Jump to content
FAS Goran
Veka

Opruge - šta znači kad su različitih boja?

Recommended Posts

poz,hteo bih da pitam koja je razlika izmedju crvenih,plavih,zutih,zelenih i crnih opruga? da li je u pitanju tvrdoca,mekoca,nize,vislje ili samo zavisi od proizvodjaca koju ce boju da nabaci na oprugu? 

i jos nesto, da li postoje neke nize opruge a da su iste mekoce kao i fabricke? govorim o oprugama za fiat punto mk2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boja je vezana samo za proizvodjace, nekad proizvodjaci kad imaju par razlicitih boja onda se boja odnosi na nivo spustanja... Postoje opruge losijih proizvodjaca koje su tvrdoce kao fabricke i spustaju i to je cisto biiip da izvinete jer amortizer ne funkcionise kako treba... Opruga mora da bude tvrdja da se kompenzuje umanjen hod amortizera... Mogu eventualno da budu izrazeno progresivne pa da je jedan kraj meksi a drugi kraj mnogo tvrdji (ili eventualno krajevi da su meksi a sredina tvrdja) pa da je auto jednako udoban, nekad cak i malo udobniji na nekim manjim neravninama ali je tvrdji na vecim neravninama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad je već pokrenuto to pitanje oko opruga, zanima me koji proizvođač pravi dobre opruge, ne previše skupe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

springs_redblu.jpg

 

Ova levo je progresivna, kad ima tako blizu krugove, oni su meksi i onda kad se sabiju jedan do drugog onda krene da se sabija na ovom delu gde su veca rastojanja gde je tvrdja opruga. Ne postoji dobar a da je jeftin, mogu jedino da kazem da sam imao lose iskustvo sa FK...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj kad je tema o oprugama, da pitam YUgisu posto zna materiju, ima li za Tipo opruge ili od nekog drugog da li pasu, cuo sam da Tipo i Bravo imaju isti zadnji trap, a prednji? Gde bih mogao da se raspitam? Hvala unapred ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E toliko ti vec ne znam reci, mogu objasniti princip i filozofiju ali sad ovako posebno model po model sa kojih pase vec ne pratim ;) Obicno amortizere i dele neki modeli ali opruge vec mogu malo da variraju zbog nekih izmena u masi vozila i u zavisnosti od pogonskih jedinica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja extra kvalitetne opruge, a jeftine (jer ih rasprodajemo za 50% od njihove cene u Italiji). Za punta 80€ set.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pitam zato jer sam imao neke FK opruge crvene boje kao ove desno na slici i bile su extremno tvrde,toliko tvrde da sam ih momentalni skinuo i prodao da ne kazem poklonio a nisu bile sabijene kao ove plave na slici,uzeo bih neke koje spustaju auto 30-40 mm a da su koliko toliko udobne za svakodvenvu voznju

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa pitanje je da li su bile tvrde ili se amortizer sabijao do kraja pa se zato iskazivala velika "tvrdoca"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam ja extra kvalitetne opruge, a jeftine (jer ih rasprodajemo za 50% od njihove cene u Italiji). Za punta 80€ set.

 

nabavi gewinde za stila ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pitam zato jer sam imao neke FK opruge crvene boje kao ove desno na slici i bile su extremno tvrde,toliko tvrde da sam ih momentalni skinuo i prodao da ne kazem poklonio a nisu bile sabijene kao ove plave na slici,uzeo bih neke koje spustaju auto 30-40 mm a da su koliko toliko udobne za svakodvenvu voznju

 

pa pitanje je da li su bile tvrde ili se amortizer sabijao do kraja pa se zato iskazivala velika "tvrdoca"...

pa cisto sumnjam da su sabijale do kraja jer su mozda 2-3 cm samo bile spustile auto u odnosu na fabricke opruge,zato se cimam sad dakupim neke opruge a da mi ne odgovaraju tj da budu opet pretvrde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa tebi mozda 2-3cm izgleda malo ali ti stvari posmatraj ovako, retko koji manji automobil ima hod amortizera duzi od 10cm na sabijanje... Pa ti racunaj 3cm, skoro pa trecina hoda ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne ne na fabricke amorte sam stavio opruge koje spustaju auto I odma ih skinuo jer su pretvrde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao prvo, boje nemaju nikakve veze.

 

@stefanknm: Samo rasprodajem sta imam, a za stila vise nista nemam.

 

@Veka: Sto se udobnosti tice, niko mi se nije zalio za punta, tj. imam dve varijante -50mm i -35, i onaj ko uzima -50 ne ocekuje udobnost. Kod mene na meganu su bile -40 napred i -35 pozadi i auto je bio savrseno udoban, ali to je francuz.

 

Ovo su za punta -35/30

 

IMG-20141206-234224.jpg


IMG-20141206-234248.jpg

 

A ovo su cene u Italiji (bez poreza)

 

IMG-20141206-234506.jpg

 

@Buca: Ako imam u magacinu za tipa (mada ne verujem) jer od starijih fiata uglavnom imam bravo, marea, tempra(sto moze biti isto) i punto 1.

 

 

Edited by neshaoct
prebacio slike na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

To i kazem :-)

Mozda su amortizeri losi. Ja sam kupio kola sa kracim oprugama (nisam ni znao da su krace), i posle dve godine zamenim amortizere. Od tad kao da vozim drugi auto, mnogo udobniji i meksi sa istim oprugama.

Edit:

Uradi test amortizera da vidis u kakvom su stanju.

A i udobnost je relativna stvar.

Edited by majstormica

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne znam , od kad sam probao one postao sam skeptican sto se tice opruga :)

Najvise bih voleo prvo da probam pa tek onda da pazarim, jer ako nisam zadovoljan pa tacno I da su dzabe ne bih uzeo

To i kazem :-)

Mozda su amortizeri losi. Ja sam kupio kola sa kracim oprugama (nisam ni znao da su krace), i posle dve godine zamenim amortizere. Od tad kao da vozim drugi auto, mnogo udobniji i meksi sa istim oprugama.

Edit:

Uradi test amortizera da vidis u kakvom su stanju.

A i udobnost je relativna stvar.

ma najbolje da ne diram nista :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Veka: imas PM.

 

 

@majstormica: Zavisi naravno od amortizera, ali najvise zavisi od opruge jer ako je  -60mm mora biti mnogo tvrda ne sme da da autu da ide dole. A problem kod losih proizvodjaca (FK npr ) je sto prave sve opruge (ili bar vecinu) iste tvrdoce. Znaci i -40 i -60, umesto da opruzi koja je -40 dozvole da malo vise radi. To je neko moje iskustvo.

Edited by dellas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...