Jump to content
FAS Goran
Zhorz

HUD - Heads Up Display iskustva, mišljenja, saveti

Recommended Posts

Nesto trazio po ebayu pa naletiim na ovu stvarcicu pa reko da upitam da li je neko imao iskustva sa ovim uredjajem ili je video kod nekoga.

Znam sigurno da naruciti sa ebaya ovakav uredjaj za 50$ macka u dzaku tj  **anje.

 

Za one koji ne znaju o cemu je rec, ukratko: preko OBD2 prikljucka i nazovi reflektujuceg displeja vidite neke osnovne podatke o automobilu tj njegovom kretanju, obrtaje, brzina, potrosnja, stanje goriva/temperature....naravno u zavisnosti i od auta do auta.

 

Ovom projekcijom podataka na soferku  se veca paznja obraca na put tj ne skrecete pogled da bi videli trenutnu brzinu npr kroz naseljena mesta kada treba da smanjite brzinu na dozvoljenu i slicno....

Uredja se stavlja na kontrolnu tablu gde vam se cini najbolje "na oko" a povezuje se kablom do OBD2 prikljucka

Razni modeli imaju i razlicite opcije, od podesavanja jacine svetlosti do automatskog inteziteta , razlicite boje za razlicite podatke, napredniji mogu i da projektuju mapu navigacije na soferku sto u mnogome povecava sigurnost prilikom citanja sa klasicne navigacije, ili npr projekcija SMS poruka i poziva na soferku  ....

 
Ako neko ima iskustva nadam se da ce napisati ovde, hvala unapred

Neki video

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je istina onda je bas dobra stvar a i nije skupa po meni.

Ja sam imao na puntu neki uredjaj koji se kaci na obd, pokazuje temp.motora, punjenje alternatora, spoljnu i unutrasnju temperaturu. Naravno bila je primitivna spravica, samo mali displej, nije ovako dobro bilo ali je radio bez greske.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto Bojan rece, ima aplikacija za telefon koja to radi, uvece je super, ali po danu se slabo vidi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

probacu i to da nadjem da probam ali sigurno ne moze da "baca" kao uredjaj napravljen za to.

Imam ja preko OBD2 BT pa aplikacija  Torque i svi podaci se vide na mobilnom, tj koji podatak namestis. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fora je sto je sve naopako pa kad projektuje onda u "ogledalu" preslika se i izgleda ispravljeno. Po noci da je jace od ovoga sa telefona smetalo bi. A po danu ako imalo sunca ima, slabo da nista skoro ne mozes vidjeti. Ljepsa je opcija onaj drzac za mobilni koji ide na volan jer svakako povremeno pogledas instrumente :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je sto soferka pokazuje duplu sliku.Ne bas duplu-duplu ali ko je probao zna o cemu pricam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e to sam bas hteo da napisem, sada sam prrobao neke dve aplikacije, dupla slika valjda zato sto je soferka debela, zato i treba ona dobra reflektujuca povrsina.

ove dve aplikacije pokazuju samo brzinu (i max) jel su samo povezane preko GPSa

 

ne nadjoh neku koja moze preko OBD da pokazuje sve kao npr Torque aplikacija i da se to projektuje....

naravno samo u brojevima itd....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Secam se jos pre par godina da sam gledao na tv-u nekog baju koji je napravio tu varijantu sa mobilnim i odgovarajucom aplikacijom samo sto nije koristio soferku kao reflektujucu povrsinu vec je iskoristio kutiju od cd roma. Stavio ju je na tablu i otvorio poklopac (onaj providni deo) tako da bude paralelan sa soferkom pa onda ubacio fon ispod nje. Nije bilo duple slike i poklopac od cd-a je lepo zavrsio posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre par dana sam kontaktirao jednu malo ozbiljniju firmu u Kini koja se bavi ovim stvarima. Ima tu raznih varijanti kao što i stoji u prvom postu. Ova firma ima sve moguće sertifikate standarda što samo ukazuje na ozbiljnost firme (jer u Kini mahom te sertifikate niko nema), kao i ozbiljnost uređaja. Nažalost, kod ovog uređaja je priča - koliko para toliko muzike. 

 

Najjeftiniji modeli imaju samo osnovnu OBD funkciju kao i ELM BT preko Androida. Izvlači osnovne podatke sa OBD-a, projektuje na šoferku i to je to. Kako cena raste tako je uređaj sve ozbiljniji pa ima detaljnije podatke sa OBD-a, navigaciju, povezivanje sa mobilnim i projektovanje poziva i SMS-ova itd itd itd... ali to su već ozbiljne cifre i čisto sumnjam da bi kod nas neko to kupio da ima radi fore. Možda neke kamiondžije, ali ono... nismo mi toliko tehnološki edukovani, još uvek postoje vozači koji ne znaju ni običnu navigaciju da koriste ;) 

 

Što se tiče reflektovanja, to u principu zahteva reflektujuću foliju. Može to da ide i direktno na šoferku bez folije, ali kao što je već pisano, po danu biiip, a po noći možda i prejako. 

 

Možda se to malo omasovi pa postane jeftinije... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

osnovni ali dobar ide od 150-180$, bar sto sam nalazio po US sajtovima.
Po ebaju su 40-80$ (macka u dzaku)

npr onaj garminov je 150$ ali ne moze se naruciti odasvud...
 
cxcb497117.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nabavio sam jedan za probu. Radi se o osnovnoj kineskoj priči, ali prema onome što sam mogao da vidim, uopšte nije loš uređaj.

Jutros sam ga samo stavio kad sam krenuo na posao bez pričvršćivanja i bez folije na staklu. Snimak je lošiji zbog frekvencije uređaja tako da ne znam koliko se može steći realna slika kako to izgleda, ali definitivno je prikaz potpuno stabilan, postojan i lepo se vidi i bez folije, na suncu jutros... U svakom slučaju možete uživati u čarima pančevačkog puta i mita o tome kako svi voze levom trakom (od 0:23)  :D

 

 

Što se tiče pištanja, koliko sam video podešen je da pišti kada se pređe 3000 obrtaja i kada se pređe preko 100km/h. Verovatno to može posebno da se podešava, ali nisam toliko zagledao :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa to si mogao da dobijes sa android telefonom i blutut elmom , meni bi samo trebala folija,da znam kakva ide jer bez nje ima dupla slika i smeta jako, mene glava zabolela jedno vece

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa da s tim što na taj način zauzimaš telefon, moraš svaki put da se cimaš da uključuješ/isključuješ, stavljaš/sklanjaš... ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@joshibeast

......

Što se tiče pištanja, koliko sam video podešen je da pišti kada se pređe 3000 obrtaja i kada se pređe preko 100km/h. Verovatno to može posebno da se podešava, ali nisam toliko zagledao :)

Edited by stefankmn

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala :)

Ne pročitah. Učinilo mi se da pišti kada nagazi liniju levim točkom.

Ako pogledaš snimak možeš se prevariti kao i ja. Naravno pod uslovom da nisi čitao :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dovla pusti ebay link :D ili gde si uzimao vec :)

 

Nabavili mi drugovi kinezi sa kojima radim :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apple pretvara vetrobransko staklo u veliki ekran

 

apple%20v.jpg

 

Apple je dobio patentna prava na novu tehnologiju koja omogućava prikaz različitih korisnih informacija na ekranu mobilnog, na infotainment sistemu automobila, ali i na vetrobranskom staklu. Naime, ako uperite kameru pametnog telefona prema saobraćajnici, na bazi već postojećih informacija iznad slike će moći da projektuje tekst koji će uključivati informacije o, primera radi, zgradama ili prodavnicama pored kojih se prolazi. Takođe, ima mogućnost prikaza servisnih informacija iz automobila, informacije o brzini kretanja, smeru vožnje po uputstvu navigacionog uređaja i slično.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...