Jump to content
FAS Goran
stif123

Fiat Grande Punto - problem sa prednjim trapom / lupanje napred

Recommended Posts

Postovani potrebna mi je pomoc ili misljenje u vezi problema koji traje vec skoro cetiri godine.

U pitanju je Punto Grande 1,2 2007.godiste presao oko 70 hiljada,redovno odrzavan. Naime sta se desava prilikom skretanja u desno,na levoj strani (tocku) pocinje da lupa,brzina je izmedju 40-60 km i to na krivinama tipa ukljucenje na autoput,u gradskoj voznji nista,samo u ovakvim situacijama a posto cesto putujem do Sarajeva na tom putu po Bosni ima najvise takvih krivina tako da je tada to na svakoj krivini u desno.Idem na centriranje trapa bar tri puta godisnje,na svakom redovnom servisu trazi da se pregleda trap ,sve utegnuto nigde nema lufta ,dobre manzetne,homokineticki, .......u svakom slucaju sve na trapu dobro.

 

A pored ovoga od pre mesec dana pocinje da se javlja jos jedan iritirajuci zvuk koji dopire sa desne strane i to kao vibriranje metala (rezoniranje) i to na 2500 obrtaja na primer kad se auto spusta lagano nizbrdo u trecoj krece vibriranje. Posto ne mogu da docaram mozda recima kako to izgleda i koliko iritira snimio sam zvuk koji cu postaviti pa ako neko prepozna sta bi to moglo da bude neka da neki predlog mnogo bi mi znacilo. Pokusavao sam da ne reagujem to jest da pojacam muziku i ne mislim na to ali ipak kupio sam novi auto i vozim dvoje dece i malo me plasi cela situacija.

Unapred zahvalan Goran Stifanic

 

http://picosong.com/4rC3 Lupanje u levom tocku pri okretanju volana u desno http://picosong.com/4rPR Rezoniranje vibriranje 2500 obrtaja http://picosong.com/4rPc A evo kako to izgleda u kombinaciji

Share this post


Link to post
Share on other sites

A pri vecim brzinama se ne cuje ovo lupanje u tocku, samo na ovoj gore pomenutoj brzini? Koje gume imas?

A ovo drugo rezoniranje vibriranje jeste neki metal od metal, nesto se olabavilo pa pravi vibracije i iritantno dodje zvuk.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uglavnom na brzini do 60 km kao sto sam napisao  i samo kad se skrece na desnu stranu ,i na pocetku kad sam to prvi put cuo a bilo je pre cetiri godine bilo je redje a sad na skoro svako skretanje desno i ostre i blage krivine i na letnjim i na zimskim gumama,sad su tigar wintere na njemu nove kupljene pre mesec dana.

U vezi ovog rezoniranja ono se dosta jako cuje u kabini ,da li mozda moze da bude auspuh....iako sam gledao i tresao sve na svom mestu,ili u vratima .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni deluje da je auspuh, da je neki od onih gumenih drzaca otiso, a moze i neko glupo limce da se olabavilo i da vibrira i tako da prenosi zvuk.

Ma ovaj zvuk u levom tocku kao da zakacinje o nesto. Ne znam sta da ti kazem, nisam pametan, a mozda ce jos neko da se javi i da doda nesto sta bi moglo da bude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema šanse da je sve utegnuto, a da lupa u točku.

Da je malo tuplji zvuk čak bih doveo i mogućnost i ležaja točka. Čak i on zna nekada tako da napravi periodični zvuk kuckanja. Ne bih to rekao da na jednom mercedesu nisam čuo nešto jako slično, i ispostavilo se da je ležaj točka...doduše to je češće kod zadnje vuče da se tako javlja, ali treba opet proveriti sve. 

 

Taj rezonantni zvuk ne bi trebalo da bude nešto opasno, ali siguran sam da se i to može naći uz malo truda. Da li se javlja na leru? Otvori haubu, neka neko daje gas, a ti pokušaj da lociraš odakle dolazi zvuk. Možda neko nije stegao sve kako treba pri nekom od servisa. 

 

Najbolje ti je da odeš kod Gorana u Zemun, da ti to čovek pogleda kako treba, i da završiš sa tim, da ne misliš. Ja iskreno ne bih išao na duža putovanja sa takvim simptomima. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cetiri godine vozim tako i nerviram se jer mislim sve vreme da vozim krs a problem nije resen....ici cu  kod Gorana, problem je sto se to ne cuje u gradskoj voznji samo kad se ukljucujem ili iskljucujem sa auto puta tako da i kad neko proba auto po gradu toga nema,zato sam morao da snimim  racunajuci da je lakse da se provali sta je problem.....

Hvala na savetima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj jel imas poprecnu neku kao sipku koja ide malo ispred rucice menjaca gledano odozdo i kao stiti auspuh ili ne znam ni ja sta. Ja sam imao slicne simptome i od kad je skinuta nista se vise ne cuje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo samo da izvestim da je problem lupanja u levom tocku resen posle skoro cetiri godine a to je homokineticki zglob . Iako niko nije sumnjao na njega posle dva dana probanja,testiranja,rastavljanja Goran(Altina) i njegova ekipa su ga provalili,zamenili i resili mi problem.Sve pohvale servisu i Goranu licno i ekipi sto nisu odustali ,kao sto bi mnogi majstori uz opravdanje ma nije to  nista a i to ti je fabricki deo bolje ne diraj nista......Hvala svima na pomoci

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako,imam GP 1.3 mj 2007 godiste.Naime pre dva meseca mi se u prednjem desnom delu culo lupkanje,tj imam osecaj kao da neka gumica lupka kada predjem preko neke rupe ili neravnine.Posle izvesnog vremena to lupkanje ili vibracija mi se konstantno pojacavala.Kad upalim auto i ostavim da radi bas bude iritantan i konstantan zvuk lupkanja(vibracije).Neko mi rece da su u pitanju neke gumice na amortizerima.Volan normalno funkcionise,pri skretanju se lepo ponasa,samo se to lupkanje javlja u prednjem desnom amortizeru.Posto mi je ovo prvi auto,molim vas ukoliko neko zna sta moze biti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne vidim kako luft u cauri moze da se cuje u leru.

Proveri remenicu radilice, mozda se raspala pa se tako cuje.

Bolje poteraj kod majstora sto pre, mozda nije bezazleno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod prednjeg desnog amorta, a u stanju mirovanja i radu na leru moze samo da ti se cuje nesto oko seta zupcenja.. Takodje spomenuto moze da stvara i vibracije.

Da se lupanje cuje u voznji onda moze biti brdo drugih stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa u toku voznje tj kad se auto zagreje cuje se samo preko rupa kad predjem.Zaista nemam problema u toku voznje,a ipak mislim da je do amortizera :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zagrejan, nezagrejan, ako je amortuzer ili opruga culo bi se uvek.
Na leru se nista od toga ne cuje, ne pomera se, tj na leru dok stojis.
Pre ce biti remenica ili spaner ili tu nesto.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo drugari, kao sto sam pisao uzeo sam pre 2 mjeseca GPa, rijesavao sam neke stvari, veliki servis itd... Medjutim desava se nesto cudno, a isao sam kod nekoliko majstora i svi koju su gledali trap kazu da je sve utegnuti (nema luftova) i dobro. Kad prelazim preko rupe lijevi (vozacev) tocak kao da lupne, ne znam kako bi opisao zvuk, kao da "tropne", nije mtalni zvuk. Primjetio sam da se ovo desava kad idem iskljucivo ravno i upadnem u rupu, ako recimo izbegavam rupu i drzim volan namotan bilo koliko stepeni onda se ne desava, pretpostavljam da nije do amortizera? Mjenjao sam oba stabilizatora i desnu krajnicu. Ako cimam volan u mjestu cuje se "tuk, tuk", ali kao da je zvuk u kabini, pa pretpostavljam da je kardancic, ali me intresuje zasto se ovo vani cuje?

 

Obracao sam paznju i definitvno je lijevi tocak, jer znam da punto ima problem sa plastikom na letvi, ali je to na desnoj strani, da li su rijesili ovaj problem na modelima krajem 2008 god?

 

Znam da trebam odvesti majstoru da vidi, ali kako sam vozio kod par razlicitih niko ne moze utvrditi, cak mi je jedan rekao da sam lud :D, pa kontam da neko mozda nije imao slican problem.

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je bio otpusten vijak na kardanu a Delta, Stojanov i jos jedan treci htjeli menjati letvu volana. Ali meni se vani nije nista culo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ni ja vise siguran gdje se cuje, jer mi je cudno da nekad predjem preko rupe i sve ok, nema nikakvog lupanja, nekad lupne. Da li je dostupan taj vijak kardana da ga provjerim? Posto sam mjenjao stabilizatore i krajnicu jednu, da li je moguce da se cuje jer nije optika trapa radjena, volan je malkice u desno, to planiram sad sledeci mjesec?

 

Edited by n0va

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da sam davno postavio slike negde...

ima rupa baš za taj vijak dole na stubu volana. Glava kod pedala i lampa.

gedora 13 mm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Juce sam dosao od majstora, promjenili zakretac koji je imao lufta, gledali amortizer jer je majstor sumnjao da lupa na radnom hodu, pre toga smo zamjenili i stabilizator, ali lupkanje i dalje se desava sto me uzasno nervira jer ne mozemo otkriti do cega je. Letva volana nema lufta i tocak se mrda odmah cim se pomjeri volan, isto tako sve provjere gumica i komplet trapa su pokazale da nigdje nema lufta.

 

Sad bas kad sam dosao sa posla probao sam cimati volan u mjestu i cuje se slicno lupkanje na sitnom promjeranju lijevo desno, nebitno da li je auto ugasen ili upaljen. E sad posto je volan sa lijeve strane, moguce da se prenose vibracije sa trapa pa to unutra lupa, jer se to desava samo kad je volan ravno i kad ga cimam, dok malo skrecem ili ga smotam i probam to raditi ne lupa. Ne mogu tacno utvrditi da li je unutra ili vani, ali mi vise djeluje da je u kabini negdje. Znas li mozda sta da provjerim, jos nisam stigao taj saraf, ali ima li jos neko mjesto gdje se to moze desavati?

 

Tacno cu poluditi koliko me nervira, a nisam jedan od onih sto pojacavaju muziku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi! meni su 3 servisa trvdili da je letva (Delta,Stojanov i specijalizirani Fiat servis) ali svi redom su ga gledali na dizalici. Odvezao ga kod drugara koji ima i kanal i jasno videli da nije letva.

Svetlo u ruke, glava kod papucica a noge na naslon za glavu. Cimaj lagano volan i videt ces gde je problem. Ja sam mislio da je unutar el serva ali vijak na kardanu potpuno otpusten!  Kada lociras rupu okreci volan da vidis vijak...

Pazi! meni su 3 servisa trvdili da je letva (Delta,Stojanov i specijalizirani Fiat servis) ali svi redom su ga gledali na dizalici. Odvezao ga kod drugara koji ima i kanal i jasno videli da nije letva.

Svetlo u ruke, glava kod papucica a noge na naslon za glavu. Cimaj lagano volan i videt ces gde je problem. Ja sam mislio da je unutar el serva ali vijak na kardanu potpuno otpusten!  Kada lociras rupu okreci volan da vidis vijak...

 

Dizalica zna zavarati!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozes li opisati kako ti se manifestovalo lupanje, meni samo kad idem ravno i cuje se kao tuk tuk, ili ako je bas naborana cesta ona kao trrrk par puta i prestane i da li ti je bilo na lijevoj strani vise izrazeno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je bio metalan zvuk koji se je čuo pri prelasku preko rupa... 100% je delovalo da je spona u pitanju... Volan je imao luft od par milimetara i ako bih ga cimao malo u mestu čulo bi se lupkanje. E sad koja strana ne znam uglavnom jasno se je čulo lupkanje. Kada sam kupio auto rekli su mi da je letva volana otišla iako je imao 2 godine i 38 000km.

ponavljam 3 servisa i jedan majstor su tvdili da je letva, ja nisam verovao jer taj tvuk mi nije tako izgledao... Proverom na kanalu je utvrđeno da nije letva nego je problem negde u kabini od upravljača do letve. Majstor je bio ubeđen da je neki kardan u pitanju ili el servo ali nije imao vremena da gleda pa sam ja našao gde je problem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...