Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
igor0511

Windows na tabletu

Recommended Posts

Palo mi je na pamet da se dotaknemo i ovog nakon priče o pokretanju MES-a na tabletu.

 

Windows operativni sistem na tabletima nije novost i dugo Microsoft u saradnji sa raznim proizvođačima pokušava da progura svoje tablete.

 

Krenulo je sa Windowsom 7 i iskreno ne znam zašto nije imalo veći uspeh. Verovatno je jedan od razloga bio što nisu uspeli Intel procesor da stave u malo pakovanje, a solidna procesorska moć i radna memorija su bili potrebni za guranje sedmice( npr Intel Atom i 1gb ram-a na Windows-u 7 su bili takav fijasko da su ljudi vraćali netbook-e u prodavnice par sati nakon kupovine).

 

Sa Windowsom 8 priča se drastično menja. Prve osmice na tabletima su dolazile sa oznakom WindowsRT ili Windows za ARM procesore. Lepa ideja, fin rad, ali nedostatak aplikacija je već u startu sahranio ovaj projekat.

Pošto su zahtevali aplikacije kompajlirane za ARM procesore jako malo stvari je na njima radilo kako treba i ljudi su ih izbegavali. Čak je i dosta korisnika na ovakve tablete instalirala Android kako bi došli do željenih aplikacija.

 

Ove prve dve verzija Windowsa na tabletima toplo preporučujem da zaobiđete.

 

Sa ubacivanjem Intel procesora u tablete stvar se drastično menja. Omogućeno je ubacivanje klasično Windows-a 8 kakvog imate i na kompjuerima u tablete. Sa quad-core procesorima i 2+gb ram-a ovi tableti jako pristojno rade.

 

Nisu za zahteve aplikacije, ali sve jednostavnije jako brzo pokreću i koriste. Jedina "mana" im je zagrevanje pošto nemaju ventilator tako da uz neku zahtevniju aplikaciju mogu fino da zagreju kućište.

 

Cena im se treuntno kreće od nekih 150-160e naviše i po meni su odličan izbor za kupovinu ukoliko vam treba ovakav uređaj.

Ja koristim Acer Iconia W4 već dugo i jako sam zadovoljan. imam Windows sa svim svojim karakteristikama u 8'' i 200gr koji lagano staju u torbicu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A, kada puste Windows 10, to mu onda dođe isti OS kao i na desktopu?

Npr. radiš našto na tabletu, isprazni se ili šta već...pređeš za desktop, a sve već sinhronizovano i samo nastaviš gde si stao kao da nisi prešao sa uređaja na uređaj? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To za jedan operativni za sve uređaje pričaju u Micorosoftu još od pojave tableta, ali uvek nešto malo zafali :)

Ja sam srećan što i postoji trenutno normalan Windows8 za tablete. Znači poprilično.

 

 

 

A što se rada u Cloudu tiče to već postoji. Čak je i potpuno besplatno i samo ti treba @live/@hotmail nalog.

 

https://office.live.com/start/default.aspx

 

Trenutno su besplatni Word,Excel, OneNote, Power Point i nešto malo prostora na Cloudu daju. Meni dosta znači jer koristim Linux pa radim u ovom online wordu i mogu odakle god hoću tome da pristupim.

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre jedno 10 godina, kada je ćale doneo ASUS MyPal A620, imao je Windows na sebi, secam se koja je to ludnica bila. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čuveni Windows Phone 2003. Nije bio ni Windows ni telefon, ali krneuli su od nečeg :laughing:

Edited by igor0511

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preteca smart telefona i tableta, dobar su fazon bili ti PDA uredjaji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Simpatična stvarčica su bili, ali videlo se da nemaju neku budućnost.

 

Malo progremara je radilo za njih i  skupi su bili.

Zato su se ovi iz Microsofta sada opametili. Cilj im je da prodaju uređaje koji će koštati do 100e i pružati isto što i daju Androidi od 200+

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pada polako cena tabletima.
Evo nakon godinu  su gotovo 50% jeftiniji.

 

Jedan solidan primerak za one koje zanima jeftini Windows tablet

http://www.gigatronshop.com/tablet_pc/acer_iconia_tab_w1-810-152p_-_nt.l7gex.002-47259

 

Ima ih i po 19 000 koliko sam video, a cena će verovatno još ići dole.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cene su od 1 feb. svugde otisle gore sto se tice tehnicke robe. Svi sada imaju novi nacin poslovanja i sada na svakom sajtu imas dve cene, cena za online kupovinu koja je niza i MP cena (maloprodajna cena) u radnjama. Sve je poskupelo za nekih 11% +- kako koji uredjaj.

 

Ne savetujem online kupovinu :)

 

 


 

 

A, kada puste Windows 10, to mu onda dođe isti OS kao i na desktopu?

Npr. radiš našto na tabletu, isprazni se ili šta već...pređeš za desktop, a sve već sinhronizovano i samo nastaviš gde si stao kao da nisi prešao sa uređaja na uređaj? :)

 

Sto se tice ovog sto si spomenuo plan je da se dobije proizvod koji ce biti isti na svim uredjajima. Pre nekoliko meseci sam bio u Microsoftu na nekom predavanju bas vezano za ovo, dakle nevedeno je da nece biti windows mobile nego obican win za racunare/tablete/mobilne. Bice jedna licenca u prodaji za sve.

 

Koliko sam sve ispratio lepo je to izgledalo sad videcemo jos u praksi sta ce na kraju da urade.

Edited by Gavrilo011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se cene tiče kažeš im da tako piše na sajtu i daju nižu (posle malo ubeđivanja) :)

 

A što se WIn-a tiče ja i dalje ne verujem da će to baš tako proći. Možda će biti jedna licenca, ali jedna instalacija nema šanse za Intel i ARM arhitekturu.

Mada ako budu nekim čudom mogli .exe fajlovi na Windows mobilne ima ozbiljno da ugroze Android.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu u obavezi da ti daju popust, ja licno imam dodirnih tacaka sa jednom od nasih firmi i maloprodajom itd...   Odobrava se popust i za kartice na rate i ako nije gotovina. To je stvar prodavca da li ce ti reci moze ili ne. Ovo poslovanje je dogovor svih vlasnika  zato se od 1 feb svima na sajtovima cena i izmenila.

 

Cak i kada dobijes popust za kes placanje na vecini uredjaja je cena opet podignuta.

 

 

Na tom predavanju su bili i ljudi iz intela, nesto opasno mute :D

Edited by Gavrilo011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije obaveza naravno, ali uglavnom izlaze u susret :)

Meni se par puta desilo i da mi daju još dodatnih 20% koje oni imaju.

 

A što se telefona tiče ja vidim jedino rešenje u stavljanju Intel procesora u telefone. Ako može u tablet od 7'' realno može i u telefon od 5''. Samo je pitanje šta će biti sa ovim starim modelima :)

Iskreno očekujem neki obogaljeni Win10 koji neće imati veze sa pravim Windowsom i onda pravi Win10 za nove telefone.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...