Jump to content
FAS Goran
Veka

Opruge - šta znači kad su različitih boja?

Recommended Posts

@Veka: imas PM.

 

 

@majstormica: Zavisi naravno od amortizera, ali najvise zavisi od opruge jer ako je  -60mm mora biti mnogo tvrda ne sme da da autu da ide dole. A problem kod losih proizvodjaca (FK npr ) je sto prave sve opruge (ili bar vecinu) iste tvrdoce. Znaci i -40 i -60, umesto da opruzi koja je -40 dozvole da malo vise radi. To je neko moje iskustvo.

 

Ovu FK koju sam ja imao iskustva je bila -40mm i bila je iste tvrdoce ko fabricka... Ako uzmes u obzir da je stavljeno na Pandu prve generacije gde amortizer ima nekih 60mm hoda na sabijanje, ostalo je 20mm za funkcionisanje, normalno, auto je bio tvrd, neudoban i skakutao je i normalno nije nista specijalno dobro "lezao"... Imala je te kao progresivne krajeve koji su se od tezine auta sabili odmah, tako da je odmah radila na najtvrdjem delu :laughing::turned:

Share this post


Link to post
Share on other sites

nasao sam ove opruge u oglasima pa me zanima kako bi se auto ponasao sa njima

 

Untitled.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eibach ima crne Pro Kit i crvene kao ove koje su Sportline, prve spustaju oko 2.5 do 4cm, a druge za 4.5cm do 6cm (zavisi od auta za koje su namenjene), drug je imao na Alfi 147 te crvene ali to nije moglo redovno da funkcionise sa fabrickim amortizerima, a i drugi su mi isto to govorili, amortizer se sabije do kraja i rastura po neravninama, jedan od najneudobnijih automobila u kojem sam se ja vozio. Iako Eibach kao tvrdi da mogu na fabricke amortizere ali ja to ne preporucujem. Mada posto si iz SU, dodjes kod mene da vidimo situaciju i da vidimo da li mozemo da je popravimo nekom prepravkom amortizera i ugradnjom kracih odbojnih guma pa onda uzmes te opruge ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

i kako se ponasa u voznji? jel tvrdji u odnosu na fabricke opruge i ako jeste koliko?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tvrdji je od fabrickih naravno ali ne toliko da ne moze da se vozi. Sa starim amortizerima je bio malo tvrdji, sada je bas kako treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@YUgisa jel se razumes u gewinde,ja vec neko vreme razmisljam o tome za svoj auto kao najbolje resenje,ali kod nas toga ima malo pa nemam informacija :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas tu objasnjena dva tipa, prvi tip ima samo stelujucu platformu za opruge, problem sa tim tipom je sto ako spustas vise, narusavas hod amortizera isto kao i kad se stavljaju sportske opruge na obicne amortizere. Ako se zele dobre performanse i normalna udobnost takve gewinde treba koristiti za manja spustanja. Ta su vise predvidjena za one koji zele bolje performanse a ne vizuelni izleg i zakucavanje. Neki kvalitetniji proizvodjaci imaju recimo samo 30mm navoja stelovanja kako bi ogranicili tj sprecili spustanje na nivo gde se remeti hod amortizera dok ovi jeftiniji ili losije dizajnirani imaju navoje preko celog tela amortizera i omogucavaju spustanje na taj nivo gde se opasno narusava hod amortizera.

Drugi tip ima stelujuc deo koji se kaci na rukavac (ili neku drugu komponentu u oslanjanju) i steluje se ukupna duzina amortizera, tu nema narusavanja hoda a platforma sluzi samo za stelovanje prenapregnutosti opruge (u to necu ulaziti sad sta se dobija sa time). Naravno ovo pruza kvalitetne performanse i mogu veca spustanja, naravno opet ne treba preterivati jer ako ste u potrazi za performansama treba voditi i o narusavanjau geometrije trapa i nije iskljuceno da su potrebna ulaganja u neke dodatne komponente oslanjanja kako bi se recimo reglaza trapa mogla podesiti na neke adekvatne performanse.

Ono sto je problem sa njima je da su kvalitetne skupe, a jeftine kratkog veka i najveci problem su amortizeri koje koristi. Jer za 200e kod jeftinih gewinda ne mozes ocekivati neki kvalitet amortizera kad su neki najobicniji standardni amortizeri oko 100e cak i za neke jeftinije aute... Tako da ili kupiti kvalitetne i dobro pogledati kakve su mogucnosti za reparapciju ili kupiti mozda neke jeftine ali traziti neke koje se rasklapaju (imaju ulozak u njima) pa se onda obicno uzimaju ulosci sa starijih vozila tipa Golf 1, Kadet D i slicni koji isto imaju ulozak i onda se amortizer prepravi za njih. Ili jednostavno prodas opruge i navoj sa tih gewinda jer se to dosta trazi (ljudi prave sami sebi) a sebi kupis opet jeftine... Naravno mogu se i reparirati kod nasih majstora, ja necu da ih omalovazavam u njihovom poslu, ali moje poverenje nije ni jedan zadobio od tih sa kojima sam imao mogucnosti da pricam.

Takodje same po sebi bi trebale da imaju u nekim normalnim okolnostima dosta tvrdje opruge od bilo kakvih sportskih (sad kazem u normalnim okolnostima, danas se svasta pravi i svasta sam video) pa bi trebale da budu nesto neudobnije ali dosta boljih performansi u odnosu na sportske opruge. Ali posto mnogi preteruju u spustanju sa sportskim oprugama i remete hod amortizera, cesto se desi da sa gewindama bude i udobniji...

Razumem se (barem ja verujem u to :D ) ovako uopsteno, sad za konretan model auta i proizvodjaca ne mogu da ti kazem kakva ce tacno biti situacija sem ako bas nisam probao i video, ja sam najvise u svetu Zastave i tu mogu konretnije da kazem koja kombinacija se kako ponasa ;)

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites

aha hvala na odgovoru, ja bi spustio auto najvise 30mm-35mm, da li je odgovarajacu vrednost a da se ne naruse ove stvari koje si napisao,da li ce se auto tada bolje ponasati I imati bolje perfomanse( bolje lezati na putu :D ) I za koliko ti mislis da kostaju kvalitetne gewinde , I sta mislis o ovim sa slike, njihova cena je 500€
 

cxcb320640.jpg

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa za te pare bi vec trebali da budu kvalitetni, za ovog proizvodjaca sam cuo samo da postoji ali nisam video nicije iskustvo ;) Vidi i KW kako se krecu, one vaze za jedne od najboljih po pitanju kvaliteta amortizera ;) Za tu visinu gewinde sigurno nece imati problem da normalno funkcionisu a mozes ocekivati vrlo dobre performanse ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvarno :turned: Mislio sam da je onaj njihov bazni model oko 500-600e, barem sam tako citao u HR da su neki likovi uzimali... Probaj malo potraziti iskustva u inostranstvu sa tim AP amortizerima ako znas engleski, cesto ti kvalitetniji proizvdjaci koji su u nesto nizem rangu cena koriste za bazu neke poznatije proizvodjace amortizera, npr H&R koristi Bilstein amortizere u izradi gewinda ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefane, samo strpljivo, drug (Apic Goran) evo vec druge je uspeo da uhvati na oglasima, pojave se povremeno samo treba da ih ulovis...

Ove poslednje sad sto je nasao je lik iz Sapca stavio na oglase pod nazivom -sportski amotrizeri-, on pogleda sliku kad ono navoji za stelovanje, znaci gledaj sve, likovi ni ne znaju da treba da prosire potraznju time sto ce u oglas staviti samostelujuci ili gewinde...

On je covek ovako vrlo nastrpljiv :D imao je vec jedne, pa ih prodao nakon mesec dana na kolima, nije mogao da se navikne na struckanje, ako bude resio mozda sad ove da prodaje seticu te se

Share this post


Link to post
Share on other sites

i kako se ponasa u voznji? jel tvrdji u odnosu na fabricke opruge i ako jeste koliko?

Sa ovim oprugama nije auto tvrđi. Zavisi dosta od toga kakvi su ti amortizeri. Ja vozim ove opruge od 2008.god. Kada budem kupio drugi auto ponovo ću kupiti ove opruge

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stefane, samo strpljivo, drug (Apic Goran) evo vec druge je uspeo da uhvati na oglasima, pojave se povremeno samo treba da ih ulovis...

Ove poslednje sad sto je nasao je lik iz Sapca stavio na oglase pod nazivom -sportski amotrizeri-, on pogleda sliku kad ono navoji za stelovanje, znaci gledaj sve, likovi ni ne znaju da treba da prosire potraznju time sto ce u oglas staviti samostelujuci ili gewinde...

On je covek ovako vrlo nastrpljiv :D imao je vec jedne, pa ih prodao nakon mesec dana na kolima, nije mogao da se navikne na struckanje, ako bude resio mozda sad ove da prodaje seticu te se

Da ,znam apica, vidim da I on to juri non stop , al sve je to polovno ,kolko ja mogu da budem siguran u to kolko ce trajaci,dal postoji posle reparacija I cena toga ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno, ne poznajem nikoga ko je kupio nove gewinde, u stvari znam jednog bivseg-clana-foruma koji je uzeo nove autotechnics, pa je posle godinu dana bilo koliko para - toliko muzike...

Pa sam onda ja hteo da ih uzmem, i da radim reparaciju u bobo-sportu, ali od toga nema nista...za to sto je meni trebalo ne mogu da daju nikakvu garanciju, moze da se s*ebe sve nakon 1000 km...

Gewinde su skup sport, bas skup... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato kazem ili gledati neke koje se mogu reparirati (mada to u Srbiji znaci slati nazad u inostranstvo) ili neke koje imaju ulozak, pa se on vadi i stavlja se recimo neki Bilstein B6 i slicno ;) Zato sam i rekao da mnogi kupuju propale zbog opruga i slicno i prave sebi nove, odmah naprave sebi za uloskom i prilagode sve njemu ;) Mislim, mogu se prepraviti i te koje nemaju ulozak da koriste ulozak, ali ove sa uloskom su obicno vecih dimenzija pa su vece sanse za pronalazenje necega sto staje.

CAM01482.jpg

Trenutno u mojoj garazi :construction:  Gewinda odvrnuta na fabricku visinu, gewinda zavrnuta skoro do kraja i sportski kraci amortizer :smoke:

 

 

Edited by neshaoct
prebacio sliku na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno, ne poznajem nikoga ko je kupio nove gewinde, u stvari znam jednog bivseg-clana-foruma koji je uzeo nove autotechnics, pa je posle godinu dana bilo koliko para - toliko muzike...

Pa sam onda ja hteo da ih uzmem, i da radim reparaciju u bobo-sportu, ali od toga nema nista...za to sto je meni trebalo ne mogu da daju nikakvu garanciju, moze da se s*ebe sve nakon 1000 km...

Gewinde su skup sport, bas skup... :)

 

A da nisu nekim slucajem bile TA-Technics :) Ako su autotechnics otisle za godinu dana, ja cu da mu poklonim druge.

Edited by dellas

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/9/2014 at 8:36 AM, YUgisa said:

Zato kazem ili gledati neke koje se mogu reparirati (mada to u Srbiji znaci slati nazad u inostranstvo) ili neke koje imaju ulozak, pa se on vadi i stavlja se recimo neki Bilstein B6 i slicno ;) Zato sam i rekao da mnogi kupuju propale zbog opruga i slicno i prave sebi nove, odmah naprave sebi za uloskom i prilagode sve njemu ;) Mislim, mogu se prepraviti i te koje nemaju ulozak da koriste ulozak, ali ove sa uloskom su obicno vecih dimenzija pa su vece sanse za pronalazenje necega sto staje.
 

CAM01482.jpg

Trenutno u mojoj garazi :construction: Gewinda odvrnuta na fabricku visinu, gewinda zavrnuta skoro do kraja i sportski kraci amortizer :smoke:

A koje su te koje imaju ulozak,cemu on sluzi I jer to imaju npr gewinde za koje sam okacio sliku ,pricam o novim posto ne verujem da bi se usudio da uzimam polovne kada se radi I toj materiji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...