Jump to content
FAS Goran
drfedja

VW Golf Mk2 2.0 GTI 16V & Mk4 TDI PD-130

Recommended Posts

Pa da. Aj napisaću ja, pre neki mesec su montirane ganc nove dizne i ganc nova pumpa za benzin. Ja mislim da je to jedan od retkih Gti-jeva sa K glavom koji lepo radi na čorbu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma GSI kida taj GTI....:-P
WV je malo vise precenjen kod nas pogotovo mk2 inace o kvalitetu ne treba pricati...tu je medju najboljima mislim na WV.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda ga kida u max. brzini na nepreglednom pravcu,a po ćoškovima i peglanju krivina može samo da se pokloni !!!

A o tome koliko ih je zdravih u Srb. izlišno je govoriti !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma GSI kida taj GTI....:-P

WV je malo vise precenjen kod nas pogotovo mk2 inace o kvalitetu netreba pricati...tu je medju najboljima mislim na WV.

Peglao sam se sa GSI-jem 16V sa ovim GTI-jem i ubrzanje na pravcu je praktično isto, do prve krivine gde GSI žestoko podupravlja. Ako poredimo 1.8 16V KR i GSI sa C20XE, naravno, ovaj drugi je brži na pravcu bez sumnje. Na kraju krajeva, kod ovako matorih automobila mnogo zavisi u kakvom su stanju. 

Pa evo ti Feđin Gti :D Ima 2.0 16v motor sa 52mm usisima i K jetronic koji radi.

Radi naravno, jer ima NOVE BOSCH dizne i novu pumpu za gorivo.  :smoke:

Nek te lepo sluzi. Samo da batalimo price kako se bilo koji Golf ne kvari nego realno da sagledavamo cinjenice. :thumbsup:

Naravno da se kvari, kao i svaki drugi auto. I naravno da ne troši 4 litre evrodizela, jer je to tipična laž. 320Nm mora iz nečega da se proizvede. Ako je lagana noga na gasu može da troši relativno malo. 

Možda ga kida u max. brzini na nepreglednom pravcu,a po ćoškovima i peglanju krivina može samo da se pokloni !!!

A o tome koliko ih je zdravih u Srb. izlišno je govoriti !

Upravo tako, u Beogradu možda ima nekoliko GSI-jeva u kulturnom stanju. 

Edited by drfedja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beli...voljno si...;)

Naravno sve zavisi od stanja auta i od vozaca...ja sam sa mojom astrom gsi c20xe radjenom cepao mk3 150ks mk2 1.8gti e43 320d 150ks...isla je za sve pare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astra C20XE je nesto laksa od Golfa MK3, a Golf MK3 2.0 16V je malko lenj dok mu se ne odradi par stvari. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam imao tu čast da vozim dvojku 1992 god. 1.6 turbo intercooler 75 ks . Stari je novu kupio u TAS-u. Prešla je 350 k i još uvijek je u voznom stanju. Još uvijek je u našem vlasništvu ali je slabije vozamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je ovaj G2 baš lep. Kulturno i fino izgleda.

A sa 4kom imam suviše malo iskustva da bih nešto korisno napisao. Znam za par primera da je prešla po ko zna koliko i tera i dalje. Npr ujakova '97 sa debelo preko pola miliona, ali to nije ni tema ovde.

 

Neka te lepo služe Golfovi kada već nisu Fiati u pitanju :p

 

Evo crklo mi kvačilo na ženinom Puntu 1.2 8V, na 84.000 Km. Prošao je sa 16K din za Sachs set. Inače Puntiša je ko čaša, izuzev što je malo slabašan taj 1.2. Ako mene pitaš, taj auto je super za početnike i za žene. Ah, da... kvačilo je crklo dok sam vozio ja.... išao sam do Krnjače preko Pančevca, da bi odjednom ostao bez kvačila potpuno. Dakle, motor je vrteo u prazno sa otpuštenim kvačilom. Kada je skinuto, lamela bukvalno nije imala oblogu sa jedne strane uopšte. Nisam slikao, ali ono treba videti. :D

 

Što se Golfova tiče, na Mk2 mi crkle halogene sijalice za Digifiz, koje ne mogu nigde u Srbiji da se nađu, pa sam poručio iz Nemačke. To se dogodilo kada sam odneo tablu u Siemens VDO servis da vide zašto mi ne radi skala za temperaturu motora. Lik je nešto izgleda prespojio, tabla se šlogirala, nije uopšte radila, kada sam mu vratio tablu, kaže frajer, e pa tabla ti radi, samo su sijalice pocrkale. WTF? Gremlini....

 

Na Mk4 je legao letnji set felni, urađen je remap, merena su ubrzanja i snaga na dyno-u. Fabrički je gurao 135KS, remapiran 175KS i 444Nm. Ubrzanja su sada strahovita, od 0-100 7,1 sec, od 80-120 trećom 4,15 sec, četvrtom 4,6 sec, petom 5,6 sec, a od 0-160 17,6 sec. VMax je sada oko 230 Kmh na ravnom, a potrošnja je u proseku smanjena za oko pola litra evrodizela na 100km...

 

 

Ronal sa gumama 225/45/ZR17 i ET35 čine da se automobil ponaša znatno oštrije na putu i da su moguće znatno veće brzine u zavojima...

 

cxcv364.jpg  cxcv365.jpg

 

Na jednom od poklopaca mi je polomljeno kačenje:

 

cxcv366.jpg

 

Jel ima neko ideju kako ovo može da se namesti da stoji na felni ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Silikoniši čep akrilnim silikonom i završio si posao.

Do sledećeg balansiranja!

Edited by vicent

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jel postoji neka mogućnost da se napravi neki nosač koji bi mogao da se zalepi za poklopac sa unutrašnje strane ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozes da probas da napravis od lima, savij po konturi kako ti treba i zalepi ili super lepkom ili zavari u plastiku, ali pazi da je previse ne deformises. Za varenje moze da ti posluzi i kucni fen, zagrej dobro lim i pritisni u plastiku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Golfić je ekstra, dobro odrađen remap! Gde nam je Marko, ne vidim ga na forumu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunce ti ala ovo siba :o

Sta bih dao da se provozam pod punim gasom u njemu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je G 2 bio extra auto. Imao sam oko 6 meseci crvenog GTI 8V, a nakon njega, 4 godine crnog  GTI-16V KR motor, ali 5 vrata, *91god. Pre 20-ak godina malo je bilo onih koji su bili brži (ili luđi). Auto je bio u top stanju (bukvalno fabrika), kod Neše i Ljube u Krnjači (GTI klub), više puta pjedini članovi vadili pare i samo čekali da kažem cenu, ali spravu tada ne bih dao ni za duplu tržišnu cenu. Posle sam ga (dobro) prodao), kupio dva stana, imao troškove i sl. I sada znam gde je, i u dobrom je stanju.

U svakom slučaju, rado bih ga ponovo imao, taj motor je neuništiv, kao i šasija. G 2 1.3 je kao nov (tada *90-*91) koštao nešto oko 20 K maraka, a ovaj moj 43 K maraka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ukusi su različiti, meni je i danas posle 25 god., prelep auto. Duboki branici, spojleri sa strane, kačket pozadi, lepe felne i full. O voznim karakteristikama je suvišno pričati, težina 1000kg, odnos napred-nazad 51%-49%, čak i za današnje pojmove (posle 3 decenije), snažan motor. :2guns:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Golf Mk4 TDI 130 projekat - GTB1756VK, FMIC, 200KS na točku

 

Već sam predstavio svoj automobil u posebnoj temi, dok je bio stock, ali mislim da je ovo dovoljno vredno za jedan "split topic"... pa da počnem:

 

za pocetak:

 

fmic_stigao.jpg

 

2mg70bt.jpg23jmhp2.jpg

 

FMIC kit, alu, sa crevima i cevima za 1.9 TDI PD za snage do 300KS. Dakle, klasičan eBay FMIC kit koji se ne uklapa idealno, ali će se uklopiti.... Efikasnost mu je veoma dobra, daleko bolja od stock SMIC-a.
Potrebni su mi jos:
1. Turbo GTB 1756VK (Audi 2.7 TDI 190KS) 
2. Izduvni kolektor 1.9TDI 
3. Map senzor od 3.5 bara
4. EGR delete kit
5. custom remap i poneka majstorija oko uklapanja FMIC-a iza resetke branika.  

Ocekivana snaga oko 215-220KS na stock injektorima bez preteranih EGT vrednosti i dimova uz oko 450-480 Nm obrtnog momenta i gotovo "stock" odziv na niskim rpm. Cilj je povecanje snage uz zadrzavanje "civilnih" karakteristika. 

 

GTB je efikasna stvarčica, tako da nema mrtvila na >1500rpm što je slučaj sa standardnim. FMIC nije prevelik, tako da ne bi trebalo da bude problema sa turbo rupom. Zapravo, sasvim je dovoljan da izrži pritiske i da ohladi vazuduh. 
Maksimum snage za ovaj setup je 236KS i 480Nm sa stock injektorima, ali s obzirom da je ovo auto za svakodnevnu upotrebu i da se sa njim čestp putuje, izvlačenje do krajnjih granica nikako nije preporuka.

 

Turbopunjač Garrett GTB1756VK sa Audi A5 2.7 TDI od 190KS stock

 

j8meq9.jpg1zztd1w.jpg6i6wb9.jpg2ahfc45.jpg

 

Turbo je skinut sa auta koji nije prešao ni 50.000 km, nema oštećenja, nije zauljen, nema aksijalni luft, radijalnog ima vrlo malo... jer se inače ne bi vrteo. Varijabila kao nova. 

 

Da bi se montirao ovaj Turbo na  1.9 TDI potrebno je uraditi nekoliko prepravki:

1. na praviti flanšne t.j. adaptere da može da se "zavrne" na izduvnu granu od 1.9, kao i za downpipe

2. konvertovati turbo da radi na vakuumskom aktuatoru, s obzirom da je na njemu elektronski

 

GTB flanšna za 1.9 izduvnu 

 

jhrg52.jpg

 

flanšna za "donju pipu" (downpipe):
 

2wh4hm8.jpg

 

Delovi su poravnati na metalostrugarskoj mašini tako da ni dihtung nije potreban:

 

2wowtaa.jpg

 

A sad najbitniji deo... 
Turbo je konvertovan na vakuumski aktuator. Operacija nije preterano zahtevna, ali je potrebno da to uradi neko ko zna kako se servisiraju turbo punjači. Da bi ovo radilo kako treba, neophodno je promeniti ugao polugice aktuatora. 
Za to je morao da radi C02 aparat za zavarivanje i brusilica.  Polugica je sada u drugom položaju pogodnom za kontrolu preko vakuumskog aktuatora i otprilike je podešen VNT za funkcionisanje, ali preciznija podešavanja se vrše na automobilu:

 

2vn17vt.jpg,dyr80y.jpg25poikx.jpg

 

Izduvna grana od 1.9 TDI 130KS je inače iz jednog dela sa kućištem turbine, a za ove potrebe sam uzeo granu od 1.9 TDI AGR... 90KS stari tip sa Mk4. Evo kako je izgledalo montiranje flanšne i širenje otvora prema veličini GTB1756VK:

 

23ia1wo.jpg1e1c7d.jpg

 

Montaža FMIC-a:

 

2e6d1lf.jpg11toi6a.jpg

 

Turbo je montiran, crevo sa šelnom je namešteno "fabrički", bilo kakav boost teško da će uspeti da "ispali" crevo.

 

10hq0bm.jpg

 

Instalirano je "custom" odlivno crevo od teflona, ojačano metalnom oplatom, a tu je i nosač za turbo koji ima funkciju da spreči pucanje izduvne grane:
 

1zggt2c.jpg

 

Izrada downpipe-a:

 

wainio.jpg 20h0mdl.jpg 2ywbwd1.jpg

 

Pakovanje ovog "hardware-a" je trajalo oko 2 i po dana bez pripreme turba i potrebnih delova.

Prvobitna creva su bila dosta lošeg kvaliteta, naročito ova sa krivinama, jedno od creva je ispalo par puta, a ovo pod uglom od 45 stepeni je puklo:

 

24nk77c.jpg

 

Evo kako to izgleda danas:

 

6xut00.jpg

 

Ova creva koriste inače u GSP-u i Lasti, kao i ovi što servisiraju kamione. Nisu baš ni jeftina, ovo po 90 stepeni košta oko 2500 dinara VP cena, a dužni metar je 4500 pravo crevo fi 60. Međutim, nema boost leak-a sa njima i ne pucaju. Za preporuku su. 

Poklopci na branik nisu mogli da se montiraju zbog cevi od intercoolera.

 

2d0ngk4.jpg

 

Problem je rešen kupovinom mrežice:

 

c1a7738893c8-1920x1080.jpg

 

Mojih ruku delo:

 

2hcfhtt.jpg 20160514_104545841_i_OS.jpg

 

A sad remap.....

 

Momci u Novaspeedu su se 3 dana zezali da ga urade da bude vozljiv, da nema overboost-a, da ne dimi previše i da ima dosta snage. Još uvek ima sitnih dorada koje bi trebalo da se izvrše na mapi, ali za na zadnjem merenju je izbacio 208.5 KS na radilici, odnosno 198.5 KS na točku i 461 Nm uz pozamašan boost leak, koji sam kasnije rešio...

Prvo je bilo neophodno namestiti VNT polugu u pravi položaj, da dovoljno rano kreće, ali da ne zaleće turbo u overboost. Dakle, poprilično pipav posao. VNT polugu smo inače skratili da bi odgovarala vakuumskom aktuatoru. Grafikon je izgledao ovako:

 

29kqs1f.jpg

 

Ovi talasi su najverovatnije bili posledica boost leak-a,...t.j. creva koja su puštala vazduh. S druge strane, vozljivost je odlična, 300Nm je već na 2000 rpm, 400 Nm na 2500, editovana je N75 mapa, snaga je dostupna na velikom opsegu. Rezultat je vidljiv na video klipu:

 

 

 

 

U odnosu na stock turbo, primetan je turbo lag na nižim obrtajima u nižim brzinama. Kada je auto opterećen turbo brže zavrti. Tako npr. da bi lepo startovao iz prve, potrebno je malo zavrteti motor, ali to je cena veće snage. 

 

Da bi bio na sigurnom sa ovom budžologijom morao sam da ugradim Boost i EGT merače, a tu je i merač temperature ulja. Osim toga zbog velikih pritisaka motori imaju tendenciju da ispljunu nešto više ulja prilikom stiskanja na iberlauf, pa je ubačen "oil catch can", posuda, tj. separator uljnih para.

 

Oil Catch Can:

 

sv2c5c.jpg

 

EGT sonda:

 

2zrnlly.jpg

 

Mesto za OCC

 

20160514_104235789_i_OS.jpg

 

Oil temp, turbo i EGT satovi

 

2mxpykj.jpg

 

Boost meri do 35 PSI...što je 2,46 Bar-a, dakle, preko toga znam da sam u overboost-u. EGT ne bi smeo na duži period da prelazi 650-700C. 

 

2igyues.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...