Jump to content
FAS Goran
Sign in to follow this  
srdjos

Zašto fiskalni račun nije dokaz da ste vozilo kupili?

Recommended Posts

Ako sam sve dobro razumeo, pored fiskalnog racuna, nije bilo nikakve fakture sa pecatom prodavca, sa iznosom uplacene sume i podacima o automobilu? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko razumem, "problem" je neko unutar firme-placa ko je prodavao kola i licno profitirao ? Zasto se onda uzima auto nekome ko je posteno platio, zar ne bi bilo normalno da jure tog ko je uzeo pare ? Jednostavno je nemoguce da racun nicemu ne vredi i da je covek sam usao uzeo auto i izdao sebi fiskalni racun ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, samo glup čovek može da donese (za njega) veliku svotu novca i da je nekome preda u kešu, a da pritom ne proveri 500x dokumentaciju koju je dobio. Pare se uplaćuju na račun. Tačka. Kada nosiš 3-4-5-10-15-20 hiljada evra dobro razmisliš i kako ih nosiš i kako da te neko ne pokrade, pa onda razmisliš i kako ih i kome daješ. Još gluplji čovek uzme auto bez papira na varijantu "biće ovih dana". A onda NAJGLUPLJI uzme zamensko vozilo i ostavi svoje da ga NEKO registruje i onda OPET vozi vozilo koje je registrovano na NEKOG drugog. 

 

Evidentno je da ova dva lika nisu 100% formalno-pravno čisti. Obojica imaju neki proceduralni propust koji su MORALI da urade prilikom kupovine. 

 

I to je što se tiče pravnog aspekta. Što se tiče prakse, ja NIKAD ne bih dao vozilo. Sklonio bih ga, ne bih ga vozio, ali ga ne bih ni dao nikome. Sarađivao bih na slučaju, sve što treba ispunjavao bih, ali ne bih davao vozilo. Ako dođe do toga da nemam kud prijavio bih krađu, pa bih ga rasklopio u delove... bilo šta. A do toga naravno ne bi došlo jer je izvršna vlast kod nas u državi još uvek na veoma niskom nivou i zadovoljili bi se time što ti sarađuješ s njima. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo, samo glup čovek može da donese (za njega) veliku svotu novca i da je nekome preda u kešu, a da pritom ne proveri 500x dokumentaciju koju je dobio. 

 

Jbga, Dovla, a odakle covek da zna koja sve dokumentacija mora biti data uz auto? I ja sam bas na taj nacin kupio auto u "Balkanu" - dao kes, covek je negde nestao na par minuta, zatim dolazi i donosi papire od auta. Sada tek vidim u kakve sam probleme mogao da upadnem. Sa druge strane - bas zato da izbegnu probleme i prevare, ljudi su isli u "Integru", nadajuci se korektnom i fer odnosu.

 

Mozda moze da se napravi tema gde ce oni koji znaju odjavljivati listu potrebne dokumentacije pri kupovini od pravnog\fizickog lica. Ja sam nesto od toga saznao na Polovnim automobilima, pa sam tako jednog Golfa proverio u APRu i video da je na autu upisano zalozbeno pravo (ili kako se vec kaze) i tako za dlaku izbegao prevaru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaš kako... čitaš, pitaš, proveravaš... to što je Integra ili Kompresor velika kuća nažalost ne znači ništa. Nije to samo kod nas, ne znači nigde u svetu. I kompresor je kao još ozbiljnija kuća od Integre, pa su radnici pokrali one sline ljude koji su plaćali kešom i sad ostali i bez para i bez kola. 

 

Svakako, može se napraviti tema sa spiskom provera koje treba uraditi pre kupovine vozila. To će verovatno koristiti mnogima, ali ne bi veovao kako ljudi kupuju kola... lično sam prisustvovao kada ljudi dođu na autoplac, pitaju koji auto ima za 6000€ i lik im pokaže najraspadnutijeg Brava kojeg je meni nudio za par stotina € manje i kao još da se dogovorimo... ljudi (muž i žena) ga obiđu malo pitaju koliko je registracija za njega, lik lupi neku cifru (promaši za par hiljada dinara) i kao jel' ovo dizel ili benzin? Posle 3 minuta ih srećem u kancelariji ljudi kupuju, on im završava registraciju sa nekom agencijom i odeeeee... 

 

Provera papira, odlazak kod majstora, dovođenje nekog "prijatelja koji se razume u automobile"?!?!?!?!? Šta je to?! 

 

Što se mene tiče, mogu ja da sastavim to uputstvo ali samo ako totti hoće da mi pomogne :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I to je što se tiče pravnog aspekta. Što se tiče prakse, ja NIKAD ne bih dao vozilo. Sklonio bih ga, ne bih ga vozio, ali ga ne bih ni dao nikome. Sarađivao bih na slučaju, sve što treba ispunjavao bih, ali ne bih davao vozilo. Ako dođe do toga da nemam kud prijavio bih krađu, pa bih ga rasklopio u delove... bilo šta. A do toga naravno ne bi došlo jer je izvršna vlast kod nas u državi još uvek na veoma niskom nivou i zadovoljili bi se time što ti sarađuješ s njima. 

Isto razmisljamo 100%.

 E sad koliko je to izvodljivo....

 

 

Znaš kako... čitaš, pitaš, proveravaš... to što je Integra ili Kompresor velika kuća nažalost ne znači ništa. Nije to samo kod nas, ne znači nigde u svetu. I kompresor je kao još ozbiljnija kuća od Integre, pa su radnici pokrali one sline ljude koji su plaćali kešom i sad ostali i bez para i bez kola. 

Cini mi se da je kompresor ispostovao dogovor i vlasnici su dobili uplacene automobile.

Jedan vlasnik Dustera se javio na jednom drugom forumu i pohvalio da je preuzeo auto,Ako laze,laze sebe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Beli

Naravno ;)

 

@sasha015

Nisam čuo za rasplet, ali znam da je zaplet nastupio 4-5 meseci nakon plaćanja... ako su dobili automobile svaka čast, ali opet je to više od 6 meseci agonije, nervoze, stresa... ko će to da plati? 

 

I ova dvojica će verovatno u nekom trenutku dobiti automobile nazad pošto kapiram da je slična situacija kao i u Kompresoru. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo nije auto mafija... ovo je nešto drugo. 

 

Ovo je klasična prevara ok.

A kako nazivaš mogućnost da u državu uvezeš, ocariniš i registruješ ukraden auto, dakle, prodješ kroz nekoliko državnih institucija?

 

 

Pečatirana faktura je jedina validna prilikom kupovine od pravnog lica.

 

Jedno pitanje, placevi na kojima se prodaju automobili, jel se oni vode kao maloprodaja ili veleprodaja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam D.O.O., vodim se između ostalog kao preduzeće za trgovinu automobilima, nemam obavezu fiskalne kase. Ne uvozimo preko špediterskih firmi, već direktno na sebe.

 

E sad, mnogi placevi uopšte i nisu registrovani u APR-u, već pojedinci samo zakupe prostor i prodaju kola koja su carinjena na špediterske firme, a koje se posle nekoliko meseci gase. Ali nije to baš toliko strašno, jedino što kasnije nemaš kome da se žališ ako nešto krene po zlu... Mada retko i krene.

Edited by totti

Share this post


Link to post
Share on other sites

@srdjos

Ti si prilikom uvoza i registracije vozila upozoren da snosiš krivičnu odgovornost za legalnost vozila. Može da prođe jer je država veliki sistem, a sa druge strane ne postoji centralizovana baza kradenih vozila kako bi neko u MUP-u provalio da je auto kraden. Tek kada se raspiše Interpol za nekim autom oni mogu saznati da je vozilo kradeno. Naravno, ako je auto ukraden, neko je morao da falsifikuje neki dokument. Ne možeš drugačije proći. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@srdjos

Ti si prilikom uvoza i registracije vozila upozoren da snosiš krivičnu odgovornost za legalnost vozila. 

 

Čemu  služe one potvrde za legalnost auta koje izdaju autoplacevi?

 

 

 

Može da prođe jer je država veliki sistem, a sa druge strane ne postoji centralizovana baza kradenih vozila kako bi neko u MUP-u provalio da je auto kraden. 

 

Baš zato je smešno da nemamo nikakvu kontrolu ukradenih vozila i baš zato to možemo podvesti po auto mafiju

U Sloveniji na Internetu postoji mogućnost da svako može proveri da li je auto u bazi ukradenih auta.

Postovaću ovde link samo da ga nadjem.

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potvrdu/garanciju ti izdaje uvoznik. Kao što napisah gore, ako se pojavi problem, nećeš imati kome da se žališ, jer se gomila špediterskih firmi otvara na samo par meseci.

Edited by totti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidi, jasno je to meni, samo pokušavam da napravim sliku koliko ova država ne želi da se uvede red u ovu oblast. U nekoj normalnoj državi kad bi neka špediterska firma prodala par ukradenih auta i posle par meseci se zatvorila, istražni organi bi morali pročešljati sve od kraja zatvaranja te firme do onog ko je otvorio i kada, ući u trag i adekvatno kazniti. Nažalost, pošto to ne funkcioniše, ostaje nam da se organizujemo ovako preko foruma i sva sreća da imamo forume.

 

Evo linka gde se može videti/proveriti spisak ukradenih vozila u Sloveniji. Sajt je zvanični sajt slovenačke policije, lako je čitljivo.

http://www.policija.si/index.php/component/content/article/182-kriminaliteta/1062-spletne-strani-za-preverjanje-vozil

Edited by srdjos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam čuo ni za jedan slučaj da je prodala neki ukraden auto, uglavnom su problemi sa nerealno niskim iznosima na fakturama, pa postoji šansa da te poreska uprava kao kupca naknadno pozove na informativni razgovor i da te ispituju koliko si zapravo platio auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potvrde za legalnost služe da u slučaju problema TI nemaš problem već da se sva odgovornost prebacuje na autoplac tj. onoga ko je potvrdu izdao.

 

Što se tiče baze kradenih vozila, to nije posao naše policije. Naša policija bi mogla da uvede bazu samo za Srbiju, ali ne i za Evropu ili ceo svet jer su retke države kao Slovenija koje imaju takve baze. 

 

Što se tiče te kontrole, postoji nešto što se proceduralno može nazvati kontrolom, ali ja ne znam koliko se to ozbiljno radi. Kada prvi put registruješ vozilo iz uvoza u Srbiji, ti dobijaš zabranu otuđenja od 2 meseca. Takođe prilikom registracije moraš da popuniš tamo kod njih neku izjavu da ga nećeš prodati 2 meseca i da ćeš ga predati u slučaju da ti ga traže. Za to vreme oni proveravaju vozilo preko Interpola. Da li to stvarno rade ja ne znam. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...