Jump to content
FAS Goran
Ivan

Fiat Stilo - popravka/zamena automata rikverca

Recommended Posts

Evo posle prilicno vremena konacno doziveh da i "elektronika"  :) na mom Stilu brljavi. Zezao me je automat rikverca, malo je radio, malo ne, da bi na kraju totalno otkazao poslusnost. Manifestuje se nepaljenjem rikverc svetla i zadnjeg brisaca (ako su ukljuceni i prednji).

Na forumu vec postoji tema o automatu rikverca, ali kad sam vec rasturao evo dodatno i kratak DIY sa slikama, kako FLCS forumu i dolikuje.

Konacno sam ugrabio malo lepog a i svog slobodnog vremena, podigao prednju levu stranu na obicnu dizalicu, obezbedio auto i skinuo prednji levi tocak. Sve moze da se odradi samostalno, ali je prilicno tesno i problem za prilaz prave metalni delovi zvona menjaca oko samog automata, vidi se na jednoj od donjih slika.

 

Pozicija automata je sa zadnje strane zvona menjaca, iznad leve poluosovine:

 

1a.thumb.jpg.608b6c77aeaa83a798725244d7edf663.jpg

 

Prvo je potrebno skinuti konektor automata, koji je na jednostavan klik. Njega sam raskacio, izvukao u motorni prostor i naprskao sa kontakt sprejom:

 

111020142155.thumb.jpg.6835a15ed4bed21766f74727467fcd4b.jpg
 
Dalje sledi skidanje automata. Potreban je izlomljen okasti kljuc 19. Ja imam neki kvalitetniji i "mesnatiji" Unior alat jos iz perioda ex-YU  :) , tako da obican viljuskasti ili ravni okasti kljuc 19 nikako nisu mogli da pridju. Uz malo gimnastike oko izbegavanja stabilizatora, ovako to izgleda na zvonu menjaca kada se automat odsrafi i izvadi:
 
111020142157.thumb.jpg.a50bc06ca196c75a908bc45e42cbd947.jpg
 
Evo i krivca za nepaljenje rikverc svetla i zadnjeg brisaca. Nov zamenski automat u AP je na danasnji dan 850 kinti (oko 7 EUR):
 
111020142161.thumb.jpg.400957de82dfca0c84ec8ee675ab81ea.jpg
 
Naravno da se prvo uvek pokusa da se sredi stari. Naprskao sam ga sa kontakt sprejom i sa strane konektora i sa strane potisne osovine i dobro razradio. Radi testa, povezao sam ga na konektor takodje u motornom prostoru da se ne bi lomio da ronim kroz krilo:
 
111020142158.thumb.jpg.ae5c6d461e3d140150924bcd77682cdc.jpg
 
Rezultat testa - radi kao sat, pali rikverc svetlo i zadnji brisac. Problem je u ulju koje vremenom dodje do kontakata u unutrasnjosti automata i pravi problem u uspostavljanju el. signala.
Operacija kostala 0 din i 40 min dobre volje. Ustedi se 850 kinti za zamenski automat i minimum jos toliko za ruke majstora.

 

Edited by Ivan
Prebacene slike sa Postimage na FLCS server

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postovani i dragi kolega Mijailovicu, sredjeno i to ;) , bice DIY :laughing: .  

Koliko smo svestrani i za problem sa onihofagijom ce se dolaziti na FLCS forum :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka cast Ivane. Ceka me ovaj zahvat. Uvek volim sam da sredjujem sve sto mogu. Ne toliko zbog love, vec zbog toga sto volim da znam gde je sta i kako funkcionise a i kako se popravlja..

Share this post


Link to post
Share on other sites

moram da pitam da li je neko imao slicnu situaciju...fiat stilo 1.9 jtd 2004 god ne rade samo rikverc svetla...proverio sam osigurac f31 od 7.5 a ,nije pregoreo probao sam da zamenim i dalje nista.sumnjam na automat ali zadnji brisac radi perfektno ...sijalice pozadi isto tako u redu.da li je moguce da je ipak automat problem ili nesto drugo?i kilometraza na satu mi non stop treperi osim kad je ugasen tada je km u redu ...neka misljenja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada kazes zadnji brisac radi prefektno, znaci kada su ti prednji brisaci upaljeni i ubacis u rikverc, zadnji brisac se automatski pali?

Ako je tako, onda je automat OK. A isto to moze da se proba i spajanjem zica u dzeku automata, kao bi se on 100% iskljucio iz price (u pitanju je obican prekidac).

 

Jesi li probao da vidis kada ja auto u rikvercu, da li imas napon pozadi na sijalicama ili dzeku (ako kazes da su same sijalice OK)? Meni po ovoj dosadasnjoj prici deluje da je problem u naponskoj liniji do rikverc svetala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa sve radi ok ,zadnji brisaci kad ukljucis rade,kad iskljucis ne rade ,osigurac u redu ,proveravao sam sijalice nisu pregorele...ali probacu da dok je menjac u rikverc poziciji da vidim da li struja uopste dolazi do sijalica...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa sve radi ok ,zadnji brisaci kad ukljucis rade,kad iskljucis ne rade

Opet mi nisi precizno odgovorio na pitanje, a pokusavam da ti pomognem.

Kada su prednji brisaci upaljeni i ubacis u rikverc, da li se automatski ukljucuje zadnji brisac (znaci ne da ga ti rucno palis na prekidac)?

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

ivane nisam bio u mogucnosti da ti odg pre a sto se tice tvog pitanja zadnji ne ukljuucuje automatski.

mada mi pozadi se mesa pozicija i stop svetlo tj nije ista sijalica levo i desno.

kako da okacim slike ?

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postavljanje slika na forum: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=54045

 

Ako ti ne pali zadnji brisac automatski, a ni rikverc svetlo, onda je 100% automat rikverca. Mozes i sam vrlo lako da probas da ga ocistis kao sto je iznad opisano. Ako ne uspe, zamenski je bio oko 850 kinti.

Share this post


Link to post
Share on other sites
rsz_dsc_0289.jpg rsz_dsc_0290.jpg rsz_dsc_0291.jpg

 

 

evo slike pozicije pozadi pa da pitam da li je ovo neki drugi prob tipa lose povezane zice pozadi ili  je vezano za vec navedeni problem

Edited by Ivan
Sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno je sve OK, pretpostavljam da ti samo fale (ili su crkle) 2 sijalice ;) . Zadnje poziciono svetlo na Stilu je sastavljeno od dva sijalicna mesta, tako da kad je sve OK, na 3v treba da izgleda kao jedna lepa strelica usmerena na gore. Na masi Stila po gradu vidim da rade recimo samo gornji trouglovi.

Imas bas kod mene na temi, u prvom postu, jednu nocnu sliku kako to treba da izgleda kada sve radi: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/68169-192a1000-torinska-mamba/

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

provericu sad neki dan kad budem slobodan ,nego jel ima neki tutorijal za zamenu tih svetala posto koliko ja vidim trebalo bi u gepeku da se skine tapacirung sa strane pa tek onda pristupacnost zadnjim svetlima...jbg jos sam u fazi proucavanja dosta toga mi je jos nepoznato :DDD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakva su to pitanja pa jos na ovakvom forumu ;) , naravno da ima objasnjeno, lagano se menja: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/43903-stilo-promena-sijalica-na-zadnjim-stopajkama/

 

Zamolio bih da se nadalje drzimo teme.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

eto hvala na informacijama,probacu da proverim sijalice i da sredim automat rikverca pa cemo da vidimo sta dalje:) 

ako i dalje bude nekih problema bar znam gde da se obratim :D hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ivane, hvala na DIY tutorialu - uštedeo mi je kupovinu novog dela i ruke majstora :smoke:

 

Dodao bih samo ako ikome zatreba za Fiat Idea model, da nisam morao skidati točak, već je prekidač bio dostupan odmah jer se video čim legnem ispred/ispod kola. -(nemam šuspleh pa mi je pristup bio izuzetno lak).

Ključ kojim sam morao da skiinem prekidač je bio 22, a ostala procedura ista.. WD + kontakt sprej, proverio prekidač mernim instrumentom i sve radi savršeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu, uzivaj... Drago mi je da mogu da pomognem da se nesto samostalno odradi (pa i ustedi, zasto da ne), cak i sa par fotki ovakvih banalnih intervencija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nakon 2 godine koliko mi je vec Stilo u garazi, uzmem sam da popravim ovu glupost. Dignem ga na dizalicu, skinem tocak, i trazim jedno pola sata i nadjem :p zatim nastavljam da se mucim sa 19. vilastom da odvrnem ali nema sanse, i na kraju sam uzeo brusilicu i odsjekao dio kljuca da bi mogao normalno da odvrnem. Odvrnem pocnem pritiskati i neko ulje/voda sta vec izadje iz onog razradim ga (nisam prskao jer nemam nista :p) vratim i eno radi kao sat ;) ALi nista bez 19. vilaste :p SLika: http://i.pics.rs/95zL7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao sto sam i ocekivao prestade da radi. Gdje se moze naci ovaj prekidac i kako se on uopste zove pravilno? Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle duzeg vremena bez problema, evo i kise i izgleda da se pokvario automat rikverc svetla...oba simptoma prisutna.

Cekam lepo vreme da popravim DIY.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naravno, sam svoj majstor :) , posao je laganica. Kod sebe sam ocistio fabricki automat, evo ima vec vise od 3 godine od kako je postavljena tema. Radi kao satic.

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problemi sa rikverc automatom i kod mene...

 

Stilo SW 1.9mjet 88kw, automat dostupan sa gornje strane, otvaranjem haube. Odvrnuo automat M12x1 konstatovao da mu nema spasa. Da zavrnem novi, ne moze pa ne moze. Meni deluje da je pocetak navoja stradao... :(

 

Interesuje me da li je moguće reparirati navoj sa ureznicom M12x1 bez skidanja i rastavljanja menjača?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...