Jump to content
FAS Goran
debelizmaj

Fiat 500L - zadnja prskalica stakla

Recommended Posts

Od ovog novogodisnjeg mraza mi vise ne radi zadnja prskalica za staklo.
Nasuo sam jos ranije neku omv tecnost koja je deklarisana kao zimska.
Moguce je da je neka prljavstina uletela u prskalicu jer auto prilicno baca stroku nazad :-)
Sada kada pokusam da naprskam zadnje staklo, nista se ne desi sem sto bas jako zamirise tecnost za pranje u kabini.
Treba jos ugrabiti vreme i odvesti auto u servis...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto kod mene, ne sećam se koja je tečnost bila, probao sam tankom žicom da prodžaram rupicu ali nije pomoglo. Ako odeš na servis pre mene, napiši šta je bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se miris tečnosti oseća u kabini, a tečnost ne prska po staklu ja bih proverio šta se dešava pod haubom. Negde mora da curi kad se oseća miris. Može da se desi da je crevo spalo ili da je puklo ako se zaledilo. Ako je posledica mraza garancija neće pokriti kvar. Samo će vas odrati u servisu. Probajte da sami rešite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala Ivane, pročitao sam ovu temu za Stila, i meni se problem pojavio kada mi je nestalo tečnosti za pranje i kada sam dosuo novu, moguće je da je tada povukao neki mulj, za vikend ću da probam da sam skinem i očistim brizgaljke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu ;) . Inace, ne treba dozvoliti da se tecnost potpuno potrosi bas zbog taloga, zaledjivanja ili motorica pumpe. Cak i kada menjam letnju tecnost za zimsku, crevom izvucem sadrzaj iz boce pa tek onda nalijem zimsku tecnost, nastrcam do brizgaljki napred i nazad tu zimsku, pa dolijem potroseno. Cisto da ne smrzne u samoj liniji, mada to uvek odradim kada je temperatura u plusu.

Treba malo povesti racuna i o tome, zadnja brizgaljka 'ajde i nije toliko strasna a i lako je kad si kuci pa mozes da sredis... Gadno je ako se desi negde u putu na prednjim, a po Marfiju ce to biti neka bljuzga, imao sam i takvo neprijatno iskustvo, doduse sa sluzbenim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista strasno, meni se desilo isto...

Nista nisam ni dirao niti cistio, samo se otpusilo/odledilo.

Kapiram dok su bile bas niske temp. zaledi prskalicu pri samom izlazu a i pozadi se nakupi prljavstine!

Meni kad sam usao u garazu Usca gde je znatno toplije - proradilo!!;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je proradilo u nekom momentu ali je opet stalo i od tada se oseca miris u kabini i ne radi uopste. Pokusao sam da dokucim gde je crevo spalo, puklo, ali nisam uspeo zbog krila, creva su zavucena. Videcu jos malo da se izmaltretiram.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto i kod mene. Prvi spoj gde se "ispucalo" crevo je na samoj posudi sa tečnošću, to sam spojio, prsnulo jedanput i opet stalo. Drugi spoj gde takođe ispucalo crevo je na mestu gdr ulaze kablovi u kabinu. Tačno ispod osovine vozačevog brisača. Jedva sam zavukao prste i bogami namučio se dok sam vratio tj. sastavio creva. Ti spojevi su po meni jako loše tehnološjo rešenje. Sad sve radi kako treba. Nasuta je bila tečnost koja provereno drži do -20, a i auto stoji u šupi u kojoj je za 2 do 3 stepena toplije nego napolju. Nisam stigao da slikam jer nisam stigao od žurbe...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

kod mene nije zaledilo vec se negde odvojilo, kada prskam na zadnju osecam miris unutra.....


Meni je proradilo u nekom momentu ali je opet stalo i od tada se oseca miris u kabini i ne radi uopste. Pokusao sam da dokucim gde je crevo spalo, puklo, ali nisam uspeo zbog krila, creva su zavucena. Videcu jos malo da se izmaltretiram.

ako nadjes gde je slikaj javi da pogledam i ja  :unworthy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

i kod mene ista stvar sa zadnjom brizgaljkom, oseca se miris u kabini. Svima u isto vreme se javilo verovatno zato sto se zaledilo, ali opet ovih dana je bilo +12 to je dovoljno da se odledi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja vam kažem gde je... Ispod vozačevog brisača, gde ulaze kablovi u kabinu, tu je spoj. I meni se osećalo u kabini. Mora da se skine plastična maska sa prednje strane ispod brisača da bi se prišlo tome, a vidi se od gore kroz proreze za upadanje lišća :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svima u isto vreme se javilo verovatno zato sto se zaledilo,

:no

meni je to od letos....ali eto sad se prijavih  :handy:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i meni, jutros sam probao i ne radi, mada su prednje brizgaljke radile sve vreme tako da tečnost sigurno nije bila zaleđena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su isto radile prednje prskalice sve vreme, mada je moguce da one lakse popuste zbog toplote motora.

Gledao sam jutros ono sto je etibor rekao, guma i plastika su pricvrscene nekom zabicom. Nisam imao alat da nastavim sa otvaranjem a ni pomocnika da prska pa da utvrdimo da li je kvar zaista tu.

Mislim da cu za vikend da se pozabavim, kao u stara vremena, vikend, izadjem ispred garaze i popravljam auto :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sredio sam problem. Izvuklo se crevce. Nalazi se tacno tamo gde je etibor opisao. Da bi se doslo do dela koji se razdvojio, potrebno je skinuti zabicu kooja pricvrscuje plastiku izmedju haube i sofer sajbne.
Zabica ima dva dela, dva koncentricna kruga, izvucete najpre manji, time je otkljucavate, a zatim celu zabicu.
Posle ovoga moze da se zadigne ona resetkasta plastika i crevce moze bez problema da se spoji natrag.
Ja ga nisam pricvrscovao nekim lepkom ili trakom, lakse mi je da ostavim ovu poznatu slabu tacku i da znam ako dodje do jaceg pritiska tecnosti da ce ovde da se najpre desi kvar.

Sliku nemam neku, bio je mrak.


cxcb460067.jpg

Ovo je slika spojenog crevca.
Znacilo mi je sto sam imao burazera da prska dok ja gledam i trazim :-) skratio mi je muke, sve u svemu 5 min posla

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne bih ni lepio taj spoj. On je namerno slab da u slučaju mraza tu izleti i sačuva pumpu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi mi dođete po piće. Da  sam vas pustio da odete u ovl servise platili po turu za celu kafanu. :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...