdrave, stara boja se lepo drzi na felnama, ne klobuci se niti nista slicno.

Ako je tako onda prvo saniraj te ogrebotinice tako sto ces nekom grubljom suvom smirglom 100 ili 150 samo malo da "ocistis" te ogrebotine od prljavstine koja se zavukla u njih, zatim isperes kuhinjskim deterdzentom pa vodom i onda da ih popunis alu gitom ili fillerom (opet kazem zavisno od velicine i dubine ostecenja). Kada popunis rupe izravnaj povrsinu nekom finijom suvom smirglom, recimo 500 i ako izravnas tako da je sve ujednaceno sa okolinom ogrebotine onda je to to. Ako ne mozes da izravnas savrseno, onda ti ipak treba filler. Filler prskas sa razdaljine od 30ak cm i cekas max pola sata da se osusi. Kad se osusi predjes vodenom smirglom 800 ili 1000 uz redovno kvasenje i izravnaces povrsinu vrlo brzo.

E onda, posto ti je boja zdrava, u farbari kupi skotch brite ili neko ga zove smirdex. To ti je ona plasticna vuna, kao sa grube strane kuhinjskog sundjera. Imas ih vise gruboca, ti uzmi grublju.

Lepo i ujednaceno istrljaj time cele felne (ili samo lice felna ako njega radis) i kada dobijes ujednacenu matiranu povrsinu zavrsio si sa tim delom.

Posle svega toga ponovo lepo i detaljno operi felne kuhinjskim deterdzentom pa sve to dobro isperi vodom i sacekaj da se kompletno osusi.

 

Nakon toga prskas boju sa razdaljine od 30-40 cm. Prvi sloj vrlo tanko i cekas da se osusi izmedju pola sata i sat. Drugi sloj deblje samo pazi na podlivanje. Treci sloj isto kao i drugi i zavrsio si.

Buduci da si samo matirao farbu onda mozes da koristis boju koju god zelis. Savetujem kupovinu neke bolje marke boje tipa Duplicolor, Motip, Colormatic. Bolje je da radis sa namenskim sprejevima za felne ali tu si poprilicno ogranicen izborom boja. Imas metalik sivu, metalik zlatnu i crnu.

Takodje bih ti savetovao da kupis bezbojni akrilni lak da koliko toliko zastitis boju iako sprejevi imaju vec laka u sebi jer ce biti zasticenije i bolji finis.

Kad sve zavrsis ostavi felne neko vreme da se dobrano osuse, zavisno od toga koliko ukupno slojeva farbe ima na njima. Odokativno 2-3 dana.

Ako su felne recimo 16 i farbas samo lice 2 spreja sa bojom i jos 2 sa bezbojnim lakom ti je i vise nego dovoljno. Ja sam sa toliko komplet ofarbao i lakirao 15-tice spreda, pozadi  i sa strane. Nemoj uzimati po 1 jer radis prvi put pa ces verovatno razbacati puno boje sa strane dok ne uvezbas ruku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala e sad posto sam ogranicen bojama u spreju koje su namenjene za felne kako tj cime ja da ofarbam felne u npr belu ili narandzastu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto ogranicen? Pa prave se sve boje u spreju. Jedino ako mislite na neke specijalne boje za felne, mada ne vidim nista specijalno tu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sulc brate, citaj sta ti pisem. Citat: "Buduci da si samo matirao farbu onda mozes da koristis boju koju god zelis." Znaci, ponavaljam po ko zna koji put u ovoj temi: Ako ne ides do aluminijuma nego samo matiras postojecu boju onda nije neophodno da koristis specijalne sprejeve za felne vec mozes da koristis bilo koju boju u spreju !!! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

67266aab8a57fb3c63fcf393b3990cc4.jpg

b3f6bae3d6642b24363841d482fd90a2.jpg

Stigle felne, francuz koristicu Motip kao sto si preporucio,nadam se da je otporan ☺

Slikamm kada legnu na auto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...