Jump to content
FAS Goran
francuz69

Farbanje aluminijumskih felni sprejevima DIY

Recommended Posts

Mogu li sa onim lakom sto sam naveo? I mogu li cepove farbati sa ovom istom bojom za felne?

1 hour ago, francuz69 said:

U principu sto se susenja tice, kada prskas bazu, odnosno boju, na ovoj temperaturi je 15-20 minuta izmedju slojeva dovoljno jer se ovi sprejevi za felne brzo suse. Kada zavrsis poslednji sloj baze sacekaj oko sat vremena pa kreni sa lakom. Imaj na umu da se lak sporije susi pa prvi tanak sloj nanesi, pa sacekaj pola sata do sat pre nego sto naneses drugi, deblji sloj. Onda bi mozda trebalo i vise da sacekas pre treceg sloja.

Ovo ti sve pricam napamet, na osecaj... ne postoji univerzalan savet, zavisi od boje do boje, laka do laka, spoljne temp, vlage...

Imaj samo na umu da lak i kad je suv na dodir nije suv. Hemijske komponente iz njega isparavaju danima. Kada preko njega naneses drugi sloj a prvi se jos nije osusio, eksponencijonalno produzavas vreme susenja...

A pritom ne smes mnogo da cekas izmedju slojeva jer se nece vezati jedan za drugi kako treba.

Jbg, sad sam malo udavio sa teorijom. U svakom slucaju, drzi se saveta navedenih gore i sa ovim sprejevima ne bi trebalo da bude problema. 15-20 min izmedju slojeva baze, sacekas sat dva pa krenes sa lakom. Oko sat vremena izmedju slojeva laka.

Ma nisi udavio. Bolje pitati pre rada, nego se praviti pametan. Jos kad ima ko da objasni. Ne rece mi samo moze li sa ovim lakom sto sam naveo? I mogu li se cepovi farbati istom ovom bojom za felne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje zavrsene, sve po redu smirglanje sa 100 gde su bila ostecenja sve ostalo sa 280, gitovanje alu gitom tu je bilao malo zezanja zato sto su rubovi na dve bili bas bas unisteni tako da sam prstima gitovo pokusavajuci da napravim ponovo rub. Onda opet smirglanje sa 100 samo one vrhove pa sa 270 pa sa 400 vodenom posle toga filer pa smirglanje sa 600 vodenom onda tri sloja farbe razmak 15-20 minuta i na kraju dva sloja laka bezbojnog sa sat vremena izmedju dva sloja ispalo bas super mislim ima jos sitnica koje su vidljive izbliza ali mnogo mnogo bolje nego sto je bilo posebno rub. Da radim ponovo samo bi skinuo gume sa felni da mogu lakse da napravim rub al dobro sad, znam za sledeci put.  Sve zajedno kostalo 3300

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo da pitam posle koliko mogu da ispoliram felne, ima malo nesavrsenosti na laku i malo je onako hrapav nije savrseno ravan pa sam kontao da ismirglam sa 2000 vodenom i onda poliranje grubo pa zavrsnom pastom. Mada kako sam procitao nesmem zastitu da stvim na felne bar mesec dana pa tako da je mozda bolje onda da ismirglam i ispoliram i stavim keramicku zastitu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel ovo lak ili boja? Cini mi se kao lak ali je toliko lose da ne mogu da provalim.

Sta god da je, zeznulo te neiskustvo. A moguce da je losa mlaznica na spreju. Bio si preeevise pazljiv dok si prskao, pa si “naprskavao”.

Taj metod je ok za prvi sloj, ali drugi i treci moraju da idu malo masnije, takoreci da se naliju.

Pritom, dok nalivas, moras da pazis da ne preteras pa da ne curi i da nemas suzice. E, tu iskustvo dolazi do izrazaja.

Sta dalje? Ako imas jos laka, predji felne brzinski vodenom 800-1000 uz kvasenje, pa baci jos dva sloja laka. Ali nalij taman toliko da ne preteras, tj da ne kaplje.

Ako nemas lak, vodena 1000-1500 ali malo detaljnije, pa prepoliraj.

Edit: sad sam video da jeste lak. Nista, zavisno da li imas jos laka, prvi ili drugi savet...

 

Edited by francuz69

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da lak je. Boga mi treci sloj sam bas nalio. Nije se razlivalo. Vec kod prvog sloja javio se ovaj efekat. Ali rekoh ajde mozda se posle sa druga dva ujednaci. Mlaznica bas u sirinu rasprskava. Lak je onaj colormatik 1k koji sam pomenuo. Ostao mi je jos malo. Mozda bi imalo da se nanese tanak sloj.

15877337443403184299253992257369.jpg

Verovatno da sam naprskavao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, doci ce to sa iskustvom. Colormatic je vrh  (za lak u spreju) i mlaznica mu je ok. 
Ako imas malo spreja, ne kreci, samo ces usrati jos vise. 1000ku i vodu u ruke, lagano izvodeniraj al ne preteruj, cisto da izravnas povrsinu, pa neku bolju pastu u ruke i udri.

Najbolje bi bilo ako imas polirku i neku dobru pastu, tipa Meguiars, Schol, 3M, Farecla. Ali bas  polir pastu, ne mleko za swirlove.

Edited by francuz69

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja bih moje felne da ofarbam u gunmetal boju, felne su dobrom stanju. 

Interesuje me kako postupno trebam da ih uradim, posto nema gitovanja i smirglanja.

Da li trebam samo prajmer za aluminijum, bazu pa lak? 

A cepove - prajmer za plastiku, baza, lak? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne.

Posto su felne u dobrom stanju, predji vodenom 800 na brzaka uz kvasenje da matira svugde gde farbas. Onda ih operi i dobro osusi.

Bez prajmera, jer nisi smirglao do aluminijuma.

Baza dva do tri sloja, prvi sloj lagano.

Lak bar tri sloja, prvi sloj lagano.

Edited by francuz69

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih ti preporucio da odes u fadbaru i da ti naprave sve po zelji :D

Послато са SM-J330F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Mico said:

Hvala ljudi.

Koje sprejeve najbolje koristiti? 

I doci do gunmetal nijanse? 

 

MaxMeyer ili nešto u toj klasi. Skuplje je ali i vredi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hteo bih da repariram i ofarbam felne u neku sjajno-crnu boju... Slika kako sad izgledaju: 

 

download.thumb.png.309e705f7f92477dffa32dd6ca4b11b7.png

Pisite predloge, kakve smirgle bi trebale i da li da radim istim sistemom kao @francuz69...inace sve pohvale za coveka, objasnjeno do najsitnijih detalja... :)

 

Edited by Ivan
Slika prebacena na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mili, pisalo se u temi vise puta o situaciji kao kod tebe. Probusila se boja na nekim mestima, pocela da ulazi voda i stroka, oksidacija odradila svoje i ovo ti je rezultat.

Moras sve od pocetka, kao po mom uputstvu. Smirglanje od grublje ka finijoj, alu prajmer, filler, malo vodenog smirglanja, baza, lak.

Inace, hvala na pohvalama!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mili999

Sitna digresija - ako ubuduce budes kacio slike za komentarisanje, imas opciju direktnog postavljanja istih na FLCS forum.

Lakse tebi (ne treba ti eksterni host i kopiranje linkova), lakse korisnicima (prikaz kao Thumbs, listanje fotografija), lakse i nama u moderaciji (sadrzaj foruma je samostalan i ne zavisi od stanja eksternih sajtova, sav sadrzaj sacuvan na FLCS serveru).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobih od drugara njegov set sa Stila da napravim zimski set za Ideu. Malo šmirgle, pa skoc brajt, (ono zeleno sa sundjera za sudove), pranje, boja pa lak. Apsolutno bez želje da budu ko ispod čekića, dakle amaterski skroz. Nisam možda nalivao lak, ali mi sasvim dobro deluje.

 

IMG-c70c46789bbc3a65c3fe22b32b55bba7-V.thumb.jpg.4979dc8d800b1df657d7d7d1954d491d.jpg   IMG-e26467fbb4919ac814016de60a5a2e3b-V.jpg

 

IMG-0ad5a25b8250618e2871c92089b9f428-V.jpg   IMG-1344f41274ae72a56ebb6855dd28f5e1-V.jpg

 

IMG-27a99b13fb24fd049232933639fed1f5-V.jpg   IMG-977936c9eb192e9a4775e46b6e082a74-V.jpg

 

 

Edited by Milutinac

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo svima. Ne zalost desna prednja felna je imala susret sa ivičnjakom... POtreban mi je savet da li mogu sa nečim da probam da malo ublažim? Na levom delu koji se i ne vidi je došlo malo do aluminiuma... ali verujem da ovaj počenti deo je površnski tj. laka pa da li to moze da se polira ili kako? 

Felna.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...