Jump to content
FAS Euroauto Goran
stif123

Fiat Grande Punto - problem sa prednjim trapom / lupanje napred

Recommended Posts

Proveri šolje amortizera velika je verovatnoca da je do njih. Nek ti neko okreće tako volan a ti glavu pod haubu pa gledaj i slušaj. Meni se tako manifestovalo na jednom od prethodnih auta.Ubih se tražeći da nađem šta je.

Solja amortizera je zakretac? Promjenio sam lijevi i dalje se cuje to lupkanje na lijevom tocku, jedino sto mi je preostalo je mozda moguce los amortizer. Raspitivao sam se za cijene i oko 80eu po komadu su. Ako to budem mjenjao, koje vi preporucujete? Na starom Punto 2 kad sam vozio nisam mogao naci kvalitetne zadnje pa sam jednom godisnje nove stavljao, doduse bili su jeftini neki... kasnije kupim na otpadu polovne dva za 25eur koji su trajali 4 godine :D

On 12/18/2017 at 7:39 AM, Zvezdo said:

mislim da sam davno postavio slike negde...

ima rupa baš za taj vijak dole na stubu volana. Glava kod pedala i lampa.

gedora 13 mm.

Izgleda da je ipak ovo, danas je bio fin dan, pa reko da provjerim. Samo je mnogo gora situacija, izgleda da je predhodni vlasnik zalomio vijak... tj. nema uopste glave sarafa unutra nego samo navoj sarafa zavrnut. Namotao volan u lijevo par stepeni i vidim nema glave sarafa... Izgleda da ce sve morati dole i na sto pa izvrnuti zalomljeni vijak i staviti drugi.

Pozdrav ljudi, vec 10 meseci imam auto i ajde da kazem vec 8-9 meseci cujem taj zvuk.

Naime auto je pre kupovine stajao par meseci i kada je poceo da se vozi javljale su se boljke, prilikom motanja volana se cuo zvuk koji je podsecao na zvuk kada preskoci feder ili opruga, na neravnine je lupalo napred kao da nema nista od trapa, ustanovljeno je da su otisle solje amortizera koje su i zamenjene odmah.

Ocekivajuci tisinu i uzivanje u zvuku samog auta doziveo sam razocarenje cim sam izasao od majstora, ceo trap je pregledan vise puta ali on i dalje lupka li lupka, tup zvuk kao guma o gumu, kad pogodim rupu nista, neravnina i valovit put ono probi glavu. Amortizeri rade dobro, auto se ne talasa, ne naginje se u krivinama, stabilan je, rade normalno amortizeri, "vracaju" normalno svi kada se pojedinacno opterete. Majstor mi je rekao da je to verovatno sitnica neka negde ali ne ide da rastura sve i trazi to vec da cekamo neki kvar pa kao zajedno to sve srediti.

Zvuk se javlja cini mi se samo napred ali nisam siguran da li se prenosi pozadi ili se i pozadi javlja. Tup zvuk ne znam kako da ga opisem, bas kao neke gume tup tup... jedino moje razmisljanje je ili neka sitnica ili da dovedemo u pitanje kvalitet novih solja koje su stavljene? Bilo je sumnje i u letnje gume da ga opterecuju zbog niskog profila i da je bucniji 205/45/17, dodjose zimske (nove) 185/65/15 ono se isto cuje..

Ima li neko iskustva, slicnosti, resenja, ideja?

Edited by neshaoct
spojeno / formatiranje

@Zeljko1804

Pogledaj sada, nakon spajanja, sve ranije napisano u temi na kojoj smo. :thumbup: 

Videćeš da može da bude do homokinetičkog, ili do stabilizatora , može da bude i do letve volana (čaure)...svakako ima još stvari osim šolja amortizera.